ciasta

Kruche ciasto z gruszkami i budyniowa pianką

Na moim blogu kilka lat temu pojawił się podobny przepis na kruche ciasto z brzoskwiniami i budyniową pianką. Ten jest bardzo przybliżony ale różni się niektórymi składnikami. Powiem jedno z gruszkami smakuje obłędnie a pianka, która wydostaje się ponad kruszonkę przemienia się w bezę. Przepis pochodzi z gazety ” Naj „.

Składniki na ciasto :

  • 5 jajek
  • 5 łyżek cukru
  • 3 szklanki mąki krupczatki
  • 250 g masła lub margaryny
  • opakowanie cukru waniliowego ( użyłam 16 g domowego cukru waniliowego )
  • 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2-3 łyżki śmietany
  • 5 gruszek

Składniki na krem:

  • 1 szklanka cukru
  • 2 opakowania budyniu waniliowego lub śmietankowego

Gruszki obieramy, wycinamy gniazda nasienne i kroimy w ósemki, lekko obgotowujemy je w niewielkiej ilości wody, odsączamy.

Ciasto

Białka oddzielamy od żółtek.

Mąkę, masło, cukry, żółtka, proszek i śmietanę wykładamy na stolnicę. Wszystko razem siekamy a następnie w miarę szybko zagniatamy gładkie, jednolite ciasto. Gotowe ciasto formujemy w rulon. 1/5 ciasta odcinamy i wkładamy do zamrażarki, resztę wałkujemy i wykładamy dno blachy o wymiarach ok 25×30 cm wcześniej wyłożoną papierem do pieczenia.

Krem

Białka ubijamy na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodajemy stopniowo cukier. Kiedy piana będzie sztywna i lśniąca wsypujemy budynie, mieszamy.

Na cieście układamy gruszki. Na gruszki wylewamy pianę białkowo-budyniową a na sam wierzch kruszymy ciasto, które wcześniej odłożyliśmy do zamrażarki.

Pieczemy w temp. 200 stopni przez 50 minut.

Smacznego 🙂

placuszki,naleśniki,gofry

Racuchy ze śliwkami

Wyglądem bardziej wyszły mi placuszki niż racuszki 😀 ale to ze względu na maleńką patelnię, którą użyłam do smażenia.Racuchy robi się ekspresowo, nie są za słodkie i bardzo smaczne. Przepis z bloga Kwestia Smaku.

Składniki :

  • 8 śliwek
  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 1 łyżka cukru
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 200 ml mleka
  • 1 jajko

Śliwki myjemy, osuszamy, kroimy na pół, wyciągamy pestki i kroimy w niezbyt grube plastry.

W misce wymieszać : mąkę, cukier i sodę.Następnie dodajemy mleko, jako. Mieszamy rózgą na gładką, jednolitą masę. Wrzucamy śliwki. Mieszamy.

Na rozgrzanej patelni rozpuszczamy odrobinę masła, oleju kokosowego lub oleju rzepakowego. Wylewamy porcje ciasta i smażymy z obu stron na złoty kolor.

Smacznego 🙂

dania główne

Piersi z piekarnika

Świetne na większe przyjęcie, upalne dni czy po prostu na obiad. Nie trzeba stać i smażyć a piersi wychodzą chrupiące i bardzo smaczne. W przepisie znacznie ograniczyłam ilość soli bo było jej zdecydowanie za dużo. Przepis pochodzi z carlsbadcravings.com.

Składniki :

  • ok 8-10 piersi z kurczaka
  • 1 szklanka mleka ( w oryginale maślanka ale mi lepiej sprawdza się mleko. Dobrze mieć w zanadrzu nieco większą ilość )
  • 1 szklanka bułki tartej
  • 1 szklanka mąki
  • 1/4 szklanki mąki kukurydzianej
  • ok 3 łyżek masła

Mieszanka przypraw :

  • 2 płaskie łyżeczki soli
  • 2 łyżeczki chilli w proszku ( zamieniam na paprykę słodką a chilli dodaję odrobinę )
  • 2 łyżeczki czosnku granulowanego
  • 1 łyżeczka pieprzu ( dodaję ok 1/4 łyżeczki )
  • 1 łyżeczka wędzonej papryki w proszku
  • 1 łyżeczka cebuli w proszku

Wszystkie składniki mieszanki przypraw mieszamy w miseczce, odstawiamy.

Piersi z kurczaka płuczemy. Przekładamy do miski i zalewamy mlekiem lub maślanką tak aby w całości je przykryła. Dosypujemy łyżkę mieszanki przypraw, mieszamy i odstawiamy do lodówki na noc a przynajmniej na minimum godzinę.

Następnie mąki, bułkę tartą i resztę przypraw mieszamy razem. Przesypujemy do większego woreczka. Piersi odsączamy z mleka i pojedynczo przekładamy do woreczka, potrząsamy, obtaczamy w panierce i przekładamy na blachę wcześniej wyłożoną papierem do pieczenia.

Na każdą pierś nakładamy kilka wiórków masła. Blachę z mięsem wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200o C. Pieczemy ok 20-25 minut. lub do momentu aż kurczak będzie złocisty i upieczony w środku.

Smacznego 🙂

bez kategorii · domowego wyrobu

Nutella z kaszy jaglanej II

To już druga nutella, którą robiłam z kaszy jaglanej. W wersji dla dzieci musiałam dorzucić trochę deserowej czekolady aby bardziej ją osłodzić i nadać jej mocniejszego czekoladowego smaku. Dla mnie ta w wersji podstawowej absolutnie pycha. Przepis z bloga Kornik w kuchni.

 Składniki : 

  • 1/2 szklanki suchej kaszy jaglanej
  • 1/3 – 1/2 szklanki mleka ( roślinne, zwierzęce- jakie chcecie )
  • 85 g gorzkiej czekolady
  • 50 g mielonych orzechów laskowych

Kaszę płuczemy na sicie ciepłą wodą. Przekładamy do garnka i prażymy na niewielkim ogniu 1-2 minuty. Następnie zalewamy 1 i 1/4 szklanki wody i gotujemy aż kasza wchłonie cała wodę i będzie miękka.

Czekoladę roztapiamy w kąpieli wodnej, studzimy.

Wszystkie składniki przelewamy do blendera i miksujemy na gładki, jednolity krem. Ilość mleka dolewamy w razie potrzeb i gęstości jaką chcemy uzyskać.

Przekładamy do słoiczka i wkładamy do lodówki aby smaki się przegryzły.

Smacznego 🙂

placuszki,naleśniki,gofry

Palaczinki – czeskie naleśniki

W przygotowaniu jak i pod względem składników podobne do naszych polskich ale smak zupełnie inny. Są to naleśniki typowo deserowe nadające się do podania na słodko bo zawierają w masie cukier. A smak…są przepyszne, delikatne, maślane z nutą wanilii. Koniecznie wypróbujcie 😀 Przepis z  ugotuj.to  .

201694_9

Składniki : 

  • 1 filiżanka mąki
  • 1 filiżanka mleka
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego
  • 1 łyżka cukru
  • 2 łyżki masła
  • 1/4 łyżeczki soli

Można użyć miksera lub zwykłej trzepaczki – ja mieszałam trzepaczką. Mleko z jajkiem mieszamy. Dodajemy resztę składników i mieszamy na jednolite, gładkie ciasto. Patelnię rozgrzewamy i natłuszczamy odrobinę tłuszczem. Ja rozbiłam to tylko raz. W masie jest masło więc nie ma potrzeby robić tego więcej chyba,że wasza patelnia za każdym razem będzie sucha. Porcję ciasta wylewamy na patelnię i smażymy dość cienkie naleśniki z obu stron na złoty kolor.

Smacznego 🙂

muffinki

Muffiny a`la pizza

Jeśli szukacie szybkiej i pysznej przekąski na karnawałowe szaleństwa, urodziny, imieniny, na podróż to koniecznie przygotujcie te muffiny. Do środka możemy wrzucić dowolne, ulubione dodatki. Muffiny są puszyste, wilgotne ale nie mokre. Gorąco polecam !!! Przepis z bloga zanimzjesz.pl .

201693_8002

Składniki : ( na 12 sztuk )

  • 200 g mąki pszennej
  • 1/2 szklanki mleka
  • 1/2 szklanki oleju ( W przepisie jest słonecznikowy, natomiast ja użyłam rzepakowego )
  • 2 jajka
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • przyprawy : sól, pieprz, oregano, zioła prowansalskie, przyprawa do pizzy itp kto co lubi ilość również wedle uznania. Ja ziół nie żałowałam, dorzuciłam czosnek granulowany i granulowaną cebulę.
  • ser mozzarella ok 50-80 g ( u mnie cheddar 2 spore garści )
  • 50-100 g salami lub innej ulubionej wędliny
  • 1/2 czerwonej papryki ( pominęłam, dodałam posiekane oliwki )

W jednej misce mieszamy mąkę, proszek i przyprawy. W drugiej wszystkie mokre składniki jak mleko, olej, jajka. Składniki mokre przelewamy do suchych, miksujemy lub mieszamy trzepaczką. Następnie dodajemy posiekane dodatki i ser (trochę sera pozostawiamy na posypanie wierzchu ). Następnie wszystko razem mieszamy.

Ciasto rozdzielamy pomiędzy 12 foremek na muffinki wcześniej wyłożonych papilotkami. Wierzch posypujemy odłożonym startym serem. Pieczemy w temp. 190°C ( termoobieg 180°) przez ok 35 minut.

Smacznego 🙂

inne słodkości · pączki

Lany chrust

W zeszłym roku tłusty czwartek zaskoczył mnie. Nie wiem dlaczego myślałam, że jest później aż tu pewnego dnia sprawdzając kiedyż to będzie okazało się,że to akurat tego dnia co sprawdzam. Pięknie…blogerka kulinarna zapomniała o tak ważnym ” kulinarnym ” wydarzeniu. Wydarzenie wydarzeniem ale tradycji musiało stać się zadość wszak moje dwa pączkojady domagały się jakiegoś tłustego wypieku tak więc padło na lany chrust. Szybki, łatwy i smaczny. Przepis z bloga I love Bake.

201642_13

Składniki : 

  • 1,5 szklanki mąki tortowej
  • 3 jajka
  • 150 ml mleka
  • 2 łyżki wódki ( użyłam likieru Amaretto )
  • 2 łyżki cukru waniliowego

Ponad to : 

  • cukier puder do oprószenia
  • olej do smażenia

Żółtka oddzielamy od białek. Żółtka miksujemy z cukrem na puszystą masę. Następnie dodajemy mleko, wódkę oraz przesianą mąkę. Miksujemy do połączenia. Białka miksujemy na sztywną pianę i dodajemy do masy delikatnie mieszając.

Gotowe ciasto przelewamy do butelki z niewielkim otworem. Ciasto wylewamy na głęboki olej tworząc esy-floresy. Smażymy z obu stron na złoty kolor.

Chrusty wyjmujemy na ręcznik papierowy aby odciekły z nadmiaru tłuszczu.Przed podaniem oprószamy cukrem pudrem.

Smacznego 🙂

201642_11

ciasta

Ekspresowy piernik bez jajek

Piernik, którego przygotowanie zajmie Wam dosłownie chwilę. A jeśli okaże się, że w lodówce nie ostało się ani jedno jajko to też nie problem bo tutaj nie potrzeba ani jednego. Kolejna zaleta…mikser jest zbędny bo ciasto wystarcz wymieszać  rózgą lub drewnianą łyżką. Piernik jest bardzo smaczny, wilgotny, puszysty. Przepis z bloga Domowa cukierenka.

odpierniczone (6)

Składniki : 

  • 2 szklanki mleka
  • 3 szklanki mąki pszennej
  • 1/2 szklanki oleju
  • 1 szklanka cukru
  • 3 łyżki kakao
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 3 duże łyżki dowolnego dżemu
  • duża łyżka przyprawy do piernika

Mleko, olej, dżem mieszamy do połączenia. Następie dodajemy przesianą mąkę i pozostałe składniki. Całość ponownie wymieszać za pomocą rózgi lub drewnianej łyżki do połączenia.

Ciasto przelewamy do keksówki o długości 35 cm lub jak u mnie do formy o wymiarach 20×20 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temp. 180ºC przez 50 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Po wystygnięciu można posypać cukrem pudrem lub polać polewą czekoladową.

Smacznego 🙂

napoje,alkohole

Inka czekoladowa z nutą pomarańczy

Trochę mnie tu nie było ale praca + przeprowadzka sprawiły, że na blogowanie brakło czasu i siły. Mam jednak nadzieje,że  w najbliższym czasie uda mi się umieścić kilka przepisów zwłaszcza tych Świątecznych. Uwielbiam okres Bożego Narodzenia, przygotowania, oczekiwanie, testowanie przepisów czyli czym by w tym roku zaskoczyć rodzinę…

Dzisiaj przychodzę z bardzo szybkim, prostym, pysznym i rozgrzewającym przepisem. Inka podana nieco inaczej o bardziej odświętnym smaku. Potrzebujemy zaledwie trzech składników.

201682_3001Składniki : 

  • 2 łyżeczki kawy zbożowej Inka
  • mleko
  • 2-3 kostki dobrej jakości czekolady o smaku pomarańczy

Inkę zaparzamy gorącą wodą do 2/3 wysokości kubka. Wrzucamy czekoladę i mieszamy do całkowitego rozpuszczenia. Uzupełniamy mlekiem.

Smacznego 🙂

* W ten sposób można zrobić Inkę z innymi ulubionymi smakowymi czekoladami.

201682_4001

dania główne z makaronu

Zapiekanka bolońska

Ciekawa, bardzo smaczna zapiekanka, która starczy na obiad na 2 dni dla 3 – osobowej rodziny. No chyba, że tak Wam posmakuje, że wsuniecie ją od razu 😉 . Przepis z bloga Zjem to .

bolog

Składniki na sos pomidorowy : 

  • 400 g mielonej wołowiny
  • 1 niewielka cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki oliwy
  • 500 g passaty pomidorowej lub pomidorów z puszki
  • garść świeżej bazylii ( użyłam 1 łyżeczki suszonej )
  • garść świeżego oregano ( użyłam 1 łyżeczki suszonego )
  • sól
  • szczypta cukru

W rondlu rozgrzewamy oliwę. Podsmażamy pociętą w kostkę cebulę a pod koniec smażenia dorzucamy przeciśnięty przez praskę czosnek. Dokładamy mieloną wołowinę, smażymy ok 10 minut. Następnie dokładamy passatę pomidorową i dusimy 30 minut aż sos zgęstnieje. Pod koniec dodajemy zioła, cukier oraz doprawiamy solą.

Składniki na sos serowy : 

  • 2 łyżki masła
  • 2 łyżki mąki pszennej
  • 3 szklanki mleka
  • 1 szklanka startego żółtego sera
  • sól pieprz ( w oryginale biały pieprz, ja użyłam czarnego )
  • gałka muszkatołowa do smaku

Masło roztapiamy w rondelku. Wsypujemy mąkę, mieszając podsmażamy 1 minutę. Stopniowo dolewamy mleka cały czas mieszając, doprowadzamy do wrzenia. Powinniśmy otrzymać niezbyt gęsty sos. Doprawić solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Zestawić z ognia, wsypać stary ser. Wymieszać do rozpuszczenia sera.

Ponad to : 

  • 500 g suchego makaronu penne
  • 1 szklanka startego żółtego sera

Naczynie żaroodporne wysmarować masłem. Suchy makaron wymieszać z sosem serowym, przełożyć do naczynia. Na wierzchu równomiernie rozłożyć sos boloński a całość posypać startym żółtym serem.

Zapiekankę pieczemy w temp. 180°C przez 30 minut. Po tym czasie pozostawiamy zapiekankę jeszcze na 10 minut w piekarniku.

Smacznego 🙂