placuszki,naleśniki,gofry

Gofry domowe

Pyszne, chrupiące lekkie gofry, które z powodzeniem można zrobić w każdej chwili gdyż składniki raczej każdy z nas zawsze ma w kuchennej szafce. Przepis z bloga Kwestia smaku .

201676_1001

Składniki : 

  • 1 i 1/2 szklanki mąki pszennej
  • 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • 2 łyżeczki cukru pudru lub kryształu
  • 1 łyżka cukru waniliowego
  • 2 jaja
  • 1/2 szklanki oleju roślinnego
  • 1 i 1/3 szklanki mleka

Wszystkie składniki zmiksować tylko do połączenia. Ciasto można odstawić na 15 minut ale nie jest to koniecznie jednak ja polecam nawet zrobić je dzień wcześniej, na noc wstawić do lodówki a rano usmażyć gofry.

Gofry smażymy w rozgrzanej gofrownicy według zaleceń producenta.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto z budyniem i śliwkami II

To kolejna propozycja na ciasto ze śliwkami i budyniem. Kiedyś pokazałam nieco inne, z większą ilością składników, typowo jesienne. To zawiera nieco mniej składników. Jest bardziej tradycyjne ale też bardzo pyszne. Przepis z bloga Pieczarka mysia.

201656

Składniki na ciasto : 

  • 2 szklanki mąki
  • 1/2 szklanki cukru
  • 125 g masła
  • 2 jaja
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • cukier waniliowy ( dałam 16 g )

Ponad to :

  • 1 opakowanie budyniu śmietankowego w proszku
  • 250 ml mleka
  • 300 g śliwek

Śliwki myjemy, osuszamy, przecinamy na pól, wyjmujemy pestki, odstawiamy.

Mąkę przesiać. Do mąki dodajemy posiekane masło Dodajemy cukry i proszek. usypujemy kopczyk na środku, którego robimy dołek. Wbijamy do niego jajka. Wszystko szybko posiekać nożem do połączenia składników po czym również dość szybko zagnieść ciasto.

Ciasto zawijamy w folię i odkładamy do lodówki.

Z 250 ml mleka odlewamy ćwierć szklanki w , której rozpuszczamy budyń.Resztę mleka zagotować. Kiedy zacznie wrzeć dolewamy mleko wymieszane z budyniem i cały czas mieszając czekamy aż zgęstnieje. Odstawiamy.

Formę o wymiarach ok 21 x 21 cm wykładamy papierem do pieczenia. Ciasto wyciągamy z lodówki, połowę wkładamy dno blaszki. Następnie na wierzchu układamy śliwki skórką ku dołowi. Śliwki polewamy budyniem a na budyń układamy rozwałkowaną drugą połowę ciasta.

Pieczemy w temp. 170°C przez 45 minut.

Smacznego 🙂

pieczywo słodkie i wytrawne

Bułeczki z kremem migdałowym i malinami

Nieskomplikowane, pyszne bułeczki na cieście francuskim z kremem migdałowym i malinami. Maliny zarówno świeże jak i mrożone będą bardzo dobre. Przepis na krem pochodzi z bloga kwestia smaku, reszta to mój pomysł.

201653_7

Składnik : 

  • opakowanie ciasta francuskiego
  • maliny

Składniki na krem : 

  •  4 żółtka
  • 60 g ckru
  • 50 g mąki
  • 1/2 L tłustego mleka
  • 50 g mąki migdałowej lub bardzo drobno mielonych migdałów
  • 1/2 łyżeczki esencji migdałowej

Mąkę przesiać. Żółtka ubijamy z cukrem na jasną puszystą masę. Dodajemy mąkę i delikatnie za pomocą szpatułki wymieszać z masą żółtkową.

W międzyczasie zagotować mleko.

Gorące mleko dolewać cienkim strumieniem do masy, która należy cały czas mieszać drewnianą łyżką. Po dodaniu całego mleka mieszamy aż całość będzie gładka, bez grudek.

Masę przelewamy do garnka z grubym dnem i podgrzewając na niewielkim ogniu cały czas mieszając rózgą czekamy aż sos zgęstnieje. Delikatnie zagotować. Zdjąć z ognia, dodać mielone migdały i esencję do masy, wymieszać. Odstawić do ostudzenia.

Z ciasta francuskiego wycinamy kwadraty ( mi się udało kupić w prostokątach co było dużym uproszczeniem ). Na środek każdego nakładamy ok. łyżki kremu migdałowego, kilka malin i łączymy ze sobą dwa przeciwległe boki ale tylko po jednej stronie. Jak chcecie połączyć po obu stronach, powstanie Wam koperta. Wierzch bułeczek można posmarować rozbełtanym jajkiem z dodatkiem odrobiny mleka lub samym mlekiem. Ja niestety o tym zapomniałam.

Ciasteczka układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temp 200°C przez ok 20-25 minut.

Smacznego 🙂

rybka

Tarta z łososiem i brokułami

Dawno już nie jadłam tak pysznej tarty. Idealne kruche ciasto do tego pyszne nadzienie z łososia, brokułów, śmietanki, mleka i cebuli. Przepis z bloga Co do zjedzenia.

201653_1

Składniki na spód : 

  • 225 g mąki pszennej
  • 150 g zimnego masła
  • 2 łyżki zimnej wody
  • 1 łyżeczka soli

Masło siekamy z mąką i solą. Kiedy całość będzie już dobrze wysiekana i konsystencją przypomina kruszonkę, dodajemy wodę i delikatnie zagniatamy na jednolite ciasto.

Ciasto zawiajmy w folię spożywczą i wkładamy na 30 minut do lodówki.

Po tym czasie dno i boki ( boki trochę więcej jak do połowy wysokości ) tortownicy o średnicy ok. 28 cm wsmarować masłem i wyłożyć ciastem. Ciasto nakłuwamy widelcem i podpiekamy w temp. 180°C przez 12 minut.

Nadzienie :

  • około 300 g brokuła
  • 300 g surowego łososia pokrojonego w kostkę
  • 10 cm pora drobno pokrojonego lub 1 większa cebulę pokrojoną w piórka i zeszkloną na niewielkiej ilości oleju
  • 4 jajka
  • 200 g słodkiej śmietanki ( w oryginale 36% u mnie 10 % )
  • 150 ml mleka
  • sól, pieprz

Na podpieczonym spodzie układamy różyczki brokuła, łososia, pora lub cebulę. Mleko mieszamy razem ze śmietanką i jajkami. Doprawiamy do smaku. Wylewamy na warzywa i łososia. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 170°C i pieczemy  około 40 minut aż masa jajeczna będzie z wierzchu ścięta. Moja piekła się 1 godzinę. Po wyjęciu z piekarnika odstawiamy na 10 minut.

Smacznego 🙂

ciasta

Drożdżowiec z rabarbarem i kruszonką

Małżonek zażyczył sobie drożdżowca. Nie bardzo miałam pomysł jakiego upiec aż z pomocą przyszedł mi rabarbar, który wypatrzyłam w sklepie. Drożdżowe z rabarbarem zawsze dobrze smakuje a jeszcze z dodatkiem kruszonki do tego kubek zimnego mleka mmm…Przepis z ofeminin.pl .

201651_3

Składniki :

  • 400 g mąki pszennej
  • 3/4 szklanki mleka
  • 3 żółtka
  • 14 g suszonych drożdży ( lub 40 g świeżych )
  • 1/2 szklanki cukru
  • 125 g masła
  • szczypta soli
  • 500 g rabarbaru

Masło roztopić, odstawić do ostygnięcia.

Jeśli używacie świeżych drożdży należy najpierw zrobić rozczyn. Drożdże rozpuścić w niewielkiej ilości mleka, dodać łyżeczkę mąki i łyżeczkę cukru. Ostawić aż drożdże zaczną pracować.

Do miski wsypujemy mąkę, cukier, sól. Dodajemy mleko, żółtka,suszone drożdże lub rozczyn drożdżowy. Mieszamy. Zaczynając powoli wyrabiać ciasto dolewamy porcjami masło. Wyrabiamy aż ciasto będzie gładkie. Moje się kleiło ale nie dosypywałam więcej mąki.

Ciasto przekładamy do naoliwionej miski, przykrywamy lnianą ściereczką i pozostawiamy w ciepłym miejscu do podwojenia objętości.

W miedzy czasie rabarbar  myjemy, osuszamy i obieramy. Tniemy w niewielką kostkę.

Kruszonka : 

  • 100 g mąki pszennej
  • 100 g zimnego masła
  • 50 g cukru pudru

Mąkę z cukrem mieszam. Dodajemy zimne masło najlepiej pocięte na mniejsze kawałki. Składniki rozcieramy rękoma lub palcami do powstania konsystencji grubo mielonej bułki tartej. Odstawiamy do lodówki.

Kiedy ciasto wyrośnie przekładamy do formy o wymiarach ok 20x20cm. Na wierzchu układamy rabarbar a górę posypujemy kruszonką.

Pieczemy w temp. 160°C przez 50 minut.

Po ostygnięciu można polać lukrem.

Smacznego 🙂

napoje,alkohole

Napój jaglany cappuccino ( na zimno )

Zaskakująco smaczny i pożywny napój na bazie kaszy jaglanej, mleka i w moim przypadku cappuccino choć w oryginale z kawą. Idealny na szybką przekąskę, śniadanie czy schłodzenie się w upalny dzień. Smacznie i zdrowo. Przepis z Food with passion.

201641001

Składniki : 

  • 1 szklanka ugotowanej na sypko kasz jaglanej
  • 1 szklanka dowolnego, niesłodzonego mleka roślinnego ( u mnie krowie )
  • 120 ml mocnego naparu cappuccino ( lub kawowego )
  • 3 miękkie daktyle
  • 2 łyżki syropu klonowego ( ja dla mnie wystarczy nawet 1 łyżka )

Wszystkie składniki blendujemy lub miksujemy do uzyskania jednolitego, gładkiego napoju bez grudek. U mnie idealnie się nie zmiksowało ale w niczym mi to nie przeszkadzało.

Napój schładzamy w lodówce przez 30 minut. Przed podaniem można uzupełnić spienionym mlekiem, śmietanką itp.

Smacznego 🙂

* Do kawy można dodać rozgniecione 2 ziarenka kardamonu, które przed miksowaniem wyjmujemy. Ja pominęłam kardamon.

ciasta

Ciasto z budyniem i kruszonką na spodzie serowym

Zachciało mi się budyniowca…i zrobiłam na spodzie z serowym a do tego pyszna kruszonka na wierzchu. Ciasto jest bez problemowe i wbrew pozorom szybko się je robi. Przepis Oda Tietz ” Najlepsze ciasta z blachy ”

201640_1

Składniki na spód : 

  • 200 g białego sera 3-krotnie zmielonego ( użyłam kremowego quarka )
  • 1 jajko
  • 6 łyżek mleka
  • 8 łyżek oleju
  • 3 łyżki cukru
  • 1/2 łyżeczki otartej skórki cytrynowej ( u mnie limonka )
  • szczypta soli
  • 400 g mąki
  • 3 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia

Ser ucieramy z jajkiem, mlekiem, olejem, cukrem, skórką cytrynową i solą.

Mąkę i proszek mieszamy. Dodajemy stopniowo do masy serowej. Po dodaniu całości mąki ciasto zagniatamy a następnie wałkujemy na wielkość blachy. Blacha o wymiarach ok 23×34 cm. Blachę wykładamy papierem do pieczenia a następnie wkładamy ciastem. Spód równo rozmieszczamy delikatnie podciągając ciastoje na boki. Nie za dużo ok 1,5 cm w górę.

Masa budyniowa :

  • 1/2 L mleka
  • 2 torebki budyniu waniliowego bez cukru
  • 1/4 L kremówki ( użyłam śmietanki 10% )
  • 4 łyżki cukru
  • szczypta soli

Odlewamy 3/4 szklanki mleka a resztę zagotowujemy z cukrem, solą i śmietanką. Do szklanki z mlekiem wsypujemy budynie i mieszamy do czasu aż budyń się rozpuści. Uwaga aby nie było żadnych grudek.

Mleko z budyniem wlewamy do zagotowanego mleka. Gotując na niewielkim ogniu cały czas mieszamy aż całość zgęstnieje. Zestawiamy z ognia aby lekko ostygło. Żeby nie utworzył się kożuch najlepiej nakryć wierz budyniu folią spożywczą.

Kruszonka : 

  • 300 g mąki
  • 250 g masła
  • 200 g cukru ( dodałam ok 170 cukru brązowego )
  • szczypta cynamonu ( pominęłam )

Mąkę i cukier mieszamy. Dodajemy posiekane masło po czym rękoma rozcieramy wszystkie składniki do uzyskania grubo mielonej bułki tartej.

Na spód ciasta wylewamy budyń, równomiernie rozsmarowujemy na całej powierzchni. Posypujemy górę kruszonką.

Pieczemy w temp. 200°C przez 40 minut. Konsumować po ostygnięciu.

Smacznego 🙂

placuszki,naleśniki,gofry

Nocne naleśniki maślane

Przeeeepyyyszne !!!! Absolutnie jedne z najlepszych…z cudownym smakiem i aromatem pomarańczy. Nie ma się co zastanawiać trzeba zrobić 🙂 Przepis z bloga Wypieki Beaty.

201637_8

Składniki : 

  • 100 g rozpuszczonego i lekko przestudzonego masła
  • 6 dużych jajek
  • 65 g cukru
  • 250 g mąki
  • 500 ml mleka
  • skórka starta z jednej pomarańczy
  • opcjonalnie woda mineralna do dodania następnego dnia

Jajka krótko miksujemy z cukrem. Dodajemy masło a następnie naprzemiennie mąkę i mleko cały czas miksując.

Wierzch miski przykrywamy folią aluminiową i wkładamy na noc do lodówki.

Rano należy wymieszać ciasto. Jeśli jest zbyt gęste dolewamy nieco wody.

Smażymy na goracej patelni z obu stron na złoty kolor.

smacznego 🙂

serniki

Jaglany sernik czekoladowy

Numer jeden wśród jaglanych ciast. Przynajmniej jak na razie. Sernik jest obłędnie pyszny…Idealny na Wielkanoc dla osób, które nie mogą jeść tradycyjnych ciast. Przepis Olga Smile.

Kochani to ostatni wpis przed Świętami dlatego pragnę Wam z całego serca złożyć najlepsze życzenia. Niech te Święta Wielkanocne będą dla Was wyjątkowe, pełne spotkań z najbliższymi… Wesołego Alleluja !!! 🙂

podrasowane 6 (2)

Składniki :

  • 1,5 szklanki kaszy jaglanej
  • 4 szklanki mleka roślinnego lub zwierzęcego
  • 1-1,5 szklanki mleka zwierzęcego, roślinnego lub wody do zalania daktyli
  • 200-300 ml mleka lub kefiru wodnego ( u mnie rzadki jogurt naturalny )
  • 250 g suszonych daktyli
  • 100 ml oleju lub tłuszczu kokosowego
  • 3 banany ( można pominąć jeśli ktoś nie lubi ich smaku w ciastach )
  • 2 pomarańcze
  • 100 g gorzkiego kakao
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej ( dodałam budyń śmietankowy w proszku )
  • 100 g rodzynek ( pominęłam )

Składniki na spód :

  • 150 g ciasteczek bezglutenowych lub z glutenem ( u mnie owsiane )
  • 2 łyżki tłuszczu lub masła bezmlecznego
  • 2-3 łyżki mleka lub wody
  • 2-3 łyżki kakao

Daktyle kroimy w mniejsze kawałki, zalewamy wodą lub mlekiem i wstawiamy do lodówki na noc. Ja nie musiałam tego robić bo w Lidlu udało mi się kupić mięciutkie suszone daktyle.

Kaszę wsypujemy do rondla. Podprażamy na niewielkim ogniu aż zacznie pachnieć. Następnie ściągamy z ognia, wsypujemy na sito, przelewamy wrzącą woda. Ponownie wsypujemy ją do garnka, zalewamy 4 szklankami mleka i gotujemy ok 20 minut lub aż będzie miękka. Olga najpierw zagotowuje mleko, potem wrzuca kaszę ja od razu zalewam kaszę mlekiem.

Ciastka wkładamy malaksera, miksujemy do konsystencji bułki tartej. Dodajemy pozostałe składniki, ponownie miksujemy lub dobrze mieszamy. Ciastem wykładamy równomiernie spód tortownicy lub blaszki o wymiarach ok 20 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Wkładamy do lodówki. Zapomniałam dodać kakao więc wsypałam je na wierzch i „uklepałam „.

W tym czasie pomarańcze wyszorować szczoteczką pod bieżącą wodą, sparzyć, otrzeć ze skórki i wycisnąć sok.

Daktyle wraz z sokiem pomarańczowym wkładamy do malaksera i miksujemy na gładką pastę.

Gorącą, ugotowana kaszę przekładamy do miski. Miksujemy całość za pomocą blendera dodając banany, olej, pastę z daktyli, kefir wodny. Kefiru dodajemy stopniowo tyle aby konsystencja całości była gładka ale dość gęsta ( nie udało mi się zmiksować kaszy całkowicie na gładko ale nie był tego czuć w cieście ). Czasami trzeba dolać mniej a czasami więcej kefiru.

Następnie do masy dodajemy kakao, mąkę ziemniaczaną i cynamon. Zmiksować ponownie. Na koniec dokładamy rodzynki i skórkę z pomarańczy. Mieszamy ręcznie za pomoca łyżki.

Masę wykładamy na wcześniej przygotowany spód. Wierzch formy przykrywamy folią aluminiową.

Pieczemy w temp. 180°C przez 90 minut. Na 20 minut przed końcem pieczenia należy ściągnąć folię.

Smacznego 🙂

zupy

Zupa koperkowa

Chociaż aura za oknem wciąż zimowa mi zachciało się typowo wiosennej zupy. Wybór padł na koperkową. Koperkowa z ziemniakami, lanymi kluskami, koniecznie ekspresowa i ze składników, które miałam w domu bo akurat przeziębienie mnie męczyło . Poskładałam dwa przepisy. Mąż skomentował ją tak” Mimo, że nie przepadam za takimi zupami to ta jest naprawdę bardzo smaczna „. Pozostało mi uwierzyć bo podczas przeziębienia mój smak był otępiały 🙂 Tak więc publikuję ją dla Was 🙂

201632_1

Składniki : 

  • ok 6 średnik ziemniaków
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 niewielka cebula
  • pęczek koperku
  • 1 szklanka mleka ( Mleko dodajemy według upodobań, mniej lub więcej. Można użyć śmietanki słodkiej 10-18 % )
  • sól, pieprz

Ziemniaki obieramy, myjemy, tniemy w kostkę. Wrzucamy do garnka razem z cebulą i czosnkiem. Zalewamy całość wodą. Myślę, że 1,5-2 litra wystarczy. W razie potrzeby można dolać więcej. Stawiamy na niewielki ogień i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy do momentu aż ziemniaki będą al`dente. Następnie wyciągamy z garnka cebule i czosnek. Zestawiamy z ognia. Dodajemy posiekany koperek, mleko, doprawiamy sola, pieprzem. Ponownie stawiamy na ogień, zagotowujemy.

Kiedy zupa zacznie wrzeć robimy lane kluski. Przepis na lane kluski znajdziecie TUTAJ.

Smacznego 🙂