ciasta

Łatwe ciasto

Po prostu…łatwe ciasto 😀 Wszystkie składniki wrzucamy do miski, miksujemy, wkładamy do piekarnika i….otrzymujemy miękkie, wilgotne ciasto. Naprawdę smaczne, proste i raczej nikt nie powinien mieć z  nim problemu. Przepis Olga Smile.

201629_4

Składniki : 

  • 2 szklanki mąki
  • 1 szklanka cukru ( użyłam demerara )
  • 3 łyżki dowolnego oleju
  • 1 jajko
  • 2 łyżeczki sody
  • około 100 ml mleka +,-
  • słoik dżemu lub powideł ( u mnie gesty dżem z aronii )

Wszystkie składniki umieszczamy w misce. Miksujemy do momentu aż masa będzie jednolita. Jeśli ciasto jest zbyt gęste dodajemy więcej mleka. Masę przekładamy do keksówki o długości ok 26 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temp. 180°C przez 50-60 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Po ostudzeniu można ale nie trzeba polać polewą czekoladową.

Smacznego 🙂

muffinki

Muffiny kokosowo-kakaowe

U mnie ponownie muffiny. Tym razem o smaku kokosowo-kakaowe. Spód puszysty, delikatny, kakowy. Góra nieco bardziej zbita, kokosowa, dominująca. Przepis z bloga Arabeska waniliowa.

201626_9

Składniki : ( 12 sztuk )

  • 1 i 1/2 szklanki mąki
  • 1 szklanka cukru pudru
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 jajko
  • 1 szklanka mleka
  • 1/2 szklanki oleju
  • ekstrakt waniliowy
  • 1/2 szklanki wiórków kokosowych
  • 1 i 1/2 łyżeczki kakao

W jednej misce mieszamy mąkę, cukier, proszek do pieczenia. W drugiej łączymy jajko, mleko, olej i łyżeczkę ekstraktu waniliowego. Do suchych składników wlewamy mokre i mieszamy za pomocą widelca lub łyżki tylko do połączenia składników.

Masę dzielimy na dwie części. Do jednej dodajemy kakao, mieszamy. Do drugiej dodajemy wiórki kokosowe, mieszamy.

Foremki na muffinki wykładamy papilotkami. Do każdej na spód nakładamy porcję ciasta kakaowego a na wierzch porcję ciasta kokosowego.

Pieczemy w temp. 190°C przez ok 30-35 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

201626_8

placuszki,naleśniki,gofry

Naleśniki na maślance

Duża porcja bardzo smacznych naleśników. Jest to jeden ze sposobów na wykorzystanie zalegającej maślanki w lodówce. Spróbujcie a nie pożałujecie. Przepis z bloga I love bake .

201626_3

Składniki : 

  • 3 i 1/2 szklanki mąki tortowej
  • 3 szklanki maślanki
  • 3 jaja
  • szczypta soli
  • 1 łyżka cukru
  • 1/4 szklanki oleju
  • 1 i 1/2 szklanki mleka
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej

Mąkę przesiać. Dodajemy sól, cukier jajka. Kolejno dolewamy maślankę i olej. Szybko miksujemy aż składniki się połączą.

W rondelku mleko mocno podgrzewamy, zdejmujemy z gazu i od razu wsypujemy sodę oczyszczoną, mieszamy. Dodajemy do ciasta, ponownie miksujemy aż masa będzie gładka i jednolita.

Na rozgrzanej patelni posmarowanej olejem smażymy naleśniki.

Smacznego 🙂

placuszki,naleśniki,gofry

Gofry śmietankowe

Delikatne, mięciutkie i naprawdę pyszne. Przez pomyłkę dodałam do ciasta śmietankę przez co gofry nabrały cudownego smaku śmietanki. Z tego względu nazwa też zmieniona na śmietankowe. Lekko zmodyfikowany przepis Anny Starmach z książki ” Pyszne na słodko „.

201625_1001

Składniki : 

  • 250 g mąki pszennej
  • 250 ml mleka
  • 200 ml śmietanki kremówki ( użyłam słodkiej śmietanki 10 % )
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 łyżka cukru
  • 1/2 łyżki domowego cukru waniliowego
  • 3 łyżki oleju
  • szczypta soli

Białko oddzielamy od żółtek.

Osobno w misce mieszamy razem : mąkę, cukier, cukier waniliowy i proszek do pieczenia. Dodajemy olej, mleko, śietankę i żółtko. Miksujemy na gładką masę.

Białko ubijamy ze szczyptą soli na sztywno. Następnie dodajemy do masy za pomocą łyżki, delikatnie mieszając.

Porcję masy przelewamy do rozgrzanej gofrownicy i pieczemy zgodnie z zaleceniami producenta.

Podajemy z ulubionymi dodatkami.

Smacznego 🙂

pieczywo słodkie i wytrawne

Wieniec cynamonowy

Przepis publikuje po raz drugi gdyż coś stało się z adresem strony do tego przepisu – nie istnieje. Nic nie zmieniałam, nie usuwałam. Widzę go na stronie głównej ale po bezpośrednim kliknięciu np. w mikserze kulinarnym nie pokazuje go. Nie wiem czy Wy go widzicie więc zamieszczam jeszcze raz.

Przepyszna wielgachna buła w formie wieńca czy też warkocza, jak kto woli. Miękki, cynamonowy warkocz długo zachowuje świeżość. Przepis z bloga What`s cooki

201620_31

Składniki na ciasto : 

  • opakowanie suszonych drożdży instant ( 7 g )
  • 1/4 szklanki ciepłej wody
  • 3/4 kostki masła ( w wersji wegańskiej olej )
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 3/4 szklanki mleka
  • 3 i 1/2 szklanki mąki
  • 3 łyżki cukru
  • 1 jajko ( można pominąć )

Nadzienie : 

  • 1/2 szklanki brązowego cukru
  • 2 łyżki cynamonu
  • 1/4 kostki masła ( odłożyć łyżkę do posmarowania masła )
  • 1 łyżka brązowego cukru do posypania

Ciasto : Na niewielkim ogniu w rondelku roztapiamy masło, dodajemy mleko, studzimy. W przypadku użycia oleju, olej mieszamy z mlekiem.

Osobno mieszamy make, sól, cukier.

Następnie do mleka i masła dodajemy wodę i jajko. Wsypujemy wcześniej wymieszaną mąkę z cukrem. Mieszamy po czym wyrabiamy gładkie, elastyczne ciasto, które odkładamy do miski, przykrywamy lnianą ściereczką i pozostawiamy na 1 godzinę do wyrośnięcia.

Nadzienie : W misce mieszamy cukier i cynamon. Odstawiamy. Masło roztopić w rondelku.

Wyrośnięte ciasto wałkujemy na kwadrat 50 x 50 cm. Smarujemy roztopionym masłem, posypujemy cukrem i cynamonem. Zwijamy w ciasny rulon jak naleśniki. Rulon przecinamy wzdłuż na pół przy czym pozostawiamy jeden koniec nie rozcięty. Rozcięcia odwracamy do góry po czym zaplatamy i łączymy oba końce formując wieniec.

Wieniec układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wtrośnięcia na 20 minut.

Gdy wieniec podrośnie smarujemy wierzch pozostałym masłem, posypujemy cukrem.

Pieczemy w temp. 200°C przez ok 25 minut.

smacznego 🙂

201620_29

201620_28

placuszki,naleśniki,gofry

Naleśniki owsiane

Zdrowsza wersja naleśników ale również bardzo smaczna. Idealne aby je zabrać bez żadnych dodatków do pracy czy szkoły. Przepis z Valio.fi.

201620_1001

Składniki : 

  • 300 ml płatków owsianych owsianej
  • 100 ml mąki pszennej
  • 600 ml mleka ( może być roślinne lub zwierzęce)
  • 2 łyżki stopionego masła
  • 3 jajka
  • 1 łyżka cukru
  • 3/4 łyżeczki soli ( nie dodawałam bo moje masło było już solone, proponuje dodać 1/4 -1/2 łyżeczki )

Płatki owsiane mielimy na mąkę. Dodajemy pozostałe składniki, mieszamy do połączenia. Odstawiamy na 10 – 15 minut. Po tym czasie ponownie mieszamy. Rozgrzaną patelnię smarujemy olejem lub roztopionym masłem. Wylewamy porcję ciasta i smażymy z obu stron na rumiano.

Smacznego 🙂

napoje,alkohole

Domowe kakao waniliowe

Nie ma nic lepszego jak napić się prawdziwego domowego kakao z nutką wanilii kiedy na dworze hula wiatr…Rozgrzewające, cieplutkie, aromatyczne, jeszcze tylko kocyk na nóżki i chwila relaksu 🙂

201614_15

Składniki : 

  • 2 łyżeczki gorzkiego kakao
  • 2 łyżeczki domowego cukru waniliowego ( lub do smaku )
  • kubek mleka

Kakao wraz z cukrem wsypujemy do kubka. Mleko podgrzewamy na niewielkim ogniu. Ciepłym lub gorącym ( jak lubicie ) zalewamy kakao cały czas mieszając aby dobrze się rozpuściło.

Ja nie przepadam za gorącym mlekiem dlatego podgrzewam tylko 3/4 kubka, zalewam a resztę uzupełniam zimnym mlekiem.

Smacznego 🙂

201614_12

placuszki,naleśniki,gofry

Gofry czekoladowe Pawła Małeckiego

Smaczne gofry, bardziej kakaowe niż czekoladowe ale to niczemu nie ujmuje. Jedyny minus to trzeba wyczuć ilość nakładanego ciasta do gofrownicy żeby wyszły chrupiące i wyrośnięte ale nawet te oklapusy szybko zniknęły 😉 Przepis Pawła Małeckiego z książki Cukiernia Lidla ” Przepisy mistrza Pawła Małeckiego ”

201608_2

Składniki :

  • 3 jajka
  • 1 opakowanie cukru waniliowego (użyłam domowego cukry waniliowego )
  • 3 łyżki miodu
  • 80 g roztopionego masła
  • 160 g mąki pszennej tortowej
  • 30 g kakao
  • 250-270 ml mleka
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Białka oddzielamy od żółtek. Białka ubijamy na sztywno pod koniec dodając stopniowo cukier waniliowy, odstawiamy.

Mąkę, kakao, proszek do pieczenia przesiewamy.

W osobnej misce żółtka ucieramy z miodem, powoli dodajemy roztopione masło. Kolejno stopniowo dosypujemy mąkę z proszkiem i kakao oraz dolewamy mleko.

Na końcu do masy delikatnie, partiami wmieszać za pomocą łyżki ubite na sztywno białka.

Odpowiednią ilość ciasta wylewamy na rozgrzaną gofrownicę i pieczemy według wskazówek producenta.

Smacznego 🙂

201608_6

ciasta

Tarta z kremem jaglano-orzechowym i gruszkami

Na ten weekend proponuję zdrową porcję słodyczy. Tarta ze spodem owsiano-orzechowo-kakaowym, kremem jaglano-orzechowym a na wierchu soczyste gruszki. Na początku tarta nie zachwyciła mnie ale następnego dnia smakowała dużo lepiej a na drugi dzień była naprawdę pyszna. Nie wiem czy to kwestia, że zamieniłam kilka produktów czy całość musiała się przegryźć a masa złączyć ze spodem. Przepis Dominika Wójciak z książki ” Ziarno ”

201607_1

Składniki na spód :

  • 1 szklanka ( 110 g ) płatków owsianych
  • 1 szklanka startych orzechów laskowych ( użyłam mąki migdałowej )
  • 2 łyżki kakao
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 3 łyżki oleju roślinnego o neutralnym smaku
  • 8 daktyli  ( świeżych lub suszonych namoczonych we wrzątku )(użyłam suszonych śliwek )

Wszystkie składniki miksujemy w robocie kuchennym aż utworzy się zwarte ciasto. Jeśli będzie zbyt suche dodajemy 1-2 łyżki wody. Gotowe ciasto formujemy w kulę, zawijamy w folię i odstawiamy na 30 minut do lodówki.

 Składniki na krem :

  • 100 g orzechów laskowych
  • 1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej ( 190 g )
  • 2 łyżki kakao
  • 1 łyżka ekstraktu waniliowego
  • 4 łyżki syropu klonowego
  • 1/2 szklanki mleka migdałowego lub owsianego ( użyłam zwykłego )
  • 1/4 łyżeczki soli

Orzechy prażymy w piekarniku lub na suchej patelni. Studzimy. Orzechy przekładamy na ścierkę, pocieramy aby pozbyć się skórki.

Uprażone orzechy zmiksować z pozostałymi składnikami kremu na gładką masę. Odstawiamy.

Wierzch :

  • 2 gruszki
  • skórka i sok z 1/2 cytryny
  • 2 szklanki wody
  • 100 g jasnego cukru trzcinowego

Gruszki umyć, obrać i pokroić na ćwiartki. Wodę, cukier, sok i skórkę z cytryny przekładamy do rondelka. Doprowadzamy do wrzenia. Zmniejszamy ogień dokładamy gruszki i gotujemy 10 minut. Studzimy. Gruszki wyjmujemy z syropu i tniemy na plastry grubości ok 1cm.

Niedużą formę do tarty natłuścić olejem. Wcześniej przygotowane ciasto wyciągamy z lodówki i wykładamy nim spód oraz boki formy.. Nakłuwamy widelcem, przykrywamy papierem do pieczenia i obciążamy suchą fasolą lub grochem. Pieczemy w temp. 180°C przez 15 minut.

Z podpieczonego spodu zdejmujemy obciążenie. Wypełniamy kremem a na wierzchu układamy gruszki. Tartę można tak pozostawić lub dodatkowo podpiec całość co ja uczyniłam.

Jeśli chcecie podpiec aby tarta była bardziej zwarta wstawiamy ponownie do piekarnika na 20 minut. Studzimy.

Smacznego 🙂

zupy

Węgierka zupa pieczarkowa

Nie jest to zupa z typowo treściwych jakie ostatnio pojawiają się na moim blogu ale bardzo smaczna. Z dodatkiem grzanek spokojnie zaspokoimy swój głód. Prosta, szybka w przygotowaniu, aromatyczna. Przepis z platingsandpairings.com .

201602_12 

Składniki : 

  • 4 łyżki masła
  • 1 większa cebula
  • ok 500 g pieczarek
  • 3 łyżki mąki
  • 1 łyżka mielonej słodkiej papryki
  • 3 szklanki bulionu, rosołu lub wody
  • 3 łyżki sosu sojowego
  • 1 szklanka mleka
  • 1/2 szklanki słodkiej śmietanki ( użyłam 10 % )
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 1 łyżka posiekanego świeżego koperku lub 2 łyżeczki suszonego
  • 1/4 szklanki posiekanej świeżej natki pietruszki
  • sól, pieprz

Pieczarki tniemy w plastry, cebulę siekamy w drobną kostkę.

W garnku roztapiamy masło. Wrzucamy posiekaną cebulę i pieczarki. Smażymy aż pieczarki puszczą soki. Dalej podsmażamy na niewielkim ogniu 10-15 minut aż płyny odparują. Solimy, pieprzymy do smaku.

Do garnka dodajemy mąkę i paprykę, przesmażamy ok 3 minuty mieszając.

Następnie dolewamy bulion, mleko, sos sojowy. Doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy na niewielkim ogniu 10 minut. Zdejmujemy z ognia. Dodajemy śmietankę, sok z cytryny, koperek, pietruszkę, mieszamy. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.

Smacznego 🙂

201602_10