placuszki,naleśniki,gofry

Placuszki owsiano-jogurtowe z jagodami

Zdrowe placuszki jogurtowe z mąki owsianej i dodatkiem jagód co nadaje im soczystości. Nie za słodkie. Idealne na śniadanie lunch czy kolację.

201607_3

Składniki : 

  • 2 szklanki mąki owsianej
  • 2 jaja
  • 2 łyżeczki sezamu
  • 3 łyżki syropu klonowego ( jeśli wolicie słodko do dodajcie więcej )
  • 1 szklanka mleka
  • 1/2 szklanki jogurtu greckiego ( użyłam 2% )
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki sody
  • ok 200 g jagód ( świeżych, lub mrożonych )

W jednej misce łączymy składniki mokre : mleko, jaja, syrop klonowy i jogurt.

W drugiej misce łączymy wszystkie suche składniki : mąkę, proszek, sodę, i zmielony lub potłuczony np. wałkiem sezam.

Do mokrych składników przekładamy składniki suche, mieszamy za pomocą rózgi kuchennej aż całość dobrze się połączy. Na koniec dodajemy jagody, mieszamy.

Smażymy na rozgrzanej patelni z odrobiną oleju na złoty kolor z obu stron.

Smacznego 🙂

pierogi

Pierogi lwowskie

Przepyszne pierogi z kaszą gryczaną, białym serem i ziemniakami. Wszak ziemniaki są dodatkiem babci autorki bloga Zjem to z, którego pochodzi przepis to i ja również polecam je dodać. Proponuję też dobrze przyprawić farsz a skradnie niejedno podniebienie. Nawet dzieciaki wołają o dokładkę 🙂 Ciasto na pierogi za pierwszym razem wyszło mi dość twarde ale, że nie miałam zagrzanego więcej mleka to go też nie dodawałam. Po ugotowaniu ciasto na mleku wcale nie było twardawe a delikatne ale jednak proponuję dogrzać więcej w razie potrzeby i dodać bo każda mąka ma inną chłonność.

201603_3

Składniki na ciasto : 

  • 500 g mąki pszennej
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżka masła
  • ok. 300 ml gorącego mleka

Składniki na farsz : 

  • 100 g kaszy gryczanej
  • 200 g białego sera
  • 200 g ugotowanych ziemniaków
  • 1 niewielka cebula
  • sól, pieprz
  • masło do smażenia

W rondelku umieszczamy mleko i masło. Całość zagotować.

Na stolnicę przesiewamy mąkę z solą. Stopniowo dolewamy gorące mleko i zagniatamy ciasto. Proponuję na początek siekać składniki nożem, żeby nie poparzyć dłoni. Następnie wyrabiamy na gładkie i jednolite ciasto. Gotowe przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 30 minut.

Kaszę gotujemy do miękkości, studzimy. Osobno ziemniaki również gotujemy do miękkości. Studzimy. Można wykorzystać ziemniaki z dnia poprzedniego.

Ser i ziemniaki przeciskamy przez praskę. Następnie dodajemy kaszę. Cebulę kroimy drobno, podsmażamy na maśle, dokładamy do farszu. Doprawiamy solą, pieprzem. Dobrze wszystko wymieszać.

Ciasto cienko wałkujemy. Za pomocą szklanki wycinamy koła. Nakładamy ok łyżeczki farszu, zlepiamy brzegi. Gotujemy w osolonej wodzie ok 2-3 minuty po wypłynięciu.

Podawać z kwaśną śmietaną, przysmażoną cebulką lub słoniną stopioną z boczkiem.

Smacznego 🙂

201603_9

201603_4

placuszki,naleśniki,gofry

Gofry owsiano-bananowe

Zdrowsza wersja gofrów ale nie znaczy, że mniej smaczna. Przepis lekko zmieniłam pod kątem tego co akurat miałam w domu. Następnym razem również nie dodam cukru do ciasta bo trzeba było dobrze pilnować aby się nie przypaliły. Przepis z joyfoodsunshine.com .

201597_2

Składniki :

  • 3/4 szklanki płatków owsianych
  • 1/4 szklanki mąki z tapioki lub skrobi kukurydzianej
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/4 łyżeczki sody
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 1/4 łyżeczki cynamonu ( pominęłam )
  • 3/4 szklanki mleka ( w oryginale vaniliowe migdałowe,niesłodzone )
  • 1/4 szklanki jogurtu greckiego ( w oryginale masło orzechowe )
  • 1 rozgnieciony banan
  • 1 jajo
  • 2 łyżki cukru trzcinowego ( w oryginale kokosowy)
  • 1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego

Płatki owsiane mielimy w młynku na mąkę. Dodajemy do niej pozostałe suche składniki : skrobię, proszek, sodę, sól, cukier, cynamon. Mieszamy.

Osobno w misce zmiksować razem mleko, jogurt ( masło orzechowe ), banana, ekstrakt i jajko. Następnie przelewamy całość do suchych składników i ponownie miksujemy aż całość się połączy.

Porcję ciasta wylewamy na rozgrzaną gofrownicę i pieczemy według wskazówek producenta.

Smacznego 🙂

pieczywo słodkie i wytrawne

Drożdżówka sypana z jabłkami i rabarbarem

Tak prostego drożdżowca jeszcze nie robiłam. Nic nie wyrabiamy, po prostu sypiemy warstwami składniki, czekamy…dość długo czekamy ale tak właśnie musi być…mieszamy i pach do piekarnika. Łatwo i pysznie. Przepis z bloga Pieczarka mysia .

201589_36001

Składniki : 

  • 50 g świeżych drożdży
  • 1/2 szklanki cukru
  • 2 jajka
  • 1/2 szklanki oleju
  • 1/3 szklanki mleka
  • 2 szklanki mąki pszennej
  • szczypta soli
  • 3-4 jabłka lub inne ulubione owoce ( u mnie jabłka i rabarbar )

Składniki na kruszonkę :

  • 1/4 kostki zimnego masła
  • 1/2 szklanki mąki pszennej
  • 1/4 szklanki cukru

Do dużej miski kruszymy drożdże, zasypujemy je cukrem. Na cukier wylewamy roztrzepane jajka. Kolejno wlewamy olej i mleko. Całość zasypujemy mąką i na końcu dodajemy sól. Miskę przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 3 godziny.

W między czasie przygotowujemy kruszonkę. Wszystkie składniki kruszonki umieszczamy w misce i rozcieramy w palcach aż składniki się połączą i będą konsystencji grubo mielonej bułki tartej.

Po 3 godzinach ciasto mieszamy za pomocą łyżki do momentu aż składniki się połączą. Przekładamy do formy o wymiarach ok 20×24 cm.  Na wierzchu układamy jabłka wcześniej obrane, wydrążone z gniazd nasiennych i pokrojone w ósemki. Wierzch posypujemy kruszonką.

Pieczemy w temp. 190°C przez 40-45 minut.

Smacznego 🙂

ciasta

Leniwe ciasto drożdżowe z rabarbarem

Wieki już nie jadłam drożdżowca a w sezonie rabarbaru grzech było by go nie upiec. Zdecydowałam się na leniwe ciasto drożdżowe, którego się nie zagniata ale czas przygotowywania jest dość długi. Zapewniam jednak, że warto się o to ciacho pokusić. Przepis z bloga Moje wypieki.

201588_1

Składniki na ciasto : ( Wszystkie składniki powinny być temp. pokojowej )

  • 500 g mąki pszennej tortowej
  • 1 szklanka cukru
  • 3 duże jajka, lekko roztrzepane
  • 250 ml letniego mleka
  • szczypta soli
  • 1/2 szklanki oleju ( lub roztopionego, ostudzonego masła )
  • 50 g świeżych drożdży lub 21 drożdży suchych
  • 500 g rabarbaru ( w przepisie jest żeby nie obierać łodygi, jednak ja swoje obrałam )

Mąkę przesiewamy do dużej miski. Na środku robimy spory dołek do, którego należy wkruszyć świeże drożdże. W przypadku użycia suchych wystarczy tylko wymieszać je z mąką. Następnie zasypujemy cukrem i zalewamy mlekiem. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy do momentu aż drożdże ruszą nawet do 30-40 minut.

Po tym czasie dodajemy sól, olej ( lub masło ) i roztrzepane jajka. Całość miksujemy mikserem tylko do połączenia składników. Ponownie przykrywamy ciasto ściereczką i odstawiamy do podwojenia objętości ( na ok. 1,5 godz. ).

Rabarbar tniemy w mniejsze kawałki.

Składniki na kruszonkę : 

  • 180 g mąki pszennej
  • 100 g cukru
  • 16 g cukru z prawdziwą wanilią
  • 120 g roztopionego masła

Mąkę mieszamy z cukrami, dodajemy ciepłe masło i wymieszać palcami formując kruszonkę. Odstawiamy.

Po wyrośnięciu ciasto jeszcze raz krótko zmiksować i przełożyć do formy o wymiarach ok 20×30 cm ( u mnie 25×25 cm ) wcześniej wyłożoną papierem do pieczenia. Wierzch równamy. Następnie równomiernie wykładamy rabarbar, posypujemy kruszonką. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na 30-40 minut.

Kiedy podrośnie wstawiamy do zimnego piekarnika. Nastawiamy na 175ºC i pieczemy 40 minut do tzw. suchego patyczka. Czas pieczenia zaczęłam liczyć od momentu nagrzania się piekarnika. Należy zaglądać do ciasta czy nadmiernie się nie rumieni w razie konieczności wierzch przykryć papierem do pieczenia. Ciasto po upieczeniu piekarnik wyłączamy ale ciasta nie wyjmujemy, pozostawiamy w zamkniętym piekarniku do ostygnięcia.

Smacznego 🙂

pieczywo słodkie i wytrawne

Drożdżówki motylki z nadzieniem chałwowym

Domowe słodkie bułki…nic im nie dorówna…żadna sklepowa choć nie wątpię, że są również pyszne. Jednak własnoręcznie robiona ze szklanką zimnego mleka to już poezja 🙂 Bułki, które dzisiaj chciałam polecić rozpływają się w ustach. Ciasto jest takie jakie najbardziej lubię puszyste, mięciutkie i bardzo dobrze się z nim pracuje podczas całego procesu wyrabiania bułek. Nadzienie chałwowe…choć jakoś u mnie nie był mocno wyczuwalny smak chałwy ( być może przez to ,że użyłam greckiej ) to i tak są pyszne. Przepis Doroty Świątkowskiej z  książki ” Moje wypieki i desery na każdą okazję ”

201551_2

Składniki na ciasto : 

  • 500 g mąki pszennej
  • 50 g ( 5 łyżeczek ) suchych drożdży lub 40 g świeżych
  • 1/4 szklanki i 2 łyżki cukru
  • 2 jaja
  • 250 ml letniego mleka
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 70 g miękkiego masła

Mleko połączyć z roztrzepanymi jajkami. Osobno w misce wymieszać mąkę z suchymi drożdżami. W przypadku świeżych drożdży najpierw należy zrobić rozczyn. Mąkę z drożdżami dodajemy do mleka z jajkami. Dokładamy również masło, cukier i sól. Wyrabiamy na gładkie, jednolite ciasto.

Ciasto umieszczamy w misce, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce aż dwukrotnie zwiększy swoją objętość ( na ok 90 minut ).

Nadzienie chałwowe : 

  • 250-300 g chałwy ( smak dowolny )
  • 1 jajko
  • 1 łyżka śmietany kremówki 30 %

Dodatkowo : 

  • 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka do posmarowania bułeczek

Chałwę rozgnieść widelcem, wymieszać ze śmietaną i roztrzepanym jajkiem. Odstawić.

Kiedy ciasto wyrośnie dzielimy je na ok 13 części ( po ok 73 g każda ). Formujemy kulki. Każdą kulkę wałkujemy i smarujemy pełną łyżką nadzienia. Zwijamy w rulon jak roladę. Następnie dwa końce podłożyć pod spód i naciąć nożem, najlepiej z piłką od zewnątrz do środka zostawiając pośrodku łączenie. Na koniec wywijamy każde „skrzydełko” rozciętą częścią na zewnątrz.

Jak zrobić bułki motylki krok po kroku ze zdjęciami znajdziecie TUTAJ .

Bułeczki układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy do ponownego wyrośnięcia na 15-30 minut.

Przed włożeniem do piekarnika smarujemy wcześniej przygotowanym jajkiem z mlekiem.

Pieczemy w temp. 200ºC przez 20 minut.

Smacznego 🙂

domowego wyrobu

Nutella z kaszy jaglanej

Zdrowa, pyszna , idealna dla dzieciaków, które wbrew pozorom zajadają się nie wiedząc co ukrywa się w środku. Gorąco polecam !!! Przepis z bloga I love bake .

201585_28

Składniki : 

  • 200 g kaszy jaglanej, suchej
  • 500 ml gorącej wody
  • 100 g gorzkiej czekolady
  • 3 łyżki kakao
  • 60 g orzechów laskowych
  • 3 łyżki cukru brązowego ( ksylitolu lub syropu z  agawy )
  • 1 łyżka miodu
  • odrobina oliwy lub oleju
  • 2-3 łyżki a nawet więcej mleka krowiego, migdałowego, innego roślinnego

Orzechy podprażamy na suchej patelni. Zawijamy w ściereczkę i pocieramy do momentu aż odpadnie skórka po czym mielimy na proszek.

Kaszę umieszczamy w rondelku. Stawiamy na ogień, podprażamy 2 minuty. Wlewamy wodę z odrobina oleju lub oliwy. Zakrywamy pokrywką i gotujemy do miękkości ok 12-15 minut. Po tym czasie odstawiamy na 15 minut a następnie studzimy.

Czekoladę roztapiamy nad kąpielą wodną. Wszystkie składniki umieszczamy w misce, miksujemy blenderem aż masa będzie jednolita. Jeśli będzie zbyt gęsta dolewamy stopniowo więcej mleka tak aby konsystencja była dla nas odpowiednia.

Przechowujemy w lodówce.

Smacznego 🙂

201585_29

muffinki

Babeczki cytrynowe z lemon curd i mascarpone

Intensywnie cytrynowe babeczki dzięki lemon curd. Szybkie, łatwe i bardzo smaczne. Bazowałam na jednym z przepisów Nigelli Lawson na muffinki gruszkowe.

201584_3

Składniki : 

  • 250 g mąki
  • 100 g cukru brązowego
  • 125 serka mascarpone
  • 125 ml oleju rzepakowego
  • 2 jaja
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 łyżka rumu
  • 190 g lemon curd
  • 3-4 łyżki mleka

Mąkę, cukier, proszek do pieczenia łączymy razem. W osobnej misce mieszamy mascarpone, olej, jaja, rum, lemon curd i mleko. Mokre składniki przelewamy do suchych, mieszamy za pomocą łyżki, łopatki tylko do połączenia składników. Jeśli ciasto będzie zbyt gęste dodajemy więcej mleka.

Ciasto przekładamy do foremek na muffinki do 2/3 wysokości. Pieczemy w temp. 200°C przez 20-25 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

placuszki,naleśniki,gofry

Gofry twarogowe

W 100 % zgadzam się z Beatą autorką bloga z, którego pochodzi ten przepis. Te gofry są jednymi z najsmaczniejszych jakie do tej pory jadłam 🙂 Przepis z bloga Wypieki Beaty.

201580_6

Składniki  :

  • 2 szklanki mąki
  • 1 łyżka proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • 2 łyżki cukru
  • 125 g twarożku ( u mnie quark )
  • 2 jaja
  • 1,5 szklanki mleka
  • 2 łyżki oleju

Białka oddzielamy od żółtek.

Mąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia i solą, dosypujemy cukier.

W drugiej misce mieszamy twarożek z żółtkami. Miksując dodajemy partiami mąkę naprzemiennie z mlekiem, na końcu dodajemy olej. Miksujemy aż całość będzie gładka.

Osobno białka ubijamy na sztywno. Dodajemy do ciasta partiami delikatnie mieszając łyżką.

Ciasto wylewamy partiami na rozgrzaną gofrownicę smażąc gofry według zaleceń producenta.

Smacznego 🙂

placuszki,naleśniki,gofry

Pancakes z płynną czekoladą w środku

Świetny pomysł na urozmaicenie pankejek do, których nie potrzebne nam są już żadne dodatki. Proste, smaczne, idealne dla dzieciaków. W oryginale z nutellą ale z wiadomych względów zamieniłam ją na czekoladę. Jeśli macie domową nutellę idealnie się nada. Przepis z recipetineats.com  .

pancakes z czekoladą (2)

Składniki : ( na ok 10-14 sztuk )

  • 1 i 1/2 szklanki mąki
  • 3 łyżeczki proszku do pieczenia ( dodałam płaskie )
  • 4 łyżki cukru ( dałam łyżeczki i było wystarczająco słodkie )
  • szczypta soli
  • 1 jajko
  • 1 szklanka +2 łyżki mleka
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
  • masło do smażenia
  • ok 100 g ulubionej czekolady

Wcześniej czekoladę rozpuszczamy nad kąpielą wodną. Za pomocą łyżeczki nakładamy czekoladę na papier do pieczenia tak aby miały kształt krążków o średnicy około 4 cm. Na każdy krążek powinno wyjść ok 1 i 1/2 łyżeczki czekolady. Wkładamy do zamrażalnika aż stwardnieją.

Suche składniki mieszamy razem : mąkę, proszek, cukier sól. Osobno mieszamy mleko z jajkiem i ekstraktem. Mokre składniki przelewamy do suchych i mieszamy aż ciasto będzie gładkie i jednolite.

Na chwilę przed smażeniem placuszków wyjmujemy zamrożone krążki czekolady z zamrażalnika.

Za pomocą łyżki nakładamy porcję ciasta na wierzchu, na środku układamy krążek czekolady i zalewamy kolejną porcją ciasta. Smażymy z obu stron na złoty kolor.

Smacznego 🙂

pancakes z czekoladą (1)