pieczywo słodkie i wytrawne

Chlebki z patelni

Kuchnia węglowa…mama robiąca pierogi…dzieciaki co chwila zaglądające i czekające czy mamie ciasta zostanie… czasami prosiły…mamo, zostaw trochę ciasta albo…dorób ciasta…cienko wałkowane…rzucone na rozgrzaną kuchnię…pałaszowane jeszcze ciepłe…takie chlebki z pieca. Ci, którzy wiedzą o czym piszę…co wspominam…pamiętają smak ciasta po pierogach pieczonego na kuchni węglowej wiedzą…,że temu z patelni daleko smakiem ale jednak wciąż smaczne…zajadamy z sentymentem. Chlebki z patelni to nic innego jak wykorzystanie ciasta pozostałe po pierogach ale równie dobrze jak macie smaka zróbcie sobie po prostu ciasto pierogowe i smażcie chlebki. Chlebki z tego ciasta, które ja robiłam były jadalne tylko 1 dzień. Drugiego dnia zbyt czerstwe i już nie ten smak.

201577_3

Składniki : 

  • ciasto pozostałe po pierogach. U mnie to z ostatniego przepisu Anny Olson.

Ciasto wałkujemy dość cienko. Układamy na rozgrzanej, suchej patelni. Najlepiej gdyby była żeliwna ale i na zwykłej wychodzą smaczne. Smażymy z obu stron po kilka minut aż będą na wierzchu pęcherzyki a ciasto się przyrumieni.

Smacznego 🙂

pierogi

Pierogi z cheddarem Anny Olson

W jednym ze swoich programów Anna Olson prezentowała kuchnię swojej babci nieco przez nią zmodyfikowaną. Domniemam, że babcia Anny była Polką ( A jednak nie. jedna z czytelniczek dostarczyła mi wiadomość, że babcia Anny była Słowaczką ) bo oprócz pierogów z ziemniakami były pierogi na słodko ze śliwkami, gołąbki i racuchy. Ale wracając do tematu pierogów to tak jak wcześniej pisałam Anna je nieco zmodyfikowała i dodała ser cheddar, poza tym samo nadzienie dzięki dodatkowi masła było bardzo gładkie jak puree. Ciasto na pierogi również inne w przygotowaniu niż to nasze tradycyjne ale równie pyszne, bardzo puszyste i mięciutkie. Całość bardzo smaczna. Przepis Anna Olson z programu ” Fresh „.

201577_13

Składniki na nadzienie : 

  • 3 szklanki ziemniaków obranych i pokrojonych w kostkę
  • 1/3 szklanki masła
  • sól, pieprz
  • szczypta gałki muszkatołowej
  • 1 szklanka startego na dużych oczkach ostrego sera cheddar

Ziemniaki gotujemy do miękkości. Po odcedzeniu i odparowaniu przeciskamy przez praskę do ziemniaków lub tłuczemy. Do ciepłych jeszcze dodajemy masło, i gałkę. mieszamy. Doprawiamy solą, pieprzem. Do zimnych już ziemniaków dodajemy ser cheddar. mieszamy. Odstawiamy.

Farsz można odstawić do lodówki, lepiej będzie się potem formować pierogi.

Ciasto  : ( ciasta wystarczy na podwójną porcję farszu )

  • 5 szklanek mąki
  • 2 łyżeczki soli
  • 4 jaja
  • 1 szklanka mleka 2% ( u mnie 1,5 % )
  • 3/4 szklanki wody

Mąkę łączymy z solą. W osobnej misce mieszamy mleko, jajka i wodę. Do mokrych składników dodajemy mąkę z solą. Wyrabiamy na gładkie, elastyczne ciasto ( musiałam dodać więcej mąki bo moje ciasto było zbyt rzadkie i klejące ).

Ciasto odstawiamy w temp. pokojowej pod przykryciem na godzinę. Ciasto można też zrobić wcześniej, schować do lodówki a godzinę przed lepieniem pierogów wyciągnąć.

Gotowe ciasto przekładamy na podsypaną mąką stolnice. Wałkujemy cienko jak na pierogi lub tak jak lubimy. Ja lubię nieco grubsze ciasto w pierogach więc za bardzo cienko nie wałkowałam. Za pomocą szklanki wykrawamy kółka.Na środek każdego nakładamy nadzienie i lepimy pierogi.

Pierogi wrzucamy na osolony wrzątek. Gotujemy ok 5 minut od wypłynięcia. Podajemy z cebulką przyrumienioną na maśle.

Smacznego 🙂

dania główne

Podwójne schabowe Magdy Gessler

Odmienione schabowe składające się z podwójnego schabu a środek wypełnia zmiksowana cebula. Smaczne i proste w przygotowaniu. Przepis Magdy Gessler ale ja znalazłam go na blogu Prawo do gotowania z pasją 🙂

201575_6

Składniki : 

  • 8 cienkich kotletów schabowych
  • 200 ml mleka
  • 2  średnie cebule
  • 1 jajo
  • mąka pszenna
  • bułka tarta
  • 2 czubate łyżki masła klarowanego ( u mnie zwykłe )
  • olej rzepakowy
  • sól, pieprz

Kotlety cienko rozbijamy. Zalewamy mlekiem, odstawiamy do lodówki na 2-3 godziny. Po tym czasie dobrze odcedzamy.

Obraną cebulę ścieramy na tarce o grubych oczkach. Ja zmiksowałam w malakserze. Odstawiamy.

Schabowe przyprawiamy z obu stron solą i pieprzem. Na 4 kotletach rozkładamy cienką warstwę startej cebuli a następnie każdego przykrywamy drugim kotletem.

Jajko roztrzepujemy z 2-3 łyżkami wody.

Kotlety panierujemy najpierw w mące, potem w jajku i bułce tartej. Smażymy na maśle klarowanym i dodatkiem niewielkiej ilości oleju na złoto z obu stron.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto kawowe z mrożonymi owocami

Myślę, że u niejednej osoby o tej porze roku można jeszcze znaleźć w zamrażarce zamrożone letnie owoce 🙂 A jeśli nie to w sklepach są łatwo dostępne. Ciasto bezproblemowe, łatwe i szybkie w przygotowaniu. Nie wymaga użycia miksera, wszystko mieszamy łyżką. Ciasto bardzo wilgotne i dzięki polewie cudownie kawowe. Przepis z bloga Gotuję bo lubię .

201555_43

Składniki : 

  • 240 g mąki pszennej tortowej
  • 160 g mleka
  • 120 g oleju
  • 150 g cukru
  • 20 g cukru waniliowego
  • 50 g cappuccino w proszku czekoladowego lub orzechowego ( użyłam zwykłego )
  • 3 jaja
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 300-350 g mrożonych jeżyn lub jak u mnie jagód ( świetnie sprawdzą się maliny czy borówki )

W jednej misce umieszczamy jajka, mleko i olej. Całość roztrzepujemy widelcem, odstawiamy.

W drugiej misce łączymy mąkę, cappuccino, proszek do pieczenia, cukry. Wlewamy mokre składniki, mieszamy łyżką tylko do połączenia. Na koniec dodajemy mrożone owoce. Ponownie delikatnie wymieszać.

Ciasto przelewamy do keksówki o długości ok. 25 cm wyłożonej wcześniej papierem do pieczenia. Pieczemy w temp. 190°C przez 40-45 minut do tzw. suchego patyczka.

Polewa : 

  • 1 szklanka cukru pudru
  • 1 łyżka miałkiej kawy rozpuszczalnej ( typu Crema lub Velvet )
  • 2 łyżki mleka

Wszystkie składniki na lukier mieszamy aż powstanie jednolita konsystencja.

Polewą polewamy ostudzone ciasto.

Smacznego 🙂

placuszki,naleśniki,gofry

Gofry holenderskie

Spotkałam się z dwoma wersjami tych gofrów. W jednym przepisie używało się cukru w innych nie i nigdzie nie znalazłam czy w tradycyjnych holenderskich dodajemy cukier czy też nie. W każdym bądź razie dziś u mnie wytrawne gofry, które można zaserwować z czym tylko nam najdzie ochota. Na słono lub słodko w każdej wersji będą smaczne. Składniki znajdą się w każdej kuchni dlatego też u mnie goszczą najczęściej 🙂 Przepis z zeszytu mojej teściowej z bardzo starego wycinku z gazety.

201566_5

Składniki : 

  • 300 g mąki
  • 2 jaja
  • 1/2 litra mleka
  • szczypta soli
  • 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia

Mąkę przesiać. Dosypać pozostałe składniki i zmiksować na gładką, jednolitą masę. Gofry smażyć w rozgrzanej gofrownicy według wskazówek producenta.

Smacznego 🙂

201566_7

zupy

Zupa brokułowa z serem

Smaczna, pożywna, rozgrzewająca. Przepis z skinnytaste.com , z moimi niewielkimi zmianami.

201550_13

Składniki : 

  • 1 niewielka cebula
  • 1 średnia marchewka
  • 1 łodyga selera naciowego
  • 4 szklanki brokuła podzielonego na niewielkie różyczki
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 łyżka masła
  • 2 łyżki mąki
  • 2 i 1/2 szklanki bulionu drobiowego lub warzywnego
  • 1 szklanka mleka
  • 2 średnie ziemniaki
  • sól, pieprz
  • 1 i 1/2 szklanki startego ostrego cheddara
  • 1 łyżka startego parmezanu

Cebulę siekamy w kostkę. Marchew, seler w półplasterki a ziemniaki w niewielką kostkę. Czosnek przeciskamy przez praskę.

W rondlu roztapiamy masło. Wrzucamy posiekaną cebulę i marchew, smażymy ok 5 minut. następnie dodajemy czosnek, podsmażamy kolejne ok 30 sekund.

Warzywa posypujemy mąką, solimy, pieprzymy. Chwilę mieszając dalej podsmażamy. Wlewamy bulion, mleko. Dodajemy ziemniaki i różyczki brokuła. Doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy 10-15 minut aż ziemniaki będą ugotowane. Na koniec dodajemy sery, doprawiamy solą i pieprzem, dobrze wymieszać aż ser się rozpuści. Zestawiamy z ognia.

Z garnka odlewamy 2 szklanki zupy, resztę blenderujemy. Zupa nie powinna być idealnie gładka, tylko warzywa rozdrobnione. Ponownie wlewamy wcześniej odlaną zupę do garnka, mieszamy.

Smacznego 🙂

ciasta

Piernik na ostatnią chwilę ( szybki i tani )

Szybki i tani piernik na którego produkty każdy znajdzie w domu a jak nie to na pewno znajdą się w każdym pobliskim sklepie. Puszysty, mięciutki, aromatyczny, wilgotny. Wystarczy wymieszać wszystkie składniki, przełożyć na blachę i resztę robi za nas piekarnik. Robiłam go już chyba czterokrotnie i nigdy nie miałam najmniejszego problemu, zawsze się udawał. Świetnie nadaje się do przełożenia dżemem czy różnego rodzaju kremami. U mnie w tym roku z kremem grysikowym za witam na Wigilijnym stole. Przepis od mojej bratowej 🙂

odpierniczone (2)

Składniki :

  • 3 szklanki mąki pszennej
  • 1,5 szklanki cukru
  • 1,5 szklanki oleju
  • 1,5 szklanki mleka
  • 3 jaja
  • szczypta soli
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 3 łyżki dżemu
  • 3 łyżki kakao
  • 1 łyżka cynamonu
  • 1 opakowanie przyprawy do piernika
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia

Wszystkie składniki umieszczamy w misce. Miksujemy do połączenia składników. Przekładamy do blachy o wymiarach ok 25×35 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temp. 180ºC przez 50 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Po ostudzeniu ciasto można polać polewa czekoladową lub przełożyć ulubionym kremem czy powidłami.

Smacznego 🙂

ciasta

Polski tradycyjny makowiec zwijany

Jeśli jesteście zwolennikami makowców zwijanych to ten na pewno bardzo Wam posmakuje. Jak zapewnia autorka bloga Moje Wypieki przepis jest tradycyjny, polski a ja jej w zupełności wierzę bo kiedyś takie własnie makowce robiło się w naszej rodzinie. Ciasto zrobicie bez problemu…a i koniecznie dodajcie domowej masy makowej. Smaczny, prosty a odpowiednio przechowywany długo zachowuje świeżość. Przepis Z bloga Moje wypieki .

201542_8001

Składniki na 3 drożdżowe strucle : 

  • 3 szklanki mąki pszennej + 3 łyżki do podsypywania
  • 180 ml letniego mleka
  • 150 g masła roztopionego i przestudzonego
  • 6 żółtek
  • 45 g świeżych drożdży lub 21 g suchych
  • 6 łyżek cukru
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1,5 łyżki spirytusu ( można zastąpić wódką, rumem, likierem migdałowym )
  • ziarenka z 1 laski wanilii lub 1 łyżeczka pasy waniliowej

Drożdże suche wymieszać z mąką. Jeśli użyjecie świeżych najpierw należy zrobić rozczyn. Dodajemy pozostałe składniki oprócz masła. Wyrabiamy gładkie i elastyczne ciasto pod koniec wyrabiania dopiero dokładamy masło, dalej wyrabiamy aż ciasto je wchłonie. Gotowe przekładamy do naoliwionej miski, przykrywamy lnianą ściereczką i odstawiamy w  ciepłe miejsce aż podwoi swoją objętość ok 1,5 godziny.

 Masa makowa : 

Masę makową zawsze robię z TEGO przepisu. Przed dodaniem jej do ciasta należy ubić białka na sztywno, które pozostaną z ciasta czyli w tym przypadku 6 białek i delikatnie łyżką wmieszać je w masę makową do połączenia. Odstawiamy.

Wyrośnięte ciasto drożdżowe dzielimy na 3 równe części. Każdą z nich rozwałkowujemy na prostokąt o grubości ok 3 mm. Na każdy placek nakładamy masę makową tak aby zostawić miejsce ok 2 cm od każdego boku. Zwijamy w rulon jak naleśnika, oba końce ciasta zawijamy pod spód. Makowce układamy na papierze do pieczenia posmarowanym wcześniej olejem. Zawijamy w niego dwukrotnie tak aby było ok 1 cm luzu pomiędzy ciastem a papierem.

Makowce można pozostawić do ponownego wyrośnięcia na ok 15 minut ale nie jest to konieczne.

Makowce układamy na blasze w dość sporych odległościach od siebie. Pieczemy w temp. 190°C przez ok 30 – 40 minut do złoto-brązowego koloru. Bez obaw kolor będzie dobrze przebijał przez papier. Po wyjęciu z piekarnika rozcinamy papier i studzimy.

Jeszcze delikatnie ciepłe ciasto polewamy lukrem i posypujemy makiem lub bakaliami.

Makowiec świetnie nadaje się do zamrażania. Ten popękany lukier właśnie od zamrożenia więc najlepiej zamrozić ją bez pomady.

Smacznego 🙂

201542_5001

desery

Chałwowiec jaglany a`la tiramisu bez pieczenia

W końcu udało mi się uzyskać jaglany deser, który w zupełności będzie mnie satysfakcjonował i któremu ciężko będzie mi się oprzeć..ale ale po co się opierać jak tu samo zdrowie 🙂 Deser wyglądem przypomina tiramisu – jak widać zawiera nieodłącznie towarzyszące prawdziwemu tiramisu biszkopty, również jest dwukrotnie nimi przełożony, delikatna, kremowa masa jaglano – chałwowa. Wierzch wieńczy gorzkie kakao, które świetnie uzupełnia całość.  Jednak deser ten dopiero uzyska pełnię smaku kiedy będziemy zajadać jednocześnie krem z biszkoptami. Razem z mężem zgodnie stwierdziliśmy, że smak jest zupełnie inny niż zajadając osobno warstwy. Wzorowałam się na TYM przepisie.

201571_7

Składniki :

  • 1 szklanka kaszy jaglanej ( 200 g )
  • 170 g chałwy ( u mnie waniliowa ale możecie użyć każdej innej )
  • 4 szklanki mleka ( 1 L )
  • 4 łyżki oleju kokosowego ( odmierzamy kiedy jest w postaci stałej )
  • 6 łyżek ksylitolu
  • ok 26 podłużnych biszkoptów ladyfingers
  • gorzkie kakao

Kaszę podprażamy na suchej patelni do momentu aż zacznie pachnieć. Wsypujemy na sito i przelewamy wrzątkiem a następnie płuczemy pod bieżącą wodą.

Kaszę przekładamy do garnka, dodajemy ksylitol i 2,5 szklanki mleka. Stawiamy na niewielki gaz, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy kaszę do miękkości ok 20-25 minut. Zestawiamy z ognia, dodajemy olej kokosowy, czekamy aż się roztopi, mieszamy. Kaszę odstawiamy na kilkanaście minut pod przykryciem aż nieco ostygnie.

Po tym czasie dodajemy rozdrobnioną widelcem chałwę. Miksujemy za pomocą blendera dolewając stopniowo mleko aż uzyskamy jednolitą, gładką konsystencję. Ważne aby masa nie była za rzadka. Ja dodałam całą ilość mleka i było idealnie ale najlepiej dodawać je stopniowo.

Dno formy o wymiarach ok 21×21 cm wykładamy pierwszą warstwą biszkoptów. Na biszkopty wylewamy połowę masy jaglanej ( lekko ciepłej lub zimnej ), na masę ponownie układamy biszkopty delikatnie je dociskając. Na biszkopty wykładamy drugą połowę masy. Wstawiamy do lodówki na noc. Przed podaniem posypujemy gorzkim kakao.

Smacznego 🙂

201571_6001

dania główne

Zapiekanka chlebowa czyli jak wykorzystać czerstwe pieczywo

Genialny pomysł na wykorzystanie czerstwego pieczywa. Zapiekanka jest bardzo smaczna a my przy okazji możemy zrobić czystkę w lodówce i wrzucić dosłownie wszystko co tam znajdziemy i na co aktualnie mamy ochotę. Gorąco polecam !!! Przepis z recipetineats.com.

2015684

Składniki : 

  • 300 g bekonu
  • 6 jaj
  • 1 i 1/4  szklanki mleka
  • sól, pieprz
  • 7 szklanek lekko czerstwej bagietki pokrojonej w kostkę ok 2 cm ( można zastąpić innym pszennym pieczywem )
  • 2 szklanki startego sera żółtego ( u mnie Gouda )
  • nać pietruszki ( opcjonalnie )
  • u mnie dodatkowo resztki wędliny i 200 g sera feta pociętego w kostkę

Bekon smażymy na patelni. Odsączamy z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku. Tniemy na kawałki.

W osobnej misce mieszamy jajka, mleko, sól, pieprz.

Pociętą bagietkę umieszczamy w dość sporej torebce foliowej. Do torebki z bagietką wlewamy mieszaninę jajka i mleka. Dodajemy 1 i 1/2 szklanki sera, bekon ( trochę można odłożyć do posypania wierzchu ) i pozostałe dodatki jakimi będziemy dysponowali. Torebkę zamykamy. Kładziemy na płasko i delikatnie masujemy rękoma tak aby jajka wchłonęły się w pieczywo. Odstawiamy na 30 minut do lodówki ( nie miałam tyle czasu, odczekałam aż jajka z mlekiem się wchłoną i robiłam dalej ).

Po tym czasie całość przekładamy do tortownicy o średnicy 21 cm. Na wierzchu układamy odłożony wcześniej bekon, ser i pietruszkę. Na wierzchu układamy luźno papier do pieczenia.

Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180°C przez 25 minut. Następnie ściągamy papier i dopiekamy jeszcze 10 minut. Przed podaniem można dodatkowo posypać wierzch świeżą natką pietruszki.

Smacznego 🙂

2015687