dania główne

Schabowe inaczej

Przepis wypatrzyłam u Marietty Mareckiej w jednej z jej programów kulinarnych. Mięso dzięki wcześniejszemu moczeniu w mleku faktycznie nabiera delikatności a pesto nadaje mu ciekawego aczkolwiek dla moich kubków smakowych delikatnego posmaku pietruszkowego pesto. Taki obiad najlepiej zaplanować sobie wcześniej ze względu na ” leżakowanie ” mięsa w mleku – im dłużej tym lepiej więc najbardziej wskazane było by zrobienie tego wieczorem dnia poprzedzającego obiad. Przepis z programu 365 obiadów Marietty Mareckiej.

201564_7

Składniki : 

  • schab pokrojony w 1 cm plastry
  • mleko
  • 2 liście laurowe
  • 1/2 średniej cebuli pociętej w piórka

Schab zalewamy mlekiem tak aby go przykryło. Dodajemy pozostałe składniki, delikatnie przemieszać. Odstawiamy do lodówki na minimum 3 godziny a najlepiej na całą noc.

Po tym czasie mięso wyciągamy z mleka. Solimy, pieprzymy z obu stron. Odstawiamy.

Składniki na pesto : 

  • 3 suszone pomidory w oleju
  • 2 ząbki czosnku
  • pęczek pietruszki
  • sól, pieprz
  • oliwa

Wszystkie składniki pesto miksujemy w malakserze z dodatkiem ok 3 łyżek oliwy. Pasta nie powinna być ani za gęsta ani za rzadka dlatego oliwę należy dolewać stopniowo. W razie potrzeby dolewamy więcej. Całość nie musi być zmiksowane bardzo drobno na pastę ale tak aby wszystkie składniki dobrze się połączyły.

Pesto smarujemy tylko jedną stronę każdego plastra schabu.

Następnie schab obtaczamy w mące, kolejno w jajku i bułce tartej. Smażymy na rozgrzanym tłuszczu z obu stron na złoty kolor.

Smacznego 🙂

201564_8

serniki

Sernik kokosowy siostry Anastazji

Kolejny sernik, który wart jest powtórki. Pyszny kremowy, nie za słodki z kołderką warstwy kokosowej. Przepis z bloga Domowa cukierenka .

201555_14001

Składniki na spód : 

  • 300 g mąki pszennej
  • 100 g masła
  • 100 g cukru
  • 1 łyżka smalcu ( nie miałam dałam masło )
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 jajko
  • 2 żółtka
  • szczypta soli

Mąkę przesiać wraz z proszkiem do pieczenia. Dodać pozostałe składniki i zagnieść szybko kruche ciasto. Gotowe ciasto zawijamy w folię i wkładamy na 1 godzinę do lodówki. Po tym czasie ciastem wylepić dno blaszki o wymiarach ok 25×35 cm. Podpiec 15 minut w temp. 180ºC. Wyciągnąć z piekarnika, odstawić na bok.

Składniki na masę serową : 

  • 1 kg sera w kostce ( użyłam kremowego quark-u )
  • 1 szklanka cukru
  • 3 szklanki mleka
  • 1/2 szklanki oleju
  • 4 żółtka
  • 2 jaja
  • przyprawa do sernika ( pominęłam )
  • 1 budyń waniliowy

Jeśli używacie sera w kostce należy go zmielić  przynajmniej dwukrotnie. Do sera dodajemy resztę składników. Miksujemy krótko tylko do połączenia składników. Masę serową wylewamy na wcześniej podpieczony spód.

Pieczemy w temp. 170°C przez 40-50 minut.

Składniki na wierzch kokosowy : 

  • 3/4 szklanki cukru
  • 6 białek
  • 200 g wiórków kokosowych
  • szczypta soli

Białka ubijamy na sztywną pianę ze szczyptą soli. Pod koniec ubijania dodajemy stopniowo cukier cały czas miksując. Na koniec wsypujemy wiórki i mieszamy delikatnie za pomocą łyżki.

Po 45-50 minutach od pieczenia się sernika otwieramy piekarnik, delikatnie wysuwamy sernik i na wierzchu rozprowadzamy równomiernie wcześniej przygotowaną warstwę białkowo-kokosową. Pieczemy jeszcze 15-20 minut.

Sernik studzimy przy uchylonych drzwiczkach piekarnika, następnie zimny wkładamy do lodówki na kilka godzin aby stężał.

Smacznego 🙂

muffinki

Beztłuszczowe muffinki z gruszkami

To takie biszkoptowe, delikatne muffinki z porcją porządnej gruszki w środku i delikatnym posmaku cytryny. Bardzo smaczne. Przepis z książki Sigrid Verbet ” Smakowite prezenty ”

201561_14

Składniki : ( na ok 12 sztuk )

  • 180 g mąki
  • 150 g cukru
  • 2 jajka
  • 70 ml mleka odtłuszczonego
  • skórka otarta z 1 cytryny
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 6 małych gruszek

Jajka z cukrem miksujemy na jasną, puszystą masę. Następnie nie przerywając mieszania dodajemy stopniowo mąkę, mleko, proszek do pieczenia, startą skórkę z cytryny.

Gotowe ciasto przelewamy do foremek na muffiny do 3/4 ich wysokości. Do każdej foremki włożyć połówkę umytej i wydrążonej z gniazd nasiennych ale nie obranej gruszki.

Pieczemy w temp. 170°C przez 25 minut.

Smacznego 🙂

201561_15

desery

Gruszki w cieście czekoladowym ( bezglutenowe )

Gruszki zatopione w zdrowym cieście czekoladowym z delikatną nutką rumu, która podkreśla smak mąki gryczanej i czekolady. Konsystencja całości jest jak brownie, cieżkie i zbite ale bardzo smaczne. Przepis z atdownunder.com .

201563_15

Składniki : 

  • 100 g mąki gryczanej
  • 2 jaja
  • 70 g brązowego cukru
  • 1 łyżka skrobi kukurydzianej przesianej (użyłam ziemniaczanej )
  • 1 łyżka przesianego gorzkiego kakao
  • 1 szklanka mleka
  • 70 g roztopionej gorzkiej czekolady
  • 60 g stopionego masła
  • szczypta soli
  • 1 łyżka ciemnego rumu
  • 2-3 gruszki
  • sok z cytryny do skropienia gruszek

Gruszki obieramy, przecinamy na pół. Wyciągamy gniazda nasienne, skrapiamy sokiem z cytryny aby nie ściemniamy, odkładamy.

W misce mieszamy razem mąkę, sól, skrobię i kakao.

W osobnej misce miksujemy cukier z jajkami przez minutę. Następnie cały czas miksując partiami dosypujemy mąkę z kakao i skrobią. kolejno dodajemy roztopione masło, miksujemy do połączenia. Dokładamy stopioną czekoladę, rum, mieszamy. Dolewamy mleko. Całość mieszamy aż składniki dobrze się połączą.

Ciasto przelewamy do ramekinów wcześniej wysmarowanych masłem lub do naczynia żaroodpornego. Na wierzchu układamy wcześniej przygotowane gruszki. Pieczemy w temp. 175ºC przez 45 minut lub 35 minut jeśli są to małe porcje.

Smacznego 🙂

201563_14

ciasteczka

Kruche rogaliki budyniowe

Dawno nie jadłam ciastek tak fajnych i smacznych, że nie można się od nich oderwać. Wszyscy domownicy co chwilę chrupali i mruczeli pod nosem, że bardzo dobre. Dla mnie osobiście to smaki dzieciństwa. Trzeba poświęcić im chwilkę na formowanie ale zapewniam, że warto 🙂 Przepis z bloga Fotokulinarnie .

201559_2

Składniki : 

  • 220 g mąki pszennej
  • 110 g miękkiego masła
  • 95 g cukru
  • 5 g cukru waniliowego
  • 40 g budyniu w proszku waniliowego bez cukru ( u mnie z cukrem )
  • 2 żółtka
  • 2 łyżki mleka

Do obtoczenia :   (do obtoczenia użyłam tylko domowego cukru waniliowego z TEGO przepisu )

  • 2 łyżki cukru
  • 1 łyżka cukru z prawdziwą wanilią najlepiej domowego

Wszystkie składniki na ciasto zagnieść. Uformować dwie kule, owinąć folią spożywczą włożyć do lodówki na 15 minut.

Z lodówki wyciągamy pierwszą kulę. Ciasto wałkujemy na grubość ok 1 cm ( ja robiłam dużo, cieńsze i na jeden kęs ), tniemy na paski szerokości 1,5 cm i długości 6 cm. Z każdego kawałka formować rogalik.

Gotowe ciasteczka przekładamy na blachę wyłożonej wcześniej papierem do pieczenia. Pieczemy w temp. 180ºC przez 12 -15 minut.

Kiedy pierwsza partia się piecze z lodówki wyciągamy drugą kulę i robimy kolejną partię ciasteczek.

Jeszcze ciepłe ciasteczka obtaczamy w cukrze.

Smacznego 🙂

* Żółte plamki na ciastkach to żółtko, które źle mi się wymieszało z pozostałymi składnikami.

201559_5

ciasta

Mini torcik z kremem z kaszy manny i musem truskawkowym ( bez pieczenia )

A`la torcik, który w pierwotnej wersji był ciastem z malinami ale obecnie sezon truskawkowy to zdecydowałam się własnie na nie. Mrożone…tak użyłam mrożonych bo w moich sklepach jeszcze do niedawna można było kupić tylko te chemiczne a niestety nie mam gdzie kupić bezpośrednio z ekologicznej uprawy. Czekam na wakacje i truskawki od mojej babci…najsmaczniejsze…., najaromatyczniejsze i…. bez chemii.

Torcik sam w sobie jest prosty w wykonaniu. Składa się z produktów, które zazwyczaj mamy w domu lub możemy zakupić w najbliższym sklepie. Bardzo smaczny i orzeźwiający. Zmieniłam go delikatnie i zamiast galaretki na wierzch dodałam ją do masy truskawkowej. Zamiast torcika można użyć innej formy nawet od babki i zrobić zwyczajnie ciasto. Przepis  z bloga Gotuję bo lubię .

201552_4

Ciasto robiłam z połowy porcji i tak też tutaj podaję. Jeśli chcecie zrobić większą porcję po prostu podwójcie ilość składników.

 Składniki : 

  •  herbatniki maślane ok 175 g ( użyłam okrągłych )

Składniki na masę grysikową : 

  • 4,5 łyżki kaszy manny
  • 0,5 L mleka
  • 125 g miękkiego masła
  • 1/2 szklanki cukru pudru

Kaszę mannę wsypujemy do mleka. Stawiamy na gaz i cały czas mieszając doprowadzamy do wrzenia. Kiedy kasza zgęstnieje ( po ok 1 minucie ale ja gotowałam dłużej ) ściągamy z ognia. Na wierzch kaszy manny kładziemy folię spożywczą tak aby dobrze do niej przylegała, pozostawiamy do ostygnięcia.

Galaretka truskawkowa : 

  • 450-500 g truskawek ( jak wcześniej pisałam użyłam mrożonych )
  • 25 ml wody
  • 75 g cukru
  • 1,5 – 3 łyżeczki żelatyny ( ilość żelatyny będzie zależała od soczystości owoców. Niżej w przepisie jest wszystko objaśnione )
  • 1 opakowanie galaretki truskawkowej w proszku
  • 50-100 ml wrzątku

Truskawki, cukier oraz 25 ml wody przekładamy do garnka. Całość zagotowujemy i gotujemy ok 7 minut a następnie przecieramy owoce prze sitko. 1,5 łyżeczki żelatyny rozpuszczamy w 50 ml wrzątku dodajemy do owoców, mieszamy odstawiamy. W osobnym naczyniu galaretkę rozpuszczamy w 250 ml wrzątku i również dodajemy do musu owocowego, mieszamy. Pozostawiamy do ostygnięcia. Mus powinien zacząć gęstnięć jeśli jednak tak się nie będzie działo jak w moim przypadku ze względu na dużą ilość soku z owoców to mus ogrzewamy do temp. pokojowej, rozpuszczamy kolejne 1,5 łyżeczki żelatyny w 50 ml wrzątku i mieszamy z musem. Dla przyśpieszenia tężenia włożyłam mus do lodówki, jednak wtedy trzeba go co chwilę kontrolować żeby nie zgęstniał za mocno w lodówce w misce.

W tym czasie w misce ucieramy miękkie masło z cukrem pudrem na puszystą masę.Następnie stopniowo dodajemy po łyżce masy grysikowej cały czas ucierając. Gotową odstawiamy.

Następnie przechodzimy do składania ciasta. Tortownicę o średnicy 12 cm ( lub inną formę )wykładamy folią spożywczą lub dno folią a boki papierem do pieczenia jak u mnie. Na spodzie układamy herbatniki. Na herbatnikach układamy równomiernie połowę masy grysikowej a następnie połowę musu truskawkowego. Kolejno na mus herbatniki, druga połową masy grysikowej a na to pozostały mus. Ciasto wkładamy do lodówki na noc aż stężeje.

Smacznego 🙂

201552_3

zupy

Zupa ziemniaczana z szynką i serem

Uwielbiam zupy takie jak ta. Smaczna, prosta i syta. Świetnie nadaje się na wykorzystanie resztek wędlin lub mięsa jaki nam zostanie. Pominęłam w przepisie kukurydzę bo jakoś nie przepadam za jej dodatkiem w zupach. Gorąco polecam !!! Przepis z therecipecritic.com .

 Składniki : 

  • 2 szklanki pociętych w niewielką kostkę ziemniaków
  • 2 szklanki bulionu z kurczaka lub warzywnego ( u mnie woda )
  • 1/2 szklanki posiekanej marchewki
  • 1/4 szklanki posiekanej cebuli
  • 1/4 szklanki masła pociętego w kostkę
  • 1/4 szklanki mąki
  • 2 szklanki mleka
  • sól, pieprz
  • 2 szklanki startego ostrego sera cheddar
  • 1 i 1/2 szklanki pokrojonej w kostkę ugotowanej szynki ( może być to dobrej jakości szynka na kanapkę, której ja użyłam )

W dużym garnku łączymy ziemniaki, bulion, marchew i cebulę. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy ok 10-15 minut aż ziemniaki będą ugotowane.

W osobnym rondelku topimy masło. Dodajemy mąkę i mieszamy aż całość będzie gładka. Następnie dolewamy mleko cały czas mieszając. Solimy, pieprzymy. Doprowadzamy do wrzenia i cały czas mieszając gotujemy 2 minuty aż zgęstnieje.

Mieszaninę mleka, masła i maki wlewamy do zupy, mieszamy. Dodajemy ser. Kiedy się rozpuści dokładamy szynkę. Mieszamy. Ewentualnie doprawiamy.

Smacznego 🙂

dania główne z makaronu

Makaron z kurczakiem, suszonymi pomidorami i sosem serowym

Sycące, bardzo smaczne danie do przygotowania w kilkanaście minut. Z podanej porcji wyszedł mi obiad na 2-3 osób na 2 dni. Przepis z juliasalbum.com .

DSC_0149

Składniki : 

  • 3 duże ząbki czosnku posiekane
  • 1 słoiczek suszonych pomidorów w oliwie  ( ok 100 g – u mnie 140 g )
  • około 450 g piersi z kurczaka
  • słodka papryka w proszku
  • sól
  • 1/2 szklanki mleka
  • 1/2 szklanki śmietany kremówki ( użyłam słodkiej śmietanki 18 % )
  • 1 szklanka mozzarelli startej na grubych oczkach
  • ok 250 g makaronu penne lub innego
  • 1 łyżka bazylii suszonej ( świeżej można dać więcej )
  • 1/4 łyżeczki płatków chilli
  • 1/2 szklanki wody po gotowaniu makaronu

Makaron gotujemy wedle wskazówek na opakowaniu al`dente.

Pomidory odsączamy z nadmiaru oliwy. Na rozgrzaną patelnię wlewamy nieco oliwy z pomidorów i podsmażamy całe suszone pomidory i czosnek, krótko, tylko do momentu aż czosnek się zarumieni i zacznie pachnieć. Ściągamy  patelni.

Na patelnię wlewamy odrobinę oleju, wrzucamy kurczaka pociętego w niewielkie kawałki, posolonego i oprószonego małą ilością słodkiej papryki. Kiedy kurczak chwilę się podsmaży dodajemy wcześniej odłożone pomidory pocięte na mniejsze kawałki i czosnek. Wlewamy mleko wymieszane razem z kremówką i mozzarellę. Mieszamy, doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy ogień, gotujemy na małym ogniu kilkanaście minut cały czas mieszając aż ser dobrze się rozpuści. Jeśli sos będzie za gęsty dolewamy stopniowo wodę w której wcześniej gotował się makaron.

Dodajemy makaron, bazylię i chilli. Mieszamy całość i chwilkę dusimy aby smaki się połączyły. Uwaga, żeby makaron się nie rozgotował !!!!  ( Ja dłużej poddusiłam sam sos, do momentu aż kurczak był dobry, dorzuciłam przyprawy a po zdjęciu z ognia wymieszałam z makaronem już bez dodatkowego duszenia ).

Smacznego 🙂

zupy

Kremowa zupa ziemniaczano-serowa

Wyszperałam następną pyszną zupę inną niż tradycyjna kartoflanka. Może nie jest tak bardzo syta jak moje poprzednie propozycje ponieważ nie zawiera za wiele mięsa poza bekonem ale jest bardzo smaczna a z kawałkiem bagietki, bułki czy chleba nasyci niejednego Pana.  Przepis z gimmesomeoven.com .

 

Kremowa zupa ziemniaczano-serowa

 Składniki :

  • 5 plastrów bekonu
  • 3 łyżki masła lub zachowany tłuszcz wytopiony z bekonu
  • 1 szklanka posiekane cebuli
  • 1/4 szklanki mąki
  • 2 szklanki bulionu z kurczaka ( zastąpiłam wodą )
  • 2 szklanki ciepłego mleka
  • ok 700 g ziemniaków oranych i pokrojonych w kostkę
  • 1 szklanka startego ostrego sera cheddar ( mój okazał się nie ostry ale również dobrze smakowało )
  • 1/2 szklanki greckiego jogurtu lub kwaśniej śmietany
  • sól, pieprz

Bekon smażymy aż stanie się chrupiący. Ściągamy z ognia. Tłuszcz, który się wytopił możemy zachować do następnego smażenia lub odlać. W tym samym naczyniu roztapiamy mało lub dodajemy 3 łyżki tłuszczu z bekonu. Podsmażamy cebulę do momentu aż zmięknie. Cebulę posypujemy mąkę, smażymy jeszcze całość ok minuty mieszając od czasu do czasu. Następnie dolewamy bulion, mleko, dodajemy ziemniaki i wcześniej podsmażony bekon pocięty w kostkę. Całość zagotowujemy. Zmniejszamy ogień i gotujemy 10-15 minut lub do momentu aż ziemniaki będą miękkie pamiętając o mieszaniu co jakiś czas.

Na koniec dokładamy ser, jogurt, solimy i pieprzymy do smaku.

Smacznego 🙂

Kremowa zupa ziemniaczano-serowa

pieczywo słodkie i wytrawne

Chleb na zakwasie z płatkami owsianymi

Kolejny smaczny bochenek chleba na zakwasie, tym razem z dodatkiem płatków owsianych. Przepis z bloga Sto kolorów kuchni .

 

1DSC_0517

Składniki : 

  • 300 g mleka
  • 150 g wody
  • 200 g dokarmionego zakwasu ( użyłam żytniego )
  • 600 g maki pszennej
  • 50 g mąki żytniej jasnej ( użyłam zwykłej żytniej )
  • 100 g płatków owsianych
  • 15 g soli
  • 3 łyzki cukru lub miodu lub melasy

Wszystkie składniki łaczymy. Wyrabiamy gładkie i elastyczne ciasto. Formujemy kulę, przekładamy do miski, przykrywamy ściereczką i pozostawiamy do wyrośnięcia na ok 4 godziny.

Po tym czasie formujemy bochenek. Przekładamy do koszta do wyrastania, przykrywamy i ponownie odstawiamy do wyrośnięcia na kolejne 1-3 godziny.

Ciasto wykładamy na blachę. Nacinamy bochenek. Pieczemy z parą w temp. 210°C przez 40 minut. Upieczony bochenek powinien wydawać głuchy dzwiek po uderzeniu w spód.

Smacznego 🙂