babki,babeczki

Babka tiramisu

Niewątpliwie babka, która idealnie wpasuje nam się w skład ciast Wielkanocnych. Smaczna, mięciutka, bardzo wilgotna co za tym idzie długo utrzymuje świeżość. Gorąco polecam !!! Przepis z bloga Moje wypieki.

 

201536_5001

 Składniki : ( Wszystkie składniki powinny być temp. pokojowej )

  • 3 szklanki mąki pszennej
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • 170 g masła
  • 1,5 szklanki drobnego cukru do wypieków
  • 3 duże jaja
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • 1,5 szklanki mleka
  • 1/4 szklanki zaparzonego espresso lub bardzo mocnej kawy
  • 1/4 szklanki Kahlua lub innego likieru kawowego

Mąkę, sodę, proszek i sól przesiać do miski. Odstawić.

Masło ucieramy z cukrem na jasną, puszystą masę. Cały czas miksując dodajemy po jednym jajku. Kolejno dolewamy ekstrakt. Mąkę wsypujemy partiami naprzemiennie dolewając mleka przy czym zaczynamy i kończymy na mące. Ucierając tylko do połączenia składników.

Potrzebne będą nam jeszcze 2 dodatkowe miski. Do jednej przekładamy jedną szklankę ciasta i do drugiej drugą szklankę ciasta. Resztę odstawiamy. Do jednej miski ( z jedną szklanką ciasta )dodajemy zimne espresso ( można dodać jeszcze 1/2 łyżki kakao do koloru – ja tak zrobiłam )mieszamy. Do drugiej miski dodać likier kawowy ( ponownie można dodać kakao w ilości 1/4 łyżki co uczyniłam ), mieszamy.

Formę na babkę smarujemy masłem i wysypujemy mąką. Użyłam okrągłej formy z kominem o średnicy 26 cm. Połowę białej masy wylewamy na dno formy. Kolejno bardzo delikatnie, za pomocą łyżki nałożyć i rozprowadzić masę espresso. Na nią również delikatnie i ostrożnie nakładamy kolejną masę Kahlua. Należy uważać aby masy się nie wymieszały. Na koniec wykładamy ostatnią warstwę masy jasnej. Masę najlepiej nakładać miejscowo i delikatnie jak dwie poprzednie aby się nie wymieszały.

Pieczemy w temp. 165°C przez 50-60 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Babkę można posypać cukrem pudrem lub zrobić lukier kawowy czy Kahlua albo zrobić krem z mascarpone, który ja pominęłam a przepis na niego znajdziecie Tutaj.

Smacznego 🙂

 

201536_4001

pieczywo słodkie i wytrawne

Wieniec serowo-cebulowy z tymiankiem

Dwa razy już go piekłam i muszę przyznać, że na tym nie koniec. Jest tak smaczny, ze chciałoby się go jeść na okrągło. Przepis  z bloga White plate

 

201531_61

 Składniki na ciasto : 

  • 200-230 g mąki pszennej ( make należy dosypywać stopniowo )
  • 50 g mleka
  • 50 g wody
  • 1 płaska łyżka mleka w proszku
  • 40 g miękkiego masła
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1/4 łyżeczki białego pieprzu ( można zastąpić czarnym )
  • 30 g świeżych drożdży

Nadzienie : 

  • 150 g sera ( u mnie red lancester i grana padano czasami dodaję zwykły żółty ser ) startego na małych oczkach
  • 1/2 czerwonej cebuli bardzo drobno posiekanej
  • listki z kilku gałązek świeżego tymianku ( można zastąpić suszonym )

Ponad to : 

  • 1 jajo
  • 1 łyżka wody
  • 1/8 łyżeczki pieprzu

 

Z podanych składników zagnieść gładkie i elastyczne ciasto. Przełożyć do miski wysmarowanej delikatnie oliwą, przykryć lnianą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na podwojenia objętości. 

Wszystkie składniki farszu połączyć lub zmiksować w malakserze.

Kiedy ciasto wyrośnie wałkujemy je na prostokąt o ok 1 cm grubości. Smarujemy farszem i zwijamy w rulon. Rulon przecinamy przez cały środek pozostawiając od góry nie nacięte ok 3-4 cm ciasta. Odwracamy nadzieniem do góry i zawijamy w warkocz ( Tutaj pokazane jest obrazkowo ). Następnie zlepiamy oba końce razem, przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia lub do formy. 

Warkocz smarujemy z wierzchu jajkiem rozbełtanym z wodą i posypujemy pieprzem. Przykrywamy i pozostawiamy do wyrośnięcia na kolejne 30-40 minut.

Pieczemy w temp. 180°C przez 30-40 minut. 

Smacznego 🙂

201531_7

zupy

Kremowa zupa z kurczakiem

Zup u mnie dostatek w ostatnim czasie ale nie myślcie sobie, że żywimy się tylko nimi. Zupę gotuję raz w tygodniu a ostatnio nachodzi mnie ochota na wypróbowywanie nowych, sycących przepisów. Zupa okazała się bogata w ilość składników ale są to rzeczy, które zazwyczaj mamy pod ręką. Smaczna, rozgrzewająca syta i słodkawa od groszku ale można temu zaradzić dolewając więcej wody pod koniec gotowania zupy. Wtedy jest idealna. Przepis z cookingclassy.com .

201533_8

Składniki : 

  • około 500 g piersi z kurczaka wcześniej ugotowanego i podzielonego na niewielkie kawałki
  • 5 i 1/2 łyżki masła
  • 1 szklanka posiekanej cebuli
  • 1 szklanka posiekanego selera naciowego
  • 1 szklanka posiekanej marchwi
  • 400 ml bulionu z kurczaka ( u mnie warzywny, może być woda )
  • 2 szklanki posiekanych w kostkę ziemniaków
  • 1/2 łyżeczki suszonej natki pietruszki
  • 1/4 łyżeczki suszonego tymianku
  • 1/4 łyżeczki suszonego rozmarynu
  • 1 liść laurowy
  • sól, pieprz
  • 1 szklanka mrożonego groszku ( w sezonie świeży )
  • 2 i 1/2 szklanki mleka
  • 6 łyżek mąki
  • 1/2 szklanki śmietany kremówki
  • 1 i 1/2 łyżeczki soku z cytryny ( pominęłam )

W garnku roztapiamy 1 i 1/2 łyżki masła. Podsmażamy na średnim ogniu cebulę, seler i marchew około 3 minut. Następnie dodajemy bulion, ziemniaki, wszystkie suszone zioła, liść laurowy. Doprawiamy pieprzem i solą. Całość doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy ogień i dalej gotujemy pod przykryciem do momentu aż ziemniaki będą miękkie ok 15-20 minut.

Po tym czasie ogień zmniejszamy do minimum. Dodajemy kurczaka i mrożony groszek. Zostawiamy na gazie.

W osobnym rondelku na średnim ogniu roztapiamy pozostałe masło. Dodajemy mąkę, smażymy całość 1 i 1/2 minuty cały czas mieszając. Następnie chwytamy za miotełkę i wlewając powoli mleko mieszając aby nie było grudek. Doprawiamy solą i pieprzem. Nie przerywając mieszania zawartość rondelka doprowadzamy do wrzenia. Ściągamy z ognia, dodajemy śmietankę. Mieszamy. Przygotowaną mieszaninę wlewamy do gotującej się zupy. Mieszamy. Dodajemy sok z cytryny i ewentualnie doprawiamy solą i pieprzem.

Smacznego 🙂

inne słodkości · pączki

Ekspresowe pączki dyniowe

Zachwycam się nimi po każdym kęsie. Mięciutkie, sprężyste cudownie żółciutkie… ręka sama chwyta za kolejny i kolejny. Nie za słodkie i naprawdę ekspresowe w wykonaniu bo składniki odmierza się łyżką, łyżeczką i szklanką…Sporo tych kalorii sobie dziś dostarczyłam ale co tam w końcu pączki jadam bardzo rzadko 🙂 Przepis z simply-delicious-food.com .

201534_23001

Składniki :

  • 1 szklanka puree z ugotowanej lub upieczonej dyni
  • 1 szklanka mąki
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 łyżki cukru
  • 1 jajko
  • 1/4 szklanki mleka
  • szczypta soli
  • olej do głębokiego smażenia

Wszystkie składniki miksujemy na jednolitą, gładką masę. Porcje ciasta nabieramy łyżeczką i za pomocą drugiej ściągamy je do oleju. Smażymy ze wszystkich stron na złoty kolor.

Smacznego 🙂

201534_26001

Piękne, żółciutkie w środku 🙂

201534_29001

zupy

Kalakeitto – fińska zupa rybna

Tradycyjna zupa rybna kuchni fińskiej. Prosta w przygotowaniu zresztą jak większość ich dań. Bardzo smaczna i szybka w przyrządzeniu. Przepis od koleżanki.

DSC_0497

Składniki : 

  • 4-6 ziemniaków
  • 1 cebula
  • 400 ml wody ( można dodać więcej jeśli będzie nam się wydawało za mało. Ja w sumie dałam 4 szklanki )
  • 5 ziarenek ziela angielskiego
  • 200 g łososia lub innej ryby ( dałam nieco więcej )
  • 200 ml mleka ( można zastąpić śmietanką 18 % lub 12 %)
  • pęczek koperku
  • sól, pieprz

Ziemniaki i cebulę obrać, pokroić w kostkę. Wodę zagotować razem z zielem angielskim. Kiedy zawrzy dodajemy wcześniej posiekane warzywa. Gotujemy 10 minut. Następnie zmniejszamy ogień dokładamy rybę pociętą w kostkę o ok 2 cm boku. Gotujemy kolejne 10 minut lub do momentu aż ryba będzie dobra czyli zacznie dzielić się na płaty. Kolejno dolewamy mleko i ponownie doprowadzamy do wrzenia. Zestawiamy z ognia. Dosypujemy drobno posiekany koperek, mieszamy. Doprawiamy solą i pieprzem.

Smacznego 🙂

serniki

Sernik w czekoladzie

Absolutnie jedno z najsmaczniejszych ciast jakie robiłam. Połączenie ciasta czekoladowego z serem to jedno z tych idealnych połączeń. Do masy serowej dodałam skórkę z pomarańczy aby nadać ciastu nieco świąteczny charakter i był to strzał w dychę. W ostatnim czasie robiłam go już dwa razy. Wszystkim bardzo smakował i chyba nie trzeba dodawać, że znikł ekspresowo 🙂 Przepis z bloga Śladami słodkiej babeczki.

podrasowane7 (2)

Składniki na masę czekoladową :

  • 1 szklanka mleka
  • 125 g masła
  • 2 czubate łyżki gorzkiego kakao
  • 3/4 szklanki cukru
  • 50 g połamanej gorzkiej czekolady ( użyłam ciemnej )
  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej ( można zastąpić proszkiem do pieczenia )
  • 3 jaja

Białka oddzielamy od żółtek.

Do rondelka przekładamy masło, cukier, mleko, czekoladę i kakao. Podgrzewamy całość na niewielkim ogniu aż składniki się połączą. Odstawiamy do ostudzenia.

Do przestudzonej masy dodajemy przesianą mąkę z sodą i żółtka. Miksujemy aż składniki dobrze się połączą. Odstawiamy.

Składniki na masę serową : 

  • 750 g twarogu półtłustego zmielonego przynajmniej dwukrotnie ( użyłam 500 g kremowego quark-u i 250 g mascarpone )
  • 4 jaja
  • 2/3 szklanki cukru
  • 1 łyżka maki pszennej
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
  • 50 g miękkiego masła

Białka oddzielamy od żółtek.

Wszystkie składniki oprócz białek miksujemy na gładką masę.

Następnie wszystkie wcześniej oddzielone białka miksujemy razem na sztywną pianę. Dzielimy na pół i jedną połowę dodajemy do masy czekoladowej a drugą do masy serowej. Białka należy delikatnie, za pomocą łyżki lub łopatki wmieszać w każdą z mas.

Formę o wymiarach ok 25×30 cm ( u mnie 25×25 cm ) wykładamy papierem do pieczenia. Na dno formy wylewamy połowę ciasta czekoladowego. Na nim za pomocą łyżki nakładamy kleksy masy serowej. Następnie przykrywamy je ciastem czekoladowym a na nie ponownie wykładamy kolejną partię kleksów masy serowej. I tak postępujemy do wyczerpania składników.

Ciasto pieczemy w temp. 175°C prze 1 godzinę. Studzimy w uchylonym piekarniku.

Smacznego 🙂

podrasowane7 (1)

ciasta

Czekoladowy piernik bez jajek

Banalnie łatwy w miarę szybki piernik. Smaczny, wilgotny i bez jajek co może być dla nas znaczące gdy przed Świątecznym zamieszaniem nagle nam ich braknie 🙂 Przepis z bakenoir.com  .

odpierniczone (1)

Składniki : 

  • 3 szklanki mąki
  • 2 łyżki gorzkiego kakao
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • szczypta soli
  • 1 szklanka cukru
  • 1 czubata łyżka przyprawy do piernika
  • 2 łyżki cukru waniliowego
  • 7 łyżek marmolady lub dżemy śliwkowego
  • 2 szklanki mleka

Ponad to : 

  • 2 łyżki dżemu lub marmolady śliwkowej ( tutaj użyłam marmolady brzoskwiniowej )
  • 1 łyżka rumu ( użyłam whisky ale lepiej sprawdzi się rum )

Polewa : 

  • 100 g czekolady
  • 3 łyżki masła

W misce mieszamy wszystkie suche składniki : mąkę, kakao ( najlepiej przesiać ), sodę,sól, cukier, przyprawę do piernika i cukier waniliowy. Dodajemy dżem i stopniowo wlewamy mleko miksując. Mieszamy aż składniki dobrze się połączą a masa będzie gładka i jednolita.

Ciasto wylewamy do formy o wymiarach 30×30 cm ( u mnie 25×25 cm ) wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temp. 180°C przez 20 minut lub do tzw. suchego patyczka. Ja piekłam 45 minut ale miałam dużo mniejszą formę w dużej formie powinno się upiec w 20 minut. odstawiamy do ostygnięcia.

Na małym ogniu podgrzewamy 2 łyżki dżemu z alkoholem do momentu aż zabulgocze. Zestawiamy z ognia, smarujemy wierzch ostudzonego ciasta.

Składniki polewamy roztapiamy nad kąpielą wodą na gładką i jednolitą masę. Polewamy wierzch ciasta.

Smacznego 🙂

pieczenie

Schab pieczony w mleku

W tym roku schab ten cieszył się dużym powodzeniem wśród blogerów. Nie ukrywam, że jakiś czas temu przykuł również moja uwagę. Schab okazał się bardzo smaczny, kruchy ale nie suchy. Idealny jako wędlina do chleba, zakąska czy przekąska. Przepis z bloga Gospodyni miejska.

Składniki :

  • 1 kg schabu bez kości
  • 1 L mleka
  • 1/2 łyżki słodkiej papryki
  • 1 łyżka majeranku
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1/2 łyżeczki pieprzu
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki oleju

Przyprawy mieszamy w niewielkiej miseczce. Czosnek przeciskamy przez praskę. Mięso nacieramy olejem, czosnkiem oraz przyprawami. Wstawiamy do lodówki na minimum 1 godzinę.

Schab przekładamy do żaroodpornego naczynia, zalewamy mlekiem ( mleko nie przykryje całego mięsa ) i pieczemy bez przykrycia w 200°C przez 1 godzinę. Od czasu do czasu schab należy polać mlekiem w którym się piecze.

Po tym czasie mięso zostawiamy w uchylonym piekarniku aż wystygnie. Wyciągamy z mleka, owijamy w folię spożywczą i wkładamy na 12 godzin do lodówki. Dopiero po tym czasie schab jest kruchy, soczysty i gotowy do spożycia.

Smacznego 🙂

ciasta

Orzechowiec z masą grysikową

Piekłam go już dwukrotnie na Boże Narodzenie i Wielkanoc. Świetnie wpasowuje się w klimat każdych Świąt ale nie tylko. Ciasto zawsze robi furorę wśród gości. Jest przepyszne !!! Nie jest skomplikowane choć może tak wygląda. Potrzeba tylko czasu aby całość zmontować choć i to można podzielić sobie na 2 dni. Za drugim razem kiedy go robiłam środek wierzchu nieco zapadł mi się. Ścięłam górę żeby wyrównać i podzieliłam na 2 blaty a na górę pokruszyłam ścięte ciasto pomijając polewę co widać na załączonych zdjęciach. Tak więc śmiem stwierdzić, że raczej nie może się nie udać 🙂 Przepis z bloga Świat wypieków.

1wielkanc_12

Składniki na ciasto : ( wszystkie składniki powinny być w temp. pokojowej )

  • 300 g mąki krupczatki
  • 300 g cukru pudu
  • 150 g orzechów włoskich
  • 200 g masła
  • 6 jaj
  • 3/4 szklanki kwaśnej śmietany
  • opakowanie cukru waniliowego
  • 30 g proszku do pieczenia

Orzechy zmielić na proszek, podprażyć chwilę na suchej patelni. Odstawić do przestygnięcia.

Mąkę i proszek przesiać.

Białka oddzielić od żółtek.

Żółtka utrzeć z cukrem na gęstą pianę. Następnie dodajemy pokrojone w kostkę masło i miksujemy do uzyskania jednolitej masy. Kolejno dodajemy podprażone orzechy, cukier waniliowy, miksujemy. Zmniejszamy obroty miksera na najmniejsze. Cały czas miksując dodajemy partiami mąkę i kwaśną śmietanę. Zaczynając i kończąc na mące.

Na koniec osobno ubijamy białka. Dodajemy do masy orzechowej partiami, delikatnie mieszając za pomocą łyżki lub łopatki. Mieszamy aż całość będzie gładka.

Ciasto przelewamy do formy o wymiarach 24×28 cm ( u mnie 25×25 cm ) wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temp. 180°C przez 50-60 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Masa grysikowa : 

  • 500 ml mleka
  • 4 łyżki kaszy manny
  • 5 żółtek
  • 150 g cukru
  • 2 i 1/2 łyżeczki mąki pszennej
  • 1/2 laski wanilii
  • 300 g masła

Z wanilii wyciągamy ziarenka.

Z mleka odlać 1/3 szklanki. Resztę zagotować w rondelku z ziarenkami wanilii i laską wanilii. Kiedy zawrzy laskę wanilii wyciągamy. Dodajemy kaszę mannę i gotujemy aż zmięknie.

W międzyczasie ucieramy żółtka z cukrem jak na kogel mogel. W mleku rozpuszczamy mąkę tak aby nie było grudek. Dodajemy do utartych żółtek. Dobrze wymieszać.

Kiedy kasza manna będzie miękka dodajemy utarte żółtka. Mieszamy cały czas energicznie aby masa się nie przypaliła. Gotujemy do momentu aż całość będzie miała konsystencję gęstego budyniu. Zestawiamy z ognia, przykrywamy wierzch folią spożywczą tak aby dotykał masy – nie utworzy nam się wtedy kożuch. odstawiamy do ostygnięcia.

Kiedy masa będzie już zimna w misce ucieramy masło partiami po 1 łyże dodajemy budyń grysikowy.

Ostudzone ciasto orzechowe kroimy na 3 równe części. Blaty przekładamy kremem. Wierzch polewamy polewą czekoladową.

Składniki na polewę : 

  • 120 g czekolady
  • 60 g masła

Wszystkie składniki rozpuszczamy nad kąpielą woda aż całość będzie gładka i jednolita.

Smacznego 🙂

1wielkanc_25

pieczywo słodkie i wytrawne

Prosty chleb bez wyrabiania

Jestem zachwycona procesem tworzenia tego chleba, jego łatwością i właściwie małoróbstwem a efekt jest przepyszny. Nie powinno nikogo zdziwić,że połowa bochenka zniknęła zaraz po lekkim ostudzeniu… Przepis z bloga Skoraq cooks .

201510_30

Składniki :

  • 750 g mąki pszennej ( użyłam maki do ciabatty )
  • 1 łyżka suchych drożdży
  • 2 łyżeczki soli
  • 500 ml wody
  • 100 ml mleka
  • 1 łyżka miodu

W przepisie jest podane aby mleko, wodę i miód podgrzać. Ja tego nie robiłam od razu wymieszałam wszystkie składniki razem. Dodając zimne mleko ciasto również nam wyrośnie tylko w dłuższym czasie. Mleko można ewentualnie delikatnie podgrzać w mikrofali.

Tak więc wszystkie składniki dokładnie mieszamy razem za pomocą łyżki. Wierzch ciasta posypujemy delikatnie mąką. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.

Po wyrośnięciu ciasto dzielimy na dwie części.Chwilkę zagniatamy, formujemy chlebki i układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Na dnie piekarnika ustawiamy naczynie z gorąca wodą.

Pieczemy w temp. 240°C przez 30 minut.

Chleb będzie upieczony jeśli przy uderzeniu w spód wyda głuchy dźwięk.

Smacznego 🙂