ciasteczka

Ciastka cytrynowe

Miękkie w środku a wierzch otacza lekko chrupiąca skórka spowita cukrową posypką. Ciasteczka maślano-cytrynowe posmakują każdemu. Łatwe i szybko w przygotowaniu. Przepis z bloga Moje Wypieki .

Składniki :

  • 150 g miękkiego masła
  • 2/3 szklanki drobnego cukru do wypieków ( u mnie ksylitol )
  • 1 jajko
  • skórka otarta z 2 cytryn
  • 1 łyżeczka ekstraktu cytrynowego ( opcjonalnie, ja pominęłam )
  • 250 g mąki pszennej
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

Ponad to :

  • cukier do obtoczenia ( u mnie kokosowy )

Masło z cukrem miksujemy do powstania jasnej, puszystej masy maślanej. Dodajemy masło, miksujemy. Następnie dokładamy skórkę z cytryny, ekstrakt cytrynowy. Zmiksować do połączenia. Na koniec dodajemy mąkę z proszkiem. Miksujemy do połączenia.

Z ciasta formujemy kulki ok 15-17 gramowe. Jeśli ciasto będzie zbyt miękkie należy je włożyć na kilka minut do lodówki. Każdą kulkę obtaczamy w cukrze. układamy na blasze do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia w niewielkich odległościach. Lekko spłaszczamy dłonią.

Pieczemy w temperaturze 180 stopni C przez 8-9 minut lub do zrumienienia spodów i brzegów ciasteczek. Po upieczeniu studzimy na kratce.

Smacznego 🙂

ciasteczka

Orkiszowo-miodowe ciastka rabarbarowe

Mięciutkie o konsystencji ciasta. Mocno czekoladowe z przełamującym kwaskowatym rabarbarem. W przepisie podmieniłam niektóre składniki na bardziej zdrowe. Przepis z bloga Domowe wypieki .

Składniki :

  • 90 g masła
  • 100 g miodu ( w oryginale cukier )
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego
  • 1 łyżeczka mleka
  • 100 g gorzkiej czekolady ( u mnie 70 % zawartości miazgi kakaowej )
  • 140 g mąki orkiszowej pełnoziarnistej ( w oryginale zwykła pszenna )
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • 125 g świeżego rabarbaru ( u mnie mrożony ) – pociętego na 1/2 – 1cm kawałki

Masło z miodem roztapiamy na niewielkim ogniu aż powstanie jednolita masa. Odstawiamy do ostygnięcia.

Następnie do ostudzonej masy dodajemy jajko, cukier waniliowy oraz mleko. Mieszamy za pomocą trzepaczki.

Osobno mieszamy mąkę z proszkiem, solą i czekoladą pociętą na niewielkie kawałki. Całość wsypujemy do masy maślano-miodowej. Mieszamy aż składniki dobrze się połączą. Na koniec dodajemy pocięty rabarbar, mieszamy.

Za pomocą dwóch łyżeczek lub łyżki do lodów nakładamy ciasto na blachę wyłożoną papierem do pieczenia w dużych odstępach.

Piekarnik nagrzewamy do 190 stopni C. Wkładamy blachę z ciastkami po czym obniżamy temperaturę do 100 stopni C i pieczemy 15-20 minut.

Smacznego 🙂

ciasteczka

Ciastka budyniowe

Maślane, kruche o intensywnym smaku budyniu. Pyszne !! W oryginale przekładane dżemem truskawkowym. My wolimy bez niczego. Przepis z bloga Moje Wypieki.

Składniki :

  • 120 g zimnego masła pokrojonego w kostkę
  • 3 łyżki cukru pudru ( u mnie ksylitol zmiksowany na puder )
  • 150 g mąki pszennej
  • 40 g budyniu w proszku waniliowego lub śmietankowego

Masło siekamy z mąką. Dodajemy pozostałe składniki i szybko wyrabiamy na gładkie ciasto. Ciasto można również wyrobić w malakserze. Gotowe owijamy folią spożywczą i wkładamy do lodówki na 30 minut.

Po tym czasie ciasto wyjmujemy z lodówki. Odrywamy kawałki i formujemy kulki mniejsze od orzecha włoskiego, które układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Każdą kulkę spłaszczamy za pomocą widelca ( ja użyłam dna od literatki ). Ciastka ponownie wkładamy do lodówki na 1 godzinę.

Po godzinie ciastka wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni C. Pieczemy 12-15 minut lub do zarumienienia się boków. Przed końcem pieczenia temperaturę piekarnika można obniżyć do 180 stopni C.

Ciastka przechowujemy w szczelnej puszcze przez 7 dni.

Smacznego 🙂

ciasteczka · inne słodkości · słodkości bez pieczenia

Smażone ciastka „migdały”

Przepis wywodzący się z kuchni niemieckiej. Łatwy i szybki, jedynie smażenie zajmuje chwilę. Pyszne, kruche obtoczone w cukrze z mielonymi migdałami. Przepis z bloga Every cake you bake.

Składniki :

  • 325 g mąki
  • 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 100 g cukru ( użyłam trzcinowego )
  • 100 g miękkiego masła
  • 2 jajka
  • 2 łyżeczki rumu ( u mnie amaretto )
  • szczypta soli
  • olej do smażenia

Ponad to do obtoczenia :

  • 1/2 szklanki drobnego cukru( użyłam trzcinowego lekko zmielonego w młynku )
  • 2 łyżki mielonych migdałów

Składniki do obtoczenia mieszamy razem. Odstawiamy.

Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia oraz solą. Do mąki dodajemy pozostałe składniki : masło, jajka, cukier, rum. Wyrabiamy na gładkie, jednolite ciasto.

Ciasto przekładamy na podsypany mąką blat. Wałkujemy na prostokąt grubości 1 cm. Za pomocą łyżeczki, najlepiej ze szpiczastym końcem wycinamy ciastka na kształt migdała.

Ciastka smażymy na złotobrązowo po kilka sztuk na raz w rozgrzanym oleju. Wyciągamy na ręcznik papierowy aby odsączyć z nadmiaru oleju. Jeszcze ciepłe obtaczamy w mieszance cukru i migdałów.

Smacznego 🙂

ciasteczka

Kruche ciasteczka serowe „gęsie łapki „

Kruche z wierzchu, w środku cudownie miękkie, otoczone cukrową skorupką. Zaczęły znikać jeszcze ciepłe chwilę po wyjęciu z piekarnika. Przepis z bloga I love bake .

Składniki :

  • 2 szklanki mąki tortowej
  • 1 łyżeczka cukru pudru
  • 150 g zimnego masła
  • 2 żółtka
  • 200 g kremowego serka typu philadelphia

Ponad to :

  • cukier do obtoczenia ( użyłam trzcinowego )

Mąkę przesiewamy z cukrem pudrem. Dodajemy masło pocięte w kawałki i serek. Szybko siekamy nożem lub miksujemy w malakserze do postania konsystencji kruszonki. Następnie dodajemy żółtka. Zagniatamy lub miksujemy aż powstanie jednolite ciasto.

Ciasto owijamy w folię i odkładamy na godzinę do lodówki.

Po tym czasie ciasto wyciągamy z lodówki. Stolnicę delikatnie obsypujemy mąką. Ciasto wałkujemy na grubość ok 1 mm. Wycinamy koła za pomocą szklanki lub foremki o średnicy 6-7 cm. Każde obtaczamy z obydwu stron w cukrze. Następnie składamy na pół i ponownie na pół tworząc trójkąt. Znowu obtaczamy w cukrze. Gotowe ciastka układamy w niewielkich odległościach na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temperaturze 175 stopni przez 20-25 minut o zrumienienia.

Smacznego 🙂

ciasteczka

Pierniki z herbatą

Pierniki, które można wykrawać niemalże natychmiast po przygotowaniu ciasta. Trzeba tylko odstawić na 10 minut do przestygnięcia ale absolutnie nie wymaga leżakowania w lodówce. Z niecodziennym dodatkiem jak herbata ale można zamienić na kawę. Bardzo fajna miękka i elastyczna masa. Pierniki są grube dlatego z wierzchu mają lekko chrupiącą skórkę a w środku puszyste. Same w sobie nie są mocno słodkie. W oryginale oblane lukrem ale oblane czekoladą też by świetnie smakowały. U nas stanęło, że będą bez niczego bo i tak też dobrze smakują a jak ktoś ma ochotę na dodatkowy dodatek smaruje je kremem orzechowym. Przepis z bloga Kwestia Smaku .

Składniki :

  • 100 g masła
  • 150 g miodu
  • 2 łyżki ( 20 g ) przyprawy do piernika
  • 1 pełna łyżka cynamonu
  • 1 jajko
  • 50 g cukru pudru ( u mnie cukier puder z cukru trzcinowego )
  • 50 g gorącej herbaty lub kawy
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 380 g mąki pszennej
  • szczypta soli morskiej

Do rondelka wkładamy masło, miód, przyprawę do piernika, cynamon. Rozpuszczamy na niewielkim ogniu co chwilę mieszając. Odstawiamy z ognia.

Jajko ucieramy z cukrem pudrem na jasną, puszystą masę. Dodajemy gorącą herbatę oraz sodę. Miksujemy. Dodajemy roztopione masło z miodem. Ponownie miksujemy. Wsypujemy mąkę z solą. Mieszamy na jednolite ciasto.

Ciasto odstawiamy na 10 minut aby przestygło.

Po tym czasie ciasto wyciągamy na stolnicę. Chwilę ugniatamy podsypując w razie potrzeby odrobiną mąki. Ciasto rozwałkować na grubość 1 cm. Wycinamy foremkami ciastka po czym układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temperaturze 190 stopni C przez ok 7 minut.

Po ostygnięciu obtaczać je w lukrze : 70 ml mleka zagotować, odstawić z ognia. Wsypać 350 g cukru pudru. Wymieszać aż masa stanie się jednolita. Zanurzać pierniki po czym odłożyć na kratkę do wyschnięcia.

Do pierników również będzie pasować polewa czekoladowa.

Smacznego 🙂

ciasteczka

Joulutorttu – fińskie bożonarodzeniowe ciastka

Tradycyjny i absolutnie must have deser w okresie bożonarodzeniowym w Finlandii. Spotkacie je wtedy w każdym miejscu. Ciastka z ciasta francuskiego po środku, których znajduje się marmolada śliwkowa. Wierzch zawsze oprószony cukrem pudrem. Szybkie i łatwe w przygotowaniu. Ja szczerze przyznam nie przepadam za marmoladą śliwkową w tych ciastkach dlatego zamieniłam ją na bardziej w świątecznym klimacie dżem z pomarańczy.

Składniki :

  • ciasto francuskie
  • marmolada pomarańczowa ( lub inna wasza ulubiona )
  • roztrzepane jajko do smarowania ciastek
  • cukier puder

Rozmrożone ciasto francuskie tniemy na kwadraty 10 x 10 cm. Następnie nacinamy rogi do środka ale tak aby sam środek ciasta nie został przecięty. Najlepiej robić to od razu na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.

Co drugi róg ciasta zaginamy do środka delikatnie przyciskając.

Na środku układamy kopiatą łyżeczkę marmolady.

Ciasteczka układamy w sporych odległościach gdyż urosną podczas pieczenia.

Każde z nich smarujemy roztrzepanym jajkiem. Pieczemy w temperaturze 200 stopni C przez 15 minut.

Po ostygnięciu posypujemy cukrem pudrem.

Smacznego 🙂

ciasteczka

Ciasteczka czekoladowo-pomarańczowe

Mocno czekoladowe ciastka z wyraźnie wyczuwalną pomarańczą a to za sprawą kandyzowanej skórki z pomarańczy. Spore ciacha mięciutkie w środku niczym ciasto. Przepis z bloga Słodkie fantazje.

Składniki :

  • 200 g gorzkiej czekolady minimum 60 % zawartości miazgi kakaowej
  • 1 i 1/3 szklanki mąki
  • 5 łyżek kakao
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 130 g miękkiego masła
  • 1 i 1/4 szklanki cukru muscavado ( u mnie cukier kokosowy ale również można użyć trzcinowego, brązowego lub każdego innego jaki lubicie )
  • 2 jajka
  • 1 łyżeczka aromatu pomarańczowego
  • 1/4 szklanki mleka
  • 5 łyżek soku pomarańczowego ( najlepiej świeżo wyciśniętego )
  • 60 g kandyzowanej lub smażonej skórki pomarańczowej

Czekoladę roztapiamy nad kąpielą wodną. Odstawić do przestygnięcia.

Mąkę, kakao, proszek do pieczenia przesiewamy do miski, mieszamy. Odstawiamy.

W osobnej misce masło ucieramy z cukrem na jasną, puszystą masę. Nie przerywając ucierania dodajemy po jednym jajku. Wlewamy aromat pomarańczowy, miksujemy. Kolejno dodajemy roztopioną czekoladę. Miksujemy do połączenia. Następnie dodajemy na przemian partiami mąkę z kakao oraz mleko z sokiem pomarańczowym cały czas miksując. Na koniec dokładamy kandyzowaną skórkę pomarańczową, mieszamy.

Masę przełożyć do woreczka spożywczego i schłodzić w lodówce 1,5-2 godziny. Po tym czasie ciasto wyciągamy. Formujemy kulki wielkości dość sporego orzecha włoskiego. Kulki układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Powinny być w dość sporych odległościach. Każdą kulkę delikatnie spłaszczamy.

Pieczemy w temperaturze 170-180 stopni C przez ok 15 minut.

Smacznego 🙂

ciasteczka

Ciastka z mlekiem w proszku

Kruche ciastka wypełnione po brzegi czekoladą. Maślano-mleczne idealne do kubka ciepłej herbaty. Przepis z bloga Wypieki Beaty .

Składniki :

  • 200 g miękkiego masła
  • 200 g cukru ( użyłam trzcinowego )
  • 1 jajko
  • 1 żółtko
  • 1/4 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka wody
  • 300 g mąki pszennej
  • 75 g pełnego mleka w proszku ( nie granulowanego )
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 200 g gorzkiej czekolady, posiaknej
  • 120 g orzechów włoskich, posiekanych ( pominęłam )

Masło miksujemy z cukrem.

Osobno w kubeczku łączymy razem sodę, proszek do pieczenia oraz łyżeczkę wody, mieszamy. Odstawiamy.

Mąkę mieszamy z mlekiem w proszku, odstawiamy.

Do masy maślanej dodajemy jajko oraz żółtko. Krótko miksujemy. Dokładamy sodę z proszkiem i 1/3 mieszanki mąki z mlekiem. Miksujemy dosypując partiami resztą mąki z mlekiem. Na koniec dodajemy posiekane orzechy oraz czekoladę. Mieszamy za pomocą łyżki lub łopatki.

Z masy formujemy kulki wielkości piłeczki pingpongowej. Ciastka układamy w sporych odległościach na blasze wyłożonej papierem do pieczenia delikatnie spłaszczając je.

Pieczemy w temperaturze 160 Stopni C z termoobiegiem lub w temperaturze 170 stopni C bez teroobiegu przez 15-20 minut.

Smacznego 🙂

ciasteczka

Ciastka duszki

Po internecie krąży filmik oraz zdjęcia jak w banalnie prosty sposób zrobić ciastka duszki. Przeurocze muszę przyznać więc musiałam wypróbować. Przepisu na nie nie znalazłam więc poszukałam przepisu na kruche ciastka, które po wykrawaniu foremkami zachowują swój kształt, nie wyrastają mocno i pozostają płaskie. Do tego foremki, masło czekoladowe zamiast dżemu, cukier puder i gotowe. Pomysł na duszki z TĄD . Przepis na kruche ciastka z bloga Moje Wypieki .

Składniki :

  • 250 g mąki
  • 125 g cukru pudru
  • 125 g zimnego masła
  • 1 jajko
  • 1 strąk wanilii ( pominęłam )

Strąk wanilii przeciąć na pół, wyskrobać ziarenka, wymieszać z cukrem.

Mąkę przesiewamy na stolnicę, dodajemy pokrojone masło. Rozcieramy rękoma masło z mąką aby powstała kruszonka. Na środku formujemy wgłębienie. Wbijamy jajko oraz posypujemy cukrem. Mieszamy całość tylko do połączenia po czym szybko zagniatamy. Kruche ciasto można również zrobić w malakserze. Gotowe ciasto formujemy w kulę, lekko spłaszczamy i umieszczamy w lodówce na 60 minut.

Po wyjęciu z lodówki ciasto wałkujemy na grubość 3-4 mm lekko podsypując stolnicę mąką. Za pomocą foremki do ciastek w kształcie serca wycinamy ciastka.

Ciastka od razu po wycięciu jest dobrze przenieść na blachę z papierem do pieczenia. Łatwiej będzie wycinać dziurki i nie będą się zniekształcać przy przenoszeniu.

Każde z nich dzielimy ostrym nożem na pół. Szpiczaste doły serduszek możemy delikatnie powyginać w prawą lub lewą stronę aby bardziej przypominały duszka.

Jedną część serduszka zostawiamy w całości natomiast w drugiej za pomocą końcówki do rękawa cukierniczego z okrągłymi otworami robimy oczy i usta.

Pieczemy w temperaturze 180 stopni C przez około 13-15 minut. Odstawiamy do ostygnięcia.

Ponad to :

  • krem czekoladowy
  • cukier puder

Po ostygnięciu ciastka dzielimy na te w całości i te z dziurkami. Część w całości smarujemy niewielką ilością kremu czekoladowego. Natomiast wszystkie z dziurkami posypujemy cukrem pudrem.

Kolejno składamy ciastka w duszki. Część z dziurkami nakładamy na część posmarowaną kremem czekoladowym.

Smacznego 🙂