ciasteczka

Kauralastut – ciastka owsiane

Są to jedne z najczęściej pieczonych ciastek w fińskich domach. W zasadzie są to ciastka, które mamy pieką z dziećmi czy przyrządza się je wspólnie w przedszkolach, szkołach, na kursach gotowania. Dlaczego ? Bo są szybkie w przygotowaniu, proste, z łatwo dostępnych składników i bardzo smaczne. Mogę wręcz napisać pyszne i uzależniające w swoim karmelowym smaku. Ich cechą charakterystyczną jest to, że powinny być bardzo cienkie i chrupiące. Cały sekret udanych ciastek tkwi tak naprawdę w rodzaju płatków jakich użyjemy. To one mają wpływ na efekt końcowy a mianowicie czy ciastka się rozleją podczas pieczenia czy nie. Jednak nawet jeśli się nie rozleją to i tak będą dobrze smakowały. Przepis z kursu gotowania.

Składniki :

  • 100 g masła
  • 150 ml cukru ( ja zawsze dodaję cukier trzcinowy )
  • 300 ml płatków owsianych błyskawicznych lub drobnych płatków owsianych ( ważne aby nie były grube i twarde w swojej strukturze )
  • 2 łyżki mąki pszennej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 jajko

W misce mieszamy płatki owsiane, mąkę oraz proszek do pieczenia.

W rondelku roztapiamy masło. Dodajemy cukier, mieszamy. Rondel zdejmujemy z ognia i wsypujemy wcześniej wymieszane z innymi składnikami płatki owsiane. Mieszamy. Dodajemy jajko. Mieszamy szybko aż składniki dobrze się połączą.

Za pomocą łyżeczki wykładamy masę w sporych odległościach na blachę wcześniej pokrytą papierem do pieczenia. Ważne jest aby zachować duże odstępy. Jeśli masa jest bardzo gęsta można każdego kleksa z masy delikatnie rozpłaszczyć łyżeczką.

Pieczemy w temperaturze 200 stopni C przez 4-5 minut lub do momentu aż brzegi ciastek zaczną się brązowieć. Ja czasem przetrzymuję je do 7 minut ale wszystko zależy od piekarnika.

Po wyciągnięciu z piekarnika odstawiamy je do ostygnięcia aby stwardniały i nabrały chrupkości.

Tak samo postępujemy z kolejnymi partiami ciastek.

Smacznego 🙂

ciasteczka

Ciastka z czerwoną porzeczką

Miały być kruche ciasteczka ale mi wyszły miękkie, maślane ciastka z dodatkiem porzeczki. Zrobiłam mniej ale za to większych ciastek i nie spłaszczałam ich z góry. Jednak czy kruche czy miękkie smakują bardzo dobrze. Słodkie ciastko przełamane kwaskowością porzeczki z przedzierającym się smakiem czekolady. Przepis z bloga Moje wypieki .

Składniki :

  • 125 g miękkiego masła
  • 150 g mąki pszennej
  • 3 łyżki zmielonych migdałów
  • 150 g drobnego cukru do wypieków ( u mnie ksylitol )
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • 100 g posiekanej gorzkiej czekolady lub czekoladowych drobinek
  • 150 g czerwonej porzeczki

Masło ucieramy z cukrem na jasną, puszystą masę. Następnie dodajemy jajko, wanilię, miksujemy. Dokładamy mąkę, mielone migdały. Ponownie miksujemy do otrzymania jednolitej masy. Na końcu dodajemy drobinki czekoladowe, mieszamy. Ciasto będzie klejące. Można włożyć je na 30 minut do lodówki.

Masę nakładamy za pomocą dwóch dużych łyżek na blachę do pieczenia wcześniej wyłożoną papierem do pieczenia. Ciasteczka układamy w dość sporych odstępach. Spłaszczamy łyżką od góry każde ciastko i delikatnie wciskamy kilka kulek czerwonej porzeczki.

Pieczemy w temperaturze 190 stopni C przez 10 minut lub do momentu zezłocenia brzegów.

Smacznego 🙂

ciasteczka

Kruche ciastka budyniowe

Przepyszne, mocno kruche ciastka z nutą budyniu i wanilii. Przepis z bloga Gotowanie…to proste ! .

Składniki :

  • 250 g miękkiego masła
  • 80 g cukru pudru ( u mnie zmielony na puder cukier trzcinowy )
  • 80 g budyniu waniliowego w proszku
  • 250 g mąki pszennej
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  • kilka kropel esencji waniliowej ( opcjonalnie )

Miękkie masło miksujemy z cukrem pudrem na puszystą masę. Następnie dodajemy proszek budyniowy, mąkę z proszkiem do pieczenia i jeśli używamy esencję waniliową. Miksujemy lub zagniatamy aż powstanie jednolita, gładka masa.

Z masy formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego. Układamy je w sporych wielkościach na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Każdą kulkę lekko spłaszczamy dłonią po czym dodatkowo delikatnie dociskamy z obu stron widelcem tworząc wzorek.

Pieczemy w temperaturze 180 – 190 stopni C przez 10-14 minut.

Smacznego 🙂

ciasteczka · inne słodkości

Rogaliki dwuskładnikowe

Rewelacyjny przepis ! Tylko dwa składniki a w efekcie końcowym otrzymacie pyszne, kruche rogaliki takie na 2 kęsy. Robi się je bardzo szybko, łatwo. Znikają ekspresowo. Moje nie doczekały wieczoru. Praktycznie zaraz po upieczeniu w przeciągu 2 godzin nie było ani jednego 😀 Jeśli planujecie upiec to zróbcie od razu z podwójnej porcji. Nadziewajcie je czym chcecie ale bez nadzienia równie pyszne. Przepis z bloga Zjem to.

Składniki :

  • 250 g mascarpone
  • 200 g mąki pszennej tortowej

Ponad to :

  • 1 rozmącone jajko

Zimny serek oraz mąkę przekładamy do miski. Na początku rozgniatamy całość za pomocą widelca po tym zagniatamy ręką aż powstanie gładkie, elastyczne ciasto. Ciasto spłaszczamy, zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na minimum 2 godziny a najlepiej na całą noc.

Po tym czasie ciasto wykładamy na stolnicę. Dzielimy na 4 równe części. Blat podsypujemy delikatnie mąką. Każdą część wałkujemy na koło o średnicy 23 cm. każde koło dzielimy na 8 równych trójkątów. Jeśli chcecie nadziewać to na zewnętrznej, szerszej krawędzi ciasta nakładamy niewielką ilość nadzienia. Następnie zwijamy od szerszego końca ku cieńszemu tworząc kształt rogala.

Rogaliki układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Smarujemy każdy rozmąconym jajkiem.

Pieczemy w temperaturze 180 stopni C przez 25 minut do ładnego zezłocenia.

Przed podaniem posypać cukrem pudrem.

Smacznego 🙂

ciasteczka

Kruche ciastka z posypką cukrową

Ciastka przywodzą na myśl moje smaki dzieciństwa. Kruche, posypane z wierzchu cukrem. Za moich czasów dodawało się cukier wanilinowy co sprawiało, że pachniały i smakowały wanilią. Do swoich dodałam prawdziwy cukier waniliowy, który już nie daje tej intensywności smaku ale w niczym to nie przeszkadza bo ciasteczek i tak nie można przestać jeść…takie dobre 😀 Przepis z bloga Moje Wypieki.

Składniki :

  • 115 g masła o temperaturze pokojowej
  • 50 g cukru z prawdziwa wanilią
  • 1 duże jajko
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • 200 g mąki pszennej
  • 3 łyżki skrobi ziemniaczanej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Ponad to :

  • 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka
  • gruby cukier do posypania np. demerara

Masło wraz z cukrem ucieramy na jasną puszystą masę. Cały czas ucierając dodajemy jajko oraz ekstrakt. Na koniec dodajemy mąki oraz proszek. Miksujemy do momentu aż składniki dobrze się połączą.

Mi się bardzo śpieszyło i nie przeczytałam sposobu wykonania ponieważ z góry założyłam, że skoro kruche to mogę je wyrobić w malakserze. I tak zrobiłam wrzuciłam wszystkie składniki do malaksera i zmiksowałam na jednolitą masę.

Ciasto powinno być miękkie, nie klejące. Ciasto owijamy folią spożywczą i wkładamy do lodówki na 2 godziny.

Po tym czasie ciasto przekładamy na posypany mąką blat kuchenny. Wałkujemy na grubość ok 3 mm. Z ciasta wycinamy ciasteczka i za pomocą szpatułki, delikatnie przenosimy je na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Każde ciasto smarujemy roztrzepanym jajkiem i posypujemy z wierzchu cukrem.

Pieczemy w temperaturze 180 stopni C przez 15 minut. Po wyjęciu z piekarnika ciastka studzimy na kratce.

Smacznego 🙂

ciasteczka

Pierniki bezglutenowe

Miękkie, mocno korzenne wręcz lekko pikantnawe bo nie oszczędzałam na przyprawie do piernika. Lekko sypkie podczas konsumpcji. Na konsystencję będzie duży wpływ miał rodzaj użytej mąki. Ja w całości użyłam mąki owsianej ale śmiało można eksperymentować z innymi. Myślę, ze dobrze sprawdzi się tu orkiszowa czy mieszanka różnorodnych mąk. Przepis z bloga Nicpoń w kuchni.

Składniki :

  • 130 g mąki owsianej lub ryżowej, gryczanej niepalonej ( polecam eksperymentować również z innymi mąkami lub mieszać je )
  • 70 g mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżka kakao
  • 1 łyżeczka przyprawy do piernika
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1 łyżka cukru, ksylitolu, cukru kokosowego itp. ( u mnie ksylitol )
  • 1/4 szklanki miodu lub syropu klonowego
  • 80 g oleju kokosowego

Miód lub syrop klonowy lekko podgrzewamy w rondelku. Dokładamy olej, czekamy aż się roztopi, mieszamy. Odstawiamy do lekkiego ostygnięcia.

Wszystkie pozostałe składniki mieszamy. Dolewamy miód z olejem kokosowym. Mieszamy aż całość dobrze się połączy. Masa powinna być miękka i klejąca się do rąk. Jeśli będzie za sucha można dodać mleka roślinnego lub wody.

Z masy formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego, lekko spłaszczamy. Układamy na blasze do pieczenia pokrytą papierem do pieczenia. Pieczemy w temperaturze 180 stopni C przez 8-10 minut.

Smacznego 🙂

ciasteczka

Migdałowe pierniczki

Pierniczki do wykonania w kilka chwil oczywiście nie licząc czasu chłodzenia. Jednak samo ich przygotowanie poczynając od odmierzenia składników idzie ekspresowo. W całości wykonane z mąki migdałowej, Miękkie, aromatyczne, pyszne. U mnie nieco pulchniejsze i większe niż u autorki bloga foolproofliving z którego pochodzi ten przepis ze względu na użycie większej łyżki do lodów. Nie mniej warto się pokusić na ich przygotowanie.

Składniki :

  • 2 szklanki mąki migdałowej
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszonej
  • 1/2 szklanki cukru kokosowego
  • 1 łyżeczka mielonego cynamonu
  • 1/2 łyżeczki mielonego imbiru ( zamieniłam na przyprawę do piernika )
  • 1/4 łyżeczki przyprawy do piernika
  • szczypta soli
  • 2 łyżki roztopionego oleju kokosowego
  • 3 łyżki melasy
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii

Wszystkie składniki umieszczamy w malakserze. Wyrabiamy na jednolite ciasto. Całość przekładamy do miski, nakrywamy folia spożywczą, wkładamy do lodówki, chłodzimy 30 minut.

Po tym czasie na blachę do pieczenia wyłożona papierem do pieczenia wykładamy za pomocą łyżki do lodów lub innej miarki porcje ciasta.

Pieczemy w temperaturze 180 stopniach C przez 10-12 minut ( ja swoje piekłam nieco dużej ze względu na wielkość ). Po wyciągnięciu z piekarnika pozostawiamy na blasze jeszcze ok 5 minut aż ciastka zwiążą i będzie można je przenieść na kratkę lub talerz.

Smacznego 🙂

ciasteczka

Ekspresowe ciasteczka z ciasta francuskiego

Ekspresowe małe ciasteczka posypane odrobiną cukru sprawiają, że ręka nie może powstrzymać się przed sięgnięciem kolejnego i kolejnego. Fajny sposób na wykorzystanie resztek ciasta francuskiego lub stworzenie dużej ilości małych ciasteczek. Przepis można dowolnie modyfikować dodając do ciastek różnorodne dodatki jak owoce, odrobina dżemu, czekolady itp. a również nadawać im dowolne kształty czy wielkość. Przepis z bloga Moje Wypieki .

Składniki :

  • ciasto francuskie
  • cukier trzcinowy demerara ( może być zwykły cukier, ksylitol, cukier kokosowy itp. )
  • 1 żółtko

Ciasto francuskie tniemy w niewielkie kwadraty, prostokąty. Smarujemy wierzch roztrzepanym żółtkiem i posypujemy cukrem.

Pieczemy w temperaturze 200 stopni C przez 13-15 minut.

Smacznego 🙂

ciasteczka

Snickerdoodles Nigelli

Przepis na te ciasteczka był już na moim blogu ale postanowiłam go reaktywować. Wprowadziłam do niego kilka zmian i w końcu nie będzie brakowało zdjęcia. Ciastka są chrupiące ale nie kruche. Ich konsystencja po upieczeniu jest naprawdę zaskakująca. Łatwe i szybkie w przygotowaniu. Idealne do kawy czy kubka mleka. Przepis Nigella Lawson z How to be a domestic goddess wypatrzony na blogu Moje wypieki.

Składniki :

  • 250 g mąki
  • pół łyżeczki gałki muszkatołowej ( zamieniłam na cynamon )
  • 3/4 łyżeczki proszku do pieczenia
  • pół łyżeczki soli
  • 125 g miękkiego masła
  • 75g drobnego cukru do wypieków – użyłam cukru kokosowego ( w oryginale 100 g ale 75 g w zupełności wystarczy )
  • 1 duże jajko
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii

Do obtoczenia :

  • 2 łyżki drobnego cukru do wypieków ( u mnie cukier kokosowy )
  • 1 łyżka cynamonu

W jednej misce wymieszać mąkę, sól, proszek do pieczenia, gałkę muszkatołową lub cynamon, odstawić.

W drugiej masło zmiksować z cukrem do puszystości i białości. Dodać jajko, ekstrakt z wanilii, dalej ubijać. Do ubitej masy dodać suche składniki i dobrze wymieszać. Masa nie powinna się kleić. W razie zbyt luźnej masy można ją wstawić do lodówki aby nieco stężała.

Cynamon wymieszać z cukrem. Odstawić.

Z masy formować kuleczki wielkości orzecha włoskiego, obtaczać je w cukrze cynamonowym, układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i delikatnie spłaszczyć.

Piekarnik nagrzać do temp. 180 °C . Ciasteczka pieczemy 15 minut lub do złotego brązowego koloru. W przypadku cukru kokosowego nie będzie tego widać. Ja piekłam swoje 15 minut.

Smacznego 🙂

ciasteczka

Ciastka herbaciane

Fenomenalne w smaku ciastka. Bardzo dobrze się je wykrawa i nie zmieniają swojego kształtu. Można je dodatkowo przełożyć kremem z kaszy jaglanej ale ja ten krok pominęłam. Same smakują mi idealnie. Przepis z bloga Fly me to the spoon .

Składniki :

  • 200 g mąki orkiszowej + 1-2 łyżki do podsypania
  • 4 łyżki czarnej herbaty Earl Grey lub innej czarnej ulubionej ( ja dałam herbatę z cytryną, imbirem, zieloną herbatą i ehinaceą firmy Twinings )
  • 5 łyżek erytrytolu lub cukru
  • szczypta soli
  • skórka otarta z 1 pomarańczy
  • 120 g zimnego masła

Herbatę kruszymy między palcami aby była drobniejsza. Wszystkie składniki wkładamy do malaksera i wyrabiamy gładkie, elastyczne ciasto. Ciasto można również zagnieść rękoma.

Ciasto zawijamy w folię i wkładamy do lodówki na 30 minut.

Po tym czasie ciasto wykładamy na stolnicę oprószoną mąką. Wałkujemy na grubość ok 1 cm grubości. Foremką wycinamy ciastka. Ciastka układamy na blasze do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia.

Ciastka pieczemy w temperaturze 180 stopni C przez 10-15 minut.

Smacznego 🙂