ciasteczka

Kruche ciastka cynamonowe

Małe, kruche, cynamonowe uzależniacze 😀 Idealnie się sprawdzą na różnego rodzaju przyjęcia. Nie wymagają dużego nakładu pracy ani oczekiwania aż ciasto się schłodzi w lodówce. Szybkie i przyjemne do wykonania. Przepis z bloga I love bake.

Składniki :

  • 250 g mąki tortowej
  • 120 g zimnego masła lub margaryny
  • 115 g cukru ( u mnie cukier kokosowy )
  • 1 łyżeczka cukru cynamonowego ( opcjonalnie – ja pominęłam )
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1 jajko
  • szczypta przyprawy do piernika ( opcjonalnie – ja dodałam )
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta soli

Mąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia. Dodajemy pocięte zimne masło. Całość siekamy nożem lub wkładamy do malaksera i siekamy. Dodajemy pozostałe składniki. Szybko ale dokładnie wyrabiamy gładkie, elastyczne ciasto.

Ciasto przekładamy na oprószoną mąką stolnicę. Rozwałkowujemy na grubość ok 0,5 cm. Za pomocą foremek wycinamy dowolne kształty. Ciastka przekładamy na wyłożoną papierem do pieczenia blachę. Pieczemy w temperaturze 180 stopni C przez ok 15 minut.

Smacznego 🙂

ciasteczka

Ciastka z fasoli

Zasługują na nazwę ciastka brownie. Ich konsystencja i smak przypomina ciasto brownie. Głęboki czekoladowo-kakaowy smak sprawia, że absolutnie nikt nie będzie wiedział z czego są te ciastka. Idealny sposób aby przemycić fasolę dla dzieci, które jej nie lubią. Przepis z bloga Domowe wypieki.

Składniki :

  • 1 puszka białej lub czerwonej fasoli ( po odsączeniu powinno być ok 250 g – ja miałam z kartonika i po odsączeniu otrzymałam 219 g. Nie dokładałam więcej )
  • 1 jajko
  • 20 g gorzkiego kakao
  • 150 g gorzkiej czekolady
  • 50 g ksylitolu lub cukru

50 g czekolady siekamy, odstawiamy. Pozostałe 100 g czekolady roztapiamy nad kąpielą wodną.

Fasolę z jajkiem i ksylitolem miksujemy za pomocą blendera na jednolitą masę. Dodajemy roztopioną czekoladę a na końcu kakao ( ja swoje przesiałam ). Mieszamy aż składniki dobrze się połączą.

Z ciasta robimy kulki wielkości orzecha włoskiego. Lekko spłaszczamy i układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzchu każdego ciastka układamy wcześniej odłożone posiekane kawałki czekolady.

Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez 15 minut.

Smacznego 🙂

ciasteczka

Ciastka na serku z czekoladą

Zalega Wam w lodówce serek ? Ten przepis jest świetny do jego spożytkowania. Pyszne, mięciutkie, wypchane czekoladą. Przepis z bloga Kuchenne łasuchowanie .

Składniki :

  • 55 g miękkiego masła
  • 30 g kremowego serka
  • 80 g brązowego cukru
  • 25 g cukru białego ( u mnie erytrytol )
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • 175 g mąki
  • 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/4 łyżeczki soli
  • ok 160 g posiekanej czekolady

Do miski przekładamy masło, serek, cukry, ekstrakt oraz jajko. Miksujemy ok 3 minuty aż masa będzie kremowa i puszysta.

Następnie dodajemy mąki, proszek, sodę, sól. Miksujemy tylko do połączenia składników. Na koniec dosypujemy czekoladę, mieszamy.

Z masy formujemy kuleczki wielkości orzecha włoskiego, lekko spłaszczamy. Układamy na talerzu, przykrywamy folią spożywczą i wstawiamy do lodówki na 1-1,5 godziny. Moja masa była zwarta dlatego nie formowałam kulek tylko wstawiłam miskę z masą do lodówki na 30 minut. Następnie wyjęłam i za pomocą łyżki do lodów nabierałam masę i wykładałam prosto na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piekłam w temperaturze 180 stopni C przez 15-17 minut. Natomiast jeśli zdecydujecie się na pierwszą wersję wykonania to należy je piec 8-9 minut ( te wykładane łyżką do lodów są dużo większe) w temperaturze 180 stopni C.

Smacznego 🙂

ciasteczka

Miękkie pierniki imbirowe ( wegańskie )

Szybkie w wykonaniu pierniki. Miękkie i puszyste w środku niczym ciasto. O intensywnym smaku imbiru, który uaktywnia się dopiero pod koniec konsumpcji. Jeśli wolicie smak tradycyjnego piernika to zamiast imbiru dodajcie przyprawę do piernika. Ja miałam właśnie tak zrobić ale w ferworze przygotowań wsypałam imbir i moje dziecko nie chciało jeść bo stwierdziło, że są dla niego zbyt pikantne w smaku. Powiedział, że z samą przyprawą piernikową byłyby idealne. Mi i mężowi bardzo smakują chociaż dla dzieci faktycznie mogą okazać się zbyt ostre w smaku. Tak więc następnym razem będą tylko z przyprawą do piernika. Przepis z Tej strony.

Składniki :

  • 1 łyżka zmielonego siemienia lnianego
  • 2 łyżki wody
  • 1/2 szklanki miękkiego masła wegańskiego ( u mnie zwykłe )
  • 3/4 szklanki cukru trzcinowego demerara
  • 1/4 szklanki masła migdałowego
  • 1/4 szklanki melasy
  • 2 łyżki mleka migdałowego
  • 2 szklanki mąki bezglutenowej ( można użyć zwykłej pszennej, u mnie orkiszowa )
  • 2 łyżeczki mielonego imbiru
  • 1 łyżeczka mielonego cynamonu
  • 1/2 łyżeczki mielonych goździków
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Ponad to :

  • 2 łyżki cukru trzcinowego demerara

Siemię lniane zalewamy 2 łyżkami wody, mieszamy. odstawiamy na 5 minut.

Masło miksujemy razem z cukrem na jasną, puszystą masę. Następnie dodajemy siemię lniane, masło migdałowe, mleko, melasę, miksujemy.

W oddzielnej misce mieszamy suche składniki : mąkę, cynamon, imbir, sól, goździki, proszek do pieczenia.

Suche składniki przesypujemy do mokrych składników, mieszamy za pomocą łyżki lub rąk aż składniki dobrze się połączą.

Z ciasta formujemy kulki wielkości piłki ping-pong -owej, delikatnie spłaszczamy w dysk. Wierzch delikatnie zanurzamy w cukrze trzcinowym i układamy w na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Moje były większe przez co dłużej piekłam ponieważ nakładałam ciasto łyżką do lodów.

Pieczemy w temperaturze 175 stopni C przez 10 minut aż lekko się zrumienią i popękają z wierzchu.

Smacznego 🙂

ciasteczka

Gryczane pierniczki renifera Rudolfa

Pyszne pierniczki w zdrowej odsłonie. Szybkie i bezproblemowe :D. Przepis Monika Mrozowska z książki „Słodko, zdrowo, świątecznie „.

Składniki :

  • 160 g miodu gryczanego
  • 145 g mąki owsianej
  • 140 g mąki gryczanej
  • 100 g oleju kokosowego
  • 1/2 opakowania przyprawy do piernika
  • 4 łyżeczki mleka kokosowego
  • 2 łyżeczki ciemnego kakao
  • kilka orzechów włoskich do przybrania

Mąki, przyprawę do piernika oraz kakao przesiewamy do jednej miski, mieszamy. Dodajemy pozostałe składniki. Zagniatamy na gładkie i jednolite ciasto. Z ciasta odrywamy niewielkie porcje mniej więcej wielkości orzecha włoskiego i formujemy kulki. Układamy na blasze do pieczenia wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzchu każdej kulki delikatnie wciskamy kawałek orzecha włoskiego.

Pieczemy w temperaturze 180 stopni C przez ok 15 minut.

Smacznego 🙂

ciasteczka

Ciasteczka wiewiórki

Ciastka z minimalną ilością składników. Pyszne, zdrowe i przyjemne w przygotowaniu. Nietuzinkowe. Naprawdę byłam nimi mega pozytywnie zaskoczona. Po przechowywaniu w lodówce są kruche a gdy trzymamy je w temperaturze pokojowej stają się miękkie. Krem z nerkowców nadaje im dodatkowego smaku i charakteru także nie pomijacie go. Przepis Monika Mrozowska z książki ” Słodko, zdrowo, świątecznie „.

Składniki :

  • 100 g mąki orkiszowej
  • 50 g oleju kokosowego ( roztopionego lub bardzo miękkiego )
  • 2 łyżki miodu wielokwiatowego

Z powyższych składników zagniatamy gładkie, jednolite ciasto. Formujemy w wałek o średnicy ok 3 cm. Owijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki aby się schłodziło. Polecam kontrolować twardość ciasta żeby nie było za twarde i nie kruszyło się podczas krojenia.

Schłodzone ciasto kroimy w cienkie plastry. Układamy na blasze pokrytej papierem do pieczenia. Pieczemy w temperaturze 180 stopni C przez ok 12 minut. Odstawiamy do ostygnięcia.

Nadzienie :

  • 40 g nerkowców
  • 1 łyżeczka miodu wielokwiatowego

Nerkowce mielimy w młynku. Dodajemy miód, mieszamy aż powstanie konsystencja pasty. Moja masa była bardzo gęsta.

Niewielką ilość masy wkładamy między ciasteczka. Ja robiłam niewielkie kulki, spłaszczałam i wkładałam między ciastka.

Smacznego 🙂

ciasteczka

Na maksa czekoladowe ciasteczka owsiane

Szybkie w przygotowaniu, mega czekoladowe ciastka od Anny Lewandowskiej.

Składniki :

  • 1 duża łyżka oleju kokosowego
  • 2 tabliczki gorzkiej czekolady ( 80 % )
  • 2 jajka
  • 100 g bezglutenowej mąki owsianej
  • 120 g cukru kokosowego
  • 5 daktyli
  • 1 łyżka kakao
  • 1 łyżka proszku do pieczenia
  • kilka dowolnych orzechów ( pominęłam )
  • żurawina albo rodzynki ( według upodobań )

Daktyle moczymy 15 minut we wrzątku.

Na małym ogniu roztapiamy olej kokosowy z czekoladą cały czas mieszając.

Do malaksera lub wkładamy mąkę, kakao, odsączone daktyle, proszek do pieczenia, cukier kokosowy, jajka oraz roztopioną czekoladę. Miksujemy na jednolitą masę. Na koniec dodajemy orzechy, żurawinę.

Ciasto wykładamy za pomocą łyżki na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Ja używałam miarki 50 ml.

Pieczemy w temperaturze 180 stopni 15 minut ( moje były dość wysokie dlatego piekłam je 18 minut ).

Smacznego 🙂

ciasteczka

Słoneczka z ananasem

Bardzo proste i efektowne ciastka z ciasta francuskiego z ananasem i dżemem. Smaczne i szybkie do wykonania. Przepis z bloga Gotuję bo lubię.

Składniki :

  • 1 arkusz ciasta francuskiego o rozmiarze XL
  • 8 plastrów ananasa z zalewy
  • 8 małych łyżeczek dżemu truskawkowego ( w oryginale konfitura różana )

Ponadto :

  • 1 jajko

Plastry ananasa odsączamy z zalewy i suszymy dociskając z obu stron ręcznikiem papierowym.

Kubkiem o średnicy większym o ok 2-3 cm niż ananas wycinamy z ciasta francuskiego koła. Na środku każdego koła układamy dobrze osuszonego ananasa a w środek nakładamy dżem.

Krążki ciasta układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Boki smarujemy rozbełtanym jajkiem.

Pieczemy w temperaturze 200 stopni przez około 20 minut do zrumienienia.

Smacznego 🙂

ciasteczka

Francuskie ciasteczka z truskawkami

Szybkie, proste, pyszne, urocze ciasteczka z truskawkami i nutą kokosu. Inspirowałam się TYM przepisem.

Składniki :

  • ciasto francuskie
  • kilka truskawek
  • wiórki kokosowe
  • cukier kokosowy ( opcjonalnie – jeśli truskawki są słodkie, nie trzeba )

Truskawki kroimy w plasterki.

Z ciasta francuskiego wycinamy dość dużą foremką do ciasteczek serca. Każdy środek z wierzchu serca posypujemy wiórkami kokosowymi. Także na środku układamy truskawki a ich wierzch posypujemy niewielką ilością cukru kokosowego. Oczywiście jeśli truskawki są słodkie należy pominąć ten krok. Moje były mało słodkie.

Ciasteczka układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temperaturze 220 stopni przez 15-17 minut.

Smacznego 🙂

ciasteczka

Cynamonki z Inką

Przepyszne cynamonowo-inkowe ciasteczka z ciasta francuskiego. Robi się je szybko a jeszcze szybciej znikają bowiem ich smak uzależnia. Przepis z Inka.pl .

Składniki :

  • 2 łyżeczki Inki klasycznej ( u mnie karmelowa )
  • 1 porcja gotowego ciasta francuskiego ( ja użyłam kilku mniejszych płatów )
  • 2 łyżeczki cynamonu
  • 7 łyżeczek brązowego cukru
  • 4 łyżeczki stopionego masła

Inkę, cynamon oraz cukier mieszamy razem, odstawiamy.

Ciasto francuskie rozkładamy na stolnicy. Polewamy masłem i rozsmarowujemy równomiernie a następnie posypujemy mieszanką cukru, Inki i cynamonu. Zwijamy w ciasny rulon jak naleśniki. Ostrym nożem kroimy w 1-2 cm krążki. Układamy na płasko na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temperaturze 180 stopni 15-25 minut ( do zrumienienia ) w zależności od wielkości i grubości krążków. Ja piekłam 25 minut.

Smacznego 🙂