dania główne

Pierś z kurczaka w aromatycznej panierce według Jamiego Olivera

Przepis a właściwie panierka do której powrócę jeszcze nie jeden raz. Tak na dobrą sprawę to mogłabym robić je za każdym razem w ten sposób. Zachwyciła mnie aromatyczna panierka z nutą cytryny i pietruszki co nadaje powiew świeżości. Do tego lekka nuta czosnku i idealna słoność dzięki krakersom. Musiałam dołożyć tylko krakersów,żeby konsystencja panierki była jak w opisie. Przepis z jamieoliver.com.

1DSC_0339

Składniki :

  • 2 piersi z kurczaka
  • 6 solonych krakersów ( łącznie musiałam użyć 18 sztuk – myślę,że 6 to jednak za mało aby obtoczyć 2 piersi, chociaż nie wiem jakiej wielkości krakersów użył Jamie. Moje były 6,5 x 4,5 cm)
  • sól, pieprz
  • 4 gałązki naci pietruszki z łodyszkami
  • 1 ząbek czosnku
  • skórka tarta z jednej cytryny
  • jajo
  • mąka do panierowania ( użyłam kukurydzianej )
  • oliwa
  • 2 łyżki masła

Krakersy, pietruszkę, czosnek, masło, skórkę z cytryny, pieprz wrzucamy do malaksera i pulsacyjnie miksujemy aż powstanie konsystencja kruszonki. Mnie malakser się spalił więc użyłam blendera. Niestety blender nie rozdrobni tak całości ponieważ masło wszystko „trzyma” dlatego najpierw zmiksowałam na gładko 6 krakersów z wyżej wymienionymi składnikami. Następnie resztę pokruszyłam w torebce foliowej i stopniowo dodawałam do pasty mieszając delikatnie ręką aby uzyskać konsystencję kruszonki. Całość była lepka, nie sucha.

Piersi płukamy pod woda, osuszamy. Obtaczamy w mące, następnie w roztrzepanym, doprawionym jajku i w ” krakersowej kruszonce ” mocno dociskając aby się dobrze przykleiła.

Piersi możemy usmażyć na patelni z dodatkiem niewielkiej ilości oliwy lub oleju lub też upiec w piekarniku w 240°C około 15 minut.

Smacznego 🙂

1DSC_0337

dania główne

Krokiety ziemniaczane z farszem

Bardzo fajny pomysł na obiad i na wykorzystanie ziemniaków z dnia poprzedniego. O tyle  o ile problemów przysporzyło mi samo ciasto ( niepotrzebnie dałam na 1/2 porcji całe jajko ) to krokiety były bardzo smaczne. Nawet mój mały smyk zajadał ze smakiem 🙂 Przepis z bloga Szczecinianka gotuje.

 

Krokiety ziemniaczane z farszem

 Składniki : ( robiłam z połowy porcji natomiast skład podaje na całość. )

  • 1/2 szklanki maki pszennej
  • 2 łyżki maki ziemniaczanej
  • 1 kg ugotowanych ziemniaków
  • 1 jajko ( jeśli będziecie robić z połowy składników pomińcie jajko)
  • bułka do panierowania
  • sól, pieprz
  • oregano, bazylia do smaku ( można pominąć )

Farsz : 

  • 2 średnie ogórki kiszone odciśnięte z nadmiaru soku ( użyłam korniszonych )
  • 3 jaja ugotowane na twardo
  • 1 pęczek natki pietruszki ( dałam szczypiorek )
  • 1/2 parówki ( pominęłam )
  • 100 g żółtego sera
  • 1 łyżka majonezu

Składniki na farsz kroimy w dość drobną kostkę, dodajemy majonez, doprawiamy solą, pieprzem odstawiamy.

Ziemniaki przepuszczamy przez praskę. Dodajemy resztę składników. Mieszamy aż składniki się połącza. Odrywamy kawałki masy, kładziemy na podsypanej mąką stolnicy, rozpłaszczamy. Na środku układamy farsz, zawijamy w masę ziemniaczaną, zlepiamy formując kształt krokieta. Obtaczamy w bułce tartej, lub jajku i bułce tartej lub jak ja tylko w mące. Smażymy na rozgrzanym oleju na złoty kolor z obu stron.

Smacznego 🙂

Krokiety ziemniaczane z farszem

dania główne

Tarta na spodzie pełnoziarnistym ze szparagami

Druga tarta jaką chciałabym się z Wami podzielić. Zdrowa bo na pełnoziarnistym spodzie z dodatkiem płatków owsianych, syta i przepyszna. Absolutnie do powtórzenia i to nie raz. Przepis z miesięcznika ” KevytKokki 6/2011 ”

11food_313

Składniki na spód : 

  • 200 ml mąki pszennej pełnoziarnistej
  • 100 ml płatków owsianych
  • 1/2 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia ( zapomniałam dodać )
  • 75 ml masła z lodówki
  • 100 ml mleka 1,5 %

Mąkę, płatki, sól i proszek mieszamy. Dodajemy masło, siekamy aż całość będzie wyglądała jak kruszonka. Na koniec dodajemy mleko i szybko ale dokładnie wyrabiamy jednolite kruche ciasto. Zawijamy w folię spożywczą, wkładamy na 15 minut do lodówki.

Po tym czasie ciastem wykładamy formę o średnicy 22 cm tak aby uformować również boki o 2,5-3 cm wysokości. Ciasto nakłuwamy widelcem i odstawiamy do lodówki na 30 minut.

Na ciasto nakładamy papier do pieczenia lub folię aluminiową, obciążamy grochem lub fasolą. Pieczemy w temp. 175°C przez 10 minut.

Nadzienie :

  • około 300 g zielonych szparagów
  • 4 jaja
  • 125 ml mleka 1,5 %
  • 100 g ulubionego sera startego na małych oczkach
  • 1/2 łyżeczki mielonego pieprzu
  • sól
  • 2 łyżki posiekanego szczypiorku ( dodałam niewielki pęczek )

Jaja, mleko, sól, pieprz, szczypiorek i połowę sera dobrze mieszamy. Ze szparagów odcinamy zdrewniałe końcówki. Układamy na podpieczonym spodzie. Na wierzch wylewamy mieszaninę jajeczną i posypujemy resztą sera. Można dodatkowo lekko wzruszyć żeby szparagi wypłynęły na wierzch. Całość zapiekamy w piekarniku dalej w 175°C przez 30 minut.

Smacznego 🙂

Tarta na spodzie pełnoziarnistym ze szparagami

Dania dla urody

dania główne

Pieczone piersi kurczaka w panierce z nachos

Nachos jest naprawdę bardzo fajnym produktem na panierkę. Kurczak w środku jest soczysty a z zewnątrz chrypiący i idealnie doprawiony. Ja podałam go na obiad ale rewelacyjnie sprawdzi się na przyjęciach pocięty w mniejsze porcje podany z dipem. Przepis z spendwithpennies.com

1tart2_88

Składniki : 

  • około 1/3 opakowania nachos ( wybieramy swój ulubiony smak- u mnie pikantne. Ilość również będzie zależała od tego czy piersi będziemy panierować w całości czy potniemy je na kawałki  )
  • 1 jajko
  • 2 łyżki mleka
  • 2 piersi z kurczaka

Nachos rozkruszamy wałkiem na grubość konsystencji drobno mielonej bułki tartej. Ewentualnie doprawiamy – ja swoje jeszcze lekko doprawiłam. Piersi myjemy pod bieżącą woda, osuszamy. Jajko roztrzepujemy, mieszamy z mlekiem. Piersi kroimy w paski lub zostawiamy w całości.

Mięso maczamy w mieszaninie jajka i mleka, panierujemy w rozdrobnionych nachos. Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.

Piekarnik rozgrzewamy do 205°C. Wkładamy piersi, pieczemy 15-17 minut lub do momentu aż będą upieczone ( u mnie 20 minut i były idealne ).

Podajemy do obiadu lub z dipem jako przekąskę, przystawkę czy zakąskę 🙂

Smacznego 🙂

Na majówkęZdrowy tryb życia

dania główne

Drobiowe pulpeciki z fetą w sosie pomidorowym

Pulpeciki powstały na podstawie przepisu na greckie pulpeciki w sosie pomidorowym z książki Okrasy i Pascala ale z braku produktów improwizowałam tym co mam w domu. Pulpeciki wyszły bardzo smaczne i delikatne. Na prawdziwą wersję grackich pulpetów z oryginalnym przepisem na pewno skuszę się w przyszłym tygodniu a tym czasem pozostawiam Wam moją zmienioną wersję. Przepis z bloga Dziewczyna kucharza.

Składniki :

  • 400 g mięsa mielonego drobiowego
  • 1 cebula
  • pęczek świeżej natki pietruszki lub niewielka garść suszonej ale najlepiej jak macie świeżą
  • puszka 400 g pomidorów z puszki
  • 90 g koncentratu pomidorowego
  • 1,5 szklanki wody
  • 3-4 kromki pieczywa
  • 60 g fety
  • niewielka garść kaparów wcześniej opłukanych
  • 1 małe jajko
  • mleko
  • sól, pieprz
  • olej
  • płaska łyżka masła

Cebulę z grubsza siekamy razem z natką pietruszki. Następnie blenderujemy na gładką masę. Połowę masy pietruszkowo – cebulowej podsmażamy na 2 łyżkach oleju drugą połowę masy odkładamy. Do podsmażonej na patelni cebuli dodajemy pomidory z puszki, koncentrat, wodę doprawiamy solą i pieprzem i na niewielkim ogniu doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy aż sos zgęstnieje pamiętając żeby zamieszać co jakiś czas.

Z kromek chleba wyciągamy miąższ, zalewamy niewielką ilością mleka, zostawiamy aby ładnie nasiąkł. Fetę kroimy w nieduzą kostkę.

Do miski wkładamy mięso, pozostałą masę pietruszkowo-cebulową, opłukane kapary, jajko, fetę, odciśnięty z nadmiaru mleka miąższ chleba, doprawiamy solą, pieprzem. Wyrabiamy całość krótko, tylko do połączenia składników. Jeśli masa jest zbyt rzadka dodajemy małymi porcjami bułkę tartą. Należy uważać, żeby nie przesadzić i żeby mięso nie było zbyt zbite.

Wilgotnymi rękoma formujemy pulpeciki. Smażymy na oleju ze wszystkich stron na złoty kolor.

Kiedy sos ładnie zgęstnieje zestawiamy z ognia, dodajemy masło, mieszam aż się rozpuści. Ewentualnie doprawiamy solą i pieprzem.

Pulpeciki podajemy z sosem do ziemniaków, ryżu, kuskusu itp.

Smacznego 🙂

dania główne

Wowki – marchewkowe kotleciki

Świetne kotleciki. Proste i bardzo, bardzo smaczne. Nie mogłam oderwać się od nich, cały dzień chodziłam i podjadałam je. To moje zdanie na ich temat natomiast męska część domu kręciła nosem. Maż stwierdził, że dobre ale szkoda, że mięsa w nich nie ma 😉 Dla mnie rewelacja !!! Przepis z bloga Szczecinianka gotuje.

wowki

Składniki : ( dla 3 osób )

  • 75-80 dag marchewki
  • 1 łyżka masła
  • 1 czerstwa bułka kajzerka lub 1/4 bagietki
  • 1/2 szklanki mleka
  • garść startego żółtego sera
  • garść posiekanej zieleniny ( u mnie sporo natki pietruszki )
  • 2 jaja
  • czerwona cebulka ( dałam 2 małe )
  • bułka tarta
  • sól, pieprz
  • tłuszcz do smażenia ( u mnie olej rzepakowy )

Marchewkę obieramy, gotujemy al`dente z jedną łyżką masła i niewielką ilością soli. Odcedzamy, chwilę pozostawiamy na sitku żeby odparowała, przepuszczamy przez maszynkę. Bułkę namaczamy w mleku pozostawiamy aż nasiąknie. Odciskamy z nadmiaru płynów i przepuszczamy przez maszynkę do marchewki.

Cebulę siekamy w niewielką kostkę, podsmażamy.

Do marchewki ( wcześniej ją odcisnęłam z nadmiaru soków ) dodajemy ser, posiekaną zieleninę, jedno jajko, cebulę. Mieszamy aż składniki się połączą. Jeśli masa będzie zbyt rzadka dodajemy bułkę tartą . Doprawiamy solą i pieprzem.

Z masy formujemy niewielkie kotleciki, maczamy w roztrzepanym jajku i obtaczamy w bułce tartej. Smażymy na złoty kolor z obu stron.

Smacznego 🙂

Wowki - marchewkowe kotleciki

Marchew w roli głównej 2

dania główne

Pieczona wieprzowina z ziołami

Dawno już nie robiłam pieczonego mięska i niemalże zapomniał jak ono smakuje. Dzięki Rachel Allen przypomniałam sobie na nowo jaki to wyśmienity dodatek do obiadu. Wprawdzie zamiast świeżych ziół, które są w przepisie użyłam suszonych a kotlety schabowe zamieniłam na 1 kg schab ale efekt był znakomity. Wprowadziłam również parę małych zmian ale o tym w poniższym przepisie. Przepis z książki  ( mojego najnowszego nabytku ) Rachel Allen ” Entertaining at home ”

11DSC_0496

Składniki :

  • 4 duże kotlety schabowe lub 12 mniejszych ( u mnie 1 kg schabu w całości )

Marynata :

  • 50 ml oliwy z oliwek
  • sok z 1 cytryny ( nie miałam więc pominęłam )
  • 1 łyżka posiekanej szałwii ( użyłam suszonej )
  • 1 łyżka posiekanych listków rozmarynu ( użyłam suszonego )
  • 25 ml octu balsamicznego
  • 4 ząbki czosnku posiekane lub starte na drobnych oczkach

Wszystkie składniki marynaty mieszamy. Ja utarłam dodatkowo przez chwilę wszystko w moździerzu. Do plastikowej torby wkładamy mięso. Swoje pokroiłam w spore kawałki. Wlewamy marynatę i obtaczamy w niej mięso tak aby dobrze je pokryła. Zamykamy torbę i wkładamy do lodówki na noc a jeśli nie mamy tyle czasu to przynajmniej na 2 godziny.

Po tym czasie mięso wyciągamy z lodówki i obsmażamy je na patelni na dużym ogniu na złoty kolor ze wszystkich stron razem z marynatą, która zostanie w torebce ( około 2-3 minut ). Następnie układamy w brytfance lub blaszce do pieczenia i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 220°C. Pieczemy 7-9 minut lub do momentu aż mięso jest dobrze upieczone.

Ja swoje mięsko ze względu na wielkość piekłam w 200°C przez ok 1,5 godziny słoniną ułożoną do dołu blachy. Kiedy mięso ładnie przypiekło się z góry nakryłam je papierem do pieczenia, żeby się nie spaliło.

Smacznego 🙂

dania główne

Arabska Shawarma z kurczaka

To cięte mięso, które jest popularne w kuchni arabskiej. Robi się je z wołowiny, kurczaka, cielęciny, jagnięciny, indyka. Najbardziej skojarzycie je z kebaba ale w smaku jest nieco inne. W każdym kraju arabskim podawana jest w inny sposób między innymi w chlebku pita, z surówkami, sałatkami, warzywami a w Jordanii zaserwują nam z frytkami. Mimo tylu przypraw nie jest jakoś bardzo mocno przyprawione, ale przyprawy dobrze się ze sobą łączą. Jedyne co zarzucę to mało słone dla mojego podniebienia dlatego polecam dodać nieco więcej soli. A tak poza tym mięsko dobre, soczyste, aromatyczne. Przepis z The wanderlust kitchen.

Składniki na marynatę :

  • około 1 kg piersi z kurczaka ( użyłam 500 g natomiast ilości przypraw nie zmniejszałam )
  • 1/4 szklanki oliwy extra virgin
  • 2 łyżeczki mielonego kminku
  • 2 łyżeczki mielonej papryki
  • 1 łyżeczka mielonego ziela angielskiego
  • 1 łyżeczka mielonej kurkumy
  • 1/4 łyżeczki czosnku granulowanego
  • 1/4 łyżeczki cynamonu
  • szczypta pieprzu cayenne
  • 1/8 łyżeczki soli ( zdecydowanie za mało )
  • 1/8 łyżeczki pieprzu

Wszystkie wyżej wymienione składniki umieszczamy w plastikowej torebce. Wkładamy kurczaka pociętego – każda pierś na 6 części. Dokładnie oblepiamy go przyprawami. Wkładamy do lodówki na 8 godzin a najlepiej na całą noc.

Drugiego dnia nagrzewamy piekarnik do 205°C. Kurczaka układamy na blasze wyłożonej pergaminem spryskanym olejem lub posmarowanym cieniutko z pomocą pędzelka olejem. piersi układamy w jednej warstwie tak aby nie nachodziły na siebie. Pieczemy 8 minut następnie odwracamy na drugą stronę i pieczemy kolejne 8 minut. Wyciągamy z piekarnika. Kiedy ostygnie tniemy go na niewielkie kawałki, najlepiej cienkie.

Ja pominęłam etap pieczenia bo nie przeczytałam dokładnie przepisu zanim pocięłam mięso na małe kawałki i nie chciałam, żeby w piekarniku mi wyschło. Usmażyłam je po prostu w etapie końcowym na patelni.

Wykończenie :

  • 6 łyżek oliwy
  • 1/2 łyżeczki mielonego kminku
  • 1/2 łyżeczki mielonej papryki
  • 1/4 łyżeczki mielonego ziela angielskiego
  • 1/4 łyżeczki mielonej kurkumy

Jeśli mamy dużą patelnię to wszystkie wyżej wymienione składniki mieszamy, wlewamy na patelnię. Dodajemy mięso, podsmażamy 1-2 minutki. Ja w tym etapie właśnie usmażyłam moje mięso. Jeśli macie małe patelnie to podzielcie porcje na 2 lub trzy, mięsa, oliwy i przypraw i podsmażajcie po kolei.

Podajemy wedle uznania. Z pieczywem, ryżem, kaszą, chlebem, w bułce, w tortilli, z ziemniakami, sałatkami, frytkami lub wcinamy same 🙂

Smacznego 🙂

dania główne

Quiche Lorraine

Pierwszy raz robiłam tartę taką prawdziwą ze spodem i wiecie co nic prostszego. Nie trzeba bać się ciasta. Ta tarta jest absolutnie do polecenia, bardzo smaczna na pełnoziarnistym spodzie i z pysznym prostym nadzieniem do, którego produkty można znaleźć w niemalże każdej lodówce. Przepis z bloga Feed me better.

1DSC_0024001

Składniki na spód :

  • 150 g mąki pszennej pełnoziarnistej
  • 100 g mąki pszennej zwykłej
  • 1 jajo
  • 120 g masła
  • 2 łyżki wody
  • 2/3 łyżeczki cukru
  • 1 płaska łyżeczka soli

Mąki przesiewamy, dodajemy cukier , sól, mieszamy. Wbijamy jajko, dodajemy masło pocięte na kawałki i wodę. Zagniatamy aż składniki dobrze się połączą a ciasto będzie jednolite ale żeby nie trwało to zbyt długo. Owijamy folią spożywczą i wkładamy do lodówki na godzinę.

Nadzienie :

  • 2 jajka
  • 1/3 szklanki mleka
  • 2 łyżki startego parmezanu
  • 4 łyżki kwaśnej śmietany 12% ( zapomniałam kupić, dałam gęsty jogurt turecki – świetnie tu pasuje)
  • 2 duże cebule
  • 300 g chudego boczku – u mnie dodatkowo słony
  • świeżo mielony pieprz

Cebulę siekamy w piórka, boczek w paski lub niedużą kostkę. Na patelni podsmażamy boczek i kiedy zacznie wytapiać się z niego tłuszcz dorzucamy cebulę. Podsmażamy aż cebula zmięknie i ładnie się zeszkli. Odstawiamy do ostygnięcia.

W tym czasie spód tortownicy lub formy do tarty o średnicy ok 25 cm wylepiamy ciastem. Nakłuwamy je w kilkunastu miejscach widelcem, nakładamy papier do pieczenia i obciążamy cały spód suchym grochem lub fasolą.

Pieczemy w temp.180°C przez 10 minut.

W misce mieszamy jaja ze śmietaną, mlekiem i parmezanem. Solimy, pieprzymy.

Na podpieczony spód wykładamy boczek z cebulą. Zalewamy całość mieszaniną jajek i śmietany. Pieczemy dalej w 180°C przez 30 minut aż ładnie się zrumieni.

Smacznego 🙂

dania główne

Zapiekane gnocchi

Dziś przepis jak można w inny sposób niż z sosem podać gnocchi. Jeśli mamy już wcześniej przygotowane kluseczki to zrobienie tej zapiekanki idzie ekspresem. W smaku delikatne z kremowym sosem z mascarpone i parmezanu. Przepis z książki Nigelli Lawson ” Nigellissima ”

1DSC_0758

Składniki : ( dla 2 -3 osób natomiast w formie przystawki na około 6 porcji )

  • 250 g mascarpone
  • 60 ml mleka 3,2%
  • 4 łyżki tartego parmezanu
  • świeżo mielony pieprz
  • świeżo starta gałka muszkatołowa
  • 1 łyżeczka soli morskiej w płatkach lub 1/2 miałkiej ( lub do smaku )
  • 800 g gnocchi
  • 2 łyżki bułki tartej

W garnku mieszamy mascarpone i mleko, wstawiamy na średni ogień, doprowadzamy do wrzenia. Jak tylko zacznie wrzeć wyłączamy palnik i dodajemy 3 łyżki parmezanu. Mieszamy. Doprawiamy solą, pieprzem i gałką muszkatołową.

Gnocchi mieszamy z sosem. Przekładamy do naczynia żaroodpornego tak aby były w pojedynczej warstwie ( niestety nie miałam takiego naczynia dlatego u mnie podwójna warstwa ). Bułkę tartą mieszamy z pozostałym parmezanem, posypujemy gnocchi po wierzchu.

Zapiekamy w temp. 200°C przez 15 minut bułka powinna się lekko zrumienić. Niestety u mnie piekarnik słabo je zrumienił ale  i tak były smaczne.

Smacznego 🙂

Mascarpone Karnawał 2014