dania główne

Sobotnie casserole Lazy

Pożywna, bardzo smaczna potrawka. Robiąc ją nie myślałam, że będzie tak dobrze smakować. Przepis z Tego bloga. A casserole to danie przygotowywane, duszone, zapiekane w jednym naczyniu.

1430

Składniki : ( na 3 duże lub 4 mniejsze porcje )

  • 4 kiełbaski ( wołowe lub wieprzowe ) autorka przepisu użyła surowych
  • około 454 g ziemniaków
  • około 226 g marchewki
  • 1/2 papryki
  • 1 duża cebula
  • 1 bulwa kopru
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki oleju
  • świeżo mielony czarny pieprz
  • sól gruboziarnista ( może być miałka )
  • 1 i 1/2 łyżeczki ziół włoskich ( użyłam prowansalskich )
  • 1/2 szklanki bulionu z kurczaka
  • 4 łyżki octu balsamicznego

Ziemniaki obieramy, małe tniemy na połówki, większe na ćwiartki. Marchew również obieramy tniemy na mniejsze kawałki około 7 cm długości. Grube końcówki poprzecinałam jeszcze na pół. Paprykę tniemy w paski, cebulę w ósemki tak samo bulwę kopru. Wszystkie warzywa umieszczamy w brytfance.

Czosnek przeciskamy przez praskę, mieszamy z olejem i bulionem. Dosypujemy zioła. Mieszamy. Polewamy warzywa po wierzchu. Całość posypujemy pieprzem i solą. Wierzch brytfanki szczelnie zakrywamy folią aluminiową.

Pieczemy w temp. 225°C przez 35-45 minut. Po tym czasie warzywa powinny być miękkie jeśli nie są zakryjcie ponownie folią i pieczcie parę minut dłużej.

Kiełbasę podsmażamy na patelni ( u mnie na odrobinie margaryny ) aż zrobi się złocista z obu stron. Każdą przecinamy na pół. Brytfankę z warzywami wyciągamy z piekarnika, ściągamy folię. Na wierzchu układamy kiełbaski. Ponownie wkładamy do piekarnika i zapiekamy ( już bez folii ) 15 minut. Po tym czasie kiełbaski obracamy na drugą stronę, całośc polewamy octem balsamicznym, dodatkowo można podlać warzywa sokiem z pod nich jaki się wytworzył ( u mnie było to trudne dlatego nie podlewałam a warzywa i tak były soczyste ) i zapiekamy kolejne 15 minut.

Smacznego 🙂

Zielnik Kuchenny 2013

dania główne

Klopsiki Nigelli

A raczej klopsy 🙂 W zrobieniu których wystarczy wymieszać składniki, uformować kotleciki i siup do piekarnika. Bez tłuszczu, bez stania przy kuchence. Smaczne. Idealne na obiad, na kanapkę ja nawet dodawałam do spagetti. Lubię dość wyraźne w smaku mielone dlatego dorzuciłam od siebie sporo przyprawy do mielonego. Wyszły idealne 🙂 Przepis Nigella Lawson z książki „Nigella ekspresowo”.

1380

Składniki : ( na 12 sporych klopsów )

  • 500 g mielonej wieprzowiny
  • 500 g mielonej wołowiny
  • 80 g błyskawicznych płatków owsianych
  • 70 g gotowego sosu do steków ( nigdy nie jadłam takiego sosu ani też nie miałam więc dałam gotowy sos pieczeniowy ciemny z pieprzem i dodatkowo doprawiłam klopsy – o tym pisze poniżej)
  • 2 jaja roztrzepane
  • 2 łyżeczki sosu Worcestershire
  • 1 łyżeczka soli morskiej w kryształkach lub 1/2 łyżeczki zwykłej soli
  • dodatkowo doprawiłam mocno przyprawą do mielonego

Wszystkie składniki umieszczamy w misce. Krótko wyrabiamy rękoma lub mieszamy widelcem do połączenia składników. Formujemy 12 klopów. Kładziemy na blasze najlepiej na papierze do pieczenia i pieczemy w 200°C przez 30 minut.

Smacznego 🙂

dania główne

Chorizo paella

Szybka w przygotowaniu, pożywna, smaczna. Przepis Donny Hay.

1365

Składniki : ( na dwie spore porcje lub 3 umiarkowane )

  • 1 łyżka oliwy
  • 2 ząbki czosnku pocięte na plasterki ( ja posiekałam w drobną kostkę )
  • 1 posiekana cebula
  • 1 kiełbaska chorizo ( w przepisie nie ma wagi ja dałam 96 g i to w zupełności wystarczy )
  • 200 g ryżu
  • 500 ml bulionu z kurczaka ( dodałam warzywny )
  • 1 puszka ( 400 g ) pomidorów ( jeśli są w całości pociąć na mniejsze kawałki )
  • 1/2 szklanki świeżych listków kolendry ( ja dodałam zamrożonej ale to nie to. Jeśli nie macie świeżej nie dodawajcie w ogóle )
  • 100 g fety

Oliwę rozgrzewamy na dużym ogniu w rondlu lub szerokiej, głębokiej patelni. Chorizo tniemy w talarki. Do garnka wkładamy cebulę, czosnek i chorizo. Podsmażamy 4-5 minut aż całość się zezłoci. Następnie dodajemy ryż, bulion i pomidory. Mieszamy. Zmniejszamy ogień i pozostawiamy na 15 minut aż ryż całkowicie wchłonie bulion i będzie al`dente. Mieszając od czasu do czasu, żeby nie przywarło do dna. Zdjąć z ognia. Podawać z listkami kolendry i pokruszoną fetą.

Smacznego 🙂

Donna Hay - przepisy prosto z Australii

dania główne

Burgery z kurczakiem tandoori

Po raz kolejny azjatyckie smaki tym razem zamknięte w burgerze. Ale nie takim zwykłym. Podstawą są mielone piersi skąpane w cudownych przyprawach, lekko pikantne. Do tego sos jogurtowy i orzeźwiające dodatki zamknięte w chlebku naan. Bardzo sycące. Przepis z TEGO bloga.

1179

Składniki :

  • około 680 g zmielonego mięsa z piersi kurczaka ( użyłam 600 g )
  • 4 cebulki dymki pociętej
  • 3 łyżki startego świeżego imbiru
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 1 łyżka mielonej papryki
  • 2 łyżeczki mielonego kminku
  • 1/2 łyżeczki mielonego kardamonu
  • 1/4 łyżeczki pieprzu cayenne
  • sól, pieprz do smaku

Wszystkie składniki umieszczamy w misce, mieszamy dokładnie żeby składniki się połączyły. Następnie formujemy kotlety. W przepisie jest, żeby całość podzielić na 4. Ja proponuje zrobić więcej mniejszych i nie za grubych, wtedy będzie łatwiej zjeść a całość nie będzie zbyt sucha. Tak więc formujemy kotlety i smażymy na patelni grillowej, grillu lub patelni teflonowej.

Składniki na sos : 

  • 1 mały grecki jogurt z jak najmniejszą zawartością tłuszczu
  • 1 łyżka posiekanej świeżej mięty ( zamieniłam na kolendrę )
  • 2 łyżeczki mielonego kminku
  • 1 łyżka świeżego soku z cytryny
  • sól, pieprz

Wszystkie składniki mieszamy razem, odstawiamy.

Ponad to : 

  • świeża kolendra poszatkowana
  • 2-3 ogórki gruntowe świeże pokrojone w plastry( o tej porze świeżych nie dostaniemy dlatego ja zastąpiłam je ogórkami z zalewy. Smakują pomiędzy korniszonymi a kiszonymi. Wy możecie dać którekolwiek,z każdym będzie dobrze smakował)
  • chlebek Naan
  • czerwona cebula pokrojona w bardzo cienkie talarki.

Chlebek naan podgrzewamy na grillu, patelni. I teraz w zależności jakim dysponujemy tak można umieścić kurczaka. Ja swój miałam duży i przecięłam go wzdłuż i na pół, jeśli macie małe możecie zrobić całość tak jak Tutaj. W chlebku układamy kolendrę, ogórka i cebulkę na to kurczak i znowu kolendra, cebula, ogórek. Lub najpierw kurczak potem dodatki. Całość polewamy sosem. Przykrywamy chlebkiem i zajadamy.

Smacznego 🙂

kurczak orientalnie

dania główne

Pieczone ziemniaki z parmezanem

Odrobina parmezanu a ziemniaki zamieniają się ze zwykłych na wyjątkowe. Świetne na przekąskę ale również można zaserwować na obiad. Przepis z TEJ stronki.

1182

Składniki : 

  • 6 małych ziemniaków ( u mnie średnie ) obrane i przekrojone na pół
  • 1/4 szklanki masła
  • parmezan starty na drobnych oczkach ( ilość dowolna )
  • czosnek granulowany
  • inne przyprawy według własnego uznania. Kto na co ma ochotę.

Masło roztapiamy. Startym parmezanem posypujemy dno naczynia, delikatnie posypujemy przyprawami. Na to układamy ziemniaki wypukłą stroną do góry. Ja miałam na tyle parmezanu, ze posypałam jeszcze wierzch. Całość posypujemy czosnkiem granulowanym i ewentualnymi przyprawami. Pieczemy w piekarniku w 205°C około 40-45 minut.

Ziemniaczki można podać z dipami jako przekąskę lub tak jak ja do obiadu z mięskiem 🙂

Smacznego 🙂

dania główne

Kopytka wg M. Gessler

Tak jak zapewnia autorka bloga Feeria smaków kopytka są mięciutkie, leciutkie, puszyste delikatne. Szczerze powiem, że nigdy wcześniej takich nie jadłam. Przepis z bloga Feeria smaków.

1175

Składniki :

  • 1 kg sypkich ziemniaków
  • 150 g mąki
  • 2 jajka
  • u mnie dodatkowo mąka ziemniaczana do podsypywania przy formowaniu

Ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie, odsączamy i studzimy na sicie. Nie przykrywamy niczym wierzchu, niech odparują. Zimne przepuszczamy przez maszynkę do mielenia mięsa, dodajemy jaja, mąkę. Zagniatamy. Stolnicę delikatnie posypujemy mąką, formujemy wałek, delikatnie go spłaszczamy i nożem tniemy po skosie tak aby powstały romby.

Kopytka gotujemy w dużej ilości osolonej wody. Gdy wypłyną na wierzch wyławiamy je. Są tak delikatne, że gotowanie może spowodować rozwalenie się.

Smacznego 🙂

Przepisy Magdy Gessler

dania główne

Risotto z pomidorami, anchovy i okruchami chleba

Szybkie, proste, smaczne, sycące – to tak w skrócie 🙂 Nam bardzo zasmakowało 🙂 Przepis z TEJ strony.

1141

Składniki : ( na 2 porcje )

  • 6 filetów anchovy odsączonych z oliwy ale oliwę zachować
  • 1 mała czerwona cebula
  • 2 ząbki czosnku obrane i zgniecione
  • 140 g ryżu na risotto
  • 700 ml gorącego bulionu z kurczaka lub wywaru z warzyw ( ja  zużyłam 400 ml )
  • puszka ( 400 g ) pomidorów ( użyłam pomidorów z sokiem dlatego zużyłam tylko 400 ml bulionu )
  • 100 g świeżych okruchów z białego chleba
  • parmezan

Cebulę tniemy w kostkę, anchovy na mniejsze kawałki ( w przepisie nie ma żeby je pociąć ale ja zawsze kroje je na mniejsze kawałki ). Olej z połowy puszki w której znajdowały się anchovy rozgrzewamy w rondlu  ( moje były w wodzie osolonej wiec użyłam oliwy w której były suszone pomidory ale może być też zwykła ). Wrzucamy cebulę i rybki na patelnię, podsmażamy 5 minut aż cebula zmięknie. Dodajemy czosnek i podsmażamy jeszcze 1 minutę. Dokładamy ryż, smażymy cały czas mieszając około 2 minut aż zrobi się szklisty, przeźroczysty.

Partiami dodajemy połowę bulionu. Każdą porcję dodajemy dopiero kiedy ryż wchłonie poprzednią. Po zaabsorbowaniu przez ryż połowy bulionu ( 350 ml ) dodajemy pomidory. Mieszamy a następnie dodajemy kolejne porcje bulionu. Jak pisałam wcześniej ja zużyłam go tylko 400 ml. Należy kontrolować ryż, powinien być lekko twardy ale nie surowy.

Kiedy ryż będzie już gotowy, zdjąć z ognia, przykryć pokrywką i odstawić na 5 minut.

Na patelni rozgrzewamy pozostały olej po anchovy. Wrzucamy okruchy chleba i podsmażamy na złoty kolor.

Risotto serwujemy z posypanym po wierzchu okruchami chleba i parmezanem.

Smacznego 🙂

po prosty risotto

dania główne

Kurczak imbirowy

Azjatyckie smaki to zdecydowanie moja bajka. Czy ten kurczak pochodzi z azjatyckiej kuchni tego nie wiem ale na pewno tak smakuje. Mięciutki, rozpływa się w ustach. Składniki idealnie się ze sobą komponują. Dla mnie rewelacja !!!! Przepis wyszperany TUTAJ.

 

kurczak imbirowy

 

Składniki : ( pomniejszyłam ilość składników o połowę, tylko kurczaka dałam niecałe 400 g bo po oddzieleniu od kości 2 kg ćwiartek tylko tyle wyszło czystego mięsa. Przepis podaje na całość )

  • 1 kg mięsa z udek kurczaka bez kości i skóry w dość dużych kawałkach ( ja tam miałam różnej wielkości, jak oddzieliłam tak miałam ). Świetnie pasowały by tutaj również piersi z kurczaka)
  • świeży imbir wielkości kciuka
  • 4 ząbki czosnku
  • 1 łyżeczka łagodnego chilli w proszku
  • 15 g świeżej kolendry ( nie dostałam w  sklepie więc zastąpiłam natką pietruszki ale o niebo lepsza kolendra, jak macie dodajcie )
  • sok z 1 limonki
  • 2 łyżki oleju słonecznikowego ( użyłam rzepakowego )
  • 2 średnie cebule
  • 1 łyżeczka mielonej kurkumy
  • 400 ml mleka kokosowego o zmniejszonej zawartości tłuszczu ( kupiłam mleczko kokosowe do woka )
  • 1 świeża czerwona papryczka chilli
  • 1 kostka rosołowa z kurczaka ( użyłam warzywnej)

Kurczaka przekładamy do miski. Czosnek i imbir drobniutko siekamy ( ja imbir starłam na tarce. Według mnie wtedy oddaje swój największy smak i aromat ) wrzucamy do miski. Do kurczaka dodajemy także chilli w proszku, sok z limonki, jedną łyżkę oleju, połowę posiekanej kolendry, mieszamy. Tak zamarynowanego kurczaka odstawiamy na kilka godzin a najlepiej na całą noc w lodówce. 

Następnego dnia cebulę obieramy, tniemy bardzo drobniutko ( jeśli mamy odpowiedniego robota najlepiej jak on to za nas zrobi ). W woku lub szerokiej patelni rozgrzewamy łyżkę oleju. Wrzucamy cebulę i smażymy aż zrobi się szklista ( ok 8 minut ). Kolejno dodajemy kurkumę, smażymy  1 minutkę. Wrzucamy zamarynowanego kurczaka ( razem z marynatą ) i smażymy na dużym ogniu aż kurczak zmieni kolor. Wtedy dodajemy mleko kokosowe, posiekane drobno świeże chilli i kostkę rosołową ( najlepiej ją pokruszyć w palcach ). Przykrywam, gotujemy na wolnym ogniu 20 minut aż kurczak będzie miękki i kruchy ( ja przetrzymałam go nieco dłużej około 30 minut ). Zdejmujemy z ognia, dodajemy resztę posiekanej kolendry i serwujemy z ryżem.

Smacznego 🙂

dania główne

Soczewica z marchwią

Trochę azjatyckie, trochę indyjskie smaki. Jeśli lubicie ta soczewica jest dla Was. Ja lubię bardzo i ten przepis ląduje w ulubionych i szybkich do zrobienia. Najlepiej smakuje z ryżem ale myślę,że do kasz też świetnie by pasowało. Mam jeszcze jeden pomysł na to połączenie, jak przetestuje dam znać 🙂 Przepis z Tego bloga.

998

Składniki : 

  • 1/2 szklanki zielonej soczewicy ( ja użyłam w całości czerwonej )
  • 1/2 szklanki czerwonej soczewicy
  • 1 szklanka startej na grubych oczkach marchwi
  • 1 i 1/2 łyżki startego świeżego imbiru
  • 2 łyżeczki pieprzu
  • 1 średni posiekany pomidor
  • 1 duża cebula
  • 1 łyżeczka nasion kminku
  • 5-6 liści curry ( dałam łyżeczkę curry w proszku )
  • sól
  • olej

Soczewicę gotujemy do miękkości. W rondlu rozgrzewamy trochę oliwy, wrzucamy nasiona kminku i podsmażamy aż zaczną podskakiwać lub około 1-2 minut. Wtedy dodajemy posiekaną cebulę, smażymy aż zrobi się szklista. Kolejno dodajemy imbir, marchew, sól, pieprz. Smażymy na średnim ogniu 5 minut aż marchew będzie ugotowana. Następnie dodajemy liście curry ( lub curry w proszku ), pomidora i dalej gotujemy do momentu aż zaczną nam sie rozpadać liście i pomidor. Teraz dodajemy ugotowaną wcześniej soczewicę i szklankę wody. Mieszamy. Gotujemy kolejne 5 minut.

Podajemy z ryżem.

Smacznego 🙂

dania główne

Chińskie kotlety mielone gotowane na parze

Nie jest to jakiś obłędny przepis ale kotlety wyszły smaczne. Na pewno docenią je osoby, które nie mogą jeść smażonego. O dziwo papryki idzie dość sporo ale nie jest jakoś specjalnie wyczuwalna. Przepis z książki Wendy Hobson ” 1000 klasycznych potraw.Kuchnia Chińska „.

978

Składniki : 

  • 2 ząbki czosnku
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 450 g mielonej wieprzowiny
  • 1 cebula
  • 1 czerwona papryka
  • 1 zielona papryka
  • 2 plastry korzenia imbiru ( około 13 g )
  • 1 łyżeczka curry w proszku
  • 1 łyżeczka papryki w proszku
  • 1 jajko
  • 3 łyżki mąki kukurydzianej
  • 50 g krótko ziarnistego ryżu
  • świeżo mielony pieprz
  • 4 łyżki posiekanego szczypiorku

Czosnek i imbir ścieramy na tarce. Cebulę, papryki i szczypiorek drobno siekamy. Wszystkie składniki mieszamy razem, chwilę wyrabiamy jak na zwykłe mielone. Formujemy małe pulpety. Gotujemy na parze 20 minut aż będą miękkie w środku. ( wcześniej najlepiej uparować mały kawałek i sprawdzić czy mięso jest dobrze doprawione, jeśli nie doprawiamy dodatkowo solą i pieprzem ) Ja zrobiłam duże kotlety, za to dłużej je gotowałam na parze.

Smacznego 🙂