dania główne

Gulasz segetyński

Odmieniona forma gulaszu bo z kapustą ale wcale nie gorsza, równie smaczny, pożywny – idealny na listopadową pogodę. Wbrew pozorom nie wymaga dużo od nas pracy, stawiamy na gaz i samo się robi 🙂 Dość mocno wyczuwalny kminek więc jeśli ktoś nie lubi można pominąć lub zmniejszyć ilość. Przepis z programu Ewy Wachowicz ” Ewa gotuje „.

971

Składniki : 

  • 3 łyżki oleju
  • 3 cebule ( dałam dość spore )
  • 80 dag mięsa wieprzowego
  • 4 ząbki czosnku
  • spora łyżka czerwonej słodkiej papryki
  • 1 kg kiszonej kapusty ( dałam około 650 g )
  • sól, pieprz
  • 1 L bulionu
  • 2 łyżeczki mielonego lub całego kminu
  • 200 g kwaśnej śmietany ( opcjonalnie – ja nie dawałam )

Na patelni rozgrzewamy 2 łyżki oleju. Cebulę kroimy w kostkę, podsmażamy. Dodajemy posiekany czosnek i paprykę, znowu chwilę podsmażamy.

Mięso kroimy w kostkę. Do rondla wlewamy łyżkę oleju i dodajemy wieprzowinę. Podsmażamy. Gdy mięso będzie usmażone dodajemy cebulę z dodatkami, doprawiamy solą i pieprzem, mieszamy. Przykrywamy pokrywką dusimy około 40 minut od czasu do czasu mieszając.

Kapustę siekamy, dodajemy do mięsa. Wlewamy bulion i dodajemy kminek, mieszamy. Dusimy około 30 minut aż kapusta będzie miękka.

Na końcu dodajemy zahartowaną śmietanę. Mieszamy. Ewentualnie doprawiamy jeśli jest taka potrzeba.

Smacznego 🙂

Ewa Wachowicz - przepisy polskiej miss

dania główne

Burrito z chorizo i jajkiem

Nieco inna wersja burrito niż tą, którą znamy. Ekspresowa w przygotowaniu i mega syta – ja po jednej miałam dość, mąż wcisnął dwie. Świetna alternatywa na szybki obiad, śniadanie czy kolację. Przepis z programu Lucindy Scala Quinn ” Mad Hungry „.

925

Składniki : 

W nawiasach podam ile ja zużyłam na swoje ale każdy może dopasować ilość użytych składników według swojego gustu. Nie pamiętam dokładnie w gramach ile każdego produktu autorka dodawała ale to które ja zrobiłam wyszło dla nas idealne.

  • tortille pszenne ( 4 sztuki )
  • chorizo ( użyłam 114 g )
  • jajka ( 6-7 sztuk )
  • salsa domowa lub ze sklepu ( u mnie pikantna )
  • ser żółty

Na tortille ścieramy na grubych oczkach żółty ser. Niedużo. Tortille podgrzewamy w piekarniku żeby się rozpuścił ( ja to robiłam w mikrofali ).

W międzyczasie chorizo kroimy w niewielką kostkę i podsmażamy. Kiedy tłuszcz się wytopi a mięso delikatnie podsmaży wbijamy jajka. Mieszamy i smażymy. Robimy po prostu jajecznicę.

Na ciepłą tortillę na środek nakładamy porcję jajek z chorizo, polewamy salsą i zwijamy. Najpierw prawy bok do środka, następnie dół do środka i kolejno lewy bok do środka.

Smacznego 🙂

dania główne

Podsmażana wieprzowina z imbirem

Nie znam się jakoś specjalnie na kuchni azjatyckiej ale po spróbowaniu jednego dania podbiła moje serce. Niezwykle aromatyczna, pikantna, rewelacyjna. Mam nadzieję w najbliższym czasie wypróbować więcej przepisów gdyż weszłam w posiadanie książki W. Hobson ” Kuchnia Chińska. 1000 klasycznych potraw „.

Mięsko które dziś Wam proponuję jest właśnie z tej książki i jest wyśmienite. Idealnie doprawione z wyrazistym smakiem i aromatem imbiru. Łatwe i szybkie w przygotowaniu.

880

Składniki :

  • 225 g chudej wieprzowiny
  • 1 łyżeczka mąki kukurydzianej
  • 2 łyżki sosu sojowego
  • 2 łyżki oleju rzepakowego
  • 1 zmielony plaster korzenia imbiru ( w książce nie jest wyjaśnione jakiej grubości. Ja użyłam 13 g na podwójną porcję tak więc na 225 g mięsa 6,5 g w zupełności wystarczy.  Nie mieliłam tylko starłam na tarce o drobnych oczkach )
  • 1 dymka pokrojona w krążki
  • 3 łyżki wody
  • 1 łyżeczka brązowego cukru

Wieprzowinę kroimy na cienkie paski. I teraz znowu mała nieścisłość w książce bo pisze, żeby obtoczyć mięso w mące, skropić sosem sojowym i ponownie w mace. Mąki jest za mało na obtoczenie całego mięsa tak więc ja wsypałam do mięsa mąkę, wymieszałam. Wlałam sos sojowy, wymieszałam i kolejną łyżeczkę mąki dosypałam, wymieszałam.

Na rozgrzany wok, lub patelnię czy rondel wlewamy olej. Mięso podsmażamy 2 minuty. Dodajemy dymkę, imbir, podsmażamy 1 minutę. Dolewamy wodę, wsypujemy cukier i dusimy pod przykryciem 5 minut aż mięso będzie miękkie. W przypadku kiedy będziecie robić większą porcję należy dusić całosć nieco dłużej,

Smacznego 🙂

dania główne

Kotleciki z krewetek

Zastanawiałam się czy umieścić ten przepis na blogu bo miałam z tymi kotlecikami parę małych perypetii. Jednak zdecydowałam się gdyż są bardzo smaczne, mojemu mężowi również bardzo posmakowały a krewetek mało jadamy, właściwie to nasz 2 raz. Ponoć zawsze smakują dobrze przyrządzone więc ten przepis taki jest – znaczy dobry tylko dodam swoje 5 groszy do techniki przyrządzania, żeby olej nie pryskał po całej kuchni a kotleciki wyglądały ładnie. Można je jeść na ciepło jak i na zimno – też świetnie smakują. Przepis z książki ” Kuchnia Turecka” wydawnictwa Olesiejuk.

756

Składniki :

  • 2 łyżki masła
  • 3 łyżki mąki
  • 125 ml mleka
  • 100 g obranych grubo pokrojonych krewetek ( ja użyłam małych, wcześniej zamrożonych – odmroziłam, przelałam wodą, odsączyłam i lekko przesiekałam )
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • sól, pieprz
  • 115 g tartej mozzarelli ( ja kupiłam całą po czym starkowałam ją na grubych oczkach )

Do panierowania :

  • mąka pszenna do obtoczenia
  • 1 jajko
  • 1/2 łyżeczki oliwy
  • 25 g okruchów chleba ( może być mało w zależności ile kotlecików Wam wyjdzie, radzę przygotować sobie więcej )
  • 125 ml oleju do smażenia ( u mnie rzepakowy )

Patelnię ustawiamy na średnim ogniu, rozpuszczamy masło. Dodajemy 3 łyżki mąki i podsmażamy 1 minutę cały czas mieszając. Następnie nie przerywając mieszania dolewamy mleko małymi porcjami. Trzymamy na ogniu 2 minuty aż powstanie gęsty sos. Dodajemy krewetki, sok z cytryny. Doprawiamy solą i pieprzem. Gotujemy około 3 minut na wolnym ogniu. Po tym czasie wyłączamy ogień i dokładamy ser. Mieszamy. Odstawiamy do ostygnięcia a następnie wkładamy do lodówki na 1 godzinę.

Na stolnicy, desce czy talerzu wysypujemy mąkę ( dość sporo i można potem ewentualnie dosypać ), na nią dajemy schłodzoną masę krewetkową i formujemy z niej 12 kulek ( jednocześnie obtaczając je w mące ) wielkości orzecha włoskiego – i tu moje 5 groszy. Z masy wychodzi więcej niż 12 kulek dlatego lepiej zrobić mniej ale większe np. jeszcze o połowę większe niż wielkość orzecha włoskiego.

Na płytkim talerzu mieszamy roztrzepane jajko, 1/2 łyżeczki oliwy. Uformowane kotleciki obtaczamy w jajku a następnie w okruchach chleba – zróbcie to starannie tak żeby okruchy dobrze pokrywały kotlecika i dobrze przylegały, najlepiej dobrze przycisnąć je – wtedy ser nie wypłynie na patelnię i olej nie będzie strzelał. Jeśli nie obtoczycie dobrze kotlecików i dość szczelnie do kuchenki radzę wziąć maskę na twarz, gogle i ubrać się po samą szyję łącznie z rękawiczkami 😉

Olej rozgrzewamy na patelni. Kotleciki smażymy z obu stron na złoty kolor. Odsączamy na papierowym ręczniku. Kotlecików nie nakładamy jeden na drugiego tylko odsączamy każdy z osobna bo inaczej tłuszcz będzie przesiąkał do tych na dole czego efektem będzie wylewanie się z kotlecika oleju.

Według przepisu podajemy z zieloną sałatą. U mnie przypasowały do ziemniaczków 🙂

757

Smacznego 🙂

kuchnia turecka

dania główne

Hiszpańska pizza z chorizo

Bardzo smaczna pizza, jedna z lepszych jakie jadłam. Spód chrupki w środku puszysty. Przepis z książki ” Kuchnia hiszpańska” wydawnictwa Olesiejuk

Dziękuję również za nominację do Versatile Blogger Award przez autorkę bloga Kulinarna Ja. Zabawy dalej nie pociągnę bo brakuje mi ostatnio czasu a wpisy robię na chybcika jedną ręką pisząc a drugą kołysząc wózek z moim małym skarbem 🙂 Jednak bardzo dziękuję jest mi bardzo miło 🙂

830

Składniki na spód :

  • 20 g świeżych drożdży ( użyłam 7 g suchych )
  • 250 g uniwersalnej mąki + do podsypania
  • 225 letniej wody
  • 50 ml oliwy
  • szczypta soli

Jeśli używamy świeżych drożdży : w misce mieszamy drożdże z 50 g mąki i wodą. Odstwiamy na 10 minut. Po tym czasie łączymy z pozostałymi składnikami i za pomocą miksera mieszamy przez 5 -10 minut. Przykryć ściereczką i pozostawić w ciepłym miejscu do podwojenia objętości.

Jeśli używamy suchych drożdży : Wszystkie składniki na spód zmieszałam i wyrobiłam ciasto ręcznie. Ciasto się dość kleiło ale nie dosypywałam mąki tylko natłuściłam miskę oliwą, przełożyłam ciasto i pozostawiłam do wyrośnięcia.

Nadzienie : 

  • 6 pomidorów pokrojonych w plastry ( zdecydowanie za dużo zużyłam 2 średnie na okrąg o śr. 21 cm)
  • 2 cebule drobno poszatkowane
  • 12 czarnych oliwek ( nie lubię więc pominęłam )
  • 4 plasterki szybki serrano ( pominęłam chorizo zupełnie wystarczy )
  • 10 plasterków kiełbasy chorizo
  • 2 łyżki posiekanych świeżych ziół ( użyłam suszonych : bazylii, estraonu, majeranku, czosnku granulowanego )
  • 55 g mozzarelli pokrojonych w cienkie plastry
  • oliwa
  • pieprz , sól

Kiedy spód na pizze wyrośnie piekarnik rozgrzewamy do 220°C i wstawiamy do niego pustą blachę. Stolnicę posypujemy mąką formujemy z ciasta koło o średnicy około 28-30 cm ( u mnie 21 cm ) z lekko podniesionymi bokami. Ja ciastem wyłożyłam spód formy od tortownicy.

Na cieście układamy pomidory, solimy, pieprzymy. Na to kładziemy cebulę, oliwki, chorizo,szynkę. Znowu doprawiamy solą i pieprzem, sypiemy po wierzchu zioła. Na konic rozkładamy ser i skrapiamy oliwą.

Pizze przenosimy ostrożnie na rozgrzaną blachę i pieczemy 30 minut aż brzegi ciasta zezłocą się.

Smacznego 🙂

Zielnik Kuchenny 2012

dania główne

Piersi kurczaka w pikantnym cieście

Fajna odskocznia od tradycyjnej wersji piersi. Ciasto u mnie lekko pikantne a mięso w środku soczyste – pyszka. Oczywiście ilość pikanterii dostosowujemy sobie sami. Przepis z bloga Domowa bogini.

772

Składniki :

  • 2 piersi z kurczaka
  • 40 g mąki
  • 1 jajko
  • odrobina mleka ( nie musiałam dodawać )
  • chilli ( u mnie cayenee )
  • słodka papryka
  • sól, pieprz

Piersi z kurczaka myjemy pod wodą, osuszamy. Resztę składników mieszamy ze sobą, jeśli masa jest zbyt gęsta dodajemy mleka. Jednak musi trzymać się mięsa. Zanurzamy w niej piersi, odstawiamy do lodówki na 30 minut. Po ty czasie smażymy na odrobinie rozgrzanego oleju na złoty kolor z obu stron.

Smacznego 🙂

774

Smakołyki na pikniki

dania główne

Greckie krokiety ziemniaczane

Zostały Wam ziemniaki z obiadu, nie wiecie co z nimi zrobić, no to już wiecie 😉 A jak nie macie pozostałości z obiadu to ugotujcie i zróbcie bo te krokieciki są naprawdę smaczne. Myślałam, że mój mąż będzie kręcił nosem bo zawierają miętę ale nie zjadł ze smakiem i nawet dostałam pochwały za to danko a tzatziki świetnie tu pasują. Przepis z bloga Mozaika życia.

Składniki : ( z podanej porcji wychodzi dość sporo )

  • 1 kg ziemniaków
  • 2-3 jajka
  • 3-4 łyżki pokruszonej fety
  • 2-3 łyżki mąki + do obtoczenia krokietów
  • 2 łyżki posiekanej świeżej mięty ( dałam mniej suszonej ale i tak była wyczuwalna)
  • 3 łyżki posiekanej natki pietruszki
  • sól, pieprz
  • olej do smażenia

Ziemniaki gotujemy, studzimy, przeciskamy przez praskę . Dodajemy resztę składników, mieszamy aby całość się połączyła i była jednolita konsystencja. Doprawiamy do smaku. Mokrymi rękoma formujemy krokieciki, obtaczamy w mące i smażymy na oleju na złoty kolor z obu stron. Podajemy z sosem tzatziki.

Smacznego 🙂

dania główne

Kotlety z czerwonej soczewicy

Na blogach królują kotlety z soczewicy wiec i ja postanowiłam ich spróbować. Pierwotny przepis z którego korzystałam nie podszedł pod moje kubki smakowe więc je trochę podrasowałam. Kotlety wyszły smaczne, przede wszystkim zdrowe a najlepiej smakowały maczane w kethupie. Na pewno trzeba je dobrze przyprawić żeby nie smakowały jałowo. Wzorowałam się na tym przepisie.

722

Składniki : ( z podanej porcji wychodzi sporo kotlecików, nie liczyłam dokładnie ile )

  • 1 szklanka suchej czerwonej soczewicy
  • 1 papryka
  • 1 pomidor
  • 1/2 papryczki chilli
  • 1 łyżeczka pieprzu cayenne ( dałam mniej )
  • 1 łyżeczka słodkiej papryki
  • kilka łyżek kaszy many do zagęszczenia konsystencji
  • około łyżki sosu worcestershire
  • garść natki pietruszki
  • ulubione przyprawy
  • sól, pieprz
  • jajko
  • bułka tarta
  • olej rzepakowy do smażenia

Soczewicę moczymy w dużej ilości wody przez całą noc. Drugiego dnia dobrze ją przepłukujemy, wrzucamy do miski wraz z papryką i pomidorem ( ja ze swojego zciągłam skórkę ). Blenderujemy na gładką masę. Dorzucamy przyprawy, pokrojoną drobno papryczkę chilli. Następnie dodajemy kasze mannę do zagęszczenia – ilość według indywidualnych potrzeb, tak żeby łatwo dało się formować kotlety.

Formujemy kotlety, najlepiej wcześniej wrzucić trochę masy na patelnię, usmażyć i sprawdzić czy są dobrze doprawione. Moje wyszły lekko pikantne.

Następnie obtaczamy w rozbełtanym jajku z dodatkiem soli i pieprzu i w bułce tartej. Smażymy na niewielkiej ilości oleju na złoto z obu stron.

Smacznego 🙂

Smakołyki na piknikiPomidorowe inspiracje

dania główne

Kurczak ” imprezowy „Jamiego Olivera

Jeśli jesteście zwolennikami kuchni indyjskiej czy dobrze doprawionych dań to ten kurczak jest zdecydowanie dla Was. Lekko pikantny z paletą przeróżnych przypraw oooo tak nam bardzo, bardzo posmakował. Wielka zaletą tego dania jest to, że smak nie pozostaje tylko na skórce ale również przechodzi do wnętrza mięsa. Pycha !!!! Przepis znaleziony na blogu Mr. & Mrs. Sandman.

700

Składniki na marynatę : ( Kurczak o wadze 1,4 kg. Ja całą marynatę zużyłam na dwie ćwiartki )

  • kopiata łyżeczka roztartego czosnku
  • kopiata łyżeczka świeżego startego imbiru
  • kopiata łyżeczka startego świeżego chilli ( u mnie płaska ze względu, że użyłam tylko 2 ćwiartek )
  • 1 kopiata łyżka przecieru pomidorowego
  • kopiata łyżeczka mielonych nasion kolendry
  • kopiata łyżeczka kurkumy
  • kopiata łyżeczka  garam masali
  • kopiata łyżeczka mielonego kminu
  • 2 kopiate łyżki naturalnego jogurtu
  • 2 płaskie łyżeczki soli morskiej

Mięso nacinamy w kilku miejscach. Wszystkie składniki marynaty umieszczamy w misce. Miksujemy. Nacieramy mięso. Odstawiamy do lodówki na kilka godzin ( u mnie na noc ). Pieczemy w piekarniku w 180°C przez około godzinę. Po tym czasie należy ocenić czy mięso jest już dobrze upieczone czy jeszcze potrzebuje trochę czasu. U mnie marynata wyszła tak jak to wygląda na zdjęciu, natomiast może być smoliście czarna ale nie należy się tym przejmować 🙂

Smacznego 🙂

Zielnik Kuchenny 2012Smakołyki na pikniki

dania główne

Razowa pizza

To ciasto razowe na pizzę robiłam już 2 raz, przepis pozostaje z nami – jest naprawdę pyszny. Nawet ta zdrowsza wersja bardzo posmakowała mojemu mężowi więc powiadam warto wypróbować. Dodatki co kto preferuje. Ja lubię jak jest ich dużo wiec u mnie na ” bogato „;). Przepis z bloga On The Baking Stone.

699

Składniki na spód : 

  • 225 g mąki pszennej razowej
  • 3/4 łyżeczki drożdży
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 1/4 łyżeczki cukru
  • 30 g oleju
  • 160 g zimnej wody

Ponad to : 

  • ulubione dodatki

Mąkę, drożdże, sól, cukier mieszamy. Dodajemy olej i wodę i za pomocą miksera na małych obrotach miksujemy około 3 minut, następnie zmieniamy na średnie obroty i miksujemy kolejne 2 minuty.

Przekładamy ciasto do wysmarowanej olejem miski i wkładamy do lodówki na minimum 3 godziny ( ja ostatnio włożyłam na noc ). Po tym czasie wyjmujemy i pozostawiamy w temp. pokojowej na 45 minut. Ciasto wykładamy na blachę ( u mnie tortownica o średnicy około 21 cm ) wyłożoną papierem do pieczenia i rękoma rozciągamy na całą powierzchnię. Na cieście układamy ulubione dodatki.

Pizzę wkładamy do piekarnika nagrzanego do 260°C na 11-13 minut.

Smacznego 🙂

W wersji LIGHT