dania główne

Podwójne schabowe Magdy Gessler

Odmienione schabowe składające się z podwójnego schabu a środek wypełnia zmiksowana cebula. Smaczne i proste w przygotowaniu. Przepis Magdy Gessler ale ja znalazłam go na blogu Prawo do gotowania z pasją 🙂

201575_6

Składniki : 

  • 8 cienkich kotletów schabowych
  • 200 ml mleka
  • 2  średnie cebule
  • 1 jajo
  • mąka pszenna
  • bułka tarta
  • 2 czubate łyżki masła klarowanego ( u mnie zwykłe )
  • olej rzepakowy
  • sól, pieprz

Kotlety cienko rozbijamy. Zalewamy mlekiem, odstawiamy do lodówki na 2-3 godziny. Po tym czasie dobrze odcedzamy.

Obraną cebulę ścieramy na tarce o grubych oczkach. Ja zmiksowałam w malakserze. Odstawiamy.

Schabowe przyprawiamy z obu stron solą i pieprzem. Na 4 kotletach rozkładamy cienką warstwę startej cebuli a następnie każdego przykrywamy drugim kotletem.

Jajko roztrzepujemy z 2-3 łyżkami wody.

Kotlety panierujemy najpierw w mące, potem w jajku i bułce tartej. Smażymy na maśle klarowanym i dodatkiem niewielkiej ilości oleju na złoto z obu stron.

Smacznego 🙂

zupy

Zupa brokułowa z serem

Smaczna, pożywna, rozgrzewająca. Przepis z skinnytaste.com , z moimi niewielkimi zmianami.

201550_13

Składniki : 

  • 1 niewielka cebula
  • 1 średnia marchewka
  • 1 łodyga selera naciowego
  • 4 szklanki brokuła podzielonego na niewielkie różyczki
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 łyżka masła
  • 2 łyżki mąki
  • 2 i 1/2 szklanki bulionu drobiowego lub warzywnego
  • 1 szklanka mleka
  • 2 średnie ziemniaki
  • sól, pieprz
  • 1 i 1/2 szklanki startego ostrego cheddara
  • 1 łyżka startego parmezanu

Cebulę siekamy w kostkę. Marchew, seler w półplasterki a ziemniaki w niewielką kostkę. Czosnek przeciskamy przez praskę.

W rondlu roztapiamy masło. Wrzucamy posiekaną cebulę i marchew, smażymy ok 5 minut. następnie dodajemy czosnek, podsmażamy kolejne ok 30 sekund.

Warzywa posypujemy mąką, solimy, pieprzymy. Chwilę mieszając dalej podsmażamy. Wlewamy bulion, mleko. Dodajemy ziemniaki i różyczki brokuła. Doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy 10-15 minut aż ziemniaki będą ugotowane. Na koniec dodajemy sery, doprawiamy solą i pieprzem, dobrze wymieszać aż ser się rozpuści. Zestawiamy z ognia.

Z garnka odlewamy 2 szklanki zupy, resztę blenderujemy. Zupa nie powinna być idealnie gładka, tylko warzywa rozdrobnione. Ponownie wlewamy wcześniej odlaną zupę do garnka, mieszamy.

Smacznego 🙂

rybka

Ryba opiekana w zalewie octowej

Kolejny smaczny przepis na rybę w occie,która świetnie sprawdzi się w okresie absolutnie każdych Świąt a również idealnie wpasuje się w klimat domowych imprez. W przepisie zrezygnowałam z panierki jajko+bułka tarta tylko delikatnie obtoczyłam je w mące i usmażyłam. Ponad to ryba smakuje bardzo fajnie octowo ale nie jest tą marynatą przesiąknięta jeśli wiecie co mam na myśli 🙂 Przepis z bloga Takie tam pichcenie.

201542_15

Składniki : 

  • 2,5 – 3 kg filetów rybnych jak dorsz, mintaj, morszczuk, u mnie sieja czy inna
  • mąka do panierki

Zalewa : 

  • 5 szklanek wody
  • 1 szklanka octu 10%
  • 2 łyżki soli
  • 3 łyżki cukru
  • 3-4 listki laurowe
  • 8 kulek ziela angielskiego
  • 3-4 cebule

Ryby obtaczamy w mące, otrzepując z jej nadmiaru. Smażymy na oleju na złoto z obu stron. Usmażoną rybę odkładamy do ostygnięcia.

Cebulę siekamy w piórka. Odstawiamy. Pozostałe składniki zalewy łączymy w garnku, doprowadzamy do wrzenia. Wrzucamy cebulę. Zestawiamy z ognia i odstawiamy aby przestygła.

Ryby układamy w słoju, zalewamy lekko ciepłą marynatą. Odstawiamy w chłodne miejsce. Najlepiej smakuje po kilku dniach. My osobiście futrowaliśmy już po 3 🙂

Smacznego 🙂

201542_4

sałatki i surówki

Sałatka z buraków s. Anastazji

Moja druga połowa zachwycona tą sałatką. Idealna do kotleta ale świetnie sprawdzi się również jako samodzielna przekąska. Przepis z bloga Tysiące pasji i uspokojeń .

201564_11

Składniki : 

  • 5 buraków wcześniej ugotowane do miękkości
  • 4 ogórki kiszone
  • 1 puszka zielonego groszku
  • 1 średnia cebula
  • 4-5 łyżek majonezu ( lub według uznania )
  • sól, pieprz

Buraki, cebulę i ogórki siekamy w drobną kostkę. Warzywa, groszek i majonez umieszczamy w jednej misce, mieszamy. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.

Smacznego 🙂

201564_14

sałatki i surówki

Surówka z ogórków małosolnych

Jeśli chcecie w odmieniony sposób a zarazem pyszny podać ogórki małosolne do obiadu to ten przepis na pewno Wam posmakuje. Przepis Olga Smile.

201563_18

Składniki : 

  • 6 ogórków małosolnych
  • 1 średnia cebula
  • 1 mały pęczek koperku
  • 1 ząbek czosnku
  • 1 łyżka miodu lub syropu z agawy
  • 2 łyżki oliwy

Ogórki kroimy w nie za grube talarki, odkładamy do miski. Cebulę pokroić w bardzo cienkie plasterki lub półplasterki, koperek drobno poszatkować.

Osobno w misce wymieszać oliwę, miód i przeciśnięty przez praskę czosnek.

Na koniec cebulę i koperek przekładamy do ogórków, mieszamy. Polewamy oliwą z miodem i czosnkiem, ponownie mieszamy. Odstawiamy na 15 minut aby smaki się przegryzły.

Smacznego 🙂

przetwory

Sałatka na zimę

Idealna do jesienno-zimowych obiadów sałatka wielowarzywna. Sprawdzi się również jako dodatek do domowych hod-dogów czy hamburgerów. Nie jest przesadnie ” octowa „. Przepis z bloga Gotuję bo lubię .

201561_5

Składniki  :

  • 4 kg ogórków
  • 1 kg młodej cukinii
  • 700 g cebuli
  • 700 g czerwonej papryki
  • 700 g marchewki
  • 5 ząbków czosnku
  • 3 łyżki przecieru pomidorowego
  • 1 szklanka octu
  • 3/4 szklanki oleju
  • 1,5 szklanki wody
  • 1 pełna szklanka cukru
  • 3 łyżki soli
  • 3 liście laurowe
  • 1/2 łyżeczki ziela angielskiego ( ok 12 kulek )
  • płaska łyżeczka ziaren pieprzu
  • 1 łyżeczka gorczycy

Cukinię, cebulę, ogórki kroimy w półplasterki, paprykę w paski a marchew ścieramy na dużych oczkach tarki.

Warzywa mieszamy razem, dodajemy przeciśnięty czosnek, ponownie mieszamy.

Wodę, ocet, olej, cukier, przecier pomidorowy, wszystkie przyprawy łączymy w jednym garnku. Stawiamy na gaz i zagotowujemy. Zestawiamy z ognia. Lekko przestudzoną zalewą zalewamy warzywa, mieszamy, odstawiamy na godzinę.

Warzywa z zalewą przekładamy do wcześniej wysterylizowanych słoików. Zakręcamy. Pasteryzujemy 25 minut.

Smacznego 🙂

rybka

Ryba po węgiersku

Fajna i smaczna propozycja na rybę skąpaną w sosie pieczarkowo – śmietanowo – paprykowym. Można zrobić na ostro ale nie jest to konieczne bo w delikatniejszej wersji też smakuje wybornie. W oryginale pstrąg u mnie sieja. Przepis wycięty ze starej gazety, niestety nie ma tu nazwy.

syropp (2)

Składniki : 

  • 4 filety białej ryby
  • 150 g pieczarek
  • 1 mała cebula
  • 1 szklanka śmietany ( użyłam 12 % )
  • 2 łyżki mąki
  • 1 łyżka mielonej słodkiej papryki
  • 1 łyżeczka ostrej papryki ( lub mniej )
  • cytryna
  • sól
  • masło lub margaryna do smażenia

Cebulą drobno siekamy podsmażamy na tłuszczu aż się zeszkli. Pieczarki kroimy w grubsze talarki dodajemy do cebuli wraz z papryką. Dusimy 15 minut.

Rybę opłukać, osuszyć, posolić i skropić sokiem z cytryny. Odstawić.

Śmietanę wymieszać z mąką tak aby nie było grudek. Dodać do pieczarek. Wymieszać. Rybę przełożyć do rondelka lub na głębszą patelnię ( ja wszystko robiłam w jednym garnku. Przełożyłam rybę do sosu.  ) i zalać wcześniej przygotowanym sosem. Dusimy na niewielkim ogniu 20 minut. Pamiętajcie aby co jakiś czas delikatnie przemieszać, żeby sos się nie przypalił.

Smacznego 🙂

pasty,sosy,dipy

5 składnikowy sos chilli

Prosty, szybki i diabelsko pikantny sos do makaronu, kasz czy ryżu. Oczywiście ilość chilli dawkujemy według własnych upodobań. Świetnie spisze się również w wersji łagodniejszej. Przepis z gimmesomeoven.com .

201555_8

Składniki : 

  • 450 g mięsa mielonego ( wołowina, drób , wieprzowina )
  • 3 puszki ( każda po ok 400 g ) krojonych pomidorów ( w przepisie są pomidory z zielonym chilli ale polecam użyć samych )
  • 2 puszki ( każda po ok 400 g ) ulubionej fasoli, wcześniej opłukanej i osuszonej
  • 2 łyżki chilli w proszku ( można użyć mniejszej ilości )
  • 1 mała cebula pokrojona  kostkę

W garnku na niewielkiej ilości tłuszczu podsmażamy mięso aż straci swoją surowość. Kiedy będzie gotowe nadmiar tłuszczu odlewamy. Dodajemy pozostałe składniki, doprowadzamy do wrzenia, przykrywamy pokrywką. Gotujemy na niewielkim ogniu 15 minut lub nieco dłużej aż mięso i cebula będą ugotowane.

Smacznego 🙂

201555_6

zupy

Zupa ziemniaczana z szynką i serem

Uwielbiam zupy takie jak ta. Smaczna, prosta i syta. Świetnie nadaje się na wykorzystanie resztek wędlin lub mięsa jaki nam zostanie. Pominęłam w przepisie kukurydzę bo jakoś nie przepadam za jej dodatkiem w zupach. Gorąco polecam !!! Przepis z therecipecritic.com .

 Składniki : 

  • 2 szklanki pociętych w niewielką kostkę ziemniaków
  • 2 szklanki bulionu z kurczaka lub warzywnego ( u mnie woda )
  • 1/2 szklanki posiekanej marchewki
  • 1/4 szklanki posiekanej cebuli
  • 1/4 szklanki masła pociętego w kostkę
  • 1/4 szklanki mąki
  • 2 szklanki mleka
  • sól, pieprz
  • 2 szklanki startego ostrego sera cheddar
  • 1 i 1/2 szklanki pokrojonej w kostkę ugotowanej szynki ( może być to dobrej jakości szynka na kanapkę, której ja użyłam )

W dużym garnku łączymy ziemniaki, bulion, marchew i cebulę. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy ok 10-15 minut aż ziemniaki będą ugotowane.

W osobnym rondelku topimy masło. Dodajemy mąkę i mieszamy aż całość będzie gładka. Następnie dolewamy mleko cały czas mieszając. Solimy, pieprzymy. Doprowadzamy do wrzenia i cały czas mieszając gotujemy 2 minuty aż zgęstnieje.

Mieszaninę mleka, masła i maki wlewamy do zupy, mieszamy. Dodajemy ser. Kiedy się rozpuści dokładamy szynkę. Mieszamy. Ewentualnie doprawiamy.

Smacznego 🙂

pasty,sosy,dipy

Ketchup rabarbarowy. Pieczony, korzenny.

Po pierwszym przekartkowaniu książki Dominiki już wiedziałam, że muszę przetestować większość jej przepisów…zwłaszcza te na rabarbar…Na pierwszy rzut poszedł ketchup rabarbarowy, pieczony, korzenny….przepyszny. Dla mnie nie ma smaku ketchupu ale jest to na pewno niebanalny, aromatyczny sos, dip idealny do wszystkiego. Świetny zarówno na ciepło jak i na zimno. Do obiadu, na kanapkę, do dań z grilla, do chipsów w formie dipu, do smażonej kiełbaski no dosłownie do wszystkiego bym go wcisnęła. Z wyjątkiem deserów oczywiście 😉 Gorąco polecam. Przepis Dominika Wójciak z książki ” Warzywo ”

201545_3

Składniki :

  • 4 łodygi rabarbaru
  • 1 duża cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 puszka krojonych pomidorów ( ok 400 g ) lub 500 g dojrzałych pomidorów pokrojonych w kostkę
  • 3 cm korzenia imbiru
  • 1/2 szklanki jasnego cukru trzcinowego
  • 1/2 szklanki czerwonego octu winnego
  • 1 laska cynamonu
  • 2 liście laurowe
  • 4 ziarna ziela angielskiego roztarte w moździerzu
  • 4 goździki roztarte w moździerzu
  • 6 ziaren czarnego pieprzu roztarte w moździerzu
  • szczypta pieprzu kajenskiego ( pieprz cayenee )
  • 1 łyżeczka soli

Rabarbar myjemy i kroimy na mniejsze kawałki. Ja dodatkowo obrałam z wierzchniej skórki.

Cebulę kroimy w większa kostkę, czosnek w plasterki. W naczyniu żaroodpornym mieszamy rabarbar, cebulę, czosnek, pomidory, starty imbir, cukier, ocet i przyprawy.

Pieczemy w temp. 180° C ( w 160° z funkcją termoobiegu ) przez 1 i 1/2 godziny mieszając co 20 minut. Jeśli zacznie się zbyt mocno przypiekać można go od góry przykryć folią aluminiową.

Kiedy będzie już upieczony wyciągamy liście laurowe i laskę cynamonu. Całość miksujemy blenderem. Gorący sos przekładamy do umytych i wyparzonych wcześniej słoików. Zakręcamy i pasteryzujemy w piekarniku przez 30 minut w temp. 100°C z termoobiegiem a bez termoobiegu w 120°C .

* Ja nigdy nie pasteryzuje w piekarniku tylko w garnku. W przypadku tego sosu zostawiłam go po upieczeniu do wystygnięcia, zblendowałam, przelałam do 2 słoików. Jeden do lodówki, drugi zamroziła. Wkrótce trzeba będzie go wyciągnąć bo ten pierwszy już zjedzony 🙂

201545_1