zupy

Kremowa zupa ziemniaczano-serowa

Wyszperałam następną pyszną zupę inną niż tradycyjna kartoflanka. Może nie jest tak bardzo syta jak moje poprzednie propozycje ponieważ nie zawiera za wiele mięsa poza bekonem ale jest bardzo smaczna a z kawałkiem bagietki, bułki czy chleba nasyci niejednego Pana.  Przepis z gimmesomeoven.com .

 

Kremowa zupa ziemniaczano-serowa

 Składniki :

  • 5 plastrów bekonu
  • 3 łyżki masła lub zachowany tłuszcz wytopiony z bekonu
  • 1 szklanka posiekane cebuli
  • 1/4 szklanki mąki
  • 2 szklanki bulionu z kurczaka ( zastąpiłam wodą )
  • 2 szklanki ciepłego mleka
  • ok 700 g ziemniaków oranych i pokrojonych w kostkę
  • 1 szklanka startego ostrego sera cheddar ( mój okazał się nie ostry ale również dobrze smakowało )
  • 1/2 szklanki greckiego jogurtu lub kwaśniej śmietany
  • sól, pieprz

Bekon smażymy aż stanie się chrupiący. Ściągamy z ognia. Tłuszcz, który się wytopił możemy zachować do następnego smażenia lub odlać. W tym samym naczyniu roztapiamy mało lub dodajemy 3 łyżki tłuszczu z bekonu. Podsmażamy cebulę do momentu aż zmięknie. Cebulę posypujemy mąkę, smażymy jeszcze całość ok minuty mieszając od czasu do czasu. Następnie dolewamy bulion, mleko, dodajemy ziemniaki i wcześniej podsmażony bekon pocięty w kostkę. Całość zagotowujemy. Zmniejszamy ogień i gotujemy 10-15 minut lub do momentu aż ziemniaki będą miękkie pamiętając o mieszaniu co jakiś czas.

Na koniec dokładamy ser, jogurt, solimy i pieprzymy do smaku.

Smacznego 🙂

Kremowa zupa ziemniaczano-serowa

zupy

Kremowa zupa z kurczakiem i ryżem

Kolejna w repertuarze pyszna, kremowa, syta zupa tym razem z dodatkiem ryżu. Jak poprzedniczki i ta wpisuje się w stałe menu obiadów. Bardzo gorąco polecam !!! 🙂 Przepis z cookingclassy.com .

Składniki :

  • 3/4 szklanki suchego ryżu ( w oryginale dziki ale ja użyłam zwykłego )
  • 1 szklanka posiekanej cebuli
  • 1 szklanka posiekanej w kostkę marchewki
  • 1 szklanka posiekanego w kostkę selera naciowego
  • 7 łyżek masła
  • 1 ząbek czosnku, posiekany
  • 4 i 1/2 szklanki bulionu drobiowego( użyłam wody )
  • 1/4 łyżeczki suszonego tymianku
  • 1/4 łyżeczki suszonego majeranku
  • 1/4 łyżeczki suszonej szałwii
  • 1/4 łyżeczki suszonego rozmarynu
  • sól i pieprz
  • ok 500 g piersi z kurczaka
  • 1/2 szklanki mąki
  • 1 i 1/2 szklanki mleka
  • 1/2 szklanki śmietany kremówki
  • 1 łyżeczka skórki z cytryny ( pominęłam )

Ryż gotujemy według wskazówek na opakowaniu.

W osobnym garnku roztapiamy 1 łyżkę masła. Dodajemy cebulę, seler, marchew. Podsmażamy na średnim ogniu ok 4 minut aż lekko zmiękną. Następnie dokładamy czosnek, podsmażamy jeszcze 30 sekund i dolewamy bulion. Wrzucamy suszone zioła, doprawiamy solą i pieprzem. Dodajemy kurczaka, zwiększamy ogień, doprowadzamy całość do wrzenia. Kiedy zacznie się gotować nakrywamy przykrywką i gotujemy 12-15 minut lub do momentu aż kurczak będzie gotowy. Ja wrzuciłam już pociętego, dlatego ugotował mi się bardzo dobrze w tym czasie. Po ugotowaniu całych piersi wyjmujemy je z zupy i odstawiamy na bok aby nieco przestygły.

Zmniejszamy ogień do minimum. Dodajemy ugotowany ryż oraz rozdrobnionego kurczaka.

W osobnym garnku roztapiamy pozostałe masło. Dodajemy mąkę, smażymy 1 i 1/2 minuty cały czas mieszając. Następnie stopniowo dolewamy mleko cały czas mieszając. Gotujemy całość mieszając aż nieco zgęstnieje. Kolejno dodajemy stopniowo do zupy znowu cały czas mieszając. Gotujemy zupę kolejne 5 minut. Zestawiamy z ognia. Dodajemy śmietanę i skórkę z cytryny. Mieszamy. Podajemy.

Smacznego 🙂

pieczywo słodkie i wytrawne

Wieniec serowo-cebulowy z tymiankiem

Dwa razy już go piekłam i muszę przyznać, że na tym nie koniec. Jest tak smaczny, ze chciałoby się go jeść na okrągło. Przepis  z bloga White plate

 

201531_61

 Składniki na ciasto : 

  • 200-230 g mąki pszennej ( make należy dosypywać stopniowo )
  • 50 g mleka
  • 50 g wody
  • 1 płaska łyżka mleka w proszku
  • 40 g miękkiego masła
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1/4 łyżeczki białego pieprzu ( można zastąpić czarnym )
  • 30 g świeżych drożdży

Nadzienie : 

  • 150 g sera ( u mnie red lancester i grana padano czasami dodaję zwykły żółty ser ) startego na małych oczkach
  • 1/2 czerwonej cebuli bardzo drobno posiekanej
  • listki z kilku gałązek świeżego tymianku ( można zastąpić suszonym )

Ponad to : 

  • 1 jajo
  • 1 łyżka wody
  • 1/8 łyżeczki pieprzu

 

Z podanych składników zagnieść gładkie i elastyczne ciasto. Przełożyć do miski wysmarowanej delikatnie oliwą, przykryć lnianą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na podwojenia objętości. 

Wszystkie składniki farszu połączyć lub zmiksować w malakserze.

Kiedy ciasto wyrośnie wałkujemy je na prostokąt o ok 1 cm grubości. Smarujemy farszem i zwijamy w rulon. Rulon przecinamy przez cały środek pozostawiając od góry nie nacięte ok 3-4 cm ciasta. Odwracamy nadzieniem do góry i zawijamy w warkocz ( Tutaj pokazane jest obrazkowo ). Następnie zlepiamy oba końce razem, przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia lub do formy. 

Warkocz smarujemy z wierzchu jajkiem rozbełtanym z wodą i posypujemy pieprzem. Przykrywamy i pozostawiamy do wyrośnięcia na kolejne 30-40 minut.

Pieczemy w temp. 180°C przez 30-40 minut. 

Smacznego 🙂

201531_7

zupy

Rosół z pieczonych warzyw

Spodziewałam się nieco czegoś innego po tym ” rosole ” ale w etapie końcowym czyli konsumpcji okazał się za słodki a to za sprawą marchewek. Następnym razem zmniejszę ich ilość co najmniej o połowę. Warzywny rosół jest bardzo aromatyczny i jako bulion warzywny dodawany do innych dań sprawdzi się rewelacyjnie lub jako zupka warzywna dla dzieci bo to właśnie mój synek najchętniej wypijał tylko wodę z zupy 🙂 A my razem z mężem stwierdziliśmy, że dobra ale jako ” rosół ” zdecydowanie za słodki. Przepis Olgi Smile.

201528_7

Składniki : 

  • 10 korzeni pietruszki
  • 2 pasternaki ( można pominąć )
  • 6 dużych marchewek ( mniej więcej wagowo tyle co pietruszki )
  • 1 duży seler naciowy
  • 2 cebule
  • liście laurowe
  • ziele angielskie
  • 1-2 łyżeczki soli
  • 3 łyżki oliwy z oliwek
  • pieprz

Wszystkie warzywa obieramy i kroimy na pół. Wkładamy do miski, polewamy olejem, mieszamy. Rozkładamy w jednym rzędzie na blasze.

Pieczemy w 200°C najlepiej pod funkcją grilla ok 30 minut lub do momentu aż warzywa zaczną się lekko przypalać.

Warzywa przekładamy do garnka. Dolewamy 3 litry wody, dokładamy przyprawy. Gotujemy na małym gazie 90 minut. Przed podaniem ewentualnie doprawić.

Smacznego 🙂

dania główne

Gulasz wołowy

Dziś proponuję na obiad smaczny i syty gulasz wołowy. Przepis z bloga Shiral kucharzy

 

gulasz wołowy

 Składniki : 

  • 1,3 kg wołowiny
  • 2 duże cebule
  • 4 ząbki czosnku
  • 1 puszka ( 400 g ) pomidorów
  • 750 ml pasaty pomidorowej
  • 300-400 ml przegotowanej wody
  • 3 marchewki pokrojone w kostkę
  • 1  płaska łyżka papryki wędzonej
  • 1 łyżeczka papryki słodkiej
  • 1 łyżeczka tymianku
  • 1 płaska łyżeczka cukru
  • 1/4 szklanki białego wytrawnego wina
  • 1 płaska łyżka maki pszennej
  • sól, pieprz

Mięso umyć, oczyścić z błon, pokroić w kostkę ok 2-2,5 cm. Cebulę pokroić w piórka a czosnek drobno posiekać. 

Cebulę zeszklić na 2 łyżkach oleju. Następnie dodać czosnek, chwilę podsmażyć. Dokładamy wcześniej przygotowane mięso lekko oprószając mąką, podsmażyć. Kolejno dodajemy pomidory z puszki, pasatę i wodę. Doprawiamy wędzoną papryką, sola, pieprzem, słodką papryką i tymiankiem. Dusimy przez godzinę. Po tym czasie dodajemy wino, cukier oraz marchew. Dusimy kolejne 30-40 minut lub do momentu aż mięso będzie miękkie i delikatne w smaku.

Smacznego 🙂

dania główne

Stroganoff w 15 minut

Szybko i bardzo smacznie. Pieczarki zebrały bardzo dobre notowania podczas obiadu i nie zostało nic do późniejszego podjadania 🙂 I to chyba najlepsza rekomendacja 🙂 Przepis z amuse-your-bouche.com .

 

Stroganoff w 15 minut

 Składniki : 

  • 1 łyżka oleju
  • 1 średnia cebula 
  • 4 ząbki czosnku
  • 500 g pieczarek
  • 50 ml bulionu warzywnego ( u mnie woda )
  • 1 łyżeczka wędzonej papryki
  • pieprz, sól
  • 2 łyżki kwaśnej śmietany ( użyłam kremówki )
  • 4 łyżki posiekanej świeżej natki pietruszki ( pominęłam )

Pieczarki siekamy w talarki lub kostkę, czosnek przeciskamy przez praskę ale również można drobno posiekać, cebulę również siekamy w kostkę.

Na patelni rozgrzewamy oliwę. Wrzucamy pieczarki, czosnek i cebulę. Smażymy 5-10 minut aż warzywa zmiękną. Następnie dodajemy bulion, wędzoną paprykę, sól, pieprz i gotujemy kolejne 5 minut. 

Przed podaniem całość mieszamy ze śmietana i połową natki pietruszki. Pozostałą pietruszką posypujemy wierzch dania.

Smacznego 🙂

przetwory

Papryka konserwowa

Nie ma to jak papryka konserwowa z przepisu mamy 🙂 Mogłabym ją  jeść na okrągło.

201521_35

Składniki : 

  • papryka
  • 1 i 1/2 L wody
  • 1 i 1/2 szklanki octu
  • 10 płaskich łyżek cukru
  • 2 łyżki soli
  • ziele angielskie
  • liść laurowy
  • cebula
  • olej

Wodę, ocet, cukier, sól, kilka ziarenek ziela angielskiego i kilka listków laurowych włożyć do jednego garnka. Całość zagotować. Zestawić z ognia.

Paprykę myjemy, wycinamy gniazda nasienne, tniemy wzdłuż. Układamy we wcześniej wyparzonych słoikach ściśle jedna przy drugiej. Cebulę tniemy w krążki, układamy na wierzchu po jednym lub dwa krążki. Paprykę zalewamy zalewą tak aby w każdym słoiczku znalazł się liść laurowy i kilka ziaren ziela angielskiego. Do każdego słoiczka na wierzch wlewamy 3 łyżki oleju ( żeby papryka się nie psuła ). Zamykamy. Pasteryzujemy 5 minut.

Smacznego 🙂

dania główne

Pulpety w sosie barbecure

Delikatne, mięciutkie, soczyste, ze wspaniałym lekko ostrym sosem barbecure. Proste w przygotowaniu. Sos można zrobić z podwójnej porcji. Przepis lekko zmodyfikowałam w metodyce wykonywania a pochodzi z milk-and.blogspot.com.au

Składniki : 

  • 250 g mielonej wieprzowiny
  • 250 g mielonej wołowiny
  • 1 cebula drobno posiekana
  • 1/2 łyżeczki świeżej papryczki chili drobno posiekanej( dodałam 1/3 łyżeczki suszonej )
  • 1 – 2 jajka ( ilość w zależności jaka masa nam wyjdzie )
  • 1 szklanka bułki tartej
  • pieprz i sól
  • mąka do obtaczania
  • olej do smażenia

Cebulę z chili podsmażamy na odrobinie oleju aż stanie się miękka i szklista. Odstawiamy do przestygnięcia. Do miski przekładamy mięsa, 1 jajko, cebulę z chili, bułkę tartą, solimy, pieprzymy. Wyrabiamy całość na jednolitą masę, jeśli masa jest zbyt zbita i twarda dodajemy jeszcze jedno jajko. Formujemy pulpeciki i obtaczamy je w mące. Smażymy na oleju na złoto ze wszystkich stron.

Sos BBQ :

  • 1/2 szklanki ketchupu
  • 1/2 szklanki sosu pomidorowego
  • 1 szklanka wody
  • 1 łyżka cukru
  • 1 łyżka sosu Worcesteshire
  • 1 łyżka białego octu winnego
  • kilka kropel Tabasco ( użyłam Sriracha, może być inny pikantny )
  • 1 łyżeczka mieszanki przypraw jak np. przyprawy Kreolskie, których użyłam ale mogą być inne wasze ulubione

Wszystkie składniki umieszczamy w garnku. Doprowadzamy do wrzenia na niewielkim ogniu. Do sosu przekładamy pulpeciki, najlepiej aby sos całkowicie je pokrył. Przykrywamy pokrywką i dusimy 30 minut.

Smacznego : )

 

dania główne

Kotlety z kaszy gryczanej z fetą i szczypiorkiem

Świetny dodatek do obiadu lub obiad sam w sobie. Smaczne, bardzo syte ale najlepiej podawać je w towarzystwie sosu np. tzatziki, czosnkowego, ciemnego lub innego waszego ulubionego. Bez „mokrego ” dodatku można się zapchać 😉 Przepis z bardzo starego wycinka z gazety wklejonego w  zeszyt mojej teściowej, która tak jak ja namiętnie zbiera przepisy 🙂

 

Kotlety z kaszy gryczanej z fetą i szczypiorkiem

 Składniki : 

  • 1 szklanki kaszy gryczanej 
  • 2 szklanki wody
  • łyżka oleju
  • 1 średnia cebula
  • 1 jajo
  • 125 g sera feta 
  • sól, pieprz
  • pęczek szczypiorku
  • bułka tarta do panierowania
  • tłuszcz do smażenia ( u mnie olej )

Cebulę posiekać w niewielką kostkę, podsmażyć na oleju aż stanie się szklista. odstawić. Kaszę gotujemy w 2 szklankach wody do miękkości ok 10 minut. Odstawiamy aby trochę przestygła.

Połowę kaszy i cały ser przepuszczamy przez maszynkę do mięsa lub miksujemy w malakserze. Łączymy z pozostałą kaszą, posiekanym szczypiorkiem, jajkiem, cebulą. Doprawiamy solą i pieprzem.

Formujemy kotleciki. Każdy obtaczamy w bułce tartej i smażymy na rozgrzanym tłuszczu na złoty kolor ze wszystkich stron.

Smacznego 🙂

Kotlety z kaszy gryczanej z fetą i szczypiorkiem

dania główne

Kotleciki ziemniaczano-paprykowe z szafranem

Bardzo syte, zjedliśmy z meżem po 3 i byliśmy najedzeni. Bardzo smaczne i inne niż kotleciki z ziemniaków, które do tej pory robiłam. Trafiają na listę ulubionych 🙂 Gorąco polecam 🙂 Przepis z książki ” Trendy w smakach na widelcu „. Książka jest zbiorem przepisów bloggerów kulinarnych a autorem przepisu jest Bartek Boratyń, który prowadzi blog szafranowyraj.blogspot.com .

Kotleciki ziemniaczano-paprykowe z szafranem

 Składniki : 

  • 1 kg ugotowanych ziemniaków
  • 2 małe cebule
  • łyżka masła
  • 2 jaja
  • łyzka słodkiej papryki w proszku
  • szczypta szafranu
  • majeranek
  • sól, pieprz
  • bułka tarta 
  • olej do smażenia

Ziemniaki przeciskamy przez praskę. Cebulę siekamy w niewielką kostkę, podsmażamy na maśle. Dodajemy do ziemniaków. Masę ziemniaczaną doprawiamy sola, pieprzem, dodajemy majeranek ( według uznania, ja dałam ok 1/2 łyżeczki ), paprykę, szafran i jajko. Mieszamy aż składniki się połączą. Jesli masa będzie dość zbita, dodajemy drugie jajko, mieszamy. 

Z masy formujemy kotleciki. Obtaczamy w bułce tartej i smażymy na oleju z obu stron na złoty kolor.

Kotleciki podałam z sosem tzatziki

Smacznego 🙂

Kotleciki ziemniaczano-paprykowe z szafranem