przekąski,zakąski,przystawki

Jajka nadziane jogurtem, cebulą, kaparami i szczypiorkiem

Odchudzone nadzienie. Proste, szybkie, smaczne….zdrowe 🙂 Oprócz Wielkanocy gdzie królują jajka pod najróżniejszymi postaciami te świetnie wpasują się również na śniadanie czy kolację 🙂 Przepis girlversusdough.com .

jajka nadziew (2)

Składniki : 

  • 4 jaja ugotowane na twardo
  • 3 łyżki gęstego jogurtu greckiego
  • kilka kropel pikantnego sosu Sriracha ( ja bez problemu znalazłam go w sklepie ale można zastąpić go innym pikantnym sosem np. Tabasco, Harissą, sosem chilli itp )
  • 2 łyżeczki drobno posiekanej czerwonej cebuli
  • 2 łyżeczki kaparów ( odsączonych z zalewy )
  • 1 łyżeczka posiekanego drobno koperku lub szczypiorku
  • sól, pieprz
  • wędzona papryka do przybrania ( opcjonalnie )

Jajka przecinamy wzdłuż na pół. Delikatnie wyciągamy żółtka, białka odkładamy na talerz. Do żółtego dodajemy jogurt i pikantny sos. Rozgniatamy całość aż powstanie gładka masa. Następnie dodajemy resztę składników, mieszamy, ewentualnie doprawiamy do smaku solą i pieprzem.

Puste zagłębienia w białkach wypełniamy masą jogurtową. Wierzch posypujemy posiekanym szczypiorkiem lub koperkiem, całość delikatnie posypujemy wędzoną papryką.

Smacznego 🙂

jajka nadziew (1)

Wielkanocne Smaki - edycja VALE JAJA!

dania główne

Pulpety z miętą w sosie pomidorowym z nutą cynamonu

Nie myślałam, że takie połączenie przypadnie mi do gustu a jednak…składniki są tak odpowiednio dobrane, że żaden z nich nie jest przytłaczający a smak mięty jedynie wyczuwa się gdzieś w tle tak samo cynamonu. Fajny dodatek do ryżu, kuskusu, kaszy gryczanej. Przepis z miesięcznika BBC good food.

1DSC_3264001

Składniki : 

  • 500 g mielonego mięsa ( najlepiej wołowego )
  • 1 drobno posiekana cebula
  • 2 drobno posiekane ząbki czosnku
  • 1 roztrzepane jajko
  • 2 łyżeczki posiekanej świeżej mięty lub 1 łyżeczka suszonej ( użyłam suszonej, dałam płaską łyżeczkę )
  • 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
  • 3 łyżki oliwy
  • puszka posiekanych pomidorów ( 400 g )
  • 75 ml czerwonego wina lub bulionu
  • 1 łyżeczka octu balsamicznego
  • 1 łyżeczka suszonego oregano
  • 1/4 łyżeczki cynamonu
  • sól, pieprz

Mięso, czosnek, cebulę, jajko, miętę i gałkę umieszczamy w misce. Mieszamy do połączenia składników, formujemy niewielkie pulpety, które podsmażamy na złoty kolor na oliwie. Odstawiamy.

Do rondelka wlewamy pomidory, bulion, ocet, oregano, cynamon, solimy i pieprzymy. Doprowadzamy do wrzenia. Kiedy się zagotuje zmniejszamy ogień, dodajemy pulpety i dusimy 45 minut. Pod koniec duszenie można ściągnąć pokrywkę i chwilę jeszcze pogotować aż sos się zredukuje i zgęstnieje.

Podajemy z ryżem, kaszami itp.

Smacznego 🙂

1DSC_3273001

zupy

Prowansalska zupa pomidorowa z duszoną cebulą

Połączenie zupy pomidorowej z zupą cebulową. Gęsta, syta, rozgrzewająca, inna od zwykłej pomidorowej, smaczna. Przepis z dwutygodnika ” Tina ”

11DSC_2563

Składniki : 

  • 4-5 średnich pomidorów
  • 4 średnie cebule
  • 3 ząbki czosnku
  • 3 płaskie łyżki masła
  • 2 płaskie łyżki mąki
  • 2 łyżki octu winnego
  • 3 szklanki bulionu wołowego ( u mnie warzywny )
  • 1 szklanka białego wytrawnego wina ( zapomniałam dodać 🙂 )
  • ulubione pieczywo
  • ser żółty starty
  • oliwa
  • sól, pieprz
  • suszony tymianek, szałwia ( użyłam tylko tymianku )

Cebulę siekamy w piórka. Pomidory obieramy ze skórki, miksujemy miąższ. 2 ząbki czosnku drobno siekamy.

W rondlu roztapiamy masło. Wrzucamy cebulę i podsmażamy na niewielkim ogniu aż stanie się szklista ale nie przypalona. Następnie dodajemy posiekany czosnek, tymianek oraz szałwię. Całość oprószamy mąką i chwilę zasmażamy. Dolewamy ocet, dusimy pod przykryciem 2-3 minuty. Wlewamy bulion, wino i zmiksowane pomidory. Doprawiamy solą, pieprzem, gotujemy 30 minut.

Chleb pocięty na kromki rumienimy w piekarniku w 200°C Następnie pocieramy przeciętym na pół ząbkiem czosnku i skrapiamy oliwą, nakładamy ser i zapiekamy do rozpuszczenia sera. Ja swoje tosty robiłam na patelni.

Smacznego 🙂

11DSC_2564

Wielki Post 2015

rybka

Rybne kulki w octowej zalewie

Jeśli jeszcze nie wiecie jaką rybę przygotować na Święta to polecam te kuleczki, które oprócz tego, że są bardzo smaczne to robi się je przynajmniej dzień wcześniej i dość szybko. Idealne do napoi wyskokowych, niewątpliwie sprawdzą się na imprezach w formie przekąski czy przystawki w okresie karnawału. Przepis z bloga Osiakowe gotowanie.

1wielkan_207001

Składniki na zalewę : 

  • 1,2 L wody
  • 0,4 L octu spirytusowego
  • 2 średnie cebule
  • 1,5 łyżeczki cukru
  • 8 ziarenek ziela angielskiego
  • 6 ziarenek pieprzu
  • 2 małe liście laurowe
  • 1 płaska łyżeczka soli

Na kulki rybne :

  • 60 dag filetów z białej ryby
  • 20 dag filetów z kurczaka lub indyka
  • 1 kajzerka namoczona w mleku
  • sól, pieprz
  • bułka tarta
  • tłuszcz do smażenia

Rybę i piersi płukamy, dobrze odsączamy z wody. Przepuszczamy przez maszynkę o średnich oczkach razem z odciśniętą z nadmiaru mleka bułką( ja swoje zmiksowałam blenderem ). Doprawiamy solą i pieprzem. Formujemy kulki trochę większe jak orzech włoski i obtaczamy w bułce tartej. Jesli będzie problem z formowaniem można dodać trochę bułki tartej. Kuleczki smażymy na głębokim oleju na złoty kolor z wszystkich stron. Odsączamy z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku. Usmażone kuleczki przekładamy do słoika.

Cebulę kroimy w piórka i przekładamy z pozostałymi składnikami zalewy do garnka. Całość zagotowujemy, zestawiamy z ognia, zalewamy kuleczki rybne. Słoik zamykamy i odstawiamy na 12-24 godziny.

Smacznego 🙂

przetwory

Papryka w ketchupowej zalewie ( bez pasteryzacji )

Pycha !!! Papryka sama w sobie smakuje jak ta z zalewy octowej ale dodatkowo otacza ją ketchupowy sosik. W towarzystwie również octowej cebulki świetnie pasuje jako surówka do obiadu jak i na kanapki a z pewnością niejeden paprykoholik będzie wyjadał ją bezpośrednio ze słoiczka. Przepis z bloga Miłosc w brzuchu mam.

11kluseczki_172

Składniki na zalewę : 

  • 700 g ketchupu pikantenego i łagodnego ( dałam pół na pół )
  • 1/2 szklanki oleju
  • 1/2 szklanki octu
  • 1/2 szklanki wody
  • 1/2 szklanki cukru ( dałam mniej )
  • 1/2 łyżeczki soli

Ponad to : 

  • 2 kg papryki
  • 1/2 kg cebuli

Paprykę kroimy w paski, cebulę w talarki.

Wszystkie składniki zalewy zagotowujemy. Dodajemy paprykę i cebulę. Gotujemy pod przykryciem 10 minut.

Do wyparzonych wcześniej słoików przekładamy zawartość garnka, dobrze zakręcamy. Stawiamy do góry dnem i przykrywamy dobrze kocem. Zostawiamy na noc.

Smacznego 🙂

11kluseczki_156

domowego wyrobu

Pasztet pieczarkowo-jajeczny

Przepyszny, idealnie doprawiony, aromatyczny, mięciutki, człowiek oderwać się nie może. Przepis z bloga Szczecinianka gotuje.

1pasztet_13

Składniki : 

  • 300 g pieczarek ( użyłam 500 g )
  • 10 jaj ugotowanych na twardo ( dałam 9 )
  • 2 surowe jaja
  • pęczek szczypiorku ( nie miałam, nie dodałam )
  • pęczek natki pietruszki lub szczypiorku
  • 2 łyżki majonezu
  • 1 łyżka śmietany 18% ( dałam jogurt naturalny )
  • 1 średnia cebula ( u mnie 2 )
  • 1/2 szklanki bułki tartej
  • 1 łyżka masła
  • sól,pieprz
  • suszony majeranek, bazylia

Pieczarki obieramy i tarkujemy na tarce o grubych oczkach. Cebulę siekamy w drobną kostkę. Na patelni rozgrzewamy masło i smażymy pieczarki z cebulą do całkowitego odparowania wody.

Jaja tniemy w niewielką kostkę lub jak ja robiłam ścieramy na tarce o grubych oczkach. Dodajemy do podsmażonych pieczarek razem z posiekaną zieleniną. Dobrze doprawiamy sola, pieprzem ,majerankiem i bazylią. Następnie dodajemy surowe jajka, śmietanę, majonez, bułkę tartą. Dobrze mieszamy. Całość przekładamy do formy o wymiarach 13×23 cm wysmarowanej masłem lub wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temp. 200°C przez 1 godzinę. Pasztet przykryłam folią aluminiową z góry a 20 minut przed końcem pieczenia odkryłam, żeby ładnie się zapiekł z wierzchu.

Smacznego 🙂

1pasztet_1001

rybka

Steki rybne w sosie pomidorowym po turecku

Zawsze w okresie jesiennym ( u mnie już jesień pełną parą ) nachodzi mnie ochota na ta potrawkę i robię ją co najmniej 2-3 razy w miesiącu – tak, żeby się nam nie przejadła. Smaczna, syta, rozgrzewająca. Przepis z książki ” Kuchnia turecka ” wydawnictwa Olesiejuk.

 

Steki rybne w sosie pomidorowym

 Składniki :

  • 2 łyżki oliwy
  • 2 łyżki masła
  • 1 duża cebula pokrojona w talarki
  • 4 obrane pomidory, pozbawione gniazd nasiennych i posiekane ( często korzystam z puszkowych – daje wtedy 400 g razem z zalewą )
  • 2 łyżki przecieru pomidorowego
  • 225 ml wody
  • 4 steki z białej ryby ( u mnie zawsze 400 g )
  • 2 łyżki śmietanki 12%
  • 225 g pieczarek pokrojonych w talarki
  • sól, pieprz
  • chilli ( opcjonalnie  – ja lubię na lekko ostro )
  • łyżka posiekanej natki pietruszki ( opcjonalnie )
  • cytryna do podania ( opcjonalnie )

Rybę zawsze wcześniej solę i pieprzę.

W rondlu podgrzewamy oliwę z masłem. Dodajemy cebulę i smażymy na niewielkim ogniu aż się zeszkli ale nie zrumieni. Dokładamy pomidory, wodę i przecier , mieszamy. Na wierzchu układamy rybę ( zazwyczaj kroję ją w większe kawałki ) polewamy lekko sosem.Zmniejszamy ogień a garnek przykrywamy pokrywką. Dusimy 10 minut. W połowie czasu duszenia przewracamy rybę na drugą stronę. Dorzucamy plastry pieczarek i dusimy kolejne 3 minuty. Rybę przekładamy na półmisek a do sosu dolewamy śmietanę, mieszamy, doprawiamy. Rybę podajemy z sosem a wierzch posypujemy natką pietruszki.

Potrawka ta świetnie smakuje z samym chlebem.

Smacznego 🙂

Steki rybne w sosie pomidorowym

dania główne

Arancini – włoskie kulki ryżowe

Bardzo lubię takie dania z ryżu, zawsze dobrze smakują i można narobić od razu na 2 dni. Kuleczki dodatkowo są nadziane farszem z pieczarek i sera, który delikatnie ciągnie się mmm…pycha. Mięciutkie w środku, chrupiące na zewnątrz niczym ryżowe krokiety 🙂 Przepis z bloga Ugotujmy to.pl

1DSC_1682

Składniki : ( wychodzi około 25 sporych lub więcej mniejszych kuleczek )

  • 1,5 szklanki ryżu arborio ( lub innego, który po ugotowaniu dobrze się klei )
  • 3 szklanki bulionu ( u mnie zwykła gorąca woda )
  • 1 cebula
  • 2-3 łyżki oliwy
  • 3 łyżki startego parmezanu ( użyłam zwykłego żółtego sera )
  • sól, pieprz
  • 1 jajo

Ponad to : 

  • mąka do panierowania
  • 2 jajka roztrzepane
  • bułka tarta do panierowania
  • olej do smażenia

Farsz : ( farsz można przygotować dzień wcześniej )

  • 250 g pieczarek
  • 2 cebule
  • 3 ząbki czosnku
  • 6 łyżek startego żółtego sera
  • pęczek natki pietruszki ( opcjonalnie, polecam dodać )
  • sól, pieprz
  • olej do smażenia

Najpierw przygotujemy farsz. Pieczarki obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach lub drobno siekamy. Cebulę siekamy w drobną kostkę tak samo czosnek. Na patelni rozgrzewamy olej, Podsmażamy cebulę, następnie dorzucamy pieczarki i czosnek. Smażymy do momentu aż woda z pieczarek odparuje. Doprawiamy solą i pieprzem, odstawiamy do ostygnięcia. Do zimnych pieczarek dorzucamy ser i pociętą natkę pietruszki. Odstawiamy.

Kolejno przygotowujemy ryż. cebulę siekamy w drobną kostkę. Podsmażamy na oliwie aż zmięknie. Dorzucamy ryż, smażymy aż zrobi się szklisty. Następnie dolewamy jedną chochlę bulionu/wody, mieszamy, czekamy aż ryż wchłonie cały płyn i dolewamy kolejna chochlę bulionu. Postępujemy tak do momentu aż ryż będzie al `dente czyli lekko twardy. Zdejmujemy ryż z ognia dodajemy ser, przyprawy. Kiedy ostygnie dodajemy jajko, mieszamy.

Na wilgotną dłoń nakładamy łyżkę ryżu, rozpłaszczamy dość cienko.Na środek nakładamy farsz, oblepiamy go dookoła ryżem formując kulę. Tak postępujemy z resztą składników. następnie kule obtaczamy w mące, jajku i bułce tartej. Smażymy na oleju ze wszystkich stron na złoty kolor.

Smacznego 🙂

Arancici - włoskie kulki ryżowe

pasty,sosy,dipy

Wegetariański smalec na bazie ryżu

Kolejna odsłona wegetariańskiego smalczyku według Olgi Smile. Wprawdzie spodziewałam się czegoś innego po tym przepisie ale i tak jako smarowidło do chleba wyszedł bardzo dobry choć w smaku smalcu mi nie przypomina bardziej po zapachu. Z wyglądu też nieco się różni od tego Olgi ale to może dlatego, że mamy tu wybór miedzy dodaniem tylko margaryny ( chyba,że to wina rodzaju użytej przeze mnie margaryny ) lub pól na pól z oliwą. Następnym razem spróbuję zrobić z dodatkiem oliwy. Niemniej zachęcam do przyrządzenia bo to bardzo udany pomysł 🙂

1DSC_0449

Składniki :

  • 1 szklanka ryżu
  • 2 szklanki wody
  • 1 szklanka bułki tartej
  • 4 cebule
  • 250 g margaryny bezmlecznej lub 125 g margaryny i 120 ml oleju z oliwek
  • 5 ząbków czosnku
  • 1 łyżeczka majeranku
  • 2 łyżeczki soli

Ryż płuczemy kilka razy w wodzie i gotujemy w 2 szklankach wody do miękkości, odstawiamy do ostygnięcia.

Cebulę kroimy w kostkę i podsmażamy na niewielkiej ilości oleju. Czosnek przeciskamy przez praskę.

Kiedy ryż ostygnie miksujemy go z margaryną lub margaryną i olejem, czosnkiem i solą. Tłuszcz może nieco oddzielać się od ryżu a całość będzie stanowiła klejącą masę. Przekładamy do miski, dodajemy bułkę tartą, cebulę, majeranek, mieszamy. Odstawiamy na kilka minut. Jeśli tłuszcz będzie nadal oddzielał się od ryżu należy dodać kilka łyżek bułki tartej i dobrze wymieszać.

Przechowujemy w szczelnie zamkniętym słoiku w lodówce.

Smacznego 🙂

wegetarianski smalec na bazie ryżu

Domowy WyróbCo do kanapki?

dania główne

Quiche Lorraine

Pierwszy raz robiłam tartę taką prawdziwą ze spodem i wiecie co nic prostszego. Nie trzeba bać się ciasta. Ta tarta jest absolutnie do polecenia, bardzo smaczna na pełnoziarnistym spodzie i z pysznym prostym nadzieniem do, którego produkty można znaleźć w niemalże każdej lodówce. Przepis z bloga Feed me better.

1DSC_0024001

Składniki na spód :

  • 150 g mąki pszennej pełnoziarnistej
  • 100 g mąki pszennej zwykłej
  • 1 jajo
  • 120 g masła
  • 2 łyżki wody
  • 2/3 łyżeczki cukru
  • 1 płaska łyżeczka soli

Mąki przesiewamy, dodajemy cukier , sól, mieszamy. Wbijamy jajko, dodajemy masło pocięte na kawałki i wodę. Zagniatamy aż składniki dobrze się połączą a ciasto będzie jednolite ale żeby nie trwało to zbyt długo. Owijamy folią spożywczą i wkładamy do lodówki na godzinę.

Nadzienie :

  • 2 jajka
  • 1/3 szklanki mleka
  • 2 łyżki startego parmezanu
  • 4 łyżki kwaśnej śmietany 12% ( zapomniałam kupić, dałam gęsty jogurt turecki – świetnie tu pasuje)
  • 2 duże cebule
  • 300 g chudego boczku – u mnie dodatkowo słony
  • świeżo mielony pieprz

Cebulę siekamy w piórka, boczek w paski lub niedużą kostkę. Na patelni podsmażamy boczek i kiedy zacznie wytapiać się z niego tłuszcz dorzucamy cebulę. Podsmażamy aż cebula zmięknie i ładnie się zeszkli. Odstawiamy do ostygnięcia.

W tym czasie spód tortownicy lub formy do tarty o średnicy ok 25 cm wylepiamy ciastem. Nakłuwamy je w kilkunastu miejscach widelcem, nakładamy papier do pieczenia i obciążamy cały spód suchym grochem lub fasolą.

Pieczemy w temp.180°C przez 10 minut.

W misce mieszamy jaja ze śmietaną, mlekiem i parmezanem. Solimy, pieprzymy.

Na podpieczony spód wykładamy boczek z cebulą. Zalewamy całość mieszaniną jajek i śmietany. Pieczemy dalej w 180°C przez 30 minut aż ładnie się zrumieni.

Smacznego 🙂