domowego wyrobu

Smalec wegetariański z cebulką i jabłkiem

Zaskakująco dobrze smakuje, naprawdę nie spodziewałam się takiego efektu. Smakiem bardzo, bardzo zbliżony do tradycyjnego smalcu. Zapomniałam jedynie dodać soli ale posypuję posmarowaną kanapkę i jest dobrze. Przepis Olgi Smile.

18_56

Składniki :

  • 2 cebule ( skroiłam średnie )
  • 1 duże jabłko obrane ze skórki ( dałam średnie )
  • 2 ząbki czosnku drobno posiekane( opcjonalnie ale proponuję dodać )
  • 200 g tłuszczu kokosowego
  • sól do smaku

Cebulę kroimy w drobną kostkę. Podsmażamy ją na 2-3 łyżkach tłuszczu kokosowego aż zmięknie i się zezłoci – uwaga,żeby się nie przypaliła. Jabłko również kroimy w drobną kostkę, dodajemy do podsmażonej cebuli, trzymamy na ogniu jeszcze kilka minut co jakiś czas mieszając. Zestawiamy z ognia, dodajemy czosnek i pozostały tłuszcz kokosowy. Pozostawiamy do momentu aż całkowicie się rozpuści. W tym momencie możemy doprawić solą lub po prostu przy spożyciu posypać odrobiną po kanapce.

Kiedy tłuszcz się rozpuści, mieszamy całość i po lekkim ostygnięciu przelewamy do słoiczka.

Smacznego 🙂

smalec wegetariański z cebulką i jabłkiem

Niskokaloryczny styczeńDomowy Wyróbsuperfoods na wytrawniekokosowo

kolacje,śniadania

Zapiekane hot-dogi

Domowa wersja jednego z najpopularniejszych fast food-ów. Idealna ciepła przekąska na przyjęcia dla większej ilości znajomych, zwłaszcza teraz w czasie karnawału. Zaraz pewnie posypie się lawina komentarzy odnośnie parówek ale z góry uprzedzę, że mieszkam w kraju gdzie parówki są doskonałej jakości i takich właśnie używam a jeśli jeszcze się nie przekonujecie to spokojnie można zastąpić je każdą kiełbasą, którą wystarczy przekroić wzdłuż lub na ćwiartki w zależności od wielkości.

1DSC_0329

Składniki : ( ilość dowolna )

  • bułki do hot-dogów
  • parówki lub inne kiełbaski czy kiełbasa przecięta wzdłuż lub na ćwiartki
  • karmelizowana cebula
  • ogórki korniszone
  • papryka w occie ( ja akurat nie dałam bo nie miałam ale wam polecam dodać nie pożałujecie )
  • ser żółty
  • musztarda dijon lub inna ostra

Każdą bułkę smarujemy odrobiną musztardy po obu bokach i wkładamy parówkę, cebulkę karmelizowaną, kilka kawałków pociętego na plasterki ogórka i pociętej w paski papryki ( ogórka i paprykę najlepiej powciskać po bokach ). Całość posypujemy startym serem. Hot-dogi układamy w naczyniu żaroodpornym i wkładamy do piekarnika nagrzanego do temp. 150°C. Zapiekamy około 10-15 minut aż ser się rozpuści. Podajemy z ketchupem

Smacznego 🙂

domowego wyrobu

Karmelizowana cebula

Dodatek do domowych fas food-ów, pieczeni, zapiekanek, mięsa. Mięciutka, pyszna, banalnie prosta w przygotowaniu. Korzystałam z przepisu, który Claire Robinson pokazywała w swoim programie „5 Ingredients Fix”.

1DSC_0304

Składniki :

  • 3 duże cebule
  • 2 łyżki masła
  • 1 łyżka oliwy
  • 2 łyżki miodu
  • sól, pieprz

Cebulę kroimy w piórka. W rondelku roztapiamy masło z oliwą. Wrzucamy cebulę, dodajemy miód, mieszamy. Smażymy na średnim ogniu aż cebula puści soki i delikatnie zmięknie. Następnie skręcamy ogień doprawiamy solą i pieprzem i smażymy do momentu aż będzie miękka, o bursztynowym kolorze. Pamiętajcie żeby dość często mieszać. Cebula ma zmięknąć a nie przypalić się.

Smacznego 🙂

Domowy Wyrób

dania główne

Smażone ziemniaki z chorizo i jajkiem sadzonym

Jak to powiedział mój mąż chorizo mógłby jeść na okrągło. Ooo i ja też nie pogardzę. Tak więc zainspirowana TYM przepisem przyrządziłam mu pyszny obiadek w zestawie obok chorizo ziemniaczki, cebulka i jajeczko. Pożywnie i smacznie.

DSC_0977001

Składniki : ( na 2 porcje )

  • 1,5 dużej cebuli
  • 280 g surowej chorizo, może być również suszona, wędzona – jaką dostaniecie
  • 680 g ziemniaków pokrojonych w średnią kostkę
  • 4 jaja
  • olej rzepakowy
  • oliwa aromatyzowana rozmarynowa ( jeśli nie macie użyjcie rzepakowego )
  • masło
  • sól, chilli

Na patelni rozgrzewamy 2 łyżki oleju rzepakowego i 1 łyżkę oliwy rozmarynowej, dokładamy łyżkę masła. Cebulę kroimy w piórka i przecinamy je jeszcze na pół lub w kostkę. Podsmażamy aż będzie miękka i złocista. Zdejmujemy z patelni po czym smażymy na niej ( tej samej patelni ) chorizo aż będzie złociste. Surowe rozcięłam wzdłuż i usmażyłam a potem pokroiłam w kostkę , suszone,wędzone kroimy w większą kostkę. Przekładamy kiełbasę do cebuli, pozostawiając tłuszcz ze smażenia na którym będziemy smażyć dalej. Cały czas na tej samej patelni rozgrzewamy 2 łyżki oliwy i 2 łyżki masła. Dodajemy ziemniaki i smażymy na średnim ogniu aż będą miękkie w środku i przysmażone na zewnątrz. Kiedy były już ładnie zrumienione poddusiłam je pod przykryciem około 10 minut. Pod koniec smażenia solimy.

Na osobnej patelni na masełku smażymy jajka.

Kiedy ziemniaki będą gotowe dokładamy cebulę i chorizo, mieszamy, ewentualnie doprawiamy chilli jeśli kiełbasa jest mało pikantna. Trzymamy na ogniu jeszcze minutę, delikatnie mieszając. Podajemy z sadzonym jajkiem.

Smacznego 🙂

placuszki,naleśniki,gofry

Naleśniki z nadzieniem ruskim

Świetny zastępnik tradycyjnych naleśników, bardzo smaczne, w miarę szybko się je robi. Przepis z bloga Domi w kuchni, trochę pozmieniałam przepis jeśli chodzi o farsz pod swój ser, który trzeba było zużyć w najbliższym czasie.

DSC_0045001

Składniki :

  • naleśniki takie jak każdy robi w domku tylko, żeby były w miarę cienkie – nie popękają przy zwijaniu
  • niecały kilogram ziemniaków
  • 600 g twarogu ( użyłam serka wiejskiego )
  • 6 dużych cebul
  • pieprz,sól
  • masło, olej do smażenia

Ziemniaki gotujemy,odcedzamy na sitku, zostawiamy na chwilę żeby odparowały. Przekręcamy przez maszynkę do mięsa razem z serem lub przeciskamy przez praskę. Solimy, pieprzymy, odstawiamy. Cebulę kroimy w kostkę, podsmażamy na niewielkiej ilości masełka na złoty kolor. Zestawiamy  z ognia aby ostygła.

Połowę przestudzonej cebulki dodajemy do farszu, drugą zostawiamy do podania. Farsz dobrze mieszamy, próbujemy, ewentualnie doprawiamy.

Na naleśniki nakładamy dość poro farszu u mnie około 3 łyżek ale ilość zależy od wielkości naleśników. Składamy do środka najpierw boki, potem górę i dół naleśnika.

Naleśniki można podać w takiej formie lub jak ja dodatkowo podsmażyć na masełku lub oleju. Chciałam je zamoczyć w jajku i obtoczyć w bułce tartej, usmażyć ale brakło mi czasu wiec je tylko podsmażyłam. Myślę, że podane w ten sposób też świetnie by smakowały 🙂

DSC_0082

Smacznego 🙂

zupy

Zupa krem z pieczonych warzyw

Dla mnie rewelacyjna, bardzo lubię kremowe zupy z ziołami pogryzając do tego tosty. Gorąco polecam.Przepis z bloga Yummy Lifestyle.

DSC_0508

Składniki : ( na 4- 5 porcji )

  • 1,5 kg pomidorów
  • 1 czerwona papryka
  • 1 pomarańczowa papryka
  • 2 średnie czerwone cebule
  • 1 główka czosnku
  • 2 szklanki bulionu
  • oliwa z oliwek
  • przyprawy : pieprz,majeranek, oregano,bazylia, ostra i słodka papryka

Pomidory, papryki myjemy. Pomidory przecinamy na pół, wycinamy twarde środki. Paprykę pozbawiamy gniazd nasiennych, kroimy w ćwiartki. Obrane cebule również kroimy w ćwiartki. Z czosnku odcinamy wierzchołek układamy na blasze wyłożonej pergaminem. Warzywa skrapiamy oliwą, posypujemy przyprawami. Pieczemy w temp. 180°C przez 50 minut.

Po upieczeniu warzywa przekładamy do garnka, czosnek wcześniej wyciskamy ze skorupek. Całość miksujemy na krem. Dolewamy bulion, mieszamy. Mi pływały skórki wiec dodatkowo przetarłam przez sitko. Doprawiamy. Dodałam trochę cukru bo pomidory były trochę kwaskowate. Ponadto nie żałowałam oregano i ostrej papryki 🙂

Smacznego 🙂

wiosenne zupy

sałatki i surówki

Sałatka z fetą, pomidorkami i cebulą

Moglibyśmy z mężem jeść ją na okrągło. Przepyszna. Idealnie pasuje do cytrynowego łososia z poprzedniego wpisu ale nie tylko. Szybka i banalnie prosta w przygotowaniu. Zawiera tylko 5 składników.

1090

Składniki :

  • 200 g fety
  • 250 g pomidorków koktajlowych ( można dać więcej )
  • 1/2 małej czerwonej cebuli
  • sok z cytryny
  • pieprz

Pomidorki płukamy pod wodą, kroimy na pół. Większe na ćwiartki. Cebulę siekamy w cieniutką kostkę, skrapiamy sokiem z cytryny ( ilość według gustu ), odstawiamy ( jak się śpieszę to sokiem skrapiam całą sałatkę bez wcześniejszego polewania cebuli). Do pomidorków dorzucamy fetą pokrojoną w niewielką kostkę i cebulę. Całość doprawiamy pieprzem.

Smacznego 🙂

dania główne

Gulasz segetyński

Odmieniona forma gulaszu bo z kapustą ale wcale nie gorsza, równie smaczny, pożywny – idealny na listopadową pogodę. Wbrew pozorom nie wymaga dużo od nas pracy, stawiamy na gaz i samo się robi 🙂 Dość mocno wyczuwalny kminek więc jeśli ktoś nie lubi można pominąć lub zmniejszyć ilość. Przepis z programu Ewy Wachowicz ” Ewa gotuje „.

971

Składniki : 

  • 3 łyżki oleju
  • 3 cebule ( dałam dość spore )
  • 80 dag mięsa wieprzowego
  • 4 ząbki czosnku
  • spora łyżka czerwonej słodkiej papryki
  • 1 kg kiszonej kapusty ( dałam około 650 g )
  • sól, pieprz
  • 1 L bulionu
  • 2 łyżeczki mielonego lub całego kminu
  • 200 g kwaśnej śmietany ( opcjonalnie – ja nie dawałam )

Na patelni rozgrzewamy 2 łyżki oleju. Cebulę kroimy w kostkę, podsmażamy. Dodajemy posiekany czosnek i paprykę, znowu chwilę podsmażamy.

Mięso kroimy w kostkę. Do rondla wlewamy łyżkę oleju i dodajemy wieprzowinę. Podsmażamy. Gdy mięso będzie usmażone dodajemy cebulę z dodatkami, doprawiamy solą i pieprzem, mieszamy. Przykrywamy pokrywką dusimy około 40 minut od czasu do czasu mieszając.

Kapustę siekamy, dodajemy do mięsa. Wlewamy bulion i dodajemy kminek, mieszamy. Dusimy około 30 minut aż kapusta będzie miękka.

Na końcu dodajemy zahartowaną śmietanę. Mieszamy. Ewentualnie doprawiamy jeśli jest taka potrzeba.

Smacznego 🙂

Ewa Wachowicz - przepisy polskiej miss

przetwory

Leczo w słoikach na zimę

Zawsze zimą mam ochotę na leczo. I mimo, że mogę kupić na nie wszystkie składniki w tym czasie to nie to samo co z sezonowych. Więc zaprawiam parę słoików. Jak znalazł na szybki, smaczny obiad.

891

Przepis na leczo znajdziecie tutaj. Zaprawiam z co najmniej potrójnej porcji bez mięsa, pieczarek i fasolki. A reszta jak w przepisie .Następnie leczo przekładamy do wyparzonych wcześniej słoików, zakręcamy i pasteryzujemy 15 minut.

Smacznego 🙂

Domowy Wyrób

przetwory

Surówka na zimę 5 składnikowa

W zeszłym roku dostaliśmy tą surówkę od męża kuzynki na spróbowanie. Akurat jak wpadliśmy z wizytą była zaprawiana. Tak bardzo nam posmakowała, że w tym roku mimo ciągłego braku czasu musiałam ją zrobić. Jest naprawdę pycha. Nie wiem czy przetrwa do zimy, słoiki powoli znikają. Przepis z gazetki ” Przyślij przepis 7/2008 „.

Składniki :

  • 1 kg białej kapusty
  • 1 kg czerwonej papryki
  • 1 kg cebuli
  • 1 kg marchwi
  • 1 kg ogórków gruntowych
  • 3 łyżki soli
  • 1/2 litra oleju
  • 1 szklanka cukru
  • 1 szklanka octu

Kapustę szatkujemy, lekko obgotowujemy, odstawiamy do ostygnięcia. Marchew i ogórki ścieramy na tarce o grubych, oczkach. Cebulę tniemy w cienkie pół talarki, paprykę też w cienkie ale paseczki. Wszystkie składniki łączymy razem, dobrze mieszamy. Odstawiamy na chwilę żeby się przegryzła.

Surówkę przekładamy do wcześniej wyparzonych słoików. Zamykamy i pasteryzujemy 10 minut.

Smacznego 🙂