ciasta

Torcik kokosowy bez pieczenia ( bezglutenowy,wegański,bez cukru )

I….naprawdę bajecznie smaczny, zdrowy 🙂 Zamiast ekstraktu miętowego ( którego nie mogłam odkręcić ) dodałam mój domowy kokosowy co sprawiło, że czuć delikatny posmak alkoholu a zarazem sprawiło,że całosć nabrała fajnego charakteru. Najlepiej zrobić go w niewielkiej formie. U mnie 17 cm średnicy okazało się jednak za dużo a torcik wyszedł raczej jak tarta ale smakowo naprawdę zachwyca 🙂 Prosto, szybko i smacznie !!! Przepis z bloga Domowa cookierenka Agi.

1DSC_2570

Składniki na warstwę kokosową : 

  • 1 sztuka awokado
  • 1/4 szklanki syropu z agawy ( można zastapić syropem klonowym lub w wersji niewegańskiej miodem )
  • 6 łyżek roztopionego oleju kokosowego
  • 1,5 szklanki wiórków kokosowych
  • 1 łyżeczka ekstraktu miętowego ( u mnie kokosowy )
  • szczypta soli

Polewa : 

  • 1/4 szklanki roztopionego oleju kokosowego
  • 2 łyżki syropu z agawy ( syropu klonowego lub miodu )
  • 1/4 szklanki gorzkiego kakao
  • 1/2 łyżeczki ekstraktu miętowego ( u mnie kokosowy )

Formę o średnicy 20 cm a najlepiej mniejszą wykładamy folią spożywczą.

Z awokado wyciagamy miąższ i wkładamy do miski z pozostałymi składnikami warstwy kokosowej. Miksujemy blenderem lub malakserem na jednolitą masę. Wykładamy spód formy. Formę wkładamy do lodówki.

Wszystkie składniki polewy łączymy na gładką, jednolitą masę. Wylewamy na wierzch ciasta, równamy, wkładamy do lodówki do zastygnięcia.

Smacznego 🙂

Torcik kokosowy bez pieczenia ( bezglutenowy,wegański,bez cukru )

 

ciasteczka

Ciasteczka kakaowe

Witam Was kochani w nowym roku a na przywitanie zostawiam przepis na pyszne ciasteczka 🙂

Dla małych łasuchów jak znalazł. Mój synek tylko wyciagał łapkę i pokazywał na pudełko z ciastkami a wierzcie mi nie wszystkie mu smakują – jest bardzo wybredny. Mocno kakaowe, mięciutkie, bardzo smaczne. Przepis z jocooks.com

 

Ciasteczka czekoladowe

 

Składniki : 

  • 3 szklanki maki pszennej
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 szklanka miękkiego masła
  • 1 i 1/2 szklanki cukru
  • 2 jaja
  • 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
  • 2/3 szklanki niesłodzonego kakao

Mąke, proszek i sól mieszamy razem. W osobnej misce miksuejemy masło, cukier, jajka, ekstrakt i kakao na głdką masę. Dodajemy mąkę. Miksujemy aż skłądniki dobrze się połączą. Masę zawiajamy w folię spożywczą i pozostawiamy w lodówce na minimum godzinę. 

Ciasto dzielimy na 4 części. Każdą wałkujemy na grubośc ok 0,5 cm. Wycinamy ciastka, układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temp. 175°C przez 9-11 minut.

Smacznego 🙂

ciasteczka

Świąteczne ciasteczka czekoladowe Nigelli

Absolutnie fantastyczne. Są tak pyszne, że nie mogłam powstrzymać się od jedzenia a może lepiej napisać ręka sama sięgała 😉 Gorąco polecam !!! Przepis NIgella Lawson ” Nigella Świątecznie ”

Składniki : ( na ok 24 ciasteczka )

  • 250 g miękkiego masła
  • 150 g miałkiego cukru
  • 40 g kakao w proszku ( gorzkie )
  • 300 g mąki
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Przybranie : 

  • 2 łyżki kakao w proszku ( gorzkie )
  • 175 g cukru pudru
  • 60 ml wrzątku
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
  • kolorowa posypka

Masło ucieramy z cukrem na jasną, puszystą masę. Następnie do masy maślanej przesiewamy kakao, mieszamy, dosypujemy przesianą makę z sodą i proszkiem. Ciasto będzie dość lepkie.

Z ciasta formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego. Formowanie ułatwią nam lekko zwilżone dłonie wodą. Każdą kulkę lekko spłaszczamy. Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w 170°C przez 15 minut.

Kiedy ciastka stygną przygotowujemy przybranie. Kakao, cukier, wrzątek i ekstrakt umieszczamy w rondelku, wstawiamy na niewielki ogień i mieszamy trzepaczką do momentu aż składniki dobrze się połączą. Zestawiamy z ognia, odstawiamy na 10 minut. Ciasteczka polewamy czekoladową glazurą i posypujemy kolorową posypką.

Smacznego 🙂

ciasta

Drożdżowy keks czekoladowy

Uwielbiam keksy i aż dziw, że nie ma jeszcze ani jednego na blogu. Postaram się to zmienić i dziś proponuję przepyszny, wilgotny, mocno czekoladowy keks. Pewnie myślicie, że jak na drożdżach to szybko schnie ale tu Was zaskoczę. Ciasto robi się w niebanalny sposób bo 2 godziny przed pieczeniem umieszczamy je w lodówce w celu wyrośnięcia. Sama konsystencja ciasta jest lejąca a efekt końcowy rewelacyjny. Przepis z bloga Kwestia smaku.

drożkeks (1)

Składniki : 

  • 100 g gorzkiej czekolady posiekanej na kawałki ( użyłam zwykłej, ciemnej )
  • 190 g mąki pszennej
  • 20 g kakao
  • szczypta soli
  • 5 g suszonych drożdży
  • 4 jajka o temperaturze pokojowej
  • 280 g cukru pudru
  • 100 g stopionego i ostudzonego masła
  • 1 łyżka rumu lub brandy
  • 150 g śmietany kremówki 30%

Formę keksową o długości ok 23-26 cm posmarować masłem i dokładnie oprószyć mąką.

Do jednej miski przesiewamy mąką, kakao ,sól i drożdże.

Do drugiej miski wbijamy jaja i dodajemy cukier puder. Ubijamy na gęstą i puszystą pianę. Może nam to zając nawet 10 minut.

Za pomocą drewnianej łyżki lub szpatułki łączymy z wcześniej przesianą mąką. Robimy to bardzo delikatnie tak aby nie zmniejszyć objętości piany. Polecam robić to naprawdę bardzo delikatnie w każdym etapie mieszania. Następnie dodajemy roztopione masło, mieszamy. Kolejno dokładamy rum, znowu mieszamy i na końcu kremówkę. Mieszamy aż składniki dobrze się połączą. Na samiutkim końcu dokładamy czekoladę i wymieszać do połączenia. Pierwotnie w przepisie czekoladę dodaje się wcześniej ale ja dodałam na końcu, zawsze tak robię z każdym ciastem.

Masę wlewamy do keksówki, przykrywamy z wierzchu ściereczką i wstawiamy do lodówki na 2 godziny.

Po tym czasie nagrzewamy piekarnik do 180°C. Wkładamy ciasto i pieczemy 50 minut lub do tzw. suchego patyczka ( ja piekłam 10 minut dłużej ). Podczas pieczenia należy uważać żeby ciasto nie przypiekło się za mocno od góry bo stanie się gorzkie dlatego kiedy zacznie nam się przypiekać najlepiej nakryć od góry papierem do pieczenia. Upieczone ciasto studzimy w uchylonym piekarniku.

Polewa czekoladowa : ( pominęłam ze względu na to, że użyłam słodkiej czekolady. Ciasto było wystarczająco słodkie )

  • 100 g ciemnej gorzkiej czekolady
  • 50 g masła

Czekoladę i masło rozpuszczamy nad kąpielą wodna. Polewamy ciasto.

Smacznego 🙂

drożkeks (2)

domowego wyrobu

Domowa masa makowa

Kupujecie masę makową ? Ja szczerze przyznam,że nie kupowałam bo nie przepadałam za makowcami i innymi wypiekami z makowym nadzieniem. Do czasu…kiedy nabrałam straszną ochotę na makowca z domowa masą makową….z dużą iloscią orzechów, skórki kandyzowanej i suszonych moreli a nie jak te kupne zmielone nie wiadomo co….z domową masa makową to już inna bajka…pyszna bajka 🙂 Przepis z bloga My man`s kitchen.

201891 (2)-001

Składniki : ( na ok 1,5 kg masy )

  • 500 g suchego maku
  • 4-5 łyżek miodu
  • 50 g masła
  • sól
  • sok z cytryny
  • 2-3 łyżki kakao ( opcjonalnie – polecam dodać )
  • 2 szklanki mleka ( lub mniej w zależności jak gęstą masę chcemy mieć. Ja dodalam 2 i gęstość była dobra )
  • ulubione bakalie : u mnie orzechy laskowe, skórki kandyzowane, suszone morele ( ilość wedle uznania )

Mak zalewamy gorącą wodą 3-4 cm ponad jego poziom. Stawiamy na średni ogień i gotujemy 30-35 minut od czasu do czasu mieszając.

Ugotowany mak odsączamy na sicie do momentu aż przestygnie. Następnie mielimy w maszynce do mięsa 2 krotnie. Ja przyśpieszyłam ten proces i zbkenderowałam.

Masło, miód i bakalie podsmażamy razem na patelnii. Odstawiamy do przestygnięcia. Do masy makowej dodajemy mleko, kakao, bakalie, sok z cytryny, sól, ewentualnie dosładzamy cukrem.

Smacznego 🙂

serniki

Sernik kawowy z Irish Cream

Bardzo smaczny, delikatny, kawowy wręcz rozpływał się w ustach. Zebrał bardzo bardzo pozytywne opinie, goście zajadali kawałek po kawałku. Przepis z bloga Domowe wypieki.

11latorro_34

Składniki na spód : 

  • 125 g mąki pszennej
  • 1 łyżka kakao
  • 50 g cukru pudru
  • 60 g masła
  • 1/2 łyżeczki do pieczenia
  • 1 jajo

Masło utrzeć z cukrem. Następnie dodajemy jajko, mąkę, kakao, proszek do pieczenia. Mieszamy na jednolitą masę. Ciasto przekładamy do formy o wymiarach 25×35 cm najlepiej wyłożoną pergaminem. Pieczemy w 180°C przez 15-20 minut. Wyciągamy, pozostawiamy do ostygnięcia.

Masa serowa : 

  • 1 kg twarogu ( użyłam sera na sernik. Jeśli użyjecie twarogu należy go przynajmniej 2- krotnie zmielić )
  • 2 łyżki maki ziemniaczanej
  • 300 ml kremówki ( użyłam niecałe 100 ml bo za długo ubiajałam i zrobiło mi się masło a drugiej nie miałam )
  • 3/4 szklanki cukru
  • 6 jaj
  • 1 laska wanilii
  • 4 łyżki kawy ziarnistej mielonej

2 łyżki kawy wymieszać z 3 łyżkami gorącej wody. Odstawić do ostudzenia.

Do masy serowej dodajemy cukier, pozostałe 2 łyżki kawy, nasiona z laski wanilii i zimny napar kawowy. Całość zmiksować. Białka oddzielamy od żółtek. Białka ubijamy na sztywno tak samo kremówkę. Do masy serowej dodajemy stopniowo po jednym jajku cały czas miksując na końcu dodajemy ubite na sztywno białka delikatnie mieszając szpatułką lub łyżką i ubitą kremówkę. Całość mieszamy delikatnie aż składniki dobrze się połączą. Masę serową wylewamy na wcześniej podpieczony spód. Pieczemy w temp. 180°C przez 15 minut następnie zmniejszamy temp. do 160°C i pieczemy kolejne 50 minut.

Wierzch sernika : 

  • 1 i 1/2 szklanki kwaśnej śmietany
  • 2 łyżki cukru pudru
  • 75 ml Irish Cream

Wszystkie składniki wierzchu mieszamy na jednolitą masę.

Polewa czekoladowa : 

  • 60 g gorzkiej czekolady
  • 1 i 1/2 łyżki masła

Czekoladę z masłem rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Polewa nie powinna być za gęsta ani za rzadka. Odstawiamy.

Kiedy upłynie już czas pieczenia sernika, ostrożnie wyciągamy go z piekarnika. Wylewamy na wierzch masę śmietanową a z polewy czekoladowej robimy wzorek lub wylewamy miejscami na śmietanę i za pomocą patyczka tworzymy efekt marmurka. Ponownie wkładamy do piekarnika nagrzanego do 150° C i dopiekamy 15-20 minut. Po upieczeniu wyciągamy, studzimy i wkładamy na całą noc do lodówki.

11latorro_8

Smacznego 🙂

domowego wyrobu

Domowa gorąca czekolada w proszku

Smakuje dokładnie tak jak ta ze sklepowej saszetki tyle, że robimy ją sami. Świetna na rozgrzanie ale również idealna jako jadalny prezent dla bliskich np. pod choinkę. Szybkie, łatwe w przygotowaniu 🙂 Przepis z edithskitchen.ro

czekolada

Składniki : 

  • 100 g cukru pudru
  • 50 kakao
  • 130 g mleka w proszku ( nie granulowanego, najlepiej to w niebieskim opakowaniu )
  • 1/2 łyżeczki soli
  • dodatkowo można dodać swoje ulubione przyprawy korzenne jak cynamon, kardamon itp. ja nie dodawałam nic. Zawsze można dodać przed zaparzeniem.

Wszystkie składniki mieszamy razem. Przesypujemy do szczelnego pojemnika i tak przechowujemy. Czas przechowywania zależy jaki okres przydatności mają użyte przez nas składniki.

Użycie :

3-4 kopiate łyżeczki wsypujemy do szklanki, mieszając zalewamy gorącą wodą.

Smacznego 🙂

Domowa gorąca czekolada w proszku

ciasta

Jogurtowiec z musem brzoskwiniowym – dla gości

Na pierwszy rzut oka wygląda jak sernik z brzoskwiniami ale nie ma tam ani grama sera chociaż spokojnie i nim można zastapić jogurt. Kakaowy spód rewelacyjnie komponuje się z masa jogurtową, delikatną , puszystą do tego mus z brzoskwiń i kakaowe ciasto na wierzchu. Na pewno zadowoli każdego 🙂 Świetne dla niespodziewanych gości bo chyba nie ma kogoś kto nie lubi takich połączeń a brzoskwinie spokojnie można zastapić innymi owocami. Dodatkowo surowe ciasto można zrobić dzień wcześniej, pozostawić w lodówce a potem tylko użyć a reszta pójdzie już ekspreowo 🙂

 

Jogurtowiec z musem brzoskwiniowym dla gości

Składniki na spód : 

  • 300 g mąki
  • 200 g zimnego masła
  • 100 g cukru pudru
  • 2 żółtka
  • szczypta soli
  • łyżka kakao
  • 2 łyżki kwaśnej śmietany 18%

Wszystkie składniki oprócz śmietany umieszczamy w misce. Rozcieramy dłońmi jak przy robieniu kruszkonki a kiedy będzie wyglądało jak kruszonka dodajemy śmietanę i wyrabiamy na jednolitą masę. Ciasto będzie dość miękkie i spokojnie można wymieszać robotem, łyżką lub rękoma. Gotowe zawijamy w folię spożywczą, wkładamy do lodówki na noc lub od razu do zamrażalnika do momentu aż stwardnieje i będzie można zetrzeć na tarce.

Połowę schłodzonego ciasta tarkujemy na dno blaszki ( drugą połowę chowamy do lodówki ) o wymiarach 21×21 cm. Ugniatamy rękoma i wałkujemy szklanką tak aby spód był równy. Całosć nakłuwamy widelcem i pieczemy w temp. 165° przez 25 minut. Wyciągamy, odstawiamy do przestudzenia.

Piekarnik podkręcamy do temp. 180°C a w czasie kiedy spód się chłodzi przygotowujemy masę jogurtową i owoce.

Owoce : 

Do ciasta można użyć innych owoców ale należy pamiętać aby dobrze je odsączyć z nadmiaru płynów/soków i nie mogą być to owoce bardzo wodniste po zmksowaniu jak np. soczyste gruszki )

  • Duża puszka brzoskwiń ( powinno być 7-8 połówek ) 

Owoce bardzo dobrze odsączamy z nadmiaru płynów. Najlepiej zrobić to jeszcze przed upieczeniem spodu. Następnie miksujemy brzoskwinie na gładkie puree. Odstawiamy.

Składniki na masę jogurtową : 

  • 400 g gęstego jogurtu greckiego lub tureckiego
  • 1 budyń waniliowy w proszku ( 40 g )
  • 2 jaja
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
  • 100 g cukru
  • 100 ml zimnej kremówki

Białka odzielamy od żółtek. W jednej misce miksujemy jogurt, budyń, cukier, ekstrakt i żółtka. Krótko tylko do połaczenia składników. Osobno ubijamy białka na sztywną pianę  i osobno kremówkę również na sztywno. 

Do masy jogurtowej dodajemy partiami ubita kremówkę i delikatnie łyżką mieszamy. Następnie tak samo dodajemy ubite na sztywno białka. Mieszamy do momentu aż całosć ładnie się połączy. Masę wylewamy na podpieczony spód. 

Na wierzchu układamy partiami i niedużymi porcjami mus brzoskwiniowy najlepiej za pomocą szerokiej łyżki. Na górę tarkujemy na grubych oczkach pozostałą połowę ciasta kakaowego. Dobrze jest ciast starkować na deskę i delikatnie ułożyć na musie.

Pieczemy w 180ºC przez 45 minut.

Smacznego 🙂 

Jogurtowiec z musem brzoskwiniowym dla gości

 Moje wypieki i desery na każdą okazję

 Przepis dołączam do konkursu organizowanego przez durszlak.pl W, którym do wygrania są ksiażki Dorotki Autorki bloga Moje wypieki.

http://www.mojewypieki.com/info/moje-ksiazki 

ciasta

Ciasto Latte Macchiatto

Większość bloggerów robiła to ciasto więc i ja postanowiłam upiec wszak wygląda i brzmi bardzo kusząco. Dla mnie ciacho okazało się rewelacyjne aż musiałam oblizać pióra od robota po przygotowaniu masy serowej, żeby nie wyjeść całej z miski. Idealne połączenie kakaowego biszkoptu z masą serową i nutką Irish cream. Idealnie wyważona słodycz przynajmniej dla mnie. Przepis z bloga Gotuję bo lubię.

1latte_3

Składniki na biszkopt : 

  • 4 duże jaja ( XL)
  • szczypta soli
  • 2/3 szklanki cukru
  • 2/3 szklanki mąki
  • 1,5 łyżki gorzkiego kakao
  • 2 łyżki oleju
  • 2 łyżki wody
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

Mąkę, proszek i kakao przesiewamy do jednej miski.

Jaja ubijamy z cukrem i solą około 7-8 minut na jasną, puszystą masę. Kolejno dodajemy wodę, olej, miksujemy. Dodajemy mąkę z kakao i delikatnie mieszamy za pomocą łyżki lub szpatułki do połączenia składników.

Masę wylewamy do blachy o wymiarach 24×28 cm wyłożonej papierem do pieczenia lub wysmarowanej masłem i obsypanej kaszą manną. Pieczemy w temp. 180°C przez około 30 minut. Odstawiamy do ostygnięcia. Zimny biszkopt przekrawamy na 2  części.

Poncz : 

  • 5 kaw espresso ( w sumie 300 ml )
  • 100 ml likieru Baileys ( można użyć innego np. kawowego lub czekoladowego )

Składniki ponczu mieszamy, odstawiamy.

Ponad to : 

  • około 1,5 paczki okrągłych biszkoptów
  • gorzkie kakao

Składniki na krem : 

  • 200 g bardzo miękkiego masła
  • 1/2 szklanki cukru pudru
  • 2 szklanki mleka w proszku ( nie granulowanego )
  • 400 g waniliowego serka homogenizowanego

Masło ucieramy z cukrem na jasną, puszystą masę około 7 minut. Po tym czasie dodajemy mleko w proszku i serki. Miksujemy aż całość dobrze się połączy. Odstawiamy.

Pierwszy blat biszkoptu układamy na dnie blachy, ponczujemy go i wykładamy na niego połowę masy. Na masie układamy naponczowane biszkopty ( biszkopty przed ułożeniem na masie zanurzamy w ponczu ). Całość po wierzchu lekko posypujemy gorzkim kakao. Na biszkopty kładziemy drugi blat biszkoptu lekko posmarowany kramem ( około 1/3 masy ). Na biszkoptach kładziemy stroną z kremem. Wierzch biszkoptu ponczujemy i nakładamy pozostała masę serową. Na niej ponownie układamy naponczowane biszkopty a całość obficie posypujemy gorzkim kakao. Wstawiamy na noc do lodówki.

Smacznego 🙂

1latte_40

babki,babeczki

Babka sezamowa z Tahini

Testujecie już przepisy na Wielkanocne wypieki ? Bo ja pomału zaczynam i ta babka jest jednym z nich. Babeczka bardzo smaczna, nie za sucha nie za mokra taka wypośrodkowana. Lekko sezamowa natomiast bardziej zdecydowanego smaku dodaje jej polewa z białej czekolady i tahini, polecam zrobić ją z podwójnej porcji i oblać całą babkę. Świetnie sprawdzi się na Wielkanocnym stole. Przepis z bloga Maja Skorupska, natomiast polewę wymyśliłam sama 🙂

1Aa_98

Składniki :

  • 6 jaj
  • 1 i 1/2 szklanki cukru
  • 2 i 1/2 szklanki mąki
  • 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 250 g masła roztopionego i ostudzonego
  • 100 ml kremówki
  • 3 łyżki kakao
  • 4 łyżki pasy sezamowej Tahini

Ponad to :

  • 100 g białej czekolady
  • 2 łyżki pasty sezamowej tahini

Mąkę przesiewamy łączymy z proszkiem do pieczenia.

Do masła wlewamy kremówkę, mieszamy, odstawiamy.

Jaja ucieramy z cukrem na biała, puszystą , gęstą masę. Następnie partiami, naprzemiennie dodajemy mąkę i masło cały czas miksując na wolnych obrotach aż do wyczerpania składników. Następnie masę dzielimy na 2 części. Do jednej dodajemy pastę sezamową, mieszamy, odstawiamy. Do drugiej dodajemy przesiane kakao, miksujemy do połączenia.

Formę z kominem lub na babkę smarujemy masłem i wysypujemy bułką tartą. Ja użyłam formy z kominem o średnicy 23 cm. Spód wyłożyłam papierem do pieczenia boki wysmarowałam masłem i obsypałam mąką.

Masę wykładamy do formy naprzemiennie tzn. łyżka białej masy potem łyżka ciemnej lub tak jak ja ułożyłam masy warstwowo. Na spód wylałam połowę jasnej masy na to kakaowa, znowu jasna i kakaowa.

Babkę wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180°C i pieczemy około 70 min. lub do tzw. suchego patyczka. Moja po godzinie była już dobra. Odstawiamy do ostygnięcia.

W kąpieli wodnej rozpuszczamy czekoladę z pastą sezamową. Polewamy ostudzone ciasto.

Smacznego 🙂

1Aa_93

Babki Wielkanocne 2015