desery

Gruszki po ziemią

Prosty deser w eleganckim wydaniu, który możemy zrobić o każdej porze roku. Świetnie smakuje zarówno ze świeżymi gruszkami jak i konserwowymi. Pomysł na niego powstał z połączenia dwóch przepisów. Migdałową kruszonkę wzięłam od Marii Elia, która pokazała ją pod nazwą „gleba” w programie ” Perfect „. Natomiast żeby to połączyć z gruszkami i ostatecznie nazwać gruszki pod ziemią zaczerpnęłam z bloga Wiery Jedz mnie !

1DSC_0180

Składniki na kruszonkę :

  • 75 g cukru
  • 75 g mielonych migdałów
  • 40 g mąki
  • 25 g kakao
  • szczypta soli
  • 40 g stopionego masła

Ponad to :

  • gruszki z syropu – domowe, z puszki ale jak nie macie to świeże również mogą być

Wszystkie składniki kruszonki mieszamy aż powstanie grudkowata konsystencja. Płaską blachę wykładamy papierem do pieczenia, rozsypujemy kruszonkę tak aby była jedna, cienka powierzchnia. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 150°C i pieczemy przez 15 minut. Wyciągamy, studzimy.

Gruszki na sicie odsączamy z zalewy. Tniemy w niewielką kostkę.

W naczyniu układamy gruszki na to spora porcja kruszonki.

* Gruszki można dodatkowo przyprawić kardamonem, wanilią, cynamonem, przyprawą 5 smaków lub czym tylko chcecie.

Smacznego 🙂

muffinki

Muffinki kawowe

Jedne z najbardziej puszystych i wilgotnych muffinek jakie robiłam do tej pory. Niemalże rozpływają się w ustach. Gorąco polecam !!! Przepis z Tego bloga.

1DSC_0052

Składniki : ( na ok 24 sztuki – w zależności jakiej wielkości foremki posiadamy )

  • 1 i 3/4 szklanki mąki uniwersalnej
  • 2 szklanki cukru
  • 3/4 szklanki gorzkiego kakao
  • 2 łyżeczki sody
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 szklanka maślanki
  • 1/2 szklanki oleju roślinnego
  • 2 jajka o temperaturze pokojowej
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
  • 1 szklanka świeżo zaparzonej gorącej kawy
  • 1 i 1/2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej granulowanej

W jednej misce przesiewamy suche składniki : mąkę, sodę, sól, kakao, cukier, proszek do pieczenia, mieszamy.

W drugiej misce mieszamy : maślankę, olej, jaja, ekstrakt.

Stopniowo dodajemy mokre składniki do suchych mieszając tylko do połączenia składników.

Do świeżo zaparzonej kawy dodajemy kawę granulowaną. Dodajemy do ciasta i mieszamy tylko do połączenia.

Masę przekładamy do foremek do 3/4 wysokości. Pieczemy w 180°C przez 20 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

desery

Czekoladowy mus na bazie puree z ziemniaka

Tak, tak dobrze przeczytaliście – mus na bazie puree z ziemniaka a konkretnie batata. To słodki ziemniak, bardzo dobry a mus jeszcze lepszy. Świetnie wyważona słodycz, aksamitny, pycha !!! Przepis z healthyfoodforliving.com nieco przeze mnie zmieniony.

1DSC_0725

Składniki :

  • 3/4 szklanki gładkiego puree z batata ( wcześniej surowego batata należy owinąć w folię aluminiową i upiec w piekarniku a żeby ten proces przyśpieszyć w przypadku kiedy posiadamy jednego większego ziemniaka można pociąć go na mniejsze kawałki , każdy zawinąć w folię i upiec )
  • 1/4 szklanki gorzkiego kakao
  • 1 łyżeczka miodu lub do smaku ( można użyć syropu klonowego, syropu z agawy )
  • 1/4 szklanki mleczka kokosowego ( można użyć dowolnego mleka jak np. migdałowego, zwykłego od krowy, sojowego )

Wszystkie składniki umieszczamy w misce. Za pomocą blendera miksujemy na gładki mus. Skosztować jeśli mało słodkie można dodać więcej miodu i ponownie zmiksować.

* Do musu można dodać akcent smakowy jak np. kawę, cynamon, kardamon czy inny Wasz ulubiony dodatek.

Smacznego 🙂

1DSC_0734

Walentynki - czym TO się je?Słodkie Walentynki 2014

ciasteczka

Ciasteczka czekoladowe z kruszonką

Pyszne ciasteczka z kawałkami białej czekolady, puszyste jak ciasto, mięciutkie z wyśmienitą cynamonową kruszonką. Przepis z bloga Mała cukierenka.

 

ciasteczka czekoladowe z kruszonką

 Składniki : ( na 16 sztuk )

  • 150 g miękkiego masła
  • 100 g cukru
  • 1 jajko
  • 210 g mąki pszennej ( u mnie tortowa )
  • 3/4 łyżeczki sody
  • 4 łyżki gorzkiego kakao
  • 1/4 łyżeczki aromatu waniliowego ( dałam pomarańczowy )
  • 100 g poszatkowanej białej czekolady

Kruszonka :

  • 60 g mąki pszennej
  • 3 łyżki cukru
  • 50 g zimnego masła
  • 1 łyżeczka cynamonu

Składniki kruszonki umieszczamy w jednej misce. Rozcieramy składniki między palami aż powstanie kruszonka konsystencji grubo mielonej bułki tartej. Kruszonkę wstawiamy do lodówki.

W osobnej misce przesiewamy mąkę, kakao, sodę.

Masło ucieramy z cukrem na puszystą masę. Zmniejszamy prędkość miksera na średnią i dodajemy jajko, mieszamy aż ciasto będzie jednolite, dodajemy aromat. Następnie wsypujemy mąkę i mieszamy krótko aż masa będzie jednolita a składniki się połączą. Na koniec dokładamy poszatkowaną białą czekoladę, mieszamy. 

Z masy formujemy 16 kulek nieco większych od orzecha włoskiego, lekko spłaszczamy, układamy na blasze w odstępach i posypujemy kruszonką. Jeśli masa będzie za rzadka na lepienie kulek od razu to wkładamy ją na godzinę do lodówki.

Ciasteczka pieczemy w temp. 170°C  z termoobiegiem przez 15 minut. 

Smacznego 🙂

ciasteczka czekoladowe z kruszonką

pralinki,czekoladki

Czekoladowo-pomarańczowe trufle piernikowe

Wskrzeszenie resztek piernika, którego już nikt nie chce jeść. Piernikowo – czekoladowo -kawowo – pomarańczowe. Świetnie wyczuwalny smak kandyzowanej skórki zwłaszcza jeśli dodacie domowej. Przepis z bloga Escapade gourmande.

11DSC_0927

Składniki : ( robiłam z połowy porcji wyszło 13 trufli, przepis podaje na całość zgodnie z oryginałem )

  • 250-300 g piernika
  • 100 ml zaparzonej mocnej kawy ostudzonej
  • 60 g gorzkiej czekolady ( dałam pół na pół mlecznej i gorzkiej )
  • 2 łyżki posiekanjej kandyzowanej skórki pomarańczowej
  • łyżka alkoholu pomarańczowego ( u mnie likier corientau ) lub wódki w wersji bezalkoholowej można dodać świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy
  • gorzkie kakao

Czekoladę rozpuszczamy nad kąpielą wodną. Piernik kroimy w niewielką kostkę, wkładamy do miski. Do piernika dodajemy kawę, czekoladę, alkohol i skórkę kandyzowaną. Całość bardzo dobrze mieszamy. Jeśli masa jest za rzadka dodajemy więcej piernika. Jeśli nie mamy to proponuje wcześniej stopniowo dodawać mokre składniki. Masę wstawiamy na około 1 godziny do lodówkilub na 15 minut do zamrażarnika – moja była idealna i pominęłam ten krok. Po wyjeciu z lodowki formujemy kulki na kęs lub 2 i obtaczamy w kakao.

Smacznego 🙂

11DSC_0895

świąteczne prezentysylwester 2013wigilia 2013

ciasta

Ciasto salceson

Banalnie proste, smaczne ciacho gdzie najwięcej przygotowań zajmuje nam obieranie i cięcie jabłek. Ciacho robi się bez użycia miksera, na zasadzie muffin – wszystko mieszamy tylko do połączenia i buch na blachę, do piekarnika i czekamy aż się upiecze. Ciasto wilgotne z dużą ilością jabłek jedynie co mi brakowało to jakiegoś akcentu korzennego jak cynamon lub kardamon. Przepis z bloga My man`s kitchen.

salceson001

Składniki :

  • 3,5 szklanki + 3 łyżki mąki pszennej
  • 1 szklanka cukru
  • 4/5 szklanki maślanki
  • 1/5 szklanki oleju roślinnego
  • 4 jaja
  • 1 łyżka kakao
  • 1 łyżeczka cynamonu ( a jednak cynamon powinien się tu pojawić 🙂 )
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1/3 łyżeczki soli
  • 9-10 średnich jabłek obranych, pozbawionych gniazd nasiennych i pokrojonych w 1 cm kostkę
  • 1/2 szklanki orzechów włoskich ( dałam 1 szklankę )
  • 1/2 szklanki rodzynek lub żurawiny ( pominęłam )

W misce łączymy mąkę, cukier, kakao, proszek do pieczenia, sodę, sól. Dodajemy jajka, maślankę i olej, mieszamy całość tylko do połączenia składników. Dokładamy jabłka, orzechy, mieszamy łyżką. Ciasto wylewamy do formy  wymiarach 25×35 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Równamy wierzch.

Pieczemy w temp. 180°C przez 60-70 minut do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

placuszki,naleśniki,gofry

Gofry brownie

Z wierzchu chrupiące w środku mięciutkie. Mocno czekoladowe. Przepis z Tego bloga.

gof6

Składniki : ( na 10 sztuk )

  • 1 szklanka mąki
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/3 szklanki kakao ( najlepiej przesiać )
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1/2 szklanki posiekanej ciemnej czekolady
  • 1 szklanka mleka
  • 1/4 szklanki oleju roślinnego najlepiej rzepakowego
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego ( pominęłam)
  • 2 jaja
  • 1/4 szklanki cukru

Żółtka oddzielamy od białek. Czekoladę zalewamy 1/2 szklanki mleka i wstawiamy do mikrofali. Podgrzewamy aż mleko zrobi się ciepłe i rozpuści czekoladę.

W jednej misce wymieszać mąkę, kakao, proszek do pieczenia, sól. W innej żółtka, olej, resztę mleka, ekstrakt i mleko z czekoladą. Mieszamy aż składniki się połączą.

Do suchych składników wlewamy mokre.  Miksujemy na jednolitą masę.

Białka ubijamy na sztywno, dodajemy cukier, miksujemy jeszcze chwilę. Za pomocą łyżki delikatnie łączymy z masą czekoladową do całkowitego połączenia.

Gofrownicę rozgrzewamy, smarujemy odrobiną oleju i pieczemy gofry  według zaleceń producenta.

Smacznego 🙂

ciasta

Brownies z cukinią, masłem migdałowym bez mąki

Najlepsze brownies jakie do tej pory jadłam. Przepyszne, mokre, zdrowe, cudownie pachnące z dużą ilością orzechów i lekką nutą pomarańczy. Przepis z TEGO bloga.

DSC_0456

Składniki :

  • 1 szklanka naturalnego masła migdałowego
  • 1 i 1/2 szklanki cukinii startej na dużych oczkach
  • 1/2 szklanki syropu klonowego ( użyłam płynnego miodu )
  • 1/3 szklanki gorzkiego kakao
  • 1 jajo
  • 1 łyżeczka ekstraktu wanilioweo ( u mnie pomarańczowy )
  • 1 łyżeczka ekstraktu klonowego ( można zastąpić waniliowym – pominęłam )
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1 łyżeczka sody
  • 1 szklanka posiekanych orzechów pekan ( u mnie orzechy włoskie)
  • szczypta soli
  • skórka otarta z jednej dużej pomarańczy ( można pominąć ale polecam dodać )

Wszystkie składniki oprócz orzechów miksujemy tylko do połączenia składników. Dodajemy orzechy, mieszamy za pomocą łyżki. Masę przekładamy do formy 20×20 cm ( u mnie 21,5×21,5 cm )wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w 175°C przez 30-35 minut lub do suchego patyczka ( piekłam 45 minut ).

Smacznego 🙂

ciasteczka

Ciasteczka pieczarki

Ujęły mnie te ciasteczka swoim wyglądem. Przepis zanotowany już dawno, jednak realizacji doczekał się zeszłej soboty. Ciasteczka niezwykle kruche, wręcz rozsypują się w ustach. Smaczne choć wyczuwam delikatnie sodę, nie przeszkadza mi to jednak żeby znikł jej smak trzeba dodać mniej. Proste, łatwe i dość szybkie w przygotowaniu. Na pewno będą miały swoich zwolenników jak i przeciwników. Przy pierwszym kęsie nie ma nic w nich niezwykłego jednak pod koniec konsumpcji chce się więcej i więcej… Najlepiej podać je do kawy, herbaty lub innego napoju bo można dostać czkawki pałaszując bez popicia 😉 Przepis z Tej strony.

piecz4

Składniki : ( porcja na 40 małych lub jak u mnie 26 większych ciasteczek )

  • 150 g margaryny o temperaturze pokojowej
  • 6 łyżek cukru pudru
  • 1 jajo
  • 450 g mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej ( proponuję dodać – i tak też jest w niektórych przepisach 1/2 łyżeczki )
  • kakao
  • pusta plastikowa butelka

Mąkę mieszamy z sodą.

W osobnej misce masło ucieramy z cukrem aż masa będzie gładka. Dodajemy jajko, miksujemy. Wsypujemy stopniowo mąkę z sodą cały czas miksując aż ciasto będzie jednolite i gładkie.

Z ciasta formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego ( robiłam nieco większe ) układamy na blasze wyłożonej pergaminem w niewielkich odległościach, trochę urosną.

Kakao przesypujemy do małej najlepiej wysokiej miseczki, może być nawet kieliszek. Tak żeby cały gwint mógł się w nim zanurzyć. Zanurzamy gwint butelki w kakao i delikatnie wciskamy go w środek kulki do połowy. Delikatnie kręcimy butelką i wyjmujemy. I tak oto powstaje ” nóżka ” pieczarki. 🙂 Z resztą robimy dokładnie to samo.

Ciastka pieczemy w temp. 180°C przez 15 minut. Ja swoje piekłam niecałe 30 minut ze względu, że były większe. Przed włożeniem do piekarnika od góry przykryłam je papierem do pieczenia żeby się nie zrumieniły.

Smacznego 🙂

DSC_0031

Ciasteczka

muffinki

Muffinki kakaowe z czerwoną porzeczką

Porzeczkowy zawrót głowy trwa a dopiero połowa krzaka oberwana 🙂 Dziś fantastyczne kakaowe muffinki delikatne jak obłoczki. Słodycz świetnie przełamuje kwaskowatość porzeczki. Przepisz bloga Wino i oliwki.

DSC_0077001

Składniki : ( wyszło mi 12 muffinek z formy blaszkowej  + 3 z foremek silikonowych )

  • 1,5 szklanki mąki ( dałam tortową )
  • 3/4 szklanki cukru
  • 3 łyżki gorzkiego kakao
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1 jajko
  • 1/2 szklanki oleju
  • 150 g jogurtu naturalnego ( użyłam tureckiego dość gęstego)
  • 1/2 szklanki mleka
  • 1 szklanka czerwonej porzeczki

W jednej misce mieszamy suche składniki : mąkę, kakao, proszek do pieczenia, sodę, cukier. Całość przemieszałam trzepaczką aby rozbić grudki kakao.

W drugiej misce mieszamy : mleko, jajo, olej, jogurt. Przelewamy do suchych składników i mieszamy łopatką tylko do połączenia. Dodajemy oczyszczone porzeczki, mieszamy.

Masę przelewamy do foremek na muffiny do 3/4 wysokości. Pieczemy w temp. 200°C około 25 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

muffinkowo III