placuszki,naleśniki,gofry

Naleśniki bananowe

Kolejna moja propozycja na słodkie naleśniki dla małych niejadków tym razem z bananem, który jest smakiem przewodnim. Smaczne, szybkie i zawierające składniki, które zazwyczaj posiadamy w domu.

102511_20

Składniki : 

  • 1 szklanka mąki
  • 1,5 szklanki mleka
  • 2 jaja
  • 2 łyżki cukru
  • 1 banan

Mąkę, cukier, jajka i mleko mieszamy na jednolitą masę. Banana rozgniatamy widelcem lub miksujemy na mus. Dodajemy do ciasta. Zmiksować całość blenderem lub robotem. Smażymy naleśniki na lekko naoliwionej patelni na złoto z obu stron.

Smacznego 🙂

102511_17

placuszki,naleśniki,gofry

Gofry bez jajek

Ile razy zdarzyło mi się, ze chcąc upiec gofry w lodówce nie użyczysz jajka albo jest tylko jedno. Człowiek nastawiony już na chrupanie gofrów, dziecko wyczekujące z sosem czekoladowym… z pomocą przychodzą wtedy przepisy blogujących koleżanek i kolegów. I tak było tym razem…Gofry okazały się pyszne, chrupiące, niczym nie odbiegające smakiem w porównaniu z jajecznymi…Przepis z bloga Bardzo słodkie.

1DSC_3319

Składniki : 

  • 2 szklanki mąki
  • 1 opakowanie cukru waniliowego
  • 3 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 szklanki mleka
  • 4 łyżki oliwy
  • 2 łyżki wody

Wszystkie składniki mieszamy na gładką masę. Pieczemy gofry w gofrownicy według wskazań producenta.

Smacznego 🙂

rybka

Filety rybne w kremowym sosie

Ostra, bardzo aromatyczna, mięciutka i soczysta z kremowym sosem, cebulką i czosnkiem. Smaczna i robi się ją naprawdę szybko. Przepis africanbites.com

 

Filety rybne w kremowym sosie

 Składniki : 

  • 2-3 filety białej ryby
  • 2 łyzki oliwy lub oleju rzepakowego
  • 3/4 łyżki przypraw kreolskich ( przepis na przyprawy kreolskie znajdziesz w poprzednim poście TUTAJ )
  • 1/2 średniej cebuli posiekanej w kostkę ( dodałam całą )
  • 1 łyżeczka posiekanego czosnku lub 1/2 łyżeczki czosnku w proszku ( mój był bardzo pikantny więc dodałam tylko 1 ząbek )
  • 1/4 szklanki sosu pomidorowego ( można użyć również przecieru pomidorowego, sos będzie miał wyraźniejszy smak i kolor )
  • 1 łyżeczka tymianku lub ziół prowansalskich
  • 1/4 szklanki mleka
  • 1/4 szklanki kremówki ( można również użyć kwaśnej śmietany )
  • 1/2 – 1 szklanki wody lub bulionu ( dodałam 1/2 szklanki bulionu warzywnego )
  • 1/2 łyżeczki wędzonej papryki
  • 1/2 łyżeczki czarnego lub białego pieprzu
  • 1-2 łyżki posiekanej pietruszki
  • sól do smaku

Filety umyć, osuszyć. Posypać solą, pieprzem i natrzeć przyprawami creolskimi. Ja również na tym etapie natarłam ryby ziołami prowansalskimi pomijając dodawanie ich do sosu. Odstawiamy.

Rozgrzewamy patelnię z olejem. Smażymy ryby z obu stron na złoty kolor po 2 minuty.

Ściągamy ryby z patelni. Na patelnię dodajemy niewielką ilośc oleju jeśli będzie taka potrzeba i wrzucamy posiekaną cebulę oraz czosnek. Smażymy około 5 minut aż zmiękną i będą brązowe. Następnie dodajemy mleko, kremówkę, sos pomidorowy, zioła prowansalskie ( jeśli wczesniej nie natrzecie niemi ryby ), bulion, wędzoną paprykę i natkę pietruszki. Całosć doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy 7-8 minut. Po tym czasie dodajemy rybę. Gotujemy 2 minuty, ewentualnie doprawiamy solą, pieprzem, podajemy.

Smacznego 🙂

 

muffinki

Muffinki z białą czekoladą

Chociaż biała czekolada nie leżała nawet koło czekolady jak to niektórzy mówią to ja ją  uwielbiam. Na szybko potrzebowałam sprawdzonego, dobrego przepisu na muffiny ale zawsze brakowało mi znaczącego składnika więc postanowiłam zmodyfikować Ten przepis. Wyszły obłędne i nawet zostałam poproszona o przepis 🙂

1DSC_1959

Składniki na 12 muffin : 

  • 120 g cukru
  • 1 duże jajko
  • 190 g przesianej mąki
  • 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
  • 180 ml mleka
  • 60 ml oleju
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
  • 65 g posiekanej białej czekolady

Ponad to : 

  • 50 g białej czekolady

W jednej misce mieszamy suche składniki : mąkę, sól, proszek, cukier, gałkę.

W drugiej łączymy mokre składniki : Jajko, olej, mleko, ekstrakt.

Mokre składniki mieszamy z suchymi. Najlepiej za pomocą łopatki i tylko do połączenia składników. Dodajemy pociętą czekoladę, mieszamy.

Ciasto przekładamy do foremek na muffiny. Pieczemy w 180°C przez 20-25 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Odstawiamy do ostygnięcia.

Pozostałe 50 g czekolady rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Za pomocą łyżeczki nanosimy ją na wierzch każdej muffinki.

Smacznego:)

ciasta

Piernik z dżemem i kremem migdałowym

Piernik, który można jeść zaraz po przygotowaniu. Przełożony dżemem i kremem migdałowym u mnie w wersji niesłodkiej co sprawia, że całość nie jest przesłodzona. Bardzo smaczny a polewa czekoladowa dopełnia całości. Na pewno nie pożałujecie 🙂 Przepis z bloga Dine&Dash.

odpierniczone1 (2)

Składniki :

  • 2 szklanki mąki
  • 1 szklanka cukru
  • 1 szklanka mleka
  • 1/2 kostki masła ( 125 g )
  • 2 jaja
  • 3 łyżki gęstego dżemu z czerwonej porzeczki ( użyłam dżemu z czerwonej porzeczki z korzennymi przyprawam)lub innego ( w oryginale powideł śliwkowych )
  • 2 łyżki miodu ( dałam melasę )
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 2 łyżeczki mielonego imbiru
  • 2 łyżeczki mielonego kardamonu
  • 1 łyżeczka mielonego cynamonu
  • 1 łyżeczka mielonej gałki muszkatołowej

Mąkę przesiewamy.

Masło wkładamy do rondla. Na niewielkim gazie podgrzewamy do momentu aż się rozpuści. Dodajemy cukier, mieszamy. Dodajemy powidła, miód i przyprawy. Podgrzewamy jeszcze 2-3 minuty, zdejmujemy z ognia. Następnie dodajemy sodę, mleko i roztrzepane jajka. Cały czas mieszając dodajemy stopniowo mąkę, mieszamy aż dobrze się połączy z resztą składników.

Ciasto przelewamy do keksówki o długości 26 cm,  pieczemy w 180°C przez 45 minut lub do tzw. suchego patyczka. Upieczone wyciągamy, odstawiamy do ostygnięcia.

Krem migdałowy : 

Podaje 2 sposoby przygotowania. Ja robiłam z kremówką bez cukru, natomiast w oryginale są tylko migdały z cukrem. Wybór należy do Was. Ja swojego kremu nie zmiksowałam na całkiem gładki ale nam to nie przeszkadzało. Natomiast jeśli chcecie całkiem gładki krem przygotujcie się na wielokrotne mielenie migdałów w odstępach czasowych, żeby nie zajechać blendera czy malaksera lub wcześniej zmielcie migdały.

  • szklanka migdałów
  • 2 łyżki cukru ( moja mało słodka wersja masy zamiast cukru 1/2 szklanki kremówki )

Ponad to :

  • dżem porzeczkowy gęsty ( lub inny ) do przełożenia lub powidła śliwkowe
  • tabliczka czekolady ( mleczna, ciemna, gorzka – jaką lubicie )
  • 1/2 szklanki kremówki

Ostudzony piernik przecinamy na 3 części. Na pierwszy blat rozsmarowujemy masę migdałową. Nakładamy 2 część ciasta i wierzch smarujemy dżemem, na dżem nakładamy ostatnią część ciasta.

W kąpieli wodnej rozpuszczamy czekoladę razem z kremówką. Kiedy czekolada będzie lejąca i lśniąca polewamy nią ciasto.

Smacznego 🙂

odpierniczone1 (1)

ciasta

Drożdżowy warkocz z makiem

Zamarzył mi się makowiec z domową masa makową. Ilość napchanej przeze mnie masy wprawdzie zmieniło pierwotny wygląd jaki miało mieć ciasto ( niestety zbyt dużo nadzienia sprawiło, że zamiast wieńca udało mi się zapleść tylko warkocz) ale mimo to wyszło przepyszne. Już zaplanowałam ponowne pieczenie na Święta. Ciasto jest bardzo duże, odpowiednio przechowywane długo zachowuje świeżość. Przepis z bloga My man`s kitchen.

1mezeki_42

Składniki :

  • 450 g mąki pszennej
  • 200 ml mleka
  • 25 g świeżych drożdży
  • 3 żółtka ( białka odkładamy, wykorzystamy je do masy makowej )
  • 50 g roztopionego masła
  • 1/2 szklanki cukru
  • 1 łyżeczka soli
  • 500 g masy makowej ( Tutaj przepis na domową masę makową )

Ponad to :

  • roztrzepane jajko do posmarowania rolady

Drożdże rozcieramy z łyżką cukru i mlekiem. Odstawiamy na 10 minut żeby zaczęły pracować.

Mąkę przesiewamy z cukrem i solą. Dodajemy zaczyn drozdżowy, żółtka, mieszamy. Gdy mąka zacznie być wchłaniana dodajemy masło. Zagniatamy aż ciasto będzie gładkie i elastyczne ( ok 8 minut ).

Ciasto wkładamy do naoliwionej miski, przykrywamy i pozostawiamy do podwojenia objętości.

Chwilę przed dalszym działaniem z ciastem białka ubijamy na sztywno i delikatnie dodajemy, mieszając łopatką do masy makowej.

Po wyrośnięciu ciasto kilkakrotnie uderzyć pięścią w celu odgazowania. Wykładamy na stolnicę i wałkujemy na prostokąt o grubości ok 3-5 mm. Równomiernie rozkładamy masę makową pozostawiając ok 1cm odległości od każdego boku. Całość zwijamy w roladę. Roladę przecinamy na połowę tak aby jeden koniec nie został przecięty.  Oba ramiona zaplatamy ze sobą masą makową ku górze. Formujemy okrąg lub zostawiamy ( po uformowaniu w okrąg będziecie mieli wieniec ). Przykrywamy ściereczką i pozostawiamy na 15 minut do napuszenia.

Piekarnik nagrzewamy do 180°C

Przed włożeniem do piekarnika smarujemy warkocz rozbełtanym jajkiem. Pieczemy 35 minut do złotego koloru. Gorącą polewamy lukrem lub smarujemy miodem.

Smacznego 🙂

1mezeki_29

domowego wyrobu

Domowa masa makowa

Kupujecie masę makową ? Ja szczerze przyznam,że nie kupowałam bo nie przepadałam za makowcami i innymi wypiekami z makowym nadzieniem. Do czasu…kiedy nabrałam straszną ochotę na makowca z domowa masą makową….z dużą iloscią orzechów, skórki kandyzowanej i suszonych moreli a nie jak te kupne zmielone nie wiadomo co….z domową masa makową to już inna bajka…pyszna bajka 🙂 Przepis z bloga My man`s kitchen.

201891 (2)-001

Składniki : ( na ok 1,5 kg masy )

  • 500 g suchego maku
  • 4-5 łyżek miodu
  • 50 g masła
  • sól
  • sok z cytryny
  • 2-3 łyżki kakao ( opcjonalnie – polecam dodać )
  • 2 szklanki mleka ( lub mniej w zależności jak gęstą masę chcemy mieć. Ja dodalam 2 i gęstość była dobra )
  • ulubione bakalie : u mnie orzechy laskowe, skórki kandyzowane, suszone morele ( ilość wedle uznania )

Mak zalewamy gorącą wodą 3-4 cm ponad jego poziom. Stawiamy na średni ogień i gotujemy 30-35 minut od czasu do czasu mieszając.

Ugotowany mak odsączamy na sicie do momentu aż przestygnie. Następnie mielimy w maszynce do mięsa 2 krotnie. Ja przyśpieszyłam ten proces i zbkenderowałam.

Masło, miód i bakalie podsmażamy razem na patelnii. Odstawiamy do przestygnięcia. Do masy makowej dodajemy mleko, kakao, bakalie, sok z cytryny, sól, ewentualnie dosładzamy cukrem.

Smacznego 🙂

dania główne

Zapiekanka chlebowa

Połaczenie pizzy z nadzieniem przypominającym te w quiche lorraine. Nadzienie można zrobić tak naprawdę z tego co mamy w lodówce. Bardzo syta i smaczna. Przepis Olgi Smile.

11kluseczki_184

Składniki na ciasto :

  • 450 g mąki pszennej chlebowej
  • 180 ml letniej wody
  • 1 łyżeczka soli
  • 50 g masła
  • 2 łyzeczki suszonych drożdży

Wszystkie składniki łaczymy ze sobą. Wyrabiamy na gładkie ciasto. Wkładamy do naoliwionej miski, przykrywamy lnianą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do podwojenia objętości.

Nadzienie : 

  • 1/2 kg pora ( białej części ) – ( użyłam jedynie 1/2 niwielkiego pora )
  • 150 g salami lub bekonu ( może być każda inna wędlina jaką lubimy. U mnie szynka )
  • 100 g fety ( u mnie spora garść żółtego sera )
  • 250 ml śmietany ( użyłam gęstego jogurtu greckiego )
  • 2 jaja
  • 100 ml mleka jeśli śmietana jest zbyt gęsta ( dodałam do jogurtu )
  • łyżka masła
  • sól

Pora siekamy i podsmażamy na maśle. Odstawiamy. Salami/bekon/inna wędlina kroimy w niewielką kostkę.

Wyrośnięte ciasto ponownie chwilę wyrabiamy, rozwałkowujemy i wykładamy naczynie żaroodporne. U mnie forma 25×25 cm. Na dnie ciasta układamy pora, następnie mięso, kruszymy fetę. Śmietanę/jogurt łączymy z jajkami, solą i w razie potrzeby mlekiem. Ja tutaj dodałam ser żółty starty na drobnych oczkach. Zalewamy warzywa. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200°C i pieczemy 30-35 minut

Smacznego 🙂

napoje,alkohole

Dyniowa gorąca czekolada

Rozgrzewająca, korzenna z delikatną nutą dyni. Dla mnie nieco za słodka ale zawsze biała czekolada w tej postaci jest dla mnie za słodka i za dużo nie mogę takie wypić ale jest to fajna odmiana rogrzewającej czekolady z nienachalnym dyniowym akcentem 🙂 Przepis z tidymom.net .

1mantalos_333

Składniki : 

  • 1,5 szklanki mleka
  • 1/2 szklanki puree z dyni
  • 1/2 łyżeczki przyprawy do potraw z dyni
  • szczypta mielonych goździków
  • 1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
  • szczypta soli
  • 55 g białej czekolady

W rondelku na niewielkim ogniu podgrzewamy mleko, puree z dyni, przyprawy i ekstrakt. Kiedy całość będzie gorąca ściągamy z ognia i dodajemy pociętą na małe kawałki czekoladę. Mieszamy do rozpuszczenia. Przelewamy do szklanek dekorujemy bitą smietaną – opcjonalnie – u mnie bez. Podajemy 🙂

Smacznego 🙂

festiwal dyniRozgrzewające napoje na jesień

desery

Cytrynowy krem z kaszy manny ( to ciast, tortów, deserów )

Krem ten pokazywałam już w poście na kruche babeczki ale postanowiłam wyodrębnić go osobno zwróciwszy uwagę na jego wszechstronne zastosowanie. Możemy przełożyć nim torty, ciasta, świetne nadzienie do kruchych, biszkoptowych babeczek. Jako masa pomiędzy dwa ciasteczka czy najzwyczjniej w świecie sam w sobie jest rewelacyjnym deserem do, którego fajnym dodatkiem są owoce. Oprócz smaku cytrynowego można nadać mu milion innych począwszy od pomarańczowego a skończywszy na czekoladowym. To tylko od naszej wyobraźni zależy w jakiej formie go podamy. Obłędny w smaku. Przepis pochodzi z zeszytu teściowej.

1DSC_1008

Składniki na krem : 

  • 2 szklanki mleka
  • 8 płaskich łyżeczek kaszy manny
  • 1/2 kostki miękkiego masła ( 125 g )
  • 1/4 szklanki cukru pudru
  • skórka otarta z jednej średniej cytryny lub inny dodatek smakowy

Kaszę wsypujemy do mleka. Stawiamy na niewielki gaz i cały czas mieszając gotujemy ok 20 minut aż będzie gęsta. Przykrywamy wierzch folią tak aby dotykał kaszy ( nie zrobi nam się wtedy kożuch ) i pozostawiamy do ostygnięcia.

Zimna kaszę miksujemy blenderem na gładką masę stopniowo dodając masło, cukier i skórkę z cytryny.

Smacznego 🙂