ciasteczka

Klejah – irackie ciasteczka kardamonowe

Nie za słodkie z wyraźną nutą kardamonu. Łatwe i przyjemne w przygotowaniu 🙂 Po wyjęciu z piekarnika dość twarde i mocno kruche ale jak trochę poleżą zmiękną. Przepis z bloga Tak sobie pichcę.

Składniki : 

  • 3 szklanki maki pszennej razowej ( może być również pszenna pełnoziarnista lub zwykła mąka )
  • 1/2 szklanki + 2 łyżki oleju kukurydzianego lub słonecznikowego ( użyłam rzepakowego )
  • 3/4 szklanki jasnego cukru trzcinowego
  • 1/4 szklanki mleka o niskiej zawartości tłuszczu
  • 1 jajko roztrzepane
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • szczypta szafranu
  • 2 łyżeczki mielonego kardamonu

Ponad to : 

  • jedno roztrzepane jajko
  • 2 łyżki mleka

Do rondelka wkładamy mleko i cukier. Podgrzewamy na małym ogniu cały czas mieszając aż cukier się rozpuści. Nie zagotowujemy !!! Zestawiamy z ognia, pozostawiamy do ostygnięcia.

W misce łączymy przesianą mąkę, proszek, szafran, kardamon. Dodajemy olej mieszamy aż powstaną okruchy. Dodajemy jajko i przestudzone mleko z cukrem. Zagniatamy lub dobrze mieszamy aż składniki dobrze się połącza.

Ciasto owijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na 10-15 minut. Ja pozostawiłam na całą noc, dopiero drugiego dnia wypiekałam ciasteczka.

Ciasto wyciągamy na oprószoną mąką stolnicę. Wałkujemy na grubość ok 3 mm. Wyciamy okrągłe ciasteczka o średnicy ok 6 cm. Układamy na blasze wyłożonej pergaminem w ok 3 cm odległościach. Na każdym ciastku za pomocą noża robimy krateczkę.

Jajko łączymy z mlekiem. Smarujemy wierzch wszystkich ciasteczek. Pieczemy w temp. 180°C przez 15-20 minut – do zrumienienia.

Smacznego 🙂

 

pieczywo słodkie i wytrawne

Chleb dyniowy na drożdżach

Kolejny chleb na drożdżach, którym jestem zachwycona. Żałowałam,że upiekłam tylko jeden. Następnym razem się poprawię 🙂 Mięciutki, puszysty, pyszny….Gorąco polecam 🙂 Przepis z bloga Prawo do gotowania z pasją.

1mantalos_35

Składniki : 

  • 150 g puree z pieczonej dyni hokkaido
  • 300 g maki pszennej typ 500 ( użyłam tortowej )
  • 150 ml mleka 2%
  • 3 łyżki posiekanych pestek dyni ( pominęłam )
  • 1 łyżeczka suszonych drożdży
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka cukru

W misce łączymy mąkę, drożdże, sól, cukier, pestki dyni i puree z dyni. Mieszamy robotem za pomocą haka, ręcznie lub drewnianą łyżką. Dodajemy lekko podgrzane mleko ( trochę cieplejsze niż temp. pokojowej – nie za ciepłem bo zabije nam drożdże ) i wyrabiamy na jednolite ciasto. Odstawiamy pod przykryciem do wyrośnięcia na ok 2 godziny aż podwoi swoją objętość.

Po tym czasie ciasto oprószamy mąką i zagniatamy 2-3 minuty. Przekładamy do formy na chleb lub do małej keksówki o wymiarach ok 13×23 cm wcześniej posmarowanej olejem i wysypanej mąką, otrębami lub czym lubicie. Przykrywamy ściereczką i pozostawiamy na kolejne 35-40 minut do ponownego wyrośnięcia ( u mnie wyrastało długo dłużej bo w tym samym czasie robiłam jeszcze chleb na zakwasie ).

Chleb pieczemy w 220°C przez 30-35 minut przy czym 10 minut przed końcem można zmniejszyć temp. do 190-200° C lub przykryć chlebek z wierzchu, żeby za bardzo się nie zrumienił od góry.

Smacznego 🙂

Wypiek bierze udział we wrześniowej liście  „Na zakwasie i na drożdżach”  prowadzonej  przez Akacjowy blog.

1mantalos_25

zupy

Kremowa zupa kalafiorowa z curry

Rozgrzewająca, bardzo smaczna, syta. Najlepsza ze świeżo upieczonymi grzankami. Prosta i szybka w przygotowaniu. Przepis z bloga Chili&tonka.

Składniki : 

  • 1 kalafior
  • 300 ml płynnej śmietany ( zastąpiłam mlekiem )
  • 1 czubata łyżeczka curry
  • sól, pieprz do smaku

Kalafior dzielimy na różyczki. Zalewamy śmietaną/mlekiem i ok 1 L wody tak aby kalafior był w całości przykryty. Całość dobrze solimy, wstawiamy na gaz i gotujemy pod przykryciem aż kalafior będzie miękki. Następnie dodajemy curry i miksujemy całość na gładki krem. Doprawiamy solą, pieprzem.

Najlepiej przed zmiksowaniem odlać trochę płynów, zmiksować i ewentualnie jeśli zupa jest za gęsta dolać odlany płyn. Dzięki temu zupa nie będzie za rzadka a o gęstości będziemy mogli sami decydować.

Smacznego 🙂

 

babki,babeczki

Kruche babeczki z kremem cytrynowym z kaszy manny

Połączenie idealne !!! Kruchy spód z przepysznym cytrynowym kremem z kaszy manny – idealnie słodki do tego owoce. Gorąco polecam. Przepis na krem z zeszytu teściowej, natomiast na kruche spody z bloga Kuchnia na obcasach.

111DSC_0976

Składniki na kruche ciasto : ( na około 15 – 17 babeczek )

  • 1 szklanka mąki
  • 100 g zimnego masła pociętego na mniejsze kawałki
  • 1 żółtko
  • 1/4 szklanki cukru pudru

Wszystkie składniki siekamy nożem aż uzyskają konsystencje kruszonki następnie szybko i sprawnie zagniatamy na jednolitą masę. Ciasto zawijamy w folię spożywczą i odstawiamy do lodówki na godzinę. Można również przygotować je 1 lub 2 dni wcześniej.

Ciasto wyciągamy z lodówki. wałkujemy, wyklejamy formy na babeczki wcześniej dobrze natłuszczone masłem. Dno każdej babeczki nakłuwamy widelcem, nakładamy kawałek foli aluminiowej lub papieru do pieczenia, obciążamy grochem lub fasolą i pieczemy w temp. 180°C przez 10-15 minut. Ściągamy obciążenie, odstawiamy do ostygnięcia.

Składniki na krem : 

  • 2 szklanki mleka
  • 8 płaskich łyżeczek kaszy manny
  • 1/2 kostki miękkiego masła ( 125 g )
  • 1/4 szklanki cukru pudru
  • skórka otarta z jednej średniej cytryny

Ponad to : 

  • borówki

Kaszę wsypujemy do mleka. Stawiamy na niewielki gaz i cały czas mieszając gotujemy ok 20 minut aż będzie gęsta. Przykrywamy wierzch folią tak aby dotykał kaszy ( nie zrobi nam się wtedy kożuch ) i pozostawiamy do ostygnięcia.

Zimna kaszę miksujemy blenderem na gładką masę stopniowo dodając masło, cukier i skórkę z cytryny.

Krem przekładamy do babeczek. Na wierzchu układamy borówki.

Smacznego 🙂

Ciacho na widelcu

pieczywo słodkie i wytrawne

Nocne bułeczki

Idealne żeby rankiem cieszyć się świeżym, domowym pieczywem. Ciasto wyrabia się ekspresowo, potem tylko do lodówki na noc a rano formujemy, chwilę czekamy i pieczemy. Świetne zaraz po upieczeniu ale 2 czy 3 dnia też niczego sobie. Przepis z bloga Smaczna Pyza.

 

Nocne bułeczki

 Składniki : ( na 11-12 bułeczek )

  • 500 g maki pszennej ( użyłam tortowej )
  • 1 łyżka maki ziemniaczanej
  • 40 g świeżych drożdży
  • 2 łyżeczki cukru
  • 1 mała łyżeczka soli
  • 125 ml mleka
  • 125 ml wody
  • 1/3 szklanki oleju roślinnego

Ponadto : 

  • 1 roztrzepane jajo
  • mak, sezam 

Drożdże mieszamy z cukrem, 2 łyżeczkami maki pszennej i lekutko ciepłym mlekiem ( za ciepłe mleko może zabić drożdże więc pamiętajcie, ze ma być tylko, tylko ciepłe ). Odstawiamy w ciepłe miejsce aż drożdże zaczną pracować.

 Do miski przesiewamy mąki. Dodajemy wyrośnięte drożdże, sól, letnią wodę i olej. Zagniatamy aż ciasto będzie jednolite, gładkie i nie będzie lepić się do rąk. Ciasto bardzo szybko się wyrabia. U mnie jakieś 2 minuty. Miskę smarujemy olejem, przekładamy uformowaną kulę, przykrywamy ściereczka i wkładamy na noc do lodówki.

Rano drugiego dnia ciasto wyjmujemy z lodówki, chwilę zagniatamy. Dzielimy na 12 części i formujemy z bułeczki. Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 30 minut do wyrośnięcia. 

Po tym czasie bułeczki smarujemy jajkiem, posypujemy suchym makiem, sezamem. Pieczemy w temp. 220°C przez 20-25 minut. Uwaga trzeba pilnować żeby się nie przypaliły.

Smacznego 🙂

Nocne bułeczki

na zakwasie i na drożdżach

napoje,alkohole

Kawa frappe

Piliście kiedyś frappe, nie ? no to koniecznie biegnijcie do kuchni zrobić, no chyba,że już w niej jesteście. Cudowna, orzeźwiająca, zimna. Must have na takie upały 🙂 Przepis z bloga Magiel kuchenny.

1kawaaa_7

Składniki : ( 1 porcja )

  • 2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
  • cukier – tyle ile słodzimy
  • zimna woda – tyle by zakryła sypkie składniki
  • mleko

Kawę z cukrem umieszczamy w wąskim wysokim naczyniu, zalewamy wodą, miksujemy mikserem do momentu aż zrobi nam się sztywna, gęsta piana. Następnie pianę przekładamy łyżką do szklanki i zalewamy do pełna zimnym mlekiem najlepiej po wypukłej stronie łyżki, żeby nie zniszczyło nam struktury piany. Dodatkowo możemy dorzucić kostki lodu.

* jeśli nie macie wysokiego wysokiego naczynia jak ja weźcie kubek a do miksera przymocujcie tylko jedno pióro i miksujcie 🙂

Smacznego 🙂

Kawa ...I co dalej?

pasty,sosy,dipy

Dressing na serku z makiem do sałatek owocowych

Bardzo zaciekawił mnie dressing, który ostatnio widuję w internecie w, którego skład wchodzi mak. Niestety wszystkie przepisy zawierają majonez i jest on bardzie wytrawny, nie nadaje się na moje kubki smakowe do sałatek owocowo-warzywnych. A taki właśnie chciałam. Więc wymyśliłam swój z tego co akurat zawierała moja lodówka. Wyszedł bardzo smaczny, lekko słodkawy z chrupiącymi kuleczkami maku 🙂 Zamiast serka można użyć jogurtu, śmietany czy kremówki tylko z tym ostatnim to już kalorycznie 🙂

1DSC_1432

Składniki :

  • 1 czubata łyżka serka quark lub innego kremowego np.  philadelphia
  • 3 łyżki mleka
  • 1 łyżka miodu
  •  1 łyżka soku z cytryny
  • 1 łyżeczka suchego maku

Serek mieszamy z mlekiem i sokiem z cytryny na gładką, płynną masę. Jeśli jest zbyt gęsta możemy dolać więcej mleka. Dodajemy pozostałe składniki, mieszamy. Polewamy sałatkę.

Smacznego 🙂

Domowy Wyrób

ciasta

Torcik truskawkowy z kremem z kaszy manny

Niedługo Dzień Matki i pewnie większość z Was planuje zrobić dla mamy tort albo inny słodki upominek. Mam dla Was fantastyczny przepis na torcik na zimno – nie może nie wyjść. Jest to najlepsze ciasto na zimno jakie do tej pory robiłam…Ciasteczkowy spód idealnie współgra z maślanym, nie za słodkim kremem z kaszy manny. Całości dopełniają truskawki zalane galaretką…coś pysznego !!! Przepis z bloga Gotuj z cukiereczkiem .

1DSC_0233

 Składniki na spód :

  • 200 g pełnoziarnistych ciasteczek digestive
  • 100 g masła

Ciasteczka kruszymy na pył. Dodajemy roztopione masło. Mieszamy. Wykładamy spód tortownicy o średnicy ok 22 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Wkładamy do lodówki na 30 minut.

Składniki na masę :

  • 600 ml mleka
  • 8 łyżek kaszy manny
  • 200 g masła
  • 1 szklanka cukru pudru
  • 1 jajko ( pominęłam, nie jadam jaj na surowo )

Ponad to : 

  • około 200 g truskawek
  • 100 g borówek amerykańskich ( opcjonalnie,pominęłam )
  • galaretka truskawkowa

Mleko doprowadzamy do wrzenia, dodajemy kaszę mannę i cały czas mieszając gotujemy ok 10 minut. Odstawiamy do ostygnięcia i stężenia.

Do kaszy dodajemy cukrem i masło. Całość miksujemy blenderem na gładką jednolitą masę. Masę wylewamy na spód ciasteczkowy, równamy.

Na wierzchu układamy truskawki, borówki. Galaretkę rozpuszczamy w 350 ml wrzącej wody, kiedy ostygnie i zacznie tężeć zalewamy nią truskawki. Całość wstawiamy na kilka godzin a najlepiej noc do lodówki.

Smacznego 🙂

1DSC_0271

słodki prezent na dzień matki

dania główne z makaronu

Farfalle z wędzonym łososiem, kremowym sosem i szczypiorkiem

Makaron nieco w innym wydaniu jaki Wam do tej pory proponowałam….z kremowym serkiem, soczystymi, świeżymi pomidorami, szczypiorkiem i wędzonym łososiem…bardzo smaczne połączenie. Robi się go szybko i przyjemnie 🙂 Przepis z miesięcznika BBC Good food.

 

Farfalie z wędzonym łososiem, kremowym sosem i szczypiorkiem

Składniki : 

  • 250 g makarony farfalle
  • 175 g rozdrobnionego wędzonego łososia 
  • 4 niewielkie pomidory lub 3 średnie pokrojone w niewielką kostkę
  • 250 g kremowego serka typu cream cheese : quark, philadelphia
  • 5 łyżek mleka
  • mała garść posiekanego szczypiorku ( dałam mały pęczek )
  • parmezan lub inny ser do podania ( u mnie feta )
  • sól, pieprz

Makaron gotujemy al`dente.

Na patelnię wlewamy mleko, dodajemy ser. Podgrzewamy na małym ogniu cały czas mieszając aż serek się połączy z mlekiem i będzie kremowy. Dorzucamy pomidory, podgrzewamy minutkę. Po tym czasie dodajemy szczypiorek i łososia. Mieszamy. Dodajemy makaron. Serwujemy ze starym serem lub pokruszoną fetą. Ewentualnie doprawiamy.

Smacznego 🙂

Farfalie z wędzonym łososiem, kremowym sosem i szczypiorkiem

     „BIORĘ UDZIAŁ W KONKURSIE WWW.COOKINGGOODLOOKING.BLOG.PL ”


dania główne

Tarta na spodzie pełnoziarnistym ze szparagami

Druga tarta jaką chciałabym się z Wami podzielić. Zdrowa bo na pełnoziarnistym spodzie z dodatkiem płatków owsianych, syta i przepyszna. Absolutnie do powtórzenia i to nie raz. Przepis z miesięcznika ” KevytKokki 6/2011 ”

11food_313

Składniki na spód : 

  • 200 ml mąki pszennej pełnoziarnistej
  • 100 ml płatków owsianych
  • 1/2 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia ( zapomniałam dodać )
  • 75 ml masła z lodówki
  • 100 ml mleka 1,5 %

Mąkę, płatki, sól i proszek mieszamy. Dodajemy masło, siekamy aż całość będzie wyglądała jak kruszonka. Na koniec dodajemy mleko i szybko ale dokładnie wyrabiamy jednolite kruche ciasto. Zawijamy w folię spożywczą, wkładamy na 15 minut do lodówki.

Po tym czasie ciastem wykładamy formę o średnicy 22 cm tak aby uformować również boki o 2,5-3 cm wysokości. Ciasto nakłuwamy widelcem i odstawiamy do lodówki na 30 minut.

Na ciasto nakładamy papier do pieczenia lub folię aluminiową, obciążamy grochem lub fasolą. Pieczemy w temp. 175°C przez 10 minut.

Nadzienie :

  • około 300 g zielonych szparagów
  • 4 jaja
  • 125 ml mleka 1,5 %
  • 100 g ulubionego sera startego na małych oczkach
  • 1/2 łyżeczki mielonego pieprzu
  • sól
  • 2 łyżki posiekanego szczypiorku ( dodałam niewielki pęczek )

Jaja, mleko, sól, pieprz, szczypiorek i połowę sera dobrze mieszamy. Ze szparagów odcinamy zdrewniałe końcówki. Układamy na podpieczonym spodzie. Na wierzch wylewamy mieszaninę jajeczną i posypujemy resztą sera. Można dodatkowo lekko wzruszyć żeby szparagi wypłynęły na wierzch. Całość zapiekamy w piekarniku dalej w 175°C przez 30 minut.

Smacznego 🙂

Tarta na spodzie pełnoziarnistym ze szparagami

Dania dla urody