placuszki,naleśniki,gofry

Pełnoziarniste gofry z cukinią

Lekko słodkie ale jednak wytrawne, zdrowe. Cukinia sprawia, że w środku są wilgotne. Puszyste a zarazem chrupiące. Idealne z kapką miodu czy jogurtem. Przepis z the law students wife.

gofry

Składniki : ( wyszło mi 16 sztuk )

  • 2 szklanki mąki pszennej pełnoziarnistej
  • 1 szklanka mąki uniwersalnej
  • 1 łyżeczka sody
  • 1 łyżeczka soli
  • 3/4 łyżeczki mielonego cynamonu
  • 1/4 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
  • 1/4 szklanki cukru brązowego
  • 4 duże jaja o temp. pokojowej
  • 2 i 1/2 szklanki mleka o temp. pokojowej
  • 1/2 szklanki jogurtu greckiego 2% ( u mnie pełnotłusty )
  • 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego ( dałam łyżkę cukru waniliowego )
  • 1 szklanka startej cukinii odciśniętej z nadmiaru soków
  • 1 łyżka skórki otartej z cytryny ( dałam zaledwie 1 łyżeczkę ale jeśli macie na tyle cytryn to dajcie sporą łyżkę )
  • 1/4 szklanki posiekanych orzechów włoskich ( pominęłam )

W jednej misce mieszamy maki, cukier, cynamon, sól, sodę, gałkę. W drugiej łączymy jaja, mleko, jogurt, ekstrakt. Składniki mokre przelewamy do suchych, mieszamy na jednolitą masę. Na koniec dodajemy cukinię, skórkę z cytryny i orzechy. Mieszamy.

Rozgrzewamy gofrownicę, smarujemy olejem i smażymy według zaleceń producenta.

Smacznego 🙂

Dania dla urody

dania główne

Pieczone piersi kurczaka w panierce z nachos

Nachos jest naprawdę bardzo fajnym produktem na panierkę. Kurczak w środku jest soczysty a z zewnątrz chrypiący i idealnie doprawiony. Ja podałam go na obiad ale rewelacyjnie sprawdzi się na przyjęciach pocięty w mniejsze porcje podany z dipem. Przepis z spendwithpennies.com

1tart2_88

Składniki : 

  • około 1/3 opakowania nachos ( wybieramy swój ulubiony smak- u mnie pikantne. Ilość również będzie zależała od tego czy piersi będziemy panierować w całości czy potniemy je na kawałki  )
  • 1 jajko
  • 2 łyżki mleka
  • 2 piersi z kurczaka

Nachos rozkruszamy wałkiem na grubość konsystencji drobno mielonej bułki tartej. Ewentualnie doprawiamy – ja swoje jeszcze lekko doprawiłam. Piersi myjemy pod bieżącą woda, osuszamy. Jajko roztrzepujemy, mieszamy z mlekiem. Piersi kroimy w paski lub zostawiamy w całości.

Mięso maczamy w mieszaninie jajka i mleka, panierujemy w rozdrobnionych nachos. Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.

Piekarnik rozgrzewamy do 205°C. Wkładamy piersi, pieczemy 15-17 minut lub do momentu aż będą upieczone ( u mnie 20 minut i były idealne ).

Podajemy do obiadu lub z dipem jako przekąskę, przystawkę czy zakąskę 🙂

Smacznego 🙂

Na majówkęZdrowy tryb życia

ciasta

Szarlotka z kremem waniliowym

Na Święta większość piekła baby, mazurki, serniki a ja postanowiłam upiec szarlotkę. Ale nie taką zwykłą – wyszukaną, z kremem, wersja ekskluzywna. Nie powiem roboty przy niej pól dnia albo nawet i cały ale efekt wyśmienity dlatego warto się o nią pokusić. Przepis z bloga Słodka pasja.

11wielkan_121

Ciasto kruche : 

  • 500 g mąki
  • 200 g cukru
  • 300 g zimnego masła
  • 4 żółtka
  • ziarenka z 1/2 laski wanilii
  • szczypta soli

Mąkę przesiewamy z solą. Dodajemy  cukier i pokrojone w kawałki zimne masło. Siekamy nożem aż całość będzie miała konsystencję grubo mielonej bułki tartej. Kolejno dodajemy ziarenka z wanilii i żółtka. Mieszamy i zagniatamy dokładnie ale krótko na jednolite ciasto. Ciasto dzielimy na 2 równe części zawijamy w folię spożywczą i odkładamy do lodówki na 30 minut. Po tym czasie wyjmujemy jedną część rozwałkowujemy na wielkość blachy o wymiarach ok 25×35 cm. Wykładamy formę. Pieczemy w 180°C przez 15 minut. Z drugą częścią ciasta postępujemy tak samo.

Ja swoje ciasto zrobiłam dzień wcześniej. włożyłam do lodówki. Drugiego dnia starłam na tarce o dużych oczkach, ugniotłam ciasto rękoma, wierzch wyrównałam szklanką i upiekłam.

 Krem budyniowy :

  • 500 ml mleka 3,2 %
  • 3 żółtka
  • 150 g cukru
  • 50 g skrobi kukurydzianej
  • ziarenka z 1/2 laski wanilii lub 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego

Żółtka ucieramy z cukrem na jasny, puszysty krem. Dodajemy skrobię kukurydzianą, mieszamy.

Mleko zagotowujemy, dodajemy ziarenka z 1/2 wanilii. Zdejmujemy z ognia. Do żółtek wlewamy odrobinę gorącego mleka cały czas mieszając. Tak hartujemy żółtka. Stopniowo dolewamy trochę więcej mleka po czym przelewamy zahartowane żółtka do mleka, stawiamy na gaz i mieszamy do zgęstnienia. Nie gotujemy.

Budyń przykrywamy folią spożywczą tak aby dotykała wierzchu, wtedy nie utworzy nam się kożuch.

Krem waniliowy chantilly :

  • 500 g śmietany kremówki 30% – dobrze schłodzonej
  • 500 g kremu budyniowego – przepis powyżej
  • 15 g żelatyny w listkach
  • 100 g cukru pudru
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii ( pominęłam )

Żelatynę moczymy w zimnej wodzie. Śmietanę ubijamy na sztywno. Pod koniec ubijania stopniowo dodajemy cukier. W mikrofali podgrzewamy kilka łyżek kremu budyniowego. Dodajemy do niego odciśniętą żelatynę, mieszamy aż się rozpuści. Kiedy masa będzie gładka, żelatyna rozpuszczona dodajemy całość do pozostałego kremu budyniowego, mieszamy. Za pomocą łopatki, delikatnie łączymy krem budyniowy ze śmietaną dodając krem partiami.

Biszkopt : 

  • 3 jaja
  • 110 g drobnego cukru
  • 50 ml oleju roślinnego
  • 120 g mąki pszennej
  • 2 łyżki ciepłej wody

Białka oddzielamy od żółtek. Białka ubijamy na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dosypujemy stopniowo cukier krótko mieszając po każdym dodaniu. Następnie dodajemy po jednym żółtku, mieszamy do połączenia. Na koniec olej mieszamy z ciepłą wodą i małą stróżką wlewamy do reszty nie przerywając miksowania. Mąkę przesiewamy. Dosypujemy do masy partiami cały czas mieszając łopatką delikatnie ale dokładnie. Formę wykładamy papierem do pieczenia. Wylewamy masę i pieczemy w 180º C przez 15-20 minut. Wyjmujemy, odstawiamy do wystygnięcia.

Poncz : 

  • 70 g wody
  • 30 g cukru
  • 25 g jasnego rumu ( u mnie Whiskey )

Ponczem nasączamy upieczony wcześniej biszkopt.

Prażone jabłka : 

  • 1 i 1/2 kg jabłek najlepiej słodkich( waga po obraniu i wycięciu rdzenia )
  • cukier według uznania ( według mnie jest całkowicie zbędny nawet jeśli jabłka będą kwaśne )
  • 1 łyżka masła
  • 1/2 szklanki konfitury pomarańczowej
  • 1 galaretka o smaku pomarańczowym
  • 1 łyżka żelatyny

Jabłka ścieramy na grubych oczkach. W rondlu rozgrzewamy masło. Wrzucamy jabłka, ewentualnie cukier i rozprażamy jabłka często mieszając. Kolejno dodajemy konfiturę, chwilę trzymamy na ogniu. Zdejmujemy z gazu dodajemy galaretkę i żelatynę. Mieszamy do rozpuszczenia. Odstawiamy, żeby przestygły.

Ciasto kruche jak i biszkopt przycinamy do tej samej wielkości. W formie układamy jeden płat kruchego ciasta, na to połowę prażonych jabłek a na jabłka połowę kremu chantilly. Na krem układamy nasączony biszkopt. Na biszkopt drugą połowę kremu chantilly a na krem drugą połowę prażonych jabłek. Na samym wierzchu układamy drugi płat ciasta kruchego. Całość obciążamy deseczką i wkładamy na noc do lodówki.

Smacznego 🙂

11wielkan_114

desery

Gajar ka Halwa – indyjski deser z marchwi

Indyjski deser z marchwi, słodki z lekka nutą kardamonu i marchwi a zdecydowanym smakiem masła ghee, które jak już wcześniej pisałam ma charakterystyczny smak i zapach, który kojarzy mi się z krówkami. Bardzo łatwo można zrobić go w domu a w tym deserze odgrywa kluczową rolę. Deseru nie można zjeść dużo bo jest dość słodki chociaż nie dodałam za wiele cukru, można oczywiście zmniejszyć jego ilość. Świetny na podjadanie 🙂  Przepis z Whats cooking mom.

Składniki : ( robiłam z połowy porcji, przepis podaję na całość )

  • 1 kg marchwi
  • 1 litr mleka
  • 3/4-1 szklanka cukru ( lub mniej, dajecie wedle uznania )
  • 1-2 łyżki ghee ( przepis jak w domu zrobić ghee TUTAJ )
  • 1/2 łyżeczki mielonego kardamonu
  • 3-4 łyżki orzechów nerkowca i rodzynek ( u mnie migdały )

Marchew ścieramy na tarce na grubych lub cienkich oczkach. Mleko doprowadzamy do wrzenia. Kiedy zacznie się gotować dodajemy marchew. Gotujemy na małym/średnim ogniu często mieszając aż marchew stanie się miękka. Następnie dodajemy cukier i kardamon, mieszamy. Podkręcamy ogień na wysoki i cały czas mieszając trzymamy na ogniu aż całość zgęstnieje. Na koniec dodajemy ghee, orzechy/rodzynki. Trzymamy jeszcze na gazie przez 2 minuty nie przestając mieszać, zestawiamy z ognia, odstawiamy do ostygnięcia.

Smacznego 🙂

 

domowego wyrobu

Domowa ricotta

W końcu zmobilizowałam się i zrobiłam ricottę sama 🙂 Jakże banalnie proste jest wytwarzanie ricotty. Najbardziej w tym przepisie podoba mi się to, że konsystencję sera czy ma być bardziej kremowy czy suchy sami możemy regulować. Robimy taką jaką potrzebujemy a dla mnie to dodatkowa zaleta tego serka bo akurat potrzebowałam nieco bardziej suchego do masy serowej. Bałam się, żeby ciasto nie wyszło zbyt rzadkie. Sernik udał się na 5 a nawet 6 ( przepis wkrótce ) 🙂 Przepis z mediterranealicious.com.

1DSC_0558

Składniki :

  • 2 L mleka ( użyłam pełnotłuste )
  • 500 ml maślanki
  • szczypta soli

Do garnka wlewamy mleko i maślankę, dodajemy sól. Ustawiamy na niewielkim ogniu i powoli mieszając doprowadzamy do wrzenia. Mleko po pewnym czasie zacznie się pienić i zobaczymy grudki sera. Kiedy całość zacznie wrzeć ściągamy z ognia i zostawiamy na 10 minut. Następnie łyżką cedzakową ściągamy ser na gazę lub tetrę umieszczoną na sitku. Na końcu przelewamy całość przez tą samą tetrę ale nie bezpośrednio po serze tylko z boku.

Sami decydujemy jakiej konsystencji chcemy ricottę. Ja potrzebowałam dość suchej dlatego odcedziłam ją znacznie, natomiast  jeśli chcecie kremową to nie należy długo odcedzać sera. Jeśli ser będzie za suchy możecie dodać serwatki po odcedzaniu i nadać mu kremowej konsystencji.

Smacznego 🙂

Domowy Wyrób

zupy

Zupa ziemniaczana z chorizo i pesto pietruszkowym

Bardzo smaczna, aromatyczna, lekko ostra. Jedna z lepszych jakie do tej pory jadłam naprawdę warta uwagi. Przepis Rachel Allen z książki ” Entertainig at home”

1DSC_0628

Składniki :

  • 25 g masła
  • 425 g ziemniaków, obranych i pokrojonych na mniejsze kawałki
  • 150 g cebuli, pokrojonej w kostkę
  • sól, pieprz
  • 750 ml bulionu warzywnego lub z kurczaka ( u mnie woda )
  • 250 ml mleka albo 125 ml mleka i 125 ml śmietany

Do serwowania :

  • 250 g chorizo pocięte w krążki
  • 1 łyżka oliwy

Pesto pietruszkowe :

  • 25 g natki pietruszki posiekanej
  • 25 g startego parmezanu
  • 25 g orzeszków pinii
  • 2 ząbki czosnku
  • 75 ml oliwy extra virgin
  • spora szczypta soli

W rondlu rozpuszczamy masło, wrzucamy ziemniaki i cebulę, przyprawiamy, podsmażamy na niewielkim ogniu 10 minut.

Wlewamy bulion, doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy ogień, gotujemy aż warzywa będą miękkie. Zestawiamy z ognia, dodajemy mleko i całość miksujemy blenderem. Jeśli będzie potrzeba można dodać więcej bulionu.

Składniki na pesto miksujemy na gładką masę, odstawiamy.

Chorizo podsmażamy na oliwie na chrupko, odsączamy na papierowym ręczniku z nadmiaru tłuszczu.

Zupę serwujemy z chorizo i pesto.

Smacznego 🙂

inne słodkości · pączki

Pieczone pączki limonkowe

Wspaniałe, puszyste, mocno limonkowe, słodkie ale takie akurat. Proste o szybkie w przygotowaniu. Przepis z taste and tell.

1dsc_0223-1

Składniki : ( na 12 małych pączków )

  • 1 i 1/2 szklanki mąki uniwersalnej
  • 1/2 szklanki cukru
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki sody
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 1 jajko
  • 170 g jogurtu greckiego
  • 1/3 szklanki oleju roślinnego
  • 1/4 szklanki mleka
  • 1 łyżka soku z limonki
  • 1 łyżka skórki otartej z limonki

Lukier : ( lukier swój robiłam na oko bo nie lukrowałam wszystkich pączków. Wam podaje przepis zgodnie z oryginałem )

  • 2 szklanki cukru pudru
  • 1/4 szklanki soku z limonki
  • pokruszone krakersy grahamowe – pominęłam dodałam sporą łyżkę skórki otartej z limonki

W jednej misce mieszamy suche składniki : mąkę, sól, proszek, cukier, sodę. W drugiej misce łączymy mokre składniki : jajo, jogurt, mleko,olej,sok z limonki i skórkę.

Suche składniki dodajemy do mokrych, delikatnie mieszamy aż ciasto będzie jednolite.

Masę przekładamy do foremek na pączki wcześniej wysmarowane olejem i posypane mąką ( raczej nikt nie wysypuje mąką ale lepiej wtedy wychodzą z foremki ). Napełniamy do 3/4 wysokości.

Pieczemy w 160°C przez 10-12 minut. Odstawiamy do ostygnięcia.

Cukier puder mieszamy z sokiem z limonki na gładką masę. Krakersy rozgniatamy na pył. Polewamy pączki lukrem i posypujemy z wierzchu krakersami.

Smacznego 🙂

Tłusty czwartek 2014Bardzo Tłusty Czwartek 2014

dania główne

Zapiekane gnocchi

Dziś przepis jak można w inny sposób niż z sosem podać gnocchi. Jeśli mamy już wcześniej przygotowane kluseczki to zrobienie tej zapiekanki idzie ekspresem. W smaku delikatne z kremowym sosem z mascarpone i parmezanu. Przepis z książki Nigelli Lawson ” Nigellissima ”

1DSC_0758

Składniki : ( dla 2 -3 osób natomiast w formie przystawki na około 6 porcji )

  • 250 g mascarpone
  • 60 ml mleka 3,2%
  • 4 łyżki tartego parmezanu
  • świeżo mielony pieprz
  • świeżo starta gałka muszkatołowa
  • 1 łyżeczka soli morskiej w płatkach lub 1/2 miałkiej ( lub do smaku )
  • 800 g gnocchi
  • 2 łyżki bułki tartej

W garnku mieszamy mascarpone i mleko, wstawiamy na średni ogień, doprowadzamy do wrzenia. Jak tylko zacznie wrzeć wyłączamy palnik i dodajemy 3 łyżki parmezanu. Mieszamy. Doprawiamy solą, pieprzem i gałką muszkatołową.

Gnocchi mieszamy z sosem. Przekładamy do naczynia żaroodpornego tak aby były w pojedynczej warstwie ( niestety nie miałam takiego naczynia dlatego u mnie podwójna warstwa ). Bułkę tartą mieszamy z pozostałym parmezanem, posypujemy gnocchi po wierzchu.

Zapiekamy w temp. 200°C przez 15 minut bułka powinna się lekko zrumienić. Niestety u mnie piekarnik słabo je zrumienił ale  i tak były smaczne.

Smacznego 🙂

Mascarpone Karnawał 2014

placuszki,naleśniki,gofry

Afrykańskie naleśniki

Słowa męża : ” Te naleśniki chce się jeść i jeść, nawet jak człowiek już najedzony to ręka sama po nie sięga „. Mój synek przeciwnik naleśników wpylał je aż uszka mu się trzęsły. To chyba najlepsze rekomendacje dla tego przepisu. Są naprawdę przepyszne. Z czystym sumieniem piszę, że najlepsze jakie do tej pory robiłam. Słodkie, mięciutkie, pięknie pachną. Mimo, że z podanej porcji wychodzi dużo naleśników to jest ich zdecydowanie za mało 🙂 Ostatnim trzem udało mi się zrobić zdjęcie. Naprawdę bardzo gorąco polecam !!!!!!!!! Przepis z bloga African bites.

1DSC_0447

Składniki : ( dla 3 osób w naszym przypadku 2 dorosłych i 1 dziecka ale spokojnie 2 zje bez problemu )

  • 2 szklanki mąki
  • 1 i 1/2 szklanki mleka
  • 2/3 szklanki cukru
  • 6 jaj
  • 1/4 szklanki roztopionego masła
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego ( dałam 2 łyżeczki cukru waniliowego )
  • 1/4 – 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
  • szczypta soli
  • olej do smażenia

Mąkę, gałkę, cukier i sól przesiewamy. W dużej misce mleko wymieszać razem z jajkami. Wlewamy jajka z mlekiem do mąki, mieszamy, dodajemy roztopione masło i znowu mieszamy aż masa będzie gładka. Ciasto wkładamy do lodówki na minimum godzinę a najlepiej na całą noc ( ja swoje zrobiłam dzień wcześniej ).

Ciasto wyjmujemy z lodówki, mieszamy. Na rozgrzanej patelni wysmarowanej olejem ( najlepiej za pomocą pędzelka ) smażymy dość cienkie naleśniki na złoty kolor z obu stron.

Podajemy z ulubionymi dodatkami.

Smacznego 🙂

Naleśniki w każdej postaci

placuszki,naleśniki,gofry

Kukurydziane pancakes z persymoną

Smaczne z delikatne wyczuwalną nutą persymony i cynamonu. Gdybym pozwoliła aby ciasto odstało chociaż z 30 minut na pewno były by puszystsze ale nie miałam na to czasu. Poza tym lekko zmieniłam składniki i proporcje niektórych bo w oryginale to vegańskie pankejki. Przepis z TEJ strony.

11DSC_0819

Składniki : ( Robiłam z podwójnej porcji i wyszło tyle placuszków, że 2 osoby spokojnie się najedzą a nawet zostanie. Przepis podaje na pojedynczą porcję )

  • 1 i 1/4 szklanki mąki bezglutenowej lub uniwersalnej
  • 3/4 szklanki mąki kukurydzianej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 2-3 łyżki cukru brązowego Demerara
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1 i 1/2 szklanki mleka z dodatkiem 2 łyżeczek octu jabłkowego i pozostawionego na 10 minut przed użyciem lub użyjcie maślanki
  • 1/2 szklanki puree z dojrzałych persymon
  • 2 łyżki oleju rzepakowego lub roztopionego masła
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii ( użyłam  rumowego )

Wszystkie suche składniki łączymy razem : mąki, proszek do pieczenia, sól, cynamon. W osobnej misce łączymy mokre składniki : puree z persymony, mleko, olej, ekstrakt. Do suchych składników dodajemy mokre. Miksujemy do połączenia. Ciasto odstawiamy na 10-15 minut przed użyciem. Smażymy na rozgrzanej patelni posmarowanej za pomocą pędzelka olejem na złoty kolor z obu stron.

Smacznego 🙂

Naleśniki w każdej postaci