placuszki,naleśniki,gofry

Naleśniki Nigelli

Naleśniki Nigelli to te do których wracam najczęściej i zawsze robię od razu podwójną porcję. Wszak, że Nigella podaje je z bekonem i z syropem klonowym ja preferuje je z dżemem lub sosem owocowym bo syrop klonowy jest dla mnie za słodki. Mimo to one nawet na zimno same świetnie smakują, właśnie przed chwilą wcisłam ostatnie naleśniczki na tzw. lunch. Nie rosną jakieś bardzo wysokie ale są pulchne w środku i smaży się je naprawdę bardzo szybko. Przepis z książki : Nigella gryzie

 

Naleśniki Nigelli

Składniki :

 

  • 2 łyżki stołowe masła
  • 1 i 1/2 szklanki mąki
  • 2 czubate łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka cukru
  • szczypta soli
  • 1 i 1/3 szklanki mleka
  • 2 jaja
W rondelku roztapiamy masło i pozostawiamy do ostygnięcia. Do jednej miski wsypujemy wszystkie suche składniki : mąkę, proszek do pieczenia, sól, cukier, mieszamy. Do drugiej miski wlewamy wszystkie mokre składniki : mleko, jaja, ostudzone masło dokładnie mieszamy. Przelewamy mokre składniki do suchych i starannie mieszamy na jednolitą masę. Gdy ciasto będzie gotowe smażymy z obu stron na patelni teflonowej ( jeśli nie mamy teflonu to na zwykłej patelni z odrobiną masła ) wylewając chochelką niewielkie placki ( ja robiłam nieco większe smażąc na samym środku patelni ). Podajemy z konfiturami, dżemem, u Nigelli z syropem klonowym i boczkiem ( boczek tniemy w drobną kostkę, podsmażamy na patelni ( na oleju ), odsączamy z nadmiaru tłuszczu, posypujemy nim naleśniki ).
Smacznego 🙂

Przepis bierze udział w akcji : Przepisy Nigelli Lawson

placuszki,naleśniki,gofry

Coffee pancakes


Staram się raz w tygodniu przygotować naleśniczki czy placuszki mmmm…uwielbiam. Mam tyle przepisów, że nigdy nie wiem na które się zdecydować. Przy okazji akcji Kawowego Tygodnia w tym tygodniu wybór nie mógł być inny jak Coffe pancakes 🙂 I mimo, że nie urosły mi takie wysokie jak u Pauli to i tak smakowały nieziemsko. Lekka nuta kawy w połączeniu z lekkością, puszystością placuszków i ten aromat . Brzmi przepysznie i tak smakuje 🙂

 

Coffe pancakes

Składniki :

  • 450 ml mleka
  • jedno jajko
  • 4 łyżki kawy rozpuszczalnej ( dałam 4 łyżeczki )
  • 500 g mąki pszennej
  • 200 g cukru ( dalam nieco mniej )
  • łyżeczka oleju
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia

Kawę rozpuszczamy w około 3 łyżkach wrzątku ( rozpuściłam w ponad 3 łyżeczkach ). Do mleka dodajemy jajko i kawę, mieszamy. Kolejno ciagle ubijając dodajemy mąkę, cukier, olej, sodę, proszek. Wszystko starannie łączymy w gęste ciasto ( u mnie nie wyszło gęste ale też nie żadkie, coś po środku, nie dosypywałam więcej mąki ). Ciasto nakładamy łyżką na rozgrzaną patelnię i smażymy pacuszki z obu stron.

Można je zjeść z dżemem czy z ulubioną polewą. Ja nie dodawałam niczego, wsunęłam na ” sucho ” delektując się smakiem kawy 🙂 .

Smacznego 🙂

Przepis bierze udzieł a akcji : Kawowy Tydzień

 

placuszki,naleśniki,gofry

Żytnie gruszkowe placuszki

Placuszki są mocno gruszkowe, wyrastają dość wysokie, szybko się smażą i są naprawdę bardzo smaczne 🙂 Przepis pochodzi od Emmy .

1DSC_2911

Składniki :

  • 2 duże gruszki
  • 1 jajko
  • 2 czubate łyżki mąki żytniej ( moje gruszki były dość soczyste, więc dodałam więcej mąki w sumie jakieś 4 łyżki )
  • 100 ml mleka
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • cukier puder ( dałam 3 czubate łyżeczki )
  • olej do smażenia

Gruszki obieramy i tarkujemy na dużych oczkach, dodajemy jajko. Wszystko razem łączymy wraz z mąką, proszkiem do pieczenia, mlekiem i cukrem. Miksujemy na jednolitą masę. Placuszki smażymy na patelni na oleju. Jeśli mamy patelnię teflonową to wtedy do ciasta dodajemy łyżkę oleju.

Smacznego 🙂

1DSC_2907

napoje,alkohole

Kawa piernikowa

 

Cudowna kawa, pachnąca Świętami, cudownie rozgrzewająca. Kawka dla smakoszy dość intensywnych smaków korzennych, ja z pewnością do takich należę. Idealna gdy za oknem zamieć śnieżna a my w domku pod kocykiem z kubeczkiem przepysznej, aromatycznej kawki 🙂 Przepis wpadł mi w ręce z tej stronki.

 

kawa piernikowa

Składniki :

  • 1 szklanka kawy
  • 1 szklanka mleka
  • 2 łyżki kakao
  • 2 łyżeczki cukru
  • 1-2 łyżeczki przyprawy do piernika ( robiłam porcję na 1 szklankę dałam pół łyżeczki )
  • spienione mleko ( u mnie lekko roztrzepana śmietanka 30% )

Mleko, kakao, i cukier zagotować razem, zalać świerzo zaparzoną kawę. Dodać przyprawę do piernika, zamieszać. Podawać razem ze spienionym mlekiem, śmietanką lub bitą śmietaną.

Smacznego 🙂

Przepis bierze udział w akcji : Korzenny tydzień

 

placuszki,naleśniki,gofry

Maszkietne naleśniki

Akurat w dniu w którym uplanowałam sobie na obiad naleśniczki Majana na swoim blogu dodała ten przepis. Od razu postanowiłam go wypróbować i był to strzał w dziesiątkę. Nigdy jeszcze nie robiłam naleśników na drożdżach ale muszę przyznać ” niebo w gębie „. Warto je choć raz usmażyć ze względu na sam smak a gwarantuję, że jeszcze nie raz wrócicie do tego przepisu 🙂

1mezeki_144

Składniki :

  • 1 szklanka mąki
  • 300 ml podgrzanego mleka
  • 1 dag drożdży
  • 3 jajka
  • olej do smażenia

Z wyżej podanych składników wyrabiamy ciasto naleśnikowe. Odstawiamy w ciepłe miejsce na 1 godzinkę. Następnie smażymy naleśniki ( jeśli używacie patelni teflonowej olej jest zbędny ).

Każdy z nas ma swoje ulubione nadzienia czy dodatki z którymi zajadamy naleśniki. Ja podam przepis na nadzienie, które również było podane w przepisie. Jest to naprawdę pyszne połączenie budyniu, banana i serka. Następnym razem zrobię połowę porcji bo jest dość słodkie i za dużo nie da się zjeść.

Składniki na nadzienie :

  • 1 budyń ( tak jak Majana dałam waniliowy )
  • 0,5 litra mleka
  • 2 łyżki cukru pudru
  • 1 serek twarogowy homogenizowany
  • 2 banany
  • 3 łyżki rodzynek ( u mnie bez )

Budyń sporządzamy według przepisu na opakowaniu. Po ugotowaniu posypujemy cukrem pudrem i pozostawiamy do ostygnięcia. Gdy już będzie letni dodajemy banany pokrojone w kostkę, rodzynki i serek, mieszamy. Gotowe

Smacznego 🙂

1mezeki_122

placuszki,naleśniki,gofry

Biszkoptowe naleśniki

Praktycznie raz w tygodniu na naszym stole lądują naleśniki. Bardzo je lubimy i nie mamy najmniejszej ochoty z nich rezygnować tak więc, żeby nam się nie przejadły poszukuje wciaż to nowych, urozmaiconych przepisów. Wypróbowałam już sporo różnych i w planach mam na jutro kolejne 🙂 Jednak dziś przedstawie wersję biszkoptową. Naleśniki pochodzą z tej strony. Są wyśmienicie puszyste i bardzo sycące 🙂

596

składniki :

  • 2 szklanki mąki
  • 4 jajka
  • 1 łyżka stopionego masła lub oliwy
  • szczypta soli
  • około 2 szklanek mleka

Białka odzielamy od żółtek. Z białek ubijamy pianę na sztywno ze szczyptą soli. Pozostałe składniki : mąkę, mleko, żółtka, masło ( oliwa ) łączymy razem. Na końcu porcjami dodajemy ubitą pianę ( ważne jest żeby ją powolnymi ruchami wmieszać wtedy ciasto będzie pulchniejsze ). Smażymy „grubsze” naleśniki.

Naleśniki przekładamy tym co lubimy u mnie był to dżem zmieszany z serem białym z dodatkiem cukru i konfitury jabłkowej.

Na naleśnikach rozsmarować cienko konfiturę, zwinąć w rulonik. Uciać po skosie i przełożyć do żaroodpornego naczynia. Na wierzchu posypać cukrem i zapiekać około 10 minut w 180°C

naleśniki biszkoptowe

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto mleczne

Kolejny przepis z blogu Arabeski. Przypomina murzynka. Charakterystycznego smaku i aromatu ciastu nadaje cynamon, dżem i lukier. Łatwe i szybkie w wykonaniu.

Składniki :

  • 1/2 kostki masła
  • 3/4 szklanki cukru ( u mnie trzcinowy )
  • 3/4 szklanki mleka
  • 2 szklanki mąki
  • 1 łyżeczka sody
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 łyżka kakao
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1 łyżka dżemu
  • 1 duże jajo lub 2 małe

Lukier :

  • 1/2 szklanki cukru pudru ( użyłam trzcinowego )
  • 2 łyżki mleka
  • kilka kropli aromatu śmietankowego

Masło, cukier oraz mleko zagotować. Odstawić do przestygnięcia. Dodać wszystkie suche składniki, dżem – wymieszać. Dodawać po jednym jajku dokładnie mieszając. Ciasto przelać do wcześniej wysmarowanej blaszki. Piec 40-50 minut w temp. 180°C  ( do tzw. suchego patyczka ).

Składniki lukru połączyć, polać ciasto.

Smacznego 🙂

pieczywo słodkie i wytrawne

French dimpled rolls

Pierwszym pieczywem jakie podjęłam się upiec były właśnie te bułeczki. Niby wielkie co zwykła bułka 😉 jednak tu gdzie jestem (Skandynawia) nie ma takich ot zwykłych bułeczek jakie w Polsce większość ludzi je na śniadanie. Kiedyś myślałam, że upieczenie bułki jest czymś trudnym i mozolnym a tu taka niespodzianka. Nic skomplikowanego bułeczki wyszły pyszne i dłużej się przechwują niż sklepowe….. I zaskoczenie mojego Szczęścia po powrocie z pracy, na początku myślał, że je gdzieś kupiłam 🙂 Przepis znaleziony nie gdzie indziej jak na wspaniałym blogu Moje wypieki

 

french dimpled rolls

 

 

Składniki na 10 bułeczek :

  • 400 g mąki chlebowej ( ja użyłam zwykłej pszennej, dałam nieco więcej niż 400 g )
  • 1,5 łyżeczki soli ( można dać mniej )
  • 15 g drożdży instant ( lub 30 g świeżych )
  • 120 ml ciepłego mleka
  • 175 ml ciepłej wody
  • 1 łyżeczka drobnego cukru

Mąkę przesiać z solą do miski, dodać cukier, po środku zrobić wgłębienie. Mleko lekko podgrzać rozpuścić w nich drożdże, wlać do dołka lekko posypując mąką z wierzchu i pozostawić w temp. pokojowej na 15-20 minut. Po tym czasie wlać wodę, wymieszać, formując wilgotne, miękkie ciasto. Ciasto wyłożyć na stolnicę posypaną mąką i wyrabiać przez 8-10 minut aż stanie się gładkie i elastyczne. Włożyć do miski przykryć lnianą ścierką i zostawić do podwojenia objętości w ciepłym miejscu ( około 1,5 godz. ).

Ciasto wyłożyć na stolnicę. Lekko ugniesć i pozostawić na 5 min. by ”odpoczęło”. Podzielić na 10 części ( w zależności jak duże chcemy bułeczki może ich wyjść mniej lub więcej ), z każdej części uformować w dłoniach kulkę, a następnie lekko rolować by nadać bułeczce owalny kształt. Wierzch delikatnie posypujemy mąką i układamy na blaszce w dużych odstępach. Przykrywamy ściereczką i pozostawiamy do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na 30 minut. Bułeczki powinny podwoić objętość ( jednak moje jakoś specjalnie dużo nie wyrosły ). Po tym czasie zrobić w bułeczkach głęboki przedziałek prawie do samej blachy. Można to zrobić kantem dłoni lub jakimś tępym narzędziem ;). Ponownie zostawić do wyrośnięcia na 15 minut.

Piekarnik nagrzać do 230°C, pamiętając aby na dole umieścić żaroodporny pojemnik z wodą. Wstawić bułeczki i piec 13-15 minut na złoty kolor.

Smacznego 🙂

french dimpled rolls

 

placuszki,naleśniki,gofry

Czekoladowe pancakes

Nie ma nic lepszego na kolacje w zimne, deszczowe wieczory jak czekoladowe pancakes. Najlepiej smakuje z kubkiem mleka. Dzieci będą zachwycone nawet te najwieksze niejadki jak poczują zapach wydostający sie z kuchni szybko przylecą na degustację 🙂 Placuszki są bardzo sycące, nie da się ich zjeść za dużo ale i tak wepchaliśmy najwięcej jak się dało heheh 😉 Przepis znalazłam na stronie 2 smaki

 

Czekoladowe pancakes

 

Składniki :

  • 2 duże jajka
  • 1 szklanka mleka
  • 3 łyżki oleju
  • 1,5 szklanki mąki
  • 1/3 szklanki cukru
  • ew. łyżka proszku do pieczenia
  • 3 łyżki kakao
  • pół łyżeczki soli
  • pół szklanki chipsów czekoladowych lub posiekanej czekolady

 

Jeżeli używamy proszku do pieczenia, to wszystkie składniki – oprócz czekolady- należy zmiksować.

Jeśli nie zamierzamy używać proszku do pieczenia, to najpierw należy odzielić białka od żółtek. Białka ubić na pianę, żółtka zmiskować z pozostałymi składnikami ( oprócz czekolady). Do masy dodać chipsy czekoladowe i wymieszać. Następnie dodać pianę z białek i delikatnie wymieszać. Smażyć placuszki na suchej patelni jeśli jest z powłoką nieprzywierającą lub na zwykłej z minimalnąilością oleju.

Smacznego 🙂