ciasta

Ciasto migdałowo-cynamonowe na białkach

Pyszne ciasto Nigelli Lawson. Wyrasta bardzo duże ale przy stygnięciu mocno opada, jest dość płaskie ale smak rekompensuje wszystko. Typowo jesienne z nutą cynamonu i dobrze wyczuwalną pomarańczą. Przepis Nigella Lawson z książki ” Nigellissima ”

201584_6

Składniki : 

  • 8 białek
  • 150 g cukru pudru
  • kilka kropli ekstraktu migdałowego
  • otarta skórka z 1 klementynki lub 1/2 pomarańczy ( polecam dodać skórkę z 1 całej pomarańczy )
  • 125 jasnej łagodnej oliwy lub oleju rzepakowego
  • 150 g mielonych migdałów
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 100 g płatków migdałowych
  • 1 łyżeczka mielonego cynamonu

Białka ubijamy na sztywno. Pod koniec ubijania dodajemy stopniowo cukier cały czas miksując. Następnie dodajemy ekstrakt migdałowy, skórkę z pomarańczy lub klementynki i naprzemiennie w trzech partiach wlewamy oliwę oraz wsypujemy migdały wymieszane z proszkiem do pieczenia. Mieszamy do momentu aż składniki dobrze się połączą.

Ciasto przelewamy do tortownicy o średnicy ok 22-23 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Równamy wierzch.

W osobnej misce płatki migdałowe mieszamy z cynamonem. Posypujemy wierzch ciasta.

Pieczemy w temp. 180°C przez 35-40 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Przed podaniem można posypać cukrem pudrem.

Smacznego 🙂

201584i_5

ciasta

Cynamonowe ciasto na jogurcie ( szybkie i niezawodne )

Potrzebowałam szybkiego przepisu typu goście jadą. Z pomocą przyszedł mi blog Doroty Moje wypieki gdzie znalazłam przepis na to fantastyczne ciasto. Ciasto, które miesza się tylko i wyłącznie widelcem. Puszyste, wilgotne, mocno cynamonowe.

201614_4

Składniki : ( wszystkie składniki powinny być temp. pokojowej – moje nie były )

  • 220 g mąki pszennej
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1 łyżka cynamonu
  • 75 g mielonych migdałów
  • 100 g drobnego cukru do wypieków
  • 2 duże jaja
  • 50 g płynnego miodu lub golden syropu
  • 1 szklanka ( 250 ml ) jogurtu naturalnego najlepiej greckiego
  • 150 ml oleju rzepakowego lub słonecznikowego
  • cukier puder do oprószenia

Mąkę, proszek do pieczenia, cukier, sodę, cynamon i migdały przesiać, odstawić.

Do osobnej miski wybijamy jajka, dodajemy jogurt i olej, mieszamy do połączenia za pomocą widelca. Następnie dodajemy wszystkie wcześniej przesiane suche składniki i ponownie mieszamy widelcem do połączenia. Mieszamy tylko w jednym kierunku. Ciasto przelewamy do tortownicy o średnicy ok 23 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temp. 175°C przez ok 35 minut ale zazwyczaj dłużej do tzw. suchego patyczka. Po ostudzeniu posypujemy cukrem pudrem.

Smacznego 🙂

201614_5

sałatki i surówki

Surówka obiadowa z kiszonej kapusty

Podejrzewam, że każdy z Was zna tą surówkę, która jest już chyba tradycją w wielu domach. My z mężem bardzo lubimy zajadać ją w okresie zimowo-jesiennym.

201616_1

Składniki : 

  • kiszona kapusta
  • olej rzepakowy
  • sól, pieprz
  • cebula

Cebulę siekamy w drobną kostkę. Kiszoną kapustę odcedzamy z nadmiaru płynów, siekamy. Kapustę i cebulę przekładamy do miski,mieszamy. Solimy, pieprzymy do smaku, mieszamy. Polewamy olejem – na 3 spore garści kapusty kiszonej daje 3 łyżki stołowe oleju. Mieszamy.

Smacznego 🙂

serniki

Sernik na oleju z masą orzechową

Sernik nie uzyskał u mnie efektu Wooow, nie zachwyciłam się ale uważam, ze jest poprawny i po prostu smaczny – zwyczajny sernik dlatego publikuję przepis bo wiem, że ma swoich zwolenników. Zrezygnowałam z ostatniej warstwy jaka był bita śmietana. Przepis z bloga Z pamiętnika piekarnika.

201576_22

Składniki na spód :

  • 300 g mąki pszennej
  • 50 ml oleju rzepakowego
  • 100 g cukru pudru
  • 2 żółtka
  • 1 jajko
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia

Masa serowa : 

  • 1300 g twarogu tłustego trzykrotnie mielonego ( u mnie kremowy quark )
  • 1/2 szklanki oleju rzepakowego
  • 1,5 szklanki cukru
  • 1 szklanka mleka
  • 1 szklanka śmietanki 30 %
  • 100 g białej czekolady startej na tarce
  • 4 żółtka
  • 2 jajka
  • 3 łyżki mąki ziemniaczanej

Masa orzechowa : 

  • 100 g zmielonych orzechów laskowych lub włsokich
  • 5 łyżek cukru
  • 6 białek
  • 1 łyżka bułki tartej

Wszystkie składniki na spód wsypujemy do malaksera. Miksujemy do momentu aż będzie miał konsystencję mokrego piasku. następnie zagniatamy na gładkie, jednolite ciasto. Jeśli nie macie malaksera wszystkie składniki wysypujemy na stolnicę, siekamy nożem do uzyskania konsystencji mokrego piasku i zagniatamy. Ciastem wylepiamy foremkę o wymiarach 25×35 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawiamy do piekarnika i pieczemy w temp. 180°C przez 20 minut. Studzimy.

Wszystkie składniki masy serowej miksujemy. Wylewamy na podpieczony i wystudzony spód. Równamy wierzch.

Masa orzechowa : Białka ubijamy na sztywno, pod koniec ubijania stopniowo dosypujemy cukier nie przerywając miksowania. Następnie dodajemy orzechy oraz bułkę tartą, mieszamy. Masę rozprowadzamy na warstwie serowej.

Pieczemy w temp. 175°C przez 60 minut. Po upieczeniu wyciągamy z piekarnika i studzimy.

Ja zakończyłam na tym etapie ale jest jeszcze dodatkowa warstwa w tym przepisie a mianowicie : Ubijamy 500 ml śmietany kremówki ok 30 % na sztywno. Kolejno dodajemy 16 g cukru waniliowego i 2 łyżki cukru pudru, mieszamy. Na koniec wlewamy rozpuszczoną w niewielkiej ilości wody 1 łyżeczkę żelatyny. Wymieszać i wyłożyć na wierzch ostudzonego sernika. Na samą górę ścieramy ok 100 g ciemnej czekolady.

Smacznego 🙂

muffinki

Muffiny ze śliwkami i kruszonką

Bardzo smaczne muffiny z dużą ilością owoców, cudowną chrupiącą kruszonką i nienachalną nutą cynamonu. Przepis z bloga artkulinaria.pl .

201605_6

Składniki : 

  • 150 g mąki
  • 3/4 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 60 g cukru
  • szczypta soli
  • 1,5 łyżeczki cukru z wanilią
  • 1 płaska łyżeczka mielonego cynamonu
  • 1 jajko
  • 100 ml jogurtu naturalnego, kefiru lub maślanki
  • 60 ml oleju

Składniki kruszonki : 

  • 100 g mąki
  • 40 g cukru pudru
  • 60 g miękkiego masła

Ponad to : 

  • 150-200 g śliwek

Ze śliwek wyjmujemy pestki, tniemy w większą kostkę. Odstawiamy.

W jednej misce mieszamy wszystkie składniki mokre : jogurt, olej i jajko.

W drugiej misce łączymy wszystkie suche składniki : mąkę, proszek,cukier, sól, cukier waniliowy, cynamon.

Mokre składniki przekładamy do suchych, mieszamy do połączenia. Na koniec dodajemy śliwki, ponownie mieszamy.

Robimy kruszonkę. Mąkę mieszamy z cukrem pudrem, dodajemy masło. Rękami wyrabiamy całość aż powstaną okruchy grubo mielonej bułki tartej.

Ciasto na muffiny przelewamy do foremek do 3/4 wysokości. Wierzch posypujemy kruszonką.

Pieczemy w temp. 180°C przez 20-25 minut.

Smacznego 🙂

201605_8

muffinki

Śniadaniowe muffiny z jaglanką

Pyszne, zdrowe muffiny na śniadanie zamiast tradycyjnej jaglanki czy owsianki. Jeśli lubicie śniadania na słodko tak jak ja te muffinki na pewno Wam posmakują. Gorąco zachęcam do upieczenia. Przepis Dominika Wójciak z książki ” Ziarno „.

201576_16

Składniki : 

  • 2 dojrzałe gruszki
  • 1/2 szklanki prosa ( można zastąpić kaszą jaglaną namoczoną przez noc w zimnej wodzie – i ja tak zrobiłam )
  • 1/2 szklanki płatków owsianych
  • 1 łyżka gorzkiego kakao
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki mielonego cynamonu
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej
  • 3/4 szklanki mleka roślinnego
  • 1/4 szklanki oleju rzepakowego lub z pestek winogron
  • 4 łyżki syropu klonowego
  • 1 łyżka ekstraktu z wanilii

Gruszki myjemy, wydrążamy gniazda nasienne, kroimy w kostkę. Odstawiamy.

Proso i płatki owsiane mielimy w młynku lub blenderem na mąkę. Następnie mieszamy z kakao, proszkiem do pieczenia, cynamonem,solą. Dodajemy ugotowaną kaszę jaglaną, mieszamy.

W osobnej misce łączymy mleko, olej, syrop klonowy i ekstrakt. Wlewamy do suchych składników, dokładnie mieszamy. Na końcu dodajemy gruszkę i całość dobrze łączymy mieszając.

Ciasto przekładamy do foremek na muffinki do 3/4 wysokości. Pieczemy w temp. 180ºC przez 30-35 minut.

*Muffinki najlepiej podawać z jogurtem z orzechów makadamia lub gęstym jogurtem kokosowym

Smacznego 🙂

ciasta

Włoskie ciasto migdałowe ze śliwkami

Proste, szybkie, smaczne i nie wymaga użycia miksera. Wystarczająco słodkie również z wystarczająca ilością śliwek i lekką nutą cytryny. Przepis z bloga Moje wypieki.

201599_3

Składniki : ( wszystkie składniki powinny być w temp. pokojowej )

  • 1 szklanka mąki pszennej ( + 1-2 łyżki dodatkowo jeśli zajdzie taka potrzeba )
  • 1/2 szklanki zmielonych migdałów
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 jajo
  • 1/2 szklanki oleju rzepakowego lub słonecznikowego
  • 1/2 szklanki mleka
  • świeżo wyciśnięty sok i skórka starta z 1 cytryny
  • 2/3 szklanki cukru
  • 1/4 łyżeczki ekstraktu z migdałów ( lub o połowę mniej aromatu migdałowego – ja dodałam likier Amaretto)
  • ok 10 śliwek, odpestkowanych i przepołowionych na pół

Migdałowa posypka : 

  • 1/3 szklanki płatków migdałowych
  • 2 łyżki cukru
  • 30 g masła o temp. pokojowej

Mąkę wraz z proszkiem przesiewamy do miski, odstawiamy.

W drugiej misce umieszczamy mleko, jajko, olej, ekstrakt, skórkę i sok z cytryny, cukier. Całość mieszamy za pomocą rózgi kuchennej. Następnie dodajemy mielone migdały, mąkę. Ponownie mieszamy rózgą ale tylko do momentu aż składniki się połączą, nie dłużej.

Ciasto przelewamy do tortownicy o średnicy ok 23 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Równamy wierzch na, którym układamy śliwki skórką do dołu.

Wszystkie składniki migdałowej posypki łączymy razem. Najlepiej za pomocą dłoni jak na kruszonkę albo po prostu dobrze wymieszać.

Posypkę rozkładamy na cieście i śliwkach.

Ciasto pieczemy 175ºC przez 50-60 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

201599_4

ciasta

Jabłecznik z waniliową pianką

Teraz czas zarezerwowany na desery z truskawkami czy czereśniami. Niestety u mnie lato przyszło bardzo późno i truskawki z tutejszych upraw jeszcze są niedostępne. W sklepach jedynie można zaopatrzyć się w truskawki ” chemiczne ” tak więc daruje sobie desery z ich udziałem. Miałam straszną ochotę na letni, orzeźwiający i leki wypiek….i wiecie co ? Znalazłam jabłecznik idealny…idealny na lato. Jabłka zazwyczaj zarezerwowane są na jesień, zimę ale ja mam coś rewelacyjnego na lato. Przepis z bloga Gotuję bo lubię

201589_30001

Składniki na ciasto :

  • 1,5 szklanki mąki tortowej
  • 80 g miękkiego masła
  • 3 żółtka
  • 1 płaska łyżka śmietany 18 %
  • 3 łyżki cukru pudru
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia

Piana : 

  • 7 białek
  • 1 szklanka cukru pudru
  • 2 budynie waniliowe bez cukru
  • 3/4 szklanki oleju

Ponad to :

  • 5 średniej wielkości jabłek
  • 1 budyń waniliowy ( u mnie z braku budyniu mąka ziemniaczana )

Mąkę mieszamy z cukrem pudrem i proszkiem do pieczenia. Dodajemy pozostałe składniki na ciasto i zagniatamy do połączenia składników. Jeśli ciasto jest zbyt suche dodajemy więcej śmietany. Ciasto również można przygotować w malakserze.

Tak przygotowanym ciastem wykładamy spód formy o wymiarach ok 25×25 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia

Jabłka obieramy, wycinamy gniazda nasienne i tniemy w dość spora kostkę. Przekładamy do miski. Zasypujemy budyniem do dobrze mieszamy. Tak przygotowane jabłka rozkładamy równomiernie na cieście.

Białka ubijamy na sztywno, pod koniec ubijania dodajemy stopniowo cukier nie przerywając miksowania. Kolejno cały czas miksując dosypujemy  budynie a na koniec ciurkiem wlewamy olej.

Pianę przekładamy na jabłka. Równamy wierzch.

Ciasto pieczemy w 180°C przez 45 minut. Po wyjęciu z piekarnika musi całkowicie ostygnąć.

Smacznego 🙂

201589_32001

pieczywo słodkie i wytrawne

Drożdżówka sypana z jabłkami i rabarbarem

Tak prostego drożdżowca jeszcze nie robiłam. Nic nie wyrabiamy, po prostu sypiemy warstwami składniki, czekamy…dość długo czekamy ale tak właśnie musi być…mieszamy i pach do piekarnika. Łatwo i pysznie. Przepis z bloga Pieczarka mysia .

201589_36001

Składniki : 

  • 50 g świeżych drożdży
  • 1/2 szklanki cukru
  • 2 jajka
  • 1/2 szklanki oleju
  • 1/3 szklanki mleka
  • 2 szklanki mąki pszennej
  • szczypta soli
  • 3-4 jabłka lub inne ulubione owoce ( u mnie jabłka i rabarbar )

Składniki na kruszonkę :

  • 1/4 kostki zimnego masła
  • 1/2 szklanki mąki pszennej
  • 1/4 szklanki cukru

Do dużej miski kruszymy drożdże, zasypujemy je cukrem. Na cukier wylewamy roztrzepane jajka. Kolejno wlewamy olej i mleko. Całość zasypujemy mąką i na końcu dodajemy sól. Miskę przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 3 godziny.

W między czasie przygotowujemy kruszonkę. Wszystkie składniki kruszonki umieszczamy w misce i rozcieramy w palcach aż składniki się połączą i będą konsystencji grubo mielonej bułki tartej.

Po 3 godzinach ciasto mieszamy za pomocą łyżki do momentu aż składniki się połączą. Przekładamy do formy o wymiarach ok 20×24 cm.  Na wierzchu układamy jabłka wcześniej obrane, wydrążone z gniazd nasiennych i pokrojone w ósemki. Wierzch posypujemy kruszonką.

Pieczemy w temp. 190°C przez 40-45 minut.

Smacznego 🙂

ciasta

Leniwe ciasto drożdżowe z rabarbarem

Wieki już nie jadłam drożdżowca a w sezonie rabarbaru grzech było by go nie upiec. Zdecydowałam się na leniwe ciasto drożdżowe, którego się nie zagniata ale czas przygotowywania jest dość długi. Zapewniam jednak, że warto się o to ciacho pokusić. Przepis z bloga Moje wypieki.

201588_1

Składniki na ciasto : ( Wszystkie składniki powinny być temp. pokojowej )

  • 500 g mąki pszennej tortowej
  • 1 szklanka cukru
  • 3 duże jajka, lekko roztrzepane
  • 250 ml letniego mleka
  • szczypta soli
  • 1/2 szklanki oleju ( lub roztopionego, ostudzonego masła )
  • 50 g świeżych drożdży lub 21 drożdży suchych
  • 500 g rabarbaru ( w przepisie jest żeby nie obierać łodygi, jednak ja swoje obrałam )

Mąkę przesiewamy do dużej miski. Na środku robimy spory dołek do, którego należy wkruszyć świeże drożdże. W przypadku użycia suchych wystarczy tylko wymieszać je z mąką. Następnie zasypujemy cukrem i zalewamy mlekiem. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy do momentu aż drożdże ruszą nawet do 30-40 minut.

Po tym czasie dodajemy sól, olej ( lub masło ) i roztrzepane jajka. Całość miksujemy mikserem tylko do połączenia składników. Ponownie przykrywamy ciasto ściereczką i odstawiamy do podwojenia objętości ( na ok. 1,5 godz. ).

Rabarbar tniemy w mniejsze kawałki.

Składniki na kruszonkę : 

  • 180 g mąki pszennej
  • 100 g cukru
  • 16 g cukru z prawdziwą wanilią
  • 120 g roztopionego masła

Mąkę mieszamy z cukrami, dodajemy ciepłe masło i wymieszać palcami formując kruszonkę. Odstawiamy.

Po wyrośnięciu ciasto jeszcze raz krótko zmiksować i przełożyć do formy o wymiarach ok 20×30 cm ( u mnie 25×25 cm ) wcześniej wyłożoną papierem do pieczenia. Wierzch równamy. Następnie równomiernie wykładamy rabarbar, posypujemy kruszonką. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na 30-40 minut.

Kiedy podrośnie wstawiamy do zimnego piekarnika. Nastawiamy na 175ºC i pieczemy 40 minut do tzw. suchego patyczka. Czas pieczenia zaczęłam liczyć od momentu nagrzania się piekarnika. Należy zaglądać do ciasta czy nadmiernie się nie rumieni w razie konieczności wierzch przykryć papierem do pieczenia. Ciasto po upieczeniu piekarnik wyłączamy ale ciasta nie wyjmujemy, pozostawiamy w zamkniętym piekarniku do ostygnięcia.

Smacznego 🙂