ciasta

Piernik na ostatnią chwilę ( szybki i tani )

Szybki i tani piernik na którego produkty każdy znajdzie w domu a jak nie to na pewno znajdą się w każdym pobliskim sklepie. Puszysty, mięciutki, aromatyczny, wilgotny. Wystarczy wymieszać wszystkie składniki, przełożyć na blachę i resztę robi za nas piekarnik. Robiłam go już chyba czterokrotnie i nigdy nie miałam najmniejszego problemu, zawsze się udawał. Świetnie nadaje się do przełożenia dżemem czy różnego rodzaju kremami. U mnie w tym roku z kremem grysikowym za witam na Wigilijnym stole. Przepis od mojej bratowej 🙂

odpierniczone (2)

Składniki :

  • 3 szklanki mąki pszennej
  • 1,5 szklanki cukru
  • 1,5 szklanki oleju
  • 1,5 szklanki mleka
  • 3 jaja
  • szczypta soli
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 3 łyżki dżemu
  • 3 łyżki kakao
  • 1 łyżka cynamonu
  • 1 opakowanie przyprawy do piernika
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia

Wszystkie składniki umieszczamy w misce. Miksujemy do połączenia składników. Przekładamy do blachy o wymiarach ok 25×35 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temp. 180ºC przez 50 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Po ostudzeniu ciasto można polać polewa czekoladową lub przełożyć ulubionym kremem czy powidłami.

Smacznego 🙂

sałatki i surówki

Najprostsza surówka obiadowa ( 3 składnikowa )

Nie licząc soli i cukru, których wykorzystanie nie jest koniecznie ta surówka składa się tylko z trzech składników. Kapusta, marchew i olej…szybko, tanio i smacznie. Przepis z bloga Przy piecu.

201570_3

Składniki  :

  • 1 kapusta pekińska
  • 2 średnie marchewki
  • 4 łyżki oleju
  • sól
  • cukier ( pominęłam )

Kapustę drobno szatkujemy, marchew ścieramy na dużych oczkach tarki. Kapustę, marchew i olej mieszamy razem. Doprawiamy solą i cukrem do smaku.

Smacznego 🙂

serniki

Sernik kokosowy siostry Anastazji

Kolejny sernik, który wart jest powtórki. Pyszny kremowy, nie za słodki z kołderką warstwy kokosowej. Przepis z bloga Domowa cukierenka .

201555_14001

Składniki na spód : 

  • 300 g mąki pszennej
  • 100 g masła
  • 100 g cukru
  • 1 łyżka smalcu ( nie miałam dałam masło )
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 jajko
  • 2 żółtka
  • szczypta soli

Mąkę przesiać wraz z proszkiem do pieczenia. Dodać pozostałe składniki i zagnieść szybko kruche ciasto. Gotowe ciasto zawijamy w folię i wkładamy na 1 godzinę do lodówki. Po tym czasie ciastem wylepić dno blaszki o wymiarach ok 25×35 cm. Podpiec 15 minut w temp. 180ºC. Wyciągnąć z piekarnika, odstawić na bok.

Składniki na masę serową : 

  • 1 kg sera w kostce ( użyłam kremowego quark-u )
  • 1 szklanka cukru
  • 3 szklanki mleka
  • 1/2 szklanki oleju
  • 4 żółtka
  • 2 jaja
  • przyprawa do sernika ( pominęłam )
  • 1 budyń waniliowy

Jeśli używacie sera w kostce należy go zmielić  przynajmniej dwukrotnie. Do sera dodajemy resztę składników. Miksujemy krótko tylko do połączenia składników. Masę serową wylewamy na wcześniej podpieczony spód.

Pieczemy w temp. 170°C przez 40-50 minut.

Składniki na wierzch kokosowy : 

  • 3/4 szklanki cukru
  • 6 białek
  • 200 g wiórków kokosowych
  • szczypta soli

Białka ubijamy na sztywną pianę ze szczyptą soli. Pod koniec ubijania dodajemy stopniowo cukier cały czas miksując. Na koniec wsypujemy wiórki i mieszamy delikatnie za pomocą łyżki.

Po 45-50 minutach od pieczenia się sernika otwieramy piekarnik, delikatnie wysuwamy sernik i na wierzchu rozprowadzamy równomiernie wcześniej przygotowaną warstwę białkowo-kokosową. Pieczemy jeszcze 15-20 minut.

Sernik studzimy przy uchylonych drzwiczkach piekarnika, następnie zimny wkładamy do lodówki na kilka godzin aby stężał.

Smacznego 🙂

sałatki i surówki

Surówka obiadowa z kapusty

Idealna obiadowa surówka z kapusty. Jeśli nie przepadacie za doprawianiem surówki octem lub tez nie możecie go używać pomińcie ten składnik a surówka i tak będzie smakowała pysznie nawet chyba lepiej niż z octem 🙂 Przepis Olga Smile .

201563_3

Składniki  :

  • 2 małe kapusty lub 1 duża
  • 1 czerwona papryka
  • 1 żółta papryka
  • 1 zielona papryka ( zastąpiłam czerwoną )
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 jabłka
  • 3 marchewki
  • mały pęczek koperku
  • 5 łyżek oliwy
  • 5 łyżek octu ryżowego lub 3 winnego
  • sól, pieprz
  • czarnuszka ( pominęłam )

Kapustę szatkujemy w cienkie piórka. Przekładamy do miski, solimy,mieszamy, odstawiamy na 15 minut w międzyczasie parę razy ugniatając ją ręką aby zmiękła.

Papryki tniemy w cienkie paski. Cebulę siekamy drobno a marchew i jabłka ścieramy na tarce.

Wszystkie warzywa mieszamy razem. Dodajemy posiekany koperek, przeciśnięty przez praskę czosnek, oliwę, ocet. Mieszamy rękoma, doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Odstawiamy na 10 minut aby smaki się przegryzły. Przed podaniem można posypać czarnuszką.

Smacznego 🙂

dania główne

Biała kiełbasa pieczona w sosie sojowym

Jak niektórzy wiedzą nie przepadam za białą kiełbasą. Musi być dobrze przyrządzona, żebym zjadła ja ze smakiem i nie stawała mi w gardle. I ta kiełbasa taka jest. Pyszna, mięciutka, aromatyczna, dobrze doprawiona. W oryginale pieczona bez marynaty, ja ją piekę w marynacie dzięki czemu jest soczysta. Zagościła na stale w menu moich obiadów a to chyba najlepsza rekomendacja. Przepis z bloga Stare gary .

201559_14001

Składniki : 

  • 1 kg białej kiełbasy
  • 2 cebule
  • 4 ząbki czosnku
  • 1/2 szklanki oliwy ( zawsze dodaję olej rzepakowy )
  • 1/3 – 1/4 szklanki sosu sojowego
  • pieprz

Cebule posiekać w kostkę lub piórka, czosnek rozgnieść. W misce wymieszać razem czosnek, cebulę, sos sojowy, oliwę, doprawić pieprzem. Kiełbasę nakłuć w kilku miejscach następnie zalać marynatą, dobrze w niej obtoczyć. Odstawić na noc do lodówki. Czasami nie mam tyle czasu i piekę od razu.

Drugiego dnia kiełbasę przekładamy do żaroodpornego naczynia. Można ją piec z marynatą jak i bez niej. Pieczemy w temp. 170°C przez 1,5 godziny.

* Do marynaty można dodać niewielką ilość magii, będzie smakować równie wybornie.

Smacznego 🙂

dania główne

Aromatyczny ryż z piekarnika

Wywodzący się z kuchni Meksykańskiej pyszny, aromatyczny ryż, którego przygotowanie ogranicza się do pocięcia cebuli i wymieszaniu pozostałych składników. Resztę wykonuje za nas piekarnik a my w tym czasie możemy przygotować surówkę, sałatkę, mięsiwo, kotlety wegetariańskie, wegańskie… świetnie również będzie smakował sam w sobie. Przepis z africanbites.com .

ryż z piekarnika (1)

Składniki : 

  • 1 średnia posiekana cebuli
  • 320 g sosu pomidorowego ( użyłam passaty pomidorowej )
  • 1/2 szklanki oleju rzepakowego lub innego
  • 3 szklanki ryżu
  • 2 łyżeczki sproszkowanego bulionu np. takiego z kostki ( pominęłam, dałam więcej niżej wymienionych przypraw )
  • 2 łyżeczki soli lub do smaku
  • 1 łyżka słodkiej papryki w proszku
  • 1 łyżka czosnku mielonego
  • 4 szklanki bulionu z kurczaka, warzywnego lub wody
  • 1 łyżeczka pieprzu
  • 1 i 1/2 łyżeczki kminku
  • 3/4 łyżeczki mielonego chilli lub 1 łyżeczka mielonego pieprzu jalapeño ( jeśli dzieci będą jadły pominąć ten składnik. Ja pominęłam )

Piekarnik rozgrzewamy do 175°C.

W dużym naczyniu do zapiekania mieszamy wszystkie wyżej wymienione składniki. Całość przykrywamy szczelnie folią aluminiową. Wstawiamy do piekarnika i pieczemy przez godzinę.

Po wyjęciu z piekarnika odstawiamy na 5 minut. Następnie ostrożnie ściągamy folię. Ryż przemieszać widelcem.

* Z podanej porcji wychodzi pokaźna ilość. Ja robiłam z połowy i wystarczyło mi na 2 dni na obiad dla 2 dorosłych i 1 dziecka. Serwowałam ryż jako dodatek do mięsiwa 🙂

Smacznego 🙂

ryż z piekarnika (2)

placuszki,naleśniki,gofry

Placki dyniowe

Jedne z pyszniejszych placuszków. Puszyste, mięciutkie, biszkoptowe, dyniowe. Bardzo szybkie i proste w przygotowaniu. Przepis z bloga Kwestia smaku .

 

201555_23

 Składniki : 

  • 200 g puree z upieczonej dyni
  • 50 g jogurtu naturalnego ( opcjonalnie, pominęłam )
  • 2 jajka
  • 2 łyżki oleju roślinnego lub roztopionego masła
  • 2-3  łyżki cukru
  • 1 i 13 szklanki mąki pszennej
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta soli

Puree wymieszać z jogurtem ( jeśli puree jest dość wodniste nie należy dodawać jogurtu. Ja nie miałam wodnistego i jogurtu też nie dodawałam ). Kolejno dodać jajka z olejem, wymieszać. Następnie dodajemy cukier i przesianą mąkę wraz z proszkiem do pieczenia i szczyptą soli. Całość miksujemy lub mieszamy łyżką do momentu aż masa będzie gładka i jednolita.

Placuszki smażymy na rozgrzanej patelni lekko posmarowanej olejem. Smażymy na niewielkim ogniu z obu stron na złoty kolor. 

Smacznego 🙂

201555_26

dania główne

Schabowy marynowany

Fajna propozycja na schabowy, który świetnie sprawdzi się w roli szybkiego obiadu. Marynujemy go 2 dni wcześniej a potem tylko fru na patelnię. Bardzo smaczny aczkolwiek podczas smażenia przy niektórych kotletach miejscowo odpadła mi panierka ale może to wina zbyt małej ilości maki ziemniaczanej, która mi się skończyła. Nie smażyłam też pod przykryciem. Przepis z bloga Z cukrem pudrem .

201551_7

Składniki : 

  • ok 8 średnich plastrów schabu bez kości
  • 4 jaja
  • 4 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej ( niestety skończyła mi się i użyłam tylko 2 resztę zastąpiłam zwykłą pszenną )
  • 2 płaskie łyżki majeranku
  • 4 ząbki czosnku
  • 1 płaska łyżeczka słodkiej papryki
  • 3 łyżki pikantnego ketchupu
  • 2 łyżki musztardy
  • 6 łyżek oleju
  • sól, pieprz

Kotlety myjemy, osuszamy, lekko rozbijamy. Oprószamy z obu stron solą i pieprzem, wstawiamy do lodówki na 1 godzinę.

Jaja roztrzepujemy. Do jaj dodajemy pozostałe składniki, mieszamy. Wkładamy wcześniej przygotowane mięso tak aby marynata dobrze pokryła każdy plaster. Można dodatkowo delikatnie wetrzeć marynatę w mięso. Całość wkładamy do lodówki na 48 godzin.

Po tym czasie mięso pokryte marynatą smażymy na niewielkim ogniu pod przykryciem z obu stron na złoty kolor.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto „gniot” z truskawkami

Puszyste,wilgotne i bardzo smaczne. Gniot okazał się ciastem idealnym w , którym możemy wykorzystać niemalże wszystkie owoce. Najlepiej smakuje na drugi dzień więc warto upiec go wieczorem. Przepis z bloga Kruszynowe kucharzenie.

201517_64

Składniki : 

  • 4 jaja
  • 1 szklanka cukru
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 łyżeczki cukru waniliowego
  • 2 łyżki śmietany lub mleka
  • 2 szklanki mąki
  • 3/4 szklanki oleju
  • owoce ( u mnie truskawki ale nadadzą się właściwe każde )

Jajka miksujemy z cukrami. Dodajemy mąkę, proszek do pieczenia, śmietanę oraz olej. Miksujemy na jednolitą masę. Ciasto przelewamy do formy o wymiarach ok 22×33 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia ( u mnie tortownica o średnicy 23 cm ). Na wierzchu układamy oczyszczone owoce.

Pieczemy w temp 180°C przez 50 minut lub do tzw. suchego patyczka. Moje ciasto w tortownicy piekło się 1,5 godziny.

Smacznego 🙂

201517_71

ciasta

Ciasto weekendowe Ewy Wachowicz

Proste ciacho w smaku przypominające trochę babkę zwieńczone bezą kokosową. Smaczne ale ja polecam dodać do ciasta skórkę cytrynową, z limonki lub jakąś przyprawę korzenną, żeby je trochę ożywić i nadać konkretnego charakteru 🙂 Śmiało mogę powiedzieć, że ciasto bezproblemowe i chyba nikt nie powinien mieć z nim problemu, zważywszy na fakt, że wyciągnęłam je z piekarnika po czym zorientowałam się,że jest jeszcze niedopieczone. Ponownie wrzuciłam do pieca  myśląc – jak nic wyjdzie zakalec. Jednak nic takiego się nie stało 🙂 Przepis z Tej strony.

2015_174

Składniki : 

  • 5 jaj
  • 1 szklanka maślanki
  • 1 i 1/2 szklanki cukru
  • 1 łyżka cukru waniliowego
  • 1/2 szklanki oleju z pestek winogron ( zastąpiłam olejem rzepakowym )
  • 2 i 1/2 szklanki mąki
  • 3 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 100 g wiórek kokosowych

Mąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia.

2 jajka, 3 żółtka i szklankę cukru ubijamy na jasną, gęstą masę. Następnie dodajemy maślankę i cienką stróżką wlewamy olej miksując na najniższych obrotach. Na końcu stopniowo partiami dodajemy mąkę i cukier waniliowy.

Dodając mąkę najpierw mieszałam szpatułka ale kiedy porobiły mi się grudki wymieszałam mikserem na najniższych obrotach. Nie zaszkodziło.

Ciasto przelewamy do tortownicy o średnicy ok 23 cm wyłożonej papierem do pieczenia lub wysmarowanej masłem i oprószonej bułką tartą.

W osobnej misce ubijamy białka ze szczyptą soli a pod koniec ubijania dosypujemy partiami pozostałą część cukru. Na koniec wsypujemy wiórki kokosowe i delikatnie mieszamy łyżką lub szpatułką. Całość wykładamy równomiernie wierzch ciasta.

Pieczemy w temp. 180°C przez 40 minut ( u mnie 10 minut dłużej ).

Smacznego 🙂