dania główne z makaronu

Pikantny tajski makaron

Uwaga bardzo ostre danie ale można sobię tą ostrość dawkować. Na pewno obowiązkowe jest dodanie świeżych warzyw co powoduje złagodzenie całości. Mój mąż aż syknął jak spróbował od spodu gdzie nagromadził się płyn. Stwierdził, że pali ale bardzo dobry 🙂 Myślę, ze taki makaron jest świetną alternatywą dla zjadaczy chińskich zupek ekspresowycha ale o tym napisze osobny post 🙂 Przepis z bloga asmallsnippet.com .

chinmak

Składniki na sos : ( wychodzi go dość sporo więc spokojnie można zrobić z 1/2 porcji )

  • makaron linguine, spaghetti lub inny długi
  • 1 – 2 łyżki pokruszonej papryczki chilli ( użyłam suszonej )
  • 1/4 szklanki oleju roślinnego ( najlepiej rzepakowego )
  • 1/2 szklanki oleju sezamowego
  • 6 łyżek miodu
  • 6 łyżek sosu sojowego

Ponad to :

  • 2 marchewki starte na małych oczkach
  • 1/2 pęczka szczypiorku
  • 1/2 peczka kolendy ( pominęłam )
  • 3/4 szklanki orzechów ziemnych niesolonych ( pominęłam )

Makaron gotujemy al`dente.

Oleje przelewamy do rondelka, dodajemy chilli. Podgrzewamy na niewielkim ogniu aż olej zacznie wrzeć. Od tego momentu gotujemy całosć ok 2 minuty. Uwaga trzeba pilnować bo papryczka może się spalić. Jeśli zacznie za szybko się smażyć od razu ściągamy z ognia i przecedzamy przez sitko. Odstawiamy, żeby nieco ostygło.

Makaron polewamy olejem. proponuję stopniowo i w niewielkiej ilości. Mieszamy aż makaron sę nim pokryje. Dodajemy pozostałe skladniki jak marchew, szczypiorek, orzechy. Można również użyć innych warzyw.

Smacznego 🙂

muffinki

Muffinki z białą czekoladą

Chociaż biała czekolada nie leżała nawet koło czekolady jak to niektórzy mówią to ja ją  uwielbiam. Na szybko potrzebowałam sprawdzonego, dobrego przepisu na muffiny ale zawsze brakowało mi znaczącego składnika więc postanowiłam zmodyfikować Ten przepis. Wyszły obłędne i nawet zostałam poproszona o przepis 🙂

1DSC_1959

Składniki na 12 muffin : 

  • 120 g cukru
  • 1 duże jajko
  • 190 g przesianej mąki
  • 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
  • 180 ml mleka
  • 60 ml oleju
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
  • 65 g posiekanej białej czekolady

Ponad to : 

  • 50 g białej czekolady

W jednej misce mieszamy suche składniki : mąkę, sól, proszek, cukier, gałkę.

W drugiej łączymy mokre składniki : Jajko, olej, mleko, ekstrakt.

Mokre składniki mieszamy z suchymi. Najlepiej za pomocą łopatki i tylko do połączenia składników. Dodajemy pociętą czekoladę, mieszamy.

Ciasto przekładamy do foremek na muffiny. Pieczemy w 180°C przez 20-25 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Odstawiamy do ostygnięcia.

Pozostałe 50 g czekolady rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Za pomocą łyżeczki nanosimy ją na wierzch każdej muffinki.

Smacznego:)

przekąski,zakąski,przystawki

Chrupiaca ciecierzyca w przyprawach ( zdrowa przekąska )

Jakiś czas temu przymierzałam się do zrobienia tej ciecierzycy ale zawsze coś….wypadło innego. W końcu się zmobilizowałam i wyrpóbowałam. To naprawdę świetna, zdrowa przekąska zamiast np. słonych orzeszków. Prosta w przygotowaniu i nie wymaga wiele wysiłku 🙂 Przepis z bloga theconnectionweshare.com .

ciecierzycachr.

Składniki :

  • około 420 g ciecierzycy z puszki
  • 4 łyżki oleju
  • 2 łyżeczki słodkiej papryki w proszku
  • 1 łyżeczka mielonego kminku
  • 1 łyżeczka mielonego chilli
  • 1 łyżeczka cebuli w proszku
  • 1 łyżeczka mielonego czosnku
  • 1 łyżeczka octu ( użyłam jabłkowego )
  • 1 łyżeczka soli
  • 3 łyżeczki cukru ( najlepiej trzcinowego )

Ciecierzycą dobrze przepłukać i odsączyć na sicie najlepiej kilka godzin wcześniej.

W misce mieszamy wszystkie przyprawy z octem i cukrem. Dodajemy suchą ciecierzycę. Mieszamy delikatnie ale dokładnie tak aby całość była dobrze oblepiona przyprawami.

Ciecierzycę przekładamy na blachę wyłożoną pergaminem. Ma być jedna warstwa. Pieczemy w temp. 205°C przez 35-40 minut lub do momentu kiedy będzie złota i chrupiąca.

* Moja ciecierzyca nie cała była chrupiąca w piekarniku mimo to wyciągnęłam ją kiedy większość była już chrupiąca. Podczas stygnięcia te miękkie zaczynały twardnieć. Po całkowitym ostygnięciu całość stała się chrupiąca.

Smacznego 🙂

Niskokaloryczny styczeń

placuszki,naleśniki,gofry

Gofry kukurydziano-cytrynowe

Idealne !!!! Z wierzchu chrupiące, miękkie w środku. Smaki dzieciństwa. Przepis Anny Olson z programu ” Na słodko 3″

1kluseczki_136

Składniki : 

  • 1 i 1/4 szklanki mąki
  • 1/2 szklanki grysiku kukurydzianego ( użyłam mąki kukurydzianej )
  • 2 łyżki cukru
  • 1 łyżka proszku do pieczenia
  • około 2 łyżeczek skórki z cytryny
  • szczypta soli
  • 1 i 1/4 szklanki maślanki
  • 1/2 szklanki oleju roślinnego
  • 2 duże jaja

Do miski wsypujemy mąkę, grysik, proszek do pieczenia, skórkę cytryny, cukier i szczyptę soli. Mieszamy. 

Żółtka oddzielamy od białek. Do drugiej miski wlewamy maślankę, olej, żółtka. Mieszamy. Przelewamy do suchych składników. Miksujemy lub mieszamy ręcznie trzepaczką. W cieście mają być grudki, więc robimy to do momentu aż składniki się połączą. Białka ubijamy na sztywno. Dodajemy do ciasta partiami i delikatnie za pomocą łyżki lub szpatułki należy wmieszać w masę. 

Na rozgrzaną gofrownicę, spryskaną olejem nalewamy 1/3 szklanki ciasta i smażymy do momentu aż z gofrownicy przestanie wydobywać się para. 

Smacznego 🙂

przetwory

Papryka w ketchupowej zalewie ( bez pasteryzacji )

Pycha !!! Papryka sama w sobie smakuje jak ta z zalewy octowej ale dodatkowo otacza ją ketchupowy sosik. W towarzystwie również octowej cebulki świetnie pasuje jako surówka do obiadu jak i na kanapki a z pewnością niejeden paprykoholik będzie wyjadał ją bezpośrednio ze słoiczka. Przepis z bloga Miłosc w brzuchu mam.

11kluseczki_172

Składniki na zalewę : 

  • 700 g ketchupu pikantenego i łagodnego ( dałam pół na pół )
  • 1/2 szklanki oleju
  • 1/2 szklanki octu
  • 1/2 szklanki wody
  • 1/2 szklanki cukru ( dałam mniej )
  • 1/2 łyżeczki soli

Ponad to : 

  • 2 kg papryki
  • 1/2 kg cebuli

Paprykę kroimy w paski, cebulę w talarki.

Wszystkie składniki zalewy zagotowujemy. Dodajemy paprykę i cebulę. Gotujemy pod przykryciem 10 minut.

Do wyparzonych wcześniej słoików przekładamy zawartość garnka, dobrze zakręcamy. Stawiamy do góry dnem i przykrywamy dobrze kocem. Zostawiamy na noc.

Smacznego 🙂

11kluseczki_156

ciasteczka

Klejah – irackie ciasteczka kardamonowe

Nie za słodkie z wyraźną nutą kardamonu. Łatwe i przyjemne w przygotowaniu 🙂 Po wyjęciu z piekarnika dość twarde i mocno kruche ale jak trochę poleżą zmiękną. Przepis z bloga Tak sobie pichcę.

Składniki : 

  • 3 szklanki maki pszennej razowej ( może być również pszenna pełnoziarnista lub zwykła mąka )
  • 1/2 szklanki + 2 łyżki oleju kukurydzianego lub słonecznikowego ( użyłam rzepakowego )
  • 3/4 szklanki jasnego cukru trzcinowego
  • 1/4 szklanki mleka o niskiej zawartości tłuszczu
  • 1 jajko roztrzepane
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • szczypta szafranu
  • 2 łyżeczki mielonego kardamonu

Ponad to : 

  • jedno roztrzepane jajko
  • 2 łyżki mleka

Do rondelka wkładamy mleko i cukier. Podgrzewamy na małym ogniu cały czas mieszając aż cukier się rozpuści. Nie zagotowujemy !!! Zestawiamy z ognia, pozostawiamy do ostygnięcia.

W misce łączymy przesianą mąkę, proszek, szafran, kardamon. Dodajemy olej mieszamy aż powstaną okruchy. Dodajemy jajko i przestudzone mleko z cukrem. Zagniatamy lub dobrze mieszamy aż składniki dobrze się połącza.

Ciasto owijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na 10-15 minut. Ja pozostawiłam na całą noc, dopiero drugiego dnia wypiekałam ciasteczka.

Ciasto wyciągamy na oprószoną mąką stolnicę. Wałkujemy na grubość ok 3 mm. Wyciamy okrągłe ciasteczka o średnicy ok 6 cm. Układamy na blasze wyłożonej pergaminem w ok 3 cm odległościach. Na każdym ciastku za pomocą noża robimy krateczkę.

Jajko łączymy z mlekiem. Smarujemy wierzch wszystkich ciasteczek. Pieczemy w temp. 180°C przez 15-20 minut – do zrumienienia.

Smacznego 🙂

 

przetwory

Ogórki w zalewie chili

Nie wyszły tak pikantne jak chciałam ( papryka osra okazała się nie wystarczająco ostra ) ale mimo to są przepyszne – jedne z najsmaczniejszych ogórków zaprawianych. Oczywiście stopień pikantności sami sobie możemy dobrać dodając paprykę ostrą, chili lub diabelsko pikantny pieprz cayenne. Idealne na zagryzkę, przegryzkę czy przekąskę. Przepis z zeszytu mamy.

Składniki : 

  • 2 kg ogórków gruntowych
  • 4 łyżki soli
  • 1 główka czosnku
  • 1-2 łyżeczki chilli, ostrej papryki lub diabelsko pikantnego pieprzu cayenne

Ogórki kroimy w talarki lub paski, zasypujemy solą, odstawiamy na 4 godziny. Po tym czasie odlewamy wodę, którą wypuściły warzywa. Do ogórków dodajemy czosnek przeciśnięty przez praskę i chili.

Zalewa : 

  • 6 łyżek oleju
  • 1.5 szklanki octu
  • 2,5 szklanki cukru

Składniki zalewy zagotować. Zalać ogórki, wymieszać, odstawić na 24 godziny.

Po tym czasie przekładamy warzywa do wyparzonych wcześniej słoików tak aby zalewa w całości je pokrywała. Dobrze zakręcamy. Gotowe. Nie pasteryzujemy.

Smacznego 🙂

pieczywo słodkie i wytrawne

Nocne bułeczki

Idealne żeby rankiem cieszyć się świeżym, domowym pieczywem. Ciasto wyrabia się ekspresowo, potem tylko do lodówki na noc a rano formujemy, chwilę czekamy i pieczemy. Świetne zaraz po upieczeniu ale 2 czy 3 dnia też niczego sobie. Przepis z bloga Smaczna Pyza.

 

Nocne bułeczki

 Składniki : ( na 11-12 bułeczek )

  • 500 g maki pszennej ( użyłam tortowej )
  • 1 łyżka maki ziemniaczanej
  • 40 g świeżych drożdży
  • 2 łyżeczki cukru
  • 1 mała łyżeczka soli
  • 125 ml mleka
  • 125 ml wody
  • 1/3 szklanki oleju roślinnego

Ponadto : 

  • 1 roztrzepane jajo
  • mak, sezam 

Drożdże mieszamy z cukrem, 2 łyżeczkami maki pszennej i lekutko ciepłym mlekiem ( za ciepłe mleko może zabić drożdże więc pamiętajcie, ze ma być tylko, tylko ciepłe ). Odstawiamy w ciepłe miejsce aż drożdże zaczną pracować.

 Do miski przesiewamy mąki. Dodajemy wyrośnięte drożdże, sól, letnią wodę i olej. Zagniatamy aż ciasto będzie jednolite, gładkie i nie będzie lepić się do rąk. Ciasto bardzo szybko się wyrabia. U mnie jakieś 2 minuty. Miskę smarujemy olejem, przekładamy uformowaną kulę, przykrywamy ściereczka i wkładamy na noc do lodówki.

Rano drugiego dnia ciasto wyjmujemy z lodówki, chwilę zagniatamy. Dzielimy na 12 części i formujemy z bułeczki. Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 30 minut do wyrośnięcia. 

Po tym czasie bułeczki smarujemy jajkiem, posypujemy suchym makiem, sezamem. Pieczemy w temp. 220°C przez 20-25 minut. Uwaga trzeba pilnować żeby się nie przypaliły.

Smacznego 🙂

Nocne bułeczki

na zakwasie i na drożdżach

muffinki

Błyskawiczne muffinki z czerwona porzeczką

Jak co roku u mnie o tej porze czerwona porzeczka w natarciu. Trochę wykorzystam do wypieków a z reszty postanowiłam zrobić dżemy… może jeszcze sok, zobaczymy. Dzisiaj muffinki z niewielką ilością tych owoców. Szybkie w przygotowaniu, słodycz dla mnie w sam raz, świetne do kawki i herbatki oczywiście w takie upały mrożonej 🙂 Przepis z bloga What`s cooking ?

 Składniki :  ( na 12 sztuk )

  • 250 g mąki
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki sody
  • 2 jaja
  • 250 g maślanki ( może być jogurt )
  • 100 g cukru
  • 75 ml oleju
  • garść czerwonej porzeczki
  • cukier puder do posypania

W jednej misce mieszamy mąkę, proszek i sodę.

W drugiej ucieramy jaja z cukrem. Dodajemy maślankę, olej, mieszamy. Wsypujemy suche składniki i mieszamy do połączenia. Dodajemy porzeczkę, mieszamy szpatułka lub łyżka. Masę rozkładamy na 12 foremek do muffinek. Pieczemy w 180°C przez 20-25 minut do tzw. suchego patyczka. Po ostygnięciu posypujemy cukrem pudrem.

Smacznego 🙂


ciasta

Ciasto serowo – czereśniowe z polewą jogurtową

Ciasto, które wyrabia się rękoma a po upieczeniu smakuje trochę jak drożdżowiec trochę jak ciasto ucierane. Zrobiłam błąd bo upiekłam ciasto w mniejszej foremce, wyrosło wysokie i dość suche. Możliwe, że to też wina użytego przeze mnie sera.Tak jak dziewczyny pisały w komentarzach to ciasto trzeba zrobić w większej formie wtedy dolna warstwa jest niższa i ciasto w połączeniu z resztą będzie lepiej smakowało. Drugim błędem jaki zrobiłam to dałam niecałe 500 g owoców. Tutaj trzeba dać całe 700 bo dzięki owocom to ciasto zyskuje na smaku i wilgotności. Świetna polewa bardzo dobrze pasuje do reszty. Na pewno upiekę je jeszcze raz tym razem ściśle wedle przepisu. Przepis z bloga Gotuję bo lubię 🙂

P.S

Uratowałam ciasto !!!! Stało się wilgotne i pyszniutkie dzięki napończowaniu. Po dokładne wskazówki zapraszam TUTAJ.

Składniki na ciasto : 

  • 200 g białego sera nie mielonego ( użyłam quark-u odcedzonego wcześniej z nadmiaru serwatki przez noc na gazie i sicie. Pamiętajcie, że przy odcedzaniu musicie użyć więcej sera bo rano będzie znacznie niższa waga )
  • 5 łyżek oleju
  • 150 g cukru
  • 6 łyżek mleka
  • 1 jajo
  • 350 g maki
  • 2 łyżeczki proszku
  • 700 g czereśni

Czereśnie wydrylować i ułożyć na ręczniku papierowym aby odsączyć je z nadmiaru soku.

Mąkę, cukier, proszek łączymy razem. Do osobnej miski wkładamy olej, jajo, mleko i ser. Całość mieszamy ręką, rozgniatając ser aby grudki nie były zbyt duże. Ja ze względu na kremową konsystencję mojego sera wymieszałam wszystko łopatką.  Do masy wsypujemy suche składniki i całość wyrabiamy rękoma. Zagniatamy jak drożdżowe.

Tortownicę o średnicy 26-28 cm ( koniecznie użyjcie takiej dużej )(u mnie 23 cm ) wykładamy papierem do pieczenia i natłuszczamy odrobiną oleju. Ciastem wykładamy dno formy i dociskamy do boków. Na wierzchu układamy owoce. Proponuję je delikatnie wcisnąć.

Pieczemy w temp. 190°C przez 40-45 minut

W tym czasie robimy polewę.

Składniki na polewę : 

  • 1/2 szklanki gęstej śmietany 18% ( użyłam gęstego jogurtu tureckiego )
  • 3 jaja
  • 2 łyżki maki ziemniaczanej ( dałam 40 g budyniu waniliowego )
  • 100 g cukru

Wszystkie składniki polewamy mieszamy na jednolitą, gładką masę.

Po czasie przeznaczonym na pieczenie ciasta wylewamy na wierzch polewę nie wyciągając ciasta z piekarnika a polewę najlepiej zacząć lać po bokach, żeby od jej ciężaru nie zapadł się środek.

Zamykamy piekarnik i pieczemy kolejne 20-30 minut.

Smacznego 🙂