sałatki i surówki

Sałatka z fetą, pomidorkami i cebulą

Moglibyśmy z mężem jeść ją na okrągło. Przepyszna. Idealnie pasuje do cytrynowego łososia z poprzedniego wpisu ale nie tylko. Szybka i banalnie prosta w przygotowaniu. Zawiera tylko 5 składników.

1090

Składniki :

  • 200 g fety
  • 250 g pomidorków koktajlowych ( można dać więcej )
  • 1/2 małej czerwonej cebuli
  • sok z cytryny
  • pieprz

Pomidorki płukamy pod wodą, kroimy na pół. Większe na ćwiartki. Cebulę siekamy w cieniutką kostkę, skrapiamy sokiem z cytryny ( ilość według gustu ), odstawiamy ( jak się śpieszę to sokiem skrapiam całą sałatkę bez wcześniejszego polewania cebuli). Do pomidorków dorzucamy fetą pokrojoną w niewielką kostkę i cebulę. Całość doprawiamy pieprzem.

Smacznego 🙂

dania główne z makaronu

Zapiekany makaron z chorizo i pieczarkami

Jeden z najlepszych makaronów jakie do tej pory robiłam. Musiałam zmienić tylko niektóre proporcje, żeby wyszło więcej bo z podanych składników to porcja zaledwie dla jednej osoby. Ta starczy spokojnie dla 3 a nawet 4. Przepis znaleziony TUTAJ.

975

Składniki :

  • 1 łyżka oliwy
  • 250 g makaronu penne
  • 1 puszka pomidorów
  • 2 gałązki oregano lub tymianku ( użyłam suszonego oregano, około 1 łyżeczki )
  • 2 ząbki czosnku
  • 1/2 cebuli
  • 100 ml czerwonego wina ( pominęłam, dodałam 100 ml wody w którym gotował się makaron )
  • 160 g chorizo
  • 1 łyżka przecieru pomidorowego
  • 200 g pieczarek
  • garść startego sera cheddar lub innego ( starłam dwie – jedną dałam do środka, użyłam zwykłego żółtego sera )
  • sól, pieprz

Oliwę rozgrzewamy w rondlu. Cebulę tniemy drobno i podsmażamy na oliwie aż będzie rumiana. Dodajemy poszatkowany drobno czosnek i chorizo pocięte w około 0,5 cm plastry. Smażymy całość 5 minut. Następnie dodajemy pomidory z puszki,oregano, wino, pieczarki i koncentrat pomidorowy. Mieszamy. Doprawiamy solą i pieprzem. Całość gotujemy przez 20 minut do uzyskania pożądanej przez nas konsystencji. Na koniec próbujemy sos czy smak nam odpowiada, bo pomidory nie raz bywają cierpkie i należy je dodatkowo przyprawić a najlepiej dosypać odrobinę cukru.

Makaron gotujemy al`dente.

Do rondla z sosem przekładamy odcedzony makaron, dodajemy garść sera i mieszamy. Całość przekładamy do żaroodpornego naczynia, wierzch posypujemy kolejną garścią sera.

Naczynie wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 210°C i zapiekamy przez 10 minut.

Smacznego 🙂

pieczywo słodkie i wytrawne

Śródziemnomorski rogal pomidorowy z nadzieniem

Wbrew pozorom łatwy w przygotowaniu a właściwie łatwe bo z tej porcji wychodzą 2 duże rogale. Pomidorowe, puszyste, skórka delikatnie chrupiąca, lekko wilgotne z cudownym nadzieniem, które zmieniłam bo pierwotnie były oliwki ale ja za nimi nie przepadam więc dałam czerwoną cebulkę.  Rogale znikły w ciągu 2,5 dnia także powiedzieć mogę tylko tyle, ze przez ten czas nic nie straciły ze swojej świeżości. Przepis z miesięcznika ” HyvaTerveys KevytKokki  12/2010″

922

Składniki na ciasto : 

  • 500 ml soku pomidorowego 
  • 20 g świeżych drożdży
  • 1 łyżeczka cukru
  • 100 ml otrąb owsianych
  • 800-900 ml mąki pszennej ( proponuje od razu użyć 900 ml.Ja dałam 800 a potem i tak musiałam dosypać )
  • 2 łyżki posiekanych suszonych pomidorów z oliwy
  • 1 łyżeczka posiekanego świeżego rozmarynu ( nie miałam pominęłam )
  • 1 łyżeczka posiekanego świeżego tymianku lub szałwii (  dałam tymianek suszony )
  • 1 łyżeczka soli

Sok pomidorowy podgrzewamy, dodajemy pokruszone drożdże i rozpuszczamy je. Następnie dokładamy cukier, mieszamy. Dosypujemy połowę mąki. Odstawiamy na 5 minut. 

Po tym czasie dodajemy pozostałą mąkę i całość wyrabiamy robotem ( spiralnymi mieszadłami ) na średnich obrotach około 5 minut. Na koniec dodajemy pomidory, zioła i sól i dalej mieszamy aż ciasto będzie gładkie, elastyczne i będzie odstawało od miski. Moje było lekko lepkie ale nie dosypywałam mąki tylko tak pozostawiłam i Wam radzę tak samo bo ciasto pięknie i szybko wyrosło. 

Miskę przykrywamy lnianą ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na około 45-60 minut.

Składniki na farsz : 

  • 100 ml posiekanych drobno suszonych pomidorów z oliwy
  • 100 ml posiekanej w piórka czerwonej cebuli ( około 2 małe ) ( w wersji oryginalnej oliwki )
  • 100 ml tartego parmezanu ( użyłam zwykłego żółtego sera )

Kiedy ciasto nam wyrośnie wyciągamy z miski na stolnicę posypaną mąką i lekko ugniatamy. Ciasto będzie się lekko kleiło dlatego co jakiś czas trzeba podsypać mąką. Dzielimy je na 2 równie części i pozostawiamy na około 10 minut żeby ciasto odpoczęło. Jak tego nie zrobimy będą problemy z rozwałkowaniem i zwinięciem rogala. Ja to przerobiłam 🙂

902

Każdą część rozwałkowujemy na wielkość 30x40cm ( u mnie na oko). Ma to wyglądać mniej więcej jak na zdjęciu poniżej.

903

Farsz dzielimy na pół.  Jedną połowę wykorzystujemy na jedną część ciasta i nakładamy do połowy.

904

Kolejno dwa równoległe boki składamy do środka tak jak na zdjęciu

905

Dolny brzeg zwijamy od siebie do środka

906

Lewy bok i prawy przyciągamy do siebie tworząc kształt rogala, nacinamy wierzch nożem.

907

Posypujemy niewielką ilością otrąb. Przykrywamy ściereczką i pozostawiamy do ponownego wyrośnięcia na 30 minut.

Piekarnik rozgrzewamy do 230°C. Na dno piekarnika stawiamy naczynie żaroodporne z wodą. Kiedy rogale wyrosną wkładamy do piekarnika. Pieczemy przez 5 minut w tej temp. po czym zmniejszamy ją do 200°C i pieczemy jeszcze przez 30 minut.

Smacznego 🙂

            908

przetwory

Leczo w słoikach na zimę

Zawsze zimą mam ochotę na leczo. I mimo, że mogę kupić na nie wszystkie składniki w tym czasie to nie to samo co z sezonowych. Więc zaprawiam parę słoików. Jak znalazł na szybki, smaczny obiad.

891

Przepis na leczo znajdziecie tutaj. Zaprawiam z co najmniej potrójnej porcji bez mięsa, pieczarek i fasolki. A reszta jak w przepisie .Następnie leczo przekładamy do wyparzonych wcześniej słoików, zakręcamy i pasteryzujemy 15 minut.

Smacznego 🙂

Domowy Wyrób

dania główne

Hiszpańska pizza z chorizo

Bardzo smaczna pizza, jedna z lepszych jakie jadłam. Spód chrupki w środku puszysty. Przepis z książki ” Kuchnia hiszpańska” wydawnictwa Olesiejuk

Dziękuję również za nominację do Versatile Blogger Award przez autorkę bloga Kulinarna Ja. Zabawy dalej nie pociągnę bo brakuje mi ostatnio czasu a wpisy robię na chybcika jedną ręką pisząc a drugą kołysząc wózek z moim małym skarbem 🙂 Jednak bardzo dziękuję jest mi bardzo miło 🙂

830

Składniki na spód :

  • 20 g świeżych drożdży ( użyłam 7 g suchych )
  • 250 g uniwersalnej mąki + do podsypania
  • 225 letniej wody
  • 50 ml oliwy
  • szczypta soli

Jeśli używamy świeżych drożdży : w misce mieszamy drożdże z 50 g mąki i wodą. Odstwiamy na 10 minut. Po tym czasie łączymy z pozostałymi składnikami i za pomocą miksera mieszamy przez 5 -10 minut. Przykryć ściereczką i pozostawić w ciepłym miejscu do podwojenia objętości.

Jeśli używamy suchych drożdży : Wszystkie składniki na spód zmieszałam i wyrobiłam ciasto ręcznie. Ciasto się dość kleiło ale nie dosypywałam mąki tylko natłuściłam miskę oliwą, przełożyłam ciasto i pozostawiłam do wyrośnięcia.

Nadzienie : 

  • 6 pomidorów pokrojonych w plastry ( zdecydowanie za dużo zużyłam 2 średnie na okrąg o śr. 21 cm)
  • 2 cebule drobno poszatkowane
  • 12 czarnych oliwek ( nie lubię więc pominęłam )
  • 4 plasterki szybki serrano ( pominęłam chorizo zupełnie wystarczy )
  • 10 plasterków kiełbasy chorizo
  • 2 łyżki posiekanych świeżych ziół ( użyłam suszonych : bazylii, estraonu, majeranku, czosnku granulowanego )
  • 55 g mozzarelli pokrojonych w cienkie plastry
  • oliwa
  • pieprz , sól

Kiedy spód na pizze wyrośnie piekarnik rozgrzewamy do 220°C i wstawiamy do niego pustą blachę. Stolnicę posypujemy mąką formujemy z ciasta koło o średnicy około 28-30 cm ( u mnie 21 cm ) z lekko podniesionymi bokami. Ja ciastem wyłożyłam spód formy od tortownicy.

Na cieście układamy pomidory, solimy, pieprzymy. Na to kładziemy cebulę, oliwki, chorizo,szynkę. Znowu doprawiamy solą i pieprzem, sypiemy po wierzchu zioła. Na konic rozkładamy ser i skrapiamy oliwą.

Pizze przenosimy ostrożnie na rozgrzaną blachę i pieczemy 30 minut aż brzegi ciasta zezłocą się.

Smacznego 🙂

Zielnik Kuchenny 2012

dania główne z makaronu

Zapiekany makaron z cheddarem

Często robię potrawy na bazie tego co mam akurat do wykorzystania w lodówce. Niejednokrotnie powstają dania godne większej uwagi. Nigdy nie zapisuję sobie ile i czego dodałam myśląc aaa będę pamiętać a potem zapominam. Od jakiegoś czasu notuję, żeby móc je własnie odtworzyć i Wam polecić w takiej samej postaci. I tak było też z tym makaronem.

Zapiekany makron a nie zapiekanka dlatego, ze zaraz po upieczeniu nie trzymał się ” kupy ” jak to widać na zdjęciu. Dopiero po przestygnięciu a ciepły nakładaliśmy łyżką. Może jakby dodać więcej jajek skleiło by całość bądź więcej sera. Następnym razem wypróbuję. Z poniżej podanych składników powstało naprawdę smaczne połączenie.

755

Składniki : 

  • 300 g makaronu
  • 1 średnia cebula
  • garść sera cheddar startego na grubych oczkach
  • 2 spore garście żółtego sera startego na grubych oczkach
  • puszka ( 400 g ) pulpy pomidorowej
  • wędlina ( jaką tam mamy do wykorzystania. Ja akurat użyłam cienko pokrojonej szynki, ilość wedle uznania ale tak żeby nie zdominowała dania – z umiarem 🙂 )
  • 4 pieczarki
  • 4 łyżki śmietany 18 % lub 12 %
  • garść kaparów
  • jajko
  • 1 łyżeczka ostrej musztardy
  • 6 suszonych pomidorów
  • łyżka margaryny
  • 1 łyżeczka cukru
  • po 1/2 łyżeczki : tymianku, curry, czosnku granulowanego, pieprzu ziołowego
  • po 1 łyżeczce : majeranku, oregano, słodkiej papryki

Makaron gotujemy al`dente. Odcedzamy.

Cebulę kroimy w kostkę podsmażamy na margarynie aż zrobi się szklista. Pieczarki kroimy również w kostkę jak i wędlinę i dorzucamy do cebuli, chwilę podsmażamy. Zdejmujemy z ognia. Kolejno dodajemy pokrojone suszone pomidory, pulpę pomidorową, kapary ( można je przesiekać choć niekoniecznie ), łyżeczkę cukru i resztę składników. Mieszamy wszystko z makaronem, przekładamy do naczynia żaroodpornego i zapiekamy przez 30 minut w temp. 200° C. Uwaga jeśli wierzch będzie się przypiekał nakryjcie go z góry papierem do pieczenia. Nie powinno się to zdarzyć ale wszystko zależy jak grzeje nasz piekarnik.

Smacznego 🙂

Zielnik Kuchenny 2012Pomidorowe inspiracjeWarzywa psiankowate 2012

dania główne z makaronu

Makaron z parówkami w sosie

Smaczne, proste, sycące danie. Idealne na obiad. Przepis z gazety ” Tina „.

678

Składniki : 

  • 25 dag krótkiego makaronu
  • 1 średnia cebula
  • około 50 dag parówek ( jakieś 6 sztuk )
  • 2 puszki pomidorów bez skórki ( puszka około 850 ml, ja robiłam to danie z połowy składników i użyłam puszki 480 g  )
  • 30 dag mrożonego groszku ( pominęłam )
  • 2 łyżki masła lub margaryny
  • 3 dag mąki
  • 2 łyżki koncentratu pomidorowego
  • 3-4 łyżeczki rosołu warzywnego w proszku ( u mnie kostka rosołowa )
  • 1/2 pęczka natki pietruszki
  • sól, pieprz

Makaron gotujemy al`dente. Odsączamy na sitku.

Cebulą kroimy w drobną kostkę, wrzucamy do rondla na mocno rozgrzane masło, podsmażamy aż stanie się szklista. Wsypujemy mąkę i zasmażamy na złoty kolor. Dokładamy koncentrat, pomidory z puszki, podlewamy 3 szklankami wody. Dosypujemy rosół lub kruszymy kostkę rosołową. Dokładnie mieszamy. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy 20 minut od czasu do czasu mieszając.

Na koniec dodajemy makaron i pocięte w grubsze plastry parówki. Chwilę podgrzewamy. Doprawiamy solą ( uwaga przy soleniu bo jeśli dodajecie kostkę rosołową ona sama w sobie jest już słona ), pieprzem i posypujemy natką pietruszki.

Smacznego 🙂

Pomidorowe inspiracje

dania główne

Leczo

W każdym domu jest inny przepis na tą potrawę. Ja sama miałam okazję jeść ją w najróżniejszych postaciach, z najróżniejszymi dodatkami, nawet ryżem. Jednak zawsze robię leczo tak jak zostałam nauczona w domu choć czasem dorzucam też coś od siebie w zależności co mam do wykorzystania. To mi najbardziej smakuje. Według mnie sekretem dobrego leczo jest czas jego robienia. Bez pospiechu, co najmniej 45 minut musi spędzić na ogniu a każde warzywko, mięsko itp. powinny mieć swój czas na poduszenie się.

1DSC_0149

Składniki : ( ok. 4 – 5 porcji )

  • 2 średnie cukinie
  • 4-5 pętek kiełbasy ( śląska, zwyczajna nawet może być parówka )
  • 5 średnich cebul
  • 2 papryki
  • 4-5 pomidorów ( o tej porze korzystam z puszkowych, jedna puszka około 480 g )
  • jeśli mam dodaje pieczarki ( około 250 g ) a w sezonie fasolkę szparagową już ugotowaną ( ilość dowolna )
  • 3-4 ząbki czosnku
  • łyżka koncentratu pomidorowego
  • po łyżeczce oregano, ziół prowansalskich, świeżej natki pietruszki ( co lubicie, można nie dodawać ziół )
  • sól, pieprz, słodka papryka, pieprz cayenne
  • olej do smażenia

W dość sporym garnku rozgrzewamy olej ( nalewamy go tyle żeby przykrył dno, podczas smażenia jeśli warzywa zaczną przywierać można dodać więcej ).

Kiełbasę kroimy w niewielką kostkę podsmażamy aż ładnie zacznie się rumienić. W tym czasie obieramy i kroimy w piórka cebulę. Dodajemy do kiełbasy, mieszamy. Kolejno siekamy w paski ( nie za grube ) paprykę, jeśli jest duża można je jeszcze poprzecinać na pół. Dodajemy ja w momencie kiedy cebula jest już miękka, mieszamy. Przykrywamy garnek pokrywką, żeby całość zaczynała się dusić a sok z warzyw pozostał w garnku. Jeśli używamy pieczarek to dodajemy je w tym momencie pokrojone w talarki. Następnie kroimy w niewielką kostkę cukinie. Jeśli jest młoda kroimy jak leci, nie trzeba obierać ze skórki. Znowu jeśli jest już starsza obieramy ze skórki i wyciągamy gniazda nasienne. Dodajemy do garnka, mieszamy, przykrywamy i dalej dusimy. Dusimy do momentu aż cukinia będzie miękka.

Pamiętajcie również o przemieszaniu całości co jakiś czas.

Na koniec dorzucamy drobno posiekany czosnek, pomidory pokrojone byle jak ( jeśli używamy świeżych uprzednio ściągamy skórkę ) i jeśli dysponujemy ugotowaną fasolkę szparagową. Dodajemy koncentrat, dobrze mieszamy. Doprawiamy ziołami i przyprawami w międzyczasie próbując czy nie przesadziliśmy 😉 Pamiętajcie, że jak trochę postoi przegryzie się i może być pikantny więc jeśli nie podajecie go od razu lepiej go nie doprawić za mocno a przyprawić jeszcze przed samym podaniem. Wszystko dusimy jeszcze około 10 minut.

Smacznego 🙂

sałatki i surówki

Zasmażana kapusta z pomidorami

Leżała sobie u mnie główka kapusty w lodówce i leżała. Czekała na wykorzystanie. Jakoś nie miałam pomysłu co z nią zrobić, coś innego. Z pomocą przyszedł mi blog Magazyn, który podsunął mi świetny przepis na zasmażaną kapustę ale nie taką zwykłą bo z dodatkiem pomidorów. Bardzo pyszna potrawka. Idealna jako dodatek do mięs, ziemniaków ale nam najlepiej smakowała sama z kromką chleba. 

636

Składniki : 

  • 1 kg białej, młodej kapusty
  • 650 g pomidorów bez skórki ( ja użyłam z puszki )
  • 1 mała cebula
  • 3 łyżki masła
  • 1 liść laurowy
  • 1 i 1/2 łyżki mąki
  • sól, biały pieprz, cukier
  • koperek ok 2-3 łyżek ( pominęłam )

Kapustę szatkujemy, pomidory kroimy w kostkę a cebulę w piórka. Do dużego garnka wrzucamy masło i cebulę, podsmażamy na złoty kolor. Kolejno dodajemy kapustę, pomidory, liść laurowy, lekko solimy. Dusimy pod przykryciem około 30-40 minut. U mnie zajęło trochę mniej czasu, nie chciałam żeby była całkiem miękka tylko al`dente. W połowie czasu gotowania podlałam ją nieznacznie woda aby się nie przypaliła, miła za mało soków w których mogła się dusić.

W trakcie kiedy kapusta nam się dusi robimy zasmażkę. Łyżkę masła rozpuszczamy w rondelku a następnie dosypujemy 1 i 1/2 łyżki mąki. Smażymy na niewielkim ogniu aż się zezłoci, pamiętając o mieszaniu.

Pod koniec smażenia kapusty kiedy będzie już prawie miękka albo al`dente dodajemy zasmażkę. Mieszamy. Dusimy kolejne 10 minut a  jeśli mamy za dużo soków pokrywkę można odkryć w tym czasie płyny zredukują się odparowujac. Na koniec doprawiamy solą, pieprzem i cukrem. Posypujemy koperkiem.

Smacznego 🙂

                                Pomidorowe inspiracje

zupy

Kartoflanka z pomidorami

Prosta, szybka, pożywna. Idealna na zimę. Co to więcej pisać – uwielbiam 🙂

Przepis z miesięcznika ” Poradnik domowy, październik 1994 „

kartoflanka z pomidorami

Składniki : 

  • Włoszczyzna 
  • 8 ziemniaków
  • 25 dag pomidorów ( o tej porze roku mogą być z puszki )
  • cebula
  • 2 łyżki smalcu ( u mnie margaryna )
  • 3 łyżki mąki
  • ziele angielskie
  • natka pietruszki ( niekoniecznie )
  • pieprz, sól
  • wrzątek

Włoszczyznę i kilka ziaren ziela angielskiego zalewamy wrzątkiem. Gotujemy aż warzywa zmiękną ( ja miałam bulion więc zamiast gotować włoszczyznę użyłam bulionu ). Ziemniaki kroimy w kostkę, dokładamy do garnka. Pomidory obieramy ze skórki, tniemy na małe kawałki i podduszamy aż się rozpadną. W przypadku puszkowych nie trzeba tego robić. Kiedy ziemniaki będą mięknąć dokładamy pomidory, dalej gotujemy.

Cebulę kroimy w kostkę podsmażamy na smalcu ( margarynie ), dodajemy mąkę i szybko mieszamy robiąc w ten sposób jasną zasmażkę. Im dłużej trzymamy na ogniu tym będzie ciemniejsza. Nam chodzi żeby składniki dobrze się połączyły i była jasna.

Zasmażkę w całości dodajemy do zupy, ponownie zagotowujemy całość. Doprawiamy solą, pieprzem. Przed podaniem posypujemy natką pietruszki.

Smacznego 🙂

II Zimowy Festiwal Zupy