ciasta

Wuzetka cytrynowa

Pyszna wuzetka, wprost idealna na zbliżające się Walentynki. Zadziwił mnie biszkopt, który bardzo dobrze dał się przekroić na pół bez kruszenia. Co więcej nie jest tak skomplikowana w przygotowaniu jak by się mogło wydawać. Naprawdę warto, nie pożałujecie 🙂 Przepis z bloga Ekspresje Kulinarne.

563

Ciasto biszkoptowe :

  • 5 jajek
  • 3/4 szklanki cukru
  • szczypta soli
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 szklanka maki
  • 3 łyżki kakao

Wcześniej wyjęłam jajka z lodówki zeby miały temp. pokojową.

Mąkę przesiewamy razem z proszkiem i kakao, delikatnie mieszamy żeby składniki się połączyły. Białka oddzielamy od żółtek. Żółtka ucieramy wraz z 1/4 szklanki cukru aż masa będzie prawie biała i puszysta. Białka ubijamy osobno ze szczyptą soli na sztywną pianę, następnie dodajemy cukier cały czas ucierając. Do białek wlewamy masę z żółtek i delikatnie mieszamy za pomocą łyżki lub szpatułki. Dodajemy mąkę, którą wcześniej wymieszaliśmy z kakao i proszkiem i dalej za pomocą szpatułki delikatnie mieszamy całość aż do połączenia składników. Ciasto przelewamy do blaszki o wymiarach 23×36 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia ( u mnie biszkopt nie był tak wysoki jak u Gosi bo użyłam nieco większej blaszki ). Pieczemy w 180°C przez 25 minut.

Po upieczeniu odstawiamy biszkopt do wystygnięcia. Gdy już będzie zimny, przekrawamy go na pół.

Krem :

  • 1 litr śmietany kremówki
  • 1 galaretka cytrynowa
  • 1/2 szklanki cukru
  • 2 łyżki zagęstnika do śmietany ( ok. 2 opakowania śmietan-fixu ) niekoniecznie ( Gosia nie dała, ja dałam )

Galaretkę cytrynową rozpuszczamy w 1/2 szklanki wrzącej wody. Cukier mieszamy z śmietan fixem, dodajemy do śmietany i ubijamy na sztywno. Następnie wlewamy zimną galaretkę i miksujemy do połączenia. Musi być płynna, prawie tężejąca ale zimna. Ja sobie odpowiednio wcześniej przestudziłam, jeśli zacznie wam tężeć zanim zdążycie ją wlać, na chwilę wstawcie kubek do miski z gorącą wodą a gdy będzie płynna sprawdźcie czy nie trzeba dodatkowo ją ochłodzić w misce z zimną wodą. Krem wstawiamy do lodówki żeby nico stężał.

Przesączenie: 

  • 1/2 szklanki wody lub mocnej herbaty ( u mnie herbata )
  • 3 łyżki rumu
  • sok z 1/2 cytryny

Wszystkie składniki mieszamy razem.

Ponad to :

  • Czekolada do dekoracji ( u mnie gorzka )

Składanie ciasta : 

Dolną warstwę biszkoptu wkładamy z powrotem do blaszki i przesączamy połową płynu ( ja przesączałam na oko, nie zużyłam całości ). Na to kładziemy 1/2 kremu. Na krem nakładamy drugą połowę biszkoptu, przesączamy płynem i wykładamy resztę kremu. Wierzch posypujemy startą czekoladą. Wstawiamy do lodówki do całkowitego stężenia, najlepiej na całą noc.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto czekoladowe z serem rocotta

Mocno czekoladowe, wilgotne a wręcz mokre dzięki serowi i cudownie orzechowe dzięki orzechom. Ciasto należy do tych ciężkich ale i zdrowych ze wzgledu na zawartośc mące pełnoziarnistej. Idealne na wyjątkowe okazje a na pewno sprawdzi się na stole wigilijnym 🙂 Przepis pochodzi z bloga Lepszy Smak .

531002

Składniki :

  • 75 g mąki pszennej pełnoziarnistej/razowej
  • 125 g maki pszennej
  • 1/2 szklanki kakao w proszku
  • 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki sody
  • szczypta soli
  • 1/4 szklanki zaparzonej kawy espresso
  • 2 łyżeczki esencji waniliowej
  • 100 g miękkiego masła
  • 150-180 g cukru brzozowego/fruktozy ( u mnie 150 g brązowego cukru )
  • 250 g sera ricotta
  • 3 duze jaja
  • 1/2 -1 szklanka posiekanych orzechów włoskich lub pekan ( u mnie włoskie )

Po zaparzeniu espresso pozostawi do ostygnięcia.

W misce mieszamy mąki ( ja je wcześniej przesiałam ), kakao, sól, proszek do pieczenia, sodę.

Masło ucieramy z cukrem. Następnie dodajemy ser i esencję mieszamy do połączenia. Cały czas miksując dodajemy po jednym jajku. Zmniejszamy obroty do minimum i dodajemy naprzemiennie suche składniki i kawę. Mieszamy do momentu aż ciasto utworzy jednolitą masę.

Na końcu dodajemy orzechy, mieszamy łyżką lub szpatułką.

Ciasto przelewamy do keksówki o wymiarach 10×25 cm wyłożonej wcześniej papierem do pieczenia. Wyrównujemy wierzch. Pieczemy w temp. 170°C przez 60-70 minut do tzw. suchego patyczka.

Ciasto obserwujemy czy aby od góry nadmiernie się nie przypieka, można w połowie czasu przykryc wierzch papierem do pieczenia. U mnie nie było to konieczne.

Smacznego 🙂

Wigilia - zapraszamy do stołu  

ciasta

Czekoladowe ciasto bez jajek

I tak to okazuje się, że bez jajka można upiec bardzo smaczny, puszysty, łatwy i dośc szybki placuszek. Mało jest takich przepisów a i uważam, że są niezwykle cenne gdy mamy ochotę na ciacho a w lodówce ani jednego jaja. Ciasto to jest przeznaczone dla alergików i weganów ja jednak nie należę do żadnych z tych grup dlatego przekształciłam je pod siebie. W nawiasach moje zmiany. Także w pierwotnej wersji z malinami u mnie z powodu braku bez. Nie jest to duże ciacho ale spokojnie zaspokoi naszą zachciankę. Polecam !!! Przepis Pinkcake z bloga Trochę inna cukiernia.

 

czekoladowe ciasto bez jajek

Składniki : 

  • 1,5 szklanki mąki
  • 2 łyżki kakao
  • 3/4 szklanki brązowego cukru nierafinowanego
  • szczypta soli morskiej
  • 3/4 łyżeczki sody
  • 1/2 szklanki oleju
  • 1 łyżeczka octu balsamicznego
  • 1 łyżka ekstraktu waniliowego
  • 1 szklanka mleka roślinnego, koziego ( u mnie krowie )
  • ponad to : garśc malin ( mogą byc mrożone, ja pominęłam )

Wszystkie składniki suche : mąka, kakao ( przesiałam ), cukier, sól, sodę, mieszamy razem. W drugiej misce łączymy mokre składniki: olej, ocet, ekstrakt, mleko. Następnie zawartości obydwu misek łączymy razem i mieszamy za pomocą łyżki, łopatki tylko do połączenia składników – tak jak na muffinki. Jeśli używacie malin to teraz dodajemy połowę. Mieszamy. 

Ciasto przelewamy do tortownicy o średnicy ok 18 cm ( u mnie 17 cm ) wcześniej wyłożyłam ją papierem do pieczenia. Z wierzchu posypujemy resztą malin. Pieczemy w 175°C przez ok 30 minut do tzw. suchego patyczka ( u mnie ciasto piekło się ok 10-15 minut dłużej ). Jeśli patyczek po wyjęciu będzie suchy od razu ciasto wyjmujemy z piekarnika, nie trzymamy go tam dłużej.

Smacznego 🙂

Wigilia - zapraszamy do stołu 

ciasteczka

Ciasteczka wiedeńskie

Kakaowo-cynamonowe kruche, bardzo dobre ciasteczka. Idealne do kawy czy herbaty ale i bez tego ręka sama po nie sięga. Nie wystawiajcie wszystkich od razu bo nim się obejrzycie znikną 😉 Przepis pochodzi z tej strony.

501

Składniki : ( z tej porcji wychodzi dość sporo ciasteczek )

  • 250 g miękkiego masła
  • 125 g cukru pudru
  • 2 łyżeczki cynamonu ( nie żałowałam dałam czubate )
  • 2 łyżki mleka
  • 300 g mąki
  • 1 łyżka kakao

Masło ucieramy na puszystą masę. Cały czas ucierając dodajemy cukier, mleko, cynamon na końcu mąkę i kakao. Kakao przesiałam przez sito. Miksujemy aż składniki dobrze się połączą.

Gotową masę przekładamy do rękawa cukierniczego z końcówką w kształcie gwiazdki. Na blachę wyłożoną papierem do pieczenia wyciskamy nie za duże ciasteczka.

Pieczemy w temp. 200°C przez 10 minut. Wprawdzie w przepisie jest, że 15 minut ale mi pierwsza partia się spaliła, drugą piekłam już tylko 10 minut i były idealne 🙂

Smacznego 🙂

Ciasteczka tu i tam!

ciasteczka

Ciasteczka trójkolorowe

To zwykłe kruche ciastka przełożone masą krówkową. Robi się je dość szybko ale ze względu na ilość ciasta, pieczenie, stygnięcie, przekładanie nie są ekspresowe. Ładnie się prezentują, smakują też dobrze, chociaż jak dla mnie szału nie robią. Ale bądź co bądź jak znalazł do kawki czy herbatki. Przepis Ewy Wachowicz z programu ” Ewa gotuje „.

474

Składniki : ( z tej porcji wychodzi ich dosć sporo )

  • 30 dag mąki pszennej
  • 30 dag mąki ziemniaczanej
  • 15 dag cukru pudru
  • 25 dag masła
  • 3 żółtka
  • 2 łyżki maku
  • 2-3 łyżki kakao
  • gotowa masa krówkowa
  • wiórki kokosowe

Obie mąki przesiewamy przez sito. Dodajemy cukier puder i masło z lodówki. Siekamy. Dodajemy żółtka. Zagniatamy ciasto aż składniki dobrze się połączą. Na początku będzie ciężko wyrabiać jak to przy kruchym cieście. Ale bądźcie cierpliwi z czasem ciasto będzie coraz lepsze. Gdy już będzie zwarte i gładkie formujemy wałek. Dzielimy na 3 równe części. Jedną zostawiamy białą. Do drugiej dodajemy mak. Zagniatamy aż dobrze się połączy z całym ciastem. Do 3 części dodajemy kakao i powtarzamy czynność jak przy cieście z makiem.

Każdą z części wałkujemy na grubość trochę większą jak na pierogi ( 4-5 mm ). Za pomocą kieliszka wykrawamy małe kółeczka.

Na blasze wysmarowanej masłem ( ja wyłożyłam papierem do pieczenia ) układamy ciastka. Pieczemy w temp.180°C przez 15-20 minut.

Po ostygnięciu ciastka składamy sklejając masą krówkową tak aby ciasteczko czekoladowe było w środku. Obtaczamy w kokosie.

Smacznego 🙂

481

Ciasteczka tu i tam!Ewa Wachowicz - przepisy polskiej miss

ciasta

Murzynek z kardamonem i gruszkami

Zamarzyło mi się ciasto czekoladowe z gruszkami i z kardamonem więc dodałam je do podstawowego przepisu na murzynka. Przepis ten jest już ze mną od paru lat i z chęcią do niego często wracam. Ciacho pycha – jakże mogło by być inaczej, tylko takie umieszczam na blogu 😉 Puszyste, aromatyczne, delikatne ale dzięki gruszkom i sokom, które się z nich wydostały niezykle wilgotny. Chciałam żeby owoce były widoczne na wierzchu ale zapomniałam otoczyć je w mące i mimo, że pokrojone były w dość cienkie plastry i oprószone cynamonem opadły na dno. Ale co tam, najważniejsze, że niebo w gębie 🙂 Przepis znaleziony tutaj.

464

Składniki : 

  • 250 g margaryny
  • 2 małe łyżeczki kakao
  • 1 i 1/2 szklanki mąki ( ja zawsze przesiewam chociaż w przepisie nie ma o tym mowy )
  • torebka cukru waniliowego ( 16 g )
  • 3 jaja
  • 1 szklanka cukru
  • 3 łyżki wody
  • mleko ( ok 4 łyżek, użyjemy w momencie gdy masa będzie za gęsta )
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki kardamonu (można dać więcej )
  • gruszka, obrana, bez gniazda nasiennego, pokrojona w cienkie plasterki
  • cynamon

Margarynę roztapiamy w rondlu, dodajemy cukier,mieszamy. W momencie kiedy się rozpuści dolewamy wodę i kakao, mieszamy. Doprowadzamy do wrzenia. Zestawiamy z ognia, odstawiamy do ostygnięcia.

Białka oddzielamy od żółtek. Żółtka dodajemy do ostudzonej masy kakaowej, mieszamy. Białka ubijamy na sztywno. Również dodajemy do reszty, małymi porcjami i delikatnie na małych obrotach miksera wymieszać. Kolejno dodajemy po łyżce mąki wymieszanej z proszkiem do pieczenia cały czas miksując. Na koniec dosypujemy cukier waniliowy, kardamon. Jeśli masa jest bardzo gęsta teraz można dodać odrobinę mleka.

Masę przelewamy do keksówki o długości ok 26 cm. wysmarowanej masłem i posypanej bułką tartą. Plastry gruszki posypujemy cynamonem ( niekoniecznie ), obsypujemy mąką ( żeby się nie zapadły do środka ), układamy na wierzchu. Pieczemy w temp. 180°C przez 40-45 minut, do tzw suchego patyczka. Ja piekłam dokładnie 50 minut.

Smacznego 🙂

463

domowego wyrobu

Domowy syrop czekoladowy

Kolejny fajny przepis od Mileny, która prowadzi bloga Dziś mam ochotę na…..  Wielu z Was wie jaką jestem fanką domowego wyrobu tak więc nie mogłam nie wypróbować tego przepisu. Wprawdzie sos jest mocno kakaowy niż czekoladowy ale równie smaczny. Super dodatek do napoi zarówno tych ciepłych jak i zimnych, deserów, ciast, naleśników. Ja muszę się przyznać, że czasem po prostu wlewam sobie trochę do buzi i się delektuję 😉 Jak już Milenka pisała na swoim blogu dodany do mleka, przeradza się w pyszne kakao. Nie jest to taki sos czekoladowy jak kiedyś były w plastikowych butelkach ale ten też warto mieć w swojej lodówce 🙂

aaaa5

Składniki : ( Przepis podany jest na filiżanki. Moja była pojemności niecałej szklanki. Jeśli jednak macie inną spokojnie może być. Stosujcie się wedle zaleceń przepisu, bo stosunek ilości składników do pojemności filiżanki zawsze będzie taki sam )

  • 2/3 filiżanki gorzkiego kakao
  • 1,5 filiżanki wody
  • 2 filiżanki cukru
  • 1 łyżeczka esencji waniliowej
  • szczypta soli

Wodę przelewamy do rondla. Wstawiamy na gaz, wsypujemy kakao, dobrze mieszamy. Gdy kakao się rozpuści dodajemy cukier, mieszamy aż się rozpuści. Zagotowujemy i zostawiamy tak na około 5-10 minut aż lekko zgęstnieje ( uwaga żeby nie wykipiało ). Kolejno dodajemy esencję, sól. Jeszcze raz mieszamy. Odstawiamy do przestygnięcia. Przelewamy do butelki. Przechowujemy w lodówce do 4 miesięcy.

Po przestygnięciu syrop będzie gęściejszy a po postaniu w lodówce zamieni się gęsty sos.

Smacznego 🙂

Ekspresowo w kuchni Domowy wyrób

przetwory

Śliwki w czekoladzie

Rok temu chciałam je zrobić ale czasu nie starczyło a jak już był to śliwki znikły ze sklepowych półek. Dlatego nadrabiam w tym roku. Konfitura naprawdę bardzo smaczna ale dla wielbicieli śliwkowych przetworów. Przepis z bloga Bea w kuchni.

Składniki : 

  • 2,5 kg wypestkowanych dojrzałych śliwek węgierek
  • 700-800 g cukru zależy jak bardzo dojrzałe są śliwki
  • 2 opakowania cukru z wanilią lub laska wanilii nacięta
  • 50-100 g kakao
  • 1 tabliczka ( 100 g ) czekolady : gorzkiej lub deserowej

Śliwki wrzucamy do garnka. Wstawiamy na średni gaz. Czekamy aż puszczą soki i trochę się rozgotują. Kiedy uznamy, że już są dobre ( u mnie po ok 15 minutach ) miksujemy blenderem. Dodajemy cukry ( lub cukier i laskę wanilii ). Smażymy do uzyskania odpowiedniej koncystencji ( taka jaka nam najlepiej odpowiada ). Kolejno dodajemy ale na sam konic czekoladę i kakao. Chwilęg otujemy. Przekładamy do wcześniej wyparzonych słoików. Pasteryzujemy 15 minut.

* Śliwki można najpierw zmielić w maszynce do mięsa lub zblenderować a potem dopiero smażyć.

Smacznego 🙂

Owocowe szaleństwo Akcja przetwory 2011  Akcja Śliwka 2011

domowego wyrobu

Domowe cappuccino

Genialny przepis na domowe cappuccino. Cappuccino o smaku czekoladowym, rzecz jasna tysiąc razy lepsze od tego kupnego. Nawet mój N. się w nim rozsmakował 😀 Przepis z bloga Dziś mam ochotę na…… 🙂.

455001

Składniki : ( robiłam z połowy składników wyszła puszka 200 g. Przepis podaje oryginalny )

  • 300 g mleka w proszku do kawy ( śmietanka do kawy w proszku )
  • 200 g cukru pudru
  • 50 g kakao
  • 70 g kawy rozpuszczalnej

Wszystkie składniki mieszamy razem. Rozcieramy za pomocą łyżki drewnianej a najlepiej w moździerzu lub makutrze na drobny pył ( tak żeby nie było grudek ). Przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Zaparzamy według upodobań. Ja zazwyczaj parzę z 3 łyżeczek na dość spory kubek.

449

Ekspresowo w kuchni Domowy wyrób

słodkości bez pieczenia

Pychotka według Ewy Wachowicz

Właściwie to nie miałam publikować tego przepisu ale zgodnie z moim N. stwierdziliśmy, że jest tak pyszne, mimo, że nie wyszło do końca w formie estetycznej tak jak miało. To warto się nim podzielić. Pychotka to krajanka bakaliowa. Ja użyłam zbyt małej formy ( nie miałam większej ), wyszła gruba warstwa i przy krojeniu rozpadała się. Ale co tam zjedliśmy wszystko aż uszy się trzęsły. Raz z jogurtem raz same. Idealne na śniadanko czy przekąskę. Przepis Ewy Wachowicz z programu ” Ewa gotuje”.

376

Składniki :

  • 125 g masła
  • 1/2 szklanki cukru
  • 1 opakowanie cukru waniliowego
  • 2 łyżki kakao
  • 2 łyżki miodu
  • garść orzechów włoskich
  • garść orzechów laskowych
  • garsć rodzynek ( pominęłam zamiast tego dałam garść pestek dyni )
  • 250 g płatków kukurydzianych

Orzechy siekamy na mniejsze kawałki.

Masło roztapiamy w dość sporym rondlu lub większym garnku. Dodajemy cukry. Kiedy składniki połączą się ze sobą dokładamy kakao i miód, mieszamy. Wrzucamy bakalie, płatki kukurydziane. Mieszamy aż wszystko ładnie się połączy.

Tradycyjną formę wykładamy folią aluminiową lub papierem do pieczenia. Wykładamy zawartość rondla. Równamy wierzch, lekko dociskając. Przykrywamy górę papierem do pieczenia i obciążamy na całej powierzchni żeby masa się zwarła. Gdy wystygnie wyjmujemy z formy, tniemy na niewielkie batoniki. Tak jak już wcześniej wspominałam jeśli Wam się nie zestali w całość nie panikujcie. Jest tak dobre, że spokonjnie można nakładać do miseczek i zajadać. My zjadaliśmy z dodatkiem jogurtu.

Smacznego 🙂

Ewa Wachowicz - przepisy polskiej miss