napoje,alkohole

Mocca migdałowa

Fajna propozycja na urozmaicenie kawki. Z lekką nutą migdałową o kakaowym smaku. Jeśli wolicie bardziej zdecydowany smak kawy dajcie mniej kakao. Migdałów z mleka nie wyrzucajcie, bo są przepyszne. Przepis z programu ” 5 składników „.

441

Składniki : ( na 1 porcję )

  • mocna kawa
  • 1 łyżka kakao
  • mleko
  • około łyżeczki miodu
  • garść migdałów w płatkach

Migdały prażymy na patelni. Mleko wlewamy do rondla, dosypujemy migdały. Zagotowujemy. Po zagotowaniu odstawiamy ( mleko nasiąknie aromatem i smakiem migdałów ).

Osobno zaparzamy kawę. Do wysokiej szklanki wsypujemy kakao. Wlewamy kawę do połowy wysokości. Mleko odcedzamy od migdałów, dodajemy miód, mieszamy. Uzupełniamy szklankę z kawą do pełna. Jeśli jest mało słodka, dosładzamy miodem.

Smacznego 🙂

Letnie Orzeźwienie Amore Del Tropico Ekspresowo w kuchni

babki,babeczki

Babka czekoladowo-waniliowa

Ciasto mega rewelacja !!! Wilgotne, aromatyczne, puszyste, delikatne, wprost rozpływa się w ustach. Nie mogłam się nim najeść. Znikł tak szybko, że nawet nie wiem kiedy. Dobrze, że zaraz po upieczeniu zrobiłam zdjęcia, bo później nie było by już czego 😉 Gorąco polecam !!!! Przepis Rachel Allen z programu ” Słodka szkoła Rachel ”

413

Składniki : 

  • 225 g masła
  • 225 g cukru
  • 4 jaja
  • 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
  • 225 g mąki
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 50 ml mleka
  • 50 g kakao

W jednej misce roztrzepujemy jaja z ekstraktem waniliowym. W drugiej masło ucieramy na puszysty krem. Cały czas mieszając dodajemy cukier. Kolejno dolewamy małymi porcjami jaja, nie przestają miksować.

Mąkę z proszkiem przesiewamy ( można bezpośrednio do miski z masą maślano – jajeczną ), mieszamy. Dodajemy mleko, delikatnie mieszamy aż składniki dobrze się połączą. Masa nie może mieć grudek.

Ciasto dzielimy na 2 równe części. Jedną odkładamy, do drugiej przesiewamy kakao, delikatnie mieszamy szpatułką lub łyżką.

Tortownicę o śr 20 cm ( u mnie nieco większa ) smarujemy masłem. Ciasto wykładamy na dno blachy na przemian. Raz łyżka jasnej, raz ciemnej ( nie kładziemy jedną na drugą tylko każdą obok siebie ). Rozkładamy na całej powierzchni tak aby przykryć dno. Gdy już będzie rozłożone, bierzemy szpikulec np taki jak do szaszłyków wbijamy w masę do samego końca i robimy esy floresy łącząć ze sobą masy. Tak aby wyszedł efekt zebry.

Pieczemy w temp. 180°C przez 35-45 minut do suchego patyczka.

Smacznego:)

muffinki

Aksamitne babeczki Nigelli

U Nigelli wyszły mocno czerwone u mnie różowe ze względu na brak barwnika w paście. Dałam sok z buraka i trochę płynnego barwnika ale nie chciałam przesadzać tylko po to żeby uzyskać pożądany kolor. Bo nie o barwę tu chodzi tylko o smak. A w smaku są wyśmienite. Ani nie mokre ani nie suche takie pośrodku. Wyczuwalna dość wyraźna nuta wanilii. Na pewno żadna z nas nie powstydziłaby się postawić je na stole Wielkanocnym 🙂 Pyszniutkie. Gorąco polecam. Przepis Nigella Lawson ” Kuchnia. Przepisy z serca domu ”

276

Składniki na 24 baeczki : ( Robiłam z połowy składników )

  • 250 g mąki pszennej
  • 2 łyżki kakao w proszku przesiane
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 100 g miękkiego niesolonego masła
  • 200 g miałkiego cukru
  • 1 czubata łyżka czerwonego barwnika spożywczego w paście ( dałam małą łyżeczkę płynnego+ łyżeczka soku z buraka. Wyszły różowe 🙂 )
  • 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
  • 2 jajka
  • 175 ml maślanki
  • 1 łyżeczka octu jabłkowego albo innego

W misce mieszamy mąkę, proszek, kakao, sodę. W drugiej misce ucieramy masło z cukrem. Kiedy masa będzie jasna i miękka dodajemy barwnik i ekstrakt waniliowy. Cały czas ucierając dodajemy po łyżce suchych składników po jednym jajku. Na koniec dodajemy pozostałą resztę składników.

Masę przekładamy do foremek. Pieczemy w temp. 170°C przez 20 minut.

Ostygnięte muffinki można pokryć kremem maślano-sernikowym. Ja nie robiłam bo nie miałam odpowiedniego sera, jednak dla chętnych podaje przepis.

Krem maślano-sernikowy :

  • 500 g cukru pudru
  • 125 g gładkiego śmietankowego twarogu
  • 125 g niesolonego masła
  • 1 łyżeczka octu jabłkowego lub cytryny
  • posypka na wierzch

Cukier puder miksujemy w malakserze ( jeśli używacie np. blendera cukier puder należy przesiać ). Dodajemy ser, masło, miksujemy. Wlewamy ocet, znowu miksujemy. Gotowy gładki krem nakładamy na przestygnięte babeczki, posypujemy posypką, startą czekoladą czy czym tam chcemy 🙂

Smacznego 🙂

278

Przepis bierze udział w akcji : Ekspresowo w kuchni, Wielkanocne smaki

ciasteczka

Czekoladowe ciasteczka truflowe

Ostatnimi czasy miałam straszną ochotę na orzechowe słodkości ale jak zwykle zdecydowałam się na coś innego. Te ciasteczka w minionych tygodniach u wielku osób gościły na blogach więc i ja postanowiłam je wyprubować między innymy dlatego, że nie ma przy nich dużo roboty. Jednak mimo wielu zachwytów mnie owe słodkości nie zachwyciły. W smaku są dobre ale jak dla mnie za słodkie ( może to przez dodanie brązowego cukru ). Wyszły mi dość kruche i płaskie a to dlatego, że wzięłam sobie radę z Moich Wypieków za bardzo do serca i zrobiłam za małe kulki. Następnym razem zrobię wielkości orzecha włoskiego. Mojemu słodkowemu Sercu bardziej smakowały niż mi ale jakby nie było do kawy były jak znalazł.

 

Czekoladowe ciasteczka truflowe

Składniki :

  • 50 g mąki
  • 25 g kakao
  • pół łyżeczki proszku do pieczenia
  • 70 g drobnego cukru lub cukru pudru ( dałam brązowy )
  • 25 g miękkiego masła
  • 1 roztrzepane jajko
  • 1 łyżeczka likieru pomarańczowego lub soku pomarańczowego
  • cukier puder do obtoczenia

Wszystkie składniki mieszami razem. Ciasto będzie dość klejące dlatego odstawiamy do lodówki na pół godz.

Po 30 min. formujemy kuleczki ( najlepiej zwilżonymi dłońmi. Mimo tego czasu ciasta spędzonego w lodówce formowanie nie szło dość dobrze. Masa wciąż za bardzo się kleiła ). Obtaczamy w cukrze pudrze. Kładziemy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia w dość sporych odstępach. Pieczemy w temp. 200°C przez 10 min.

Smacznego 🙂

desery

Gruszki w cieście czekoladowym

Wyśmienity deser, można się uzależnić. Smak gruszek świetnie komponuje się z czekoladowym ciastem i nutą wanilli mmm……. chrupiąca skórka z góry w środku miękki puch Uczta dla podniebienia 🙂 Przepis ” Nigella Express”

 

gruszki w cieście czekoladowym

Składniki :

  • 2 puszki po 400 g gruszek lub z kompotu
  • 125 g mąki pszennej
  • 125 g cukru ( dałam cukier trzcinowy )
  • 25 g kakao
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 150 g miękkiego masła
  • 2 jajka
  • 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego

Gruszki odsączamy z zalewy, układamy w formie do zapiekania ( może być naczynie żaroodporne ) wypukłą stroną do góry. Reszte składników miksujemy na gładką masę. Ciasto rozsmarowujemy równomiernie na gruszkach. Pieczemy w temp. 220°C przez 25-30minut. Po upieczeniu odstawiamy na 5 do 10 minut. Podajemy z sosem czekoladowym. Ja zajadałam bez dodatków 🙂

Smacznego 🙂

Przepis bierze udział w akcji : Ekspresowo w kuchni

babki,babeczki

Babka czekoladowa z serem

Nazwa tej babki w oryginale to Särkyneiden sydänten kakku w przetłumaczeniu – na złamane serce. Hmmm…. wprawdzie to się mnie nie tyczy ale babeczka przepyszka. Słodycz babki jest wypośrodkowana, cukru nie za dużo ani za mało. Iście bajeczny czekoladowy smak, połączony z cudnie wilgotnym ciastem, dzięki dodatkowi sera. Bardzo prosta w przygotowaniu. Nie ma co gadać trzeba piec 😉 Przepi pochodzi od andzi-35

209

Składniki :

  • 2,5 szklanki mąki
  • 1 szklanka cukru ( dałam niepełną )
  • 5 łyżek kakao
  • 1 łyżeczka sody
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego lub zapach waniliowy
  • 250 g masła
  • 2 jajka
  • 1/4 szklanki mleka, kawy lub soku pomarańczowego ( dałam mleko )
  • 250 g trzykrotnie mielonego twarogu lub serka homognizowanego ( dałam serek Quark )
  • polewa, cukier puder lub inne dodaki do dekoracji
Masło topimy i pozostawiamy do ostygnięcia. Wszystkie suche składniki mieszamy w misce. W osobnym naczyniu : jaja, mleko, ser łączymy po czym przelewamy do suchych składników. Mieszamy dokładnie wszystkie produkty. Następnie wlewamy ostudzone masło. Dokładnie mieszamy aż skałdniki dobrze się połączą. Cisto przelewamy do formy natłuszczonej i wysypanej bułką tartą. Pieczemy 45-60 min. w temp. 180° C. Po upieczeniu zostawiamy babkę w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami do całkowitego ostygnięcia. Gdy babka będzie już zimna polewamy polewą, sypiemy cukrem pudrem lub dekorujemy w inny nam dogodny sposób.
Smacznego 🙂
210
pralinki,czekoladki

Czekoladowe pralinki z likierem

Dziś praliny z likierem. Koniecznie musi być dodatek nawet niewielki alkoholu gdyż nadają im właściwego smaku. Bardzo smaczne, słodziutkie, rozpływają się w ustach. Idealne na karnawałowe party no i oczywiście na pogaduchy przy kawie 🙂 Przepis pochodzi ze strony Moje Wypieki

Składniki :

  • 8 dag biszkoptu ( może być to biszkopt kupny jak i resztki ze spodu biszkoptowego )
  • 8 dag miękkiego masła
  • 10 dag gorzkiej czekolady, startej na wiórki na najmniejszych oczkach ( dałam czekolady mlecznej )
  • 1 łyżka naturalnego kakao
  • 3-4 łyżki likieru ( w wersji oryginalnej z Baley ja dałam likieru o smaku toffi i tylko 1 łyżkę )
  • 2 dag zmielonych migdałów lub innych orzechów ( dałam zmielone orzechy włoskie )
  • 1 łyżka cukru pudru ( pominęłam )
  • do obtoczenia : Kakao, cukier puder, zmielone orzechy itp. według uznania ( u mnie zmielone orzechy włoskie )
Biszkopt kruszymy na proszek, kolejno dodajemy masło, kakao, cukier puder, startą czekoladę, likier, migdały. Wszystko razem miksujemy lub zagniatamy rękoma. Odstawiamy na godzinę do lodówki aby masa stężała. Po tym czasie wyjmujemy i formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego. Obtaczamy w zmielonych orzechach, kakale czy cukrze pudrze. Przechowujemy w lodówce.
Smacznego 🙂
muffinki

Muffinki z czekoladą Nigelli

Pierwsze muffinki jakie upiekłam i które zawładnęły moim sercem. Bardzo puszyste w środku, delikatne. Co tu więcej pisać niebo w gębie. Przepis leży sobie u mnie w zeszycie w zakładce tych zawsze udających się. W tym roku muffinki Nigelli gościły na stole Wigilijnym.

201719 (7)-001

Składniki :

  • 1 i 3/4 mąki
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 2 łyżki stołowe dobrej jakości kako
  • 3/4 szklanki cukru pudru
  • 3/4 szklanki czekoladowych groszków + 1/4 szklanki do posypania ( ja dałam pociętą czekoladę )
  • 1 szklanka mleka
  • 1/3 szklanki + 2 łyżeczki oleju
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii

Wszystkie suche składniki : mąkę, cukier puder, kakao, sodę, proszek do pieczenia i czekoladę mieszamy w jednej misce. Pozostałe mokre składniki mieszamy w drugiej misce. Następnie zawartości obu misek łączymy, pamiętając o tym, że im więcej grudek tym lepsze muffinki. Foremki wypełniamy masą i pieczemy około 20 min w temp. 170-180°C. Po 15 minutach przeprowadzamy test suchego patyczka. Mi się piekły z zegarkiem w ręku 20 minut. Ale piekarnik piekarnikowi nie równy należy pilnować żeby wierzch się nie przypalił dlatego po 12 minutach położyłam na babeczki papier do pieczenia, żeby się nie przypaliły.

Smacznego 🙂

muffinki

Kakaowo-Cynamonowo-Kawowe muffiny z czekoladą


Kolejna propozycja na kawowy tydzień. Muffiny od Pauli . Aromatyczne, puszyste, każdy kęs sprawia ogromną przyjemność kosztowania ich. Wyborne 🙂 Jedno o czym zapomiałam to dać posypkę na wierzch. Przygotowałąm ją, stała obok i zapomniałam. No cóż czasem i tak bywa 😉

 

kakaowo-cynamonowo-kawowe muffiny z czekoladą

Składniki : ( mi z tej porcji wyszło 19 muffin )

  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 3/4 szklanki cukru
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 3 łyżki kakao
  • 2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
  • 1 tabliczka mlecznej czekolady
  • 125 g masła
  • 2 jajka
  • 1 szklanka mleka
  • 50 ml Malibu ( u mnie bez )

Skłądniki na posypkę :

  • 6 łyżek cukru
  • 3 łyżeczki cynamonu
  • 3 łyżeczki wiórków kokosowych

Czekoladę kroimy nożem na niewielkie kawałki i delikatnie obsypujemy w mące, odstawiamy. Masło rozpuszczamy.W jednej misce łączymy składniki suche : mąkę, cukier, sodę, proszek, kawę, czekoladę, kakao, cynamon,w drugiej składniki mokre : masło, mleko, jajka, Malibu, mieszamy. Następnie zawartości obu misek łączymy razem. Ciasto rozdzielamy do foremek. Posypujemy na wierzch posypką i pieczemy przez ok 20 min ( ja piekłam ponad 25 ) w temp. 180°C, do suchego patyczka.

Smacznego 🙂

kakaowo-cynamonowo-kawowe muffiny z czekoladą kakaowo-cynamonowo-kawowe muffiny z czekoladą

 

 

ciasta

Murzynek z kardamonem

Murzynek wzbogacony o kardamon co nadaje mu korzennego, iście jesienno-zimowego charakteru. Pyszny, puszysty. Gorąco polecam. Przepis z programu Ewy Wachowicz .

Składniki :

  • 7 łyżek zwykłej wody
  • 250 g masła
  • 1,5 szklanki cukru
  • 4 łyżki kakao
  • 4 jajka
  • 0,5 łyżeczki mielonego kardamonu
  • 1,5 szklanki mąki
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia

Wodę, masło, cukier i kakao wkładamy do rondelka. Stawiamy na niewielki ogień. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 5-7 minut, studzimy. Białka oddzielamy od żółtek. Gdy masa już będzie wystudzona wrzucamy do niej żółtka, miksujemy. Następnie cały czas miksując dodajemy kardamon oraz partiami mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia. Masę dobrze wymieszaną odstawiamy na chwilę. W osobnej misce ubijamy białka na sztywną pianę, po czym dodajemy ją małymi porcjami do ciasta i delikatnie mieszamy tylko za pomocą łyżki. Przelewamy do formy ( u Ewy długość formy 36 cm u mnie keksówka o długości 26 cm ) uprzednio wysmarowanej masłem i posypanej bułką tartą lub wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temp. 180ºC przez 40-45 minut. Po upieczeniu polewamy polewą.

Składniki na polewę :

  • 3 łyżki masła
  • 1,5 łyżki cukru
  • 2 łyżki kakao
  • 2 łyżki śmietany 18 %

Masło roztapiamy razem z cukrem. Doprowadzamy do wrzenia. Zdejmujemy z ognia. Wsypujemy kakao dobrze mieszamy ( najlepiej miotełką kuchenną ), po chwili dodajemy śmietanę. Wszystko dokładnie i starannie mieszamy. Jeśli będzie mało słodka ( ale nie powinna ) można dodać więcej cukru pudru.

Smacznego 🙂