ciasta

Ciasto mleczne

Kolejny przepis z blogu Arabeski. Przypomina murzynka. Charakterystycznego smaku i aromatu ciastu nadaje cynamon, dżem i lukier. Łatwe i szybkie w wykonaniu.

Składniki :

  • 1/2 kostki masła
  • 3/4 szklanki cukru ( u mnie trzcinowy )
  • 3/4 szklanki mleka
  • 2 szklanki mąki
  • 1 łyżeczka sody
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 łyżka kakao
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1 łyżka dżemu
  • 1 duże jajo lub 2 małe

Lukier :

  • 1/2 szklanki cukru pudru ( użyłam trzcinowego )
  • 2 łyżki mleka
  • kilka kropli aromatu śmietankowego

Masło, cukier oraz mleko zagotować. Odstawić do przestygnięcia. Dodać wszystkie suche składniki, dżem – wymieszać. Dodawać po jednym jajku dokładnie mieszając. Ciasto przelać do wcześniej wysmarowanej blaszki. Piec 40-50 minut w temp. 180°C  ( do tzw. suchego patyczka ).

Składniki lukru połączyć, polać ciasto.

Smacznego 🙂

muffinki

Muffiny dwukolorowe

Przepis na te muffinki wyszperałam u Arabeski. Nie są bardzo słodkie, więc można by je jeść ile dusza zapragnie 🙂 U mnie po 2 dniach znikły wszystkie. Jednak nie są specialnie mokre, suche też nie, w sam raz do kawy 🙂 Nie zawierają żadnych wyszukanych składników doskonałe na  „zachciankę” czy wizytę niespodziewanych gości 🙂

28

Składniki na 12 sztuk :

  • 2 szklanki mąki
  • 1 płaska łyżka proszku do pieczenia
  • duża szczypta soli
  • 3/4 szklanki cukru
  • 2 jajka
  • 1 szklanka mleka
  • 6 łyżek oleju lub roztopionego masła
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
  • 2 łyżki ” Nutelli ” lub kakao ( u mnie kakao )

Do jednej miski dajemy mleko, jajko, olej, wanilię i roztrzepujemy. Do drugiej przesianą mąkę z solą i proszkiem do pieczenia, cukier, mieszamy. W środku robimy wgłębienie, wlewamy mokre składniki i krótko niedokładnie mieszamy. Ciasto dzielimy na połowę. Jedną część pozostawiamy jasną do drugiej dodajemy kakao ( Nutellę ), mieszamy. Ciasto nakładamy łyżką na przemian do foremek aż do wyczerpania składników. Lekko mieszamy patyczkiem.

Pieczemy w temp. 200°C przez ok 20 minut.

Smacznego 🙂

placuszki,naleśniki,gofry

Czekoladowe pancakes

Nie ma nic lepszego na kolacje w zimne, deszczowe wieczory jak czekoladowe pancakes. Najlepiej smakuje z kubkiem mleka. Dzieci będą zachwycone nawet te najwieksze niejadki jak poczują zapach wydostający sie z kuchni szybko przylecą na degustację 🙂 Placuszki są bardzo sycące, nie da się ich zjeść za dużo ale i tak wepchaliśmy najwięcej jak się dało heheh 😉 Przepis znalazłam na stronie 2 smaki

 

Czekoladowe pancakes

 

Składniki :

  • 2 duże jajka
  • 1 szklanka mleka
  • 3 łyżki oleju
  • 1,5 szklanki mąki
  • 1/3 szklanki cukru
  • ew. łyżka proszku do pieczenia
  • 3 łyżki kakao
  • pół łyżeczki soli
  • pół szklanki chipsów czekoladowych lub posiekanej czekolady

 

Jeżeli używamy proszku do pieczenia, to wszystkie składniki – oprócz czekolady- należy zmiksować.

Jeśli nie zamierzamy używać proszku do pieczenia, to najpierw należy odzielić białka od żółtek. Białka ubić na pianę, żółtka zmiskować z pozostałymi składnikami ( oprócz czekolady). Do masy dodać chipsy czekoladowe i wymieszać. Następnie dodać pianę z białek i delikatnie wymieszać. Smażyć placuszki na suchej patelni jeśli jest z powłoką nieprzywierającą lub na zwykłej z minimalnąilością oleju.

Smacznego 🙂