przekąski,zakąski,przystawki

Szaszłyki czosnkowo-ziołowe z pieczywa

Banalny i jakże fajny pomysł na szaszłyki chlebowe. Są świetną przegryzką. Dodatek ziół, czosnku i oliwy nadaje im niesamowitego smaku. Świetne na ciepło ale jeszcze lepiej na zimno, chrupkie. Idealne do mocniejszych trunków. Gorąco polecam !!!! Przepis lekko pod względem ziół przeze mnie zmodyfikowany a pochodzi z książki ” Letnie przysmaki z grilla ” Louise Pickford

320

Składniki : 

  • 1 bagietka ( ja użyłam małych podłużnych bułek jak do hod-dogów, można użyć zwykłego chleba, świetny będzie też czerstwy )
  • 1 i 1/2 szklanki oliwy z pierwszego tłoczenia ( można użyćmniej, zależy to jaką ilością pieczywa dysponujemy )
  • 2 ząbki czosnku
  • zioła : suszone oregano, bazylia  ( w oryginale siekana pietruszka, jednak uważam, że aromatyczne suszone oregano i bazylia lepiej tu pasują ) ilość zależy od własnego uznania.
  • sól, pieprz

Bagietki kroimy w 2 cm plastry a następnie przekrajamy je na pół w kształt półksiężyca.

Czosnek przeciskamy przez praskę, wrzucamy do oliwy razem z ziołami i przyprawami. Mieszamy. Zanurzamy każdy kawałek bagietki w oliwie i nabijamy na patyczki do szaszłyków. Opiekamy na grilu z dwuch stron aż sie zrumienią. Jakiś 5-10 minut. W zależności jak bardzo jest rozgrzany grill.

Smacznego 🙂

dania główne

Włoskie pieczone ziemniaki z czosnkiem i tymiankiem

Bardzo aromatyczne, z wierzchu chrupiące w środku mięciutkie. W tej wersji należy zrezygnować z dużych ziemniaków a użyć tych niewielkich- średnich bo w tej temp. luźno ułożone na blasze po maxymalnie 30 minutach są już gotowe 🙂 Przepis Nigella Lawson ” Nigella Świątecznie „

 

włoskie pieczone ziemniaki z czosnkiem i tymiankiem

Składniki : ( ja robiłam z połowy składników natomiast przepis podaje tak jak w ksiażce )

  • 1,5 kg ( ok 8 średnich ) ziemniaków
  • 1 główka czosnku
  • 2 i 1/2 łyżeczki suszonego tymianku
  • 125 ml oliwy
  • sól do smaku
  • 1-2 łyżki posiekanej natki pietruszki

Ziemniaki ( nieobrane, ja moje obrałam bo nie nadawały się ze skórką ) kroimy na kostkę o boku ok 2,5 cm. Wykładamy je na blachę do pieczenia. Dodajemy nieobrane ząbki czosnku, posypujemy tymiankiem i polewamy oliwą. Trzeba je przemieszać aby wszystkie jednakowo okryły się w oliwie i tymianku.

Pieczemy na złoty kolor w temp. 220°C. U Nigelli 1-1i 1/2 godz. się piekły u mnie po pół godziny były już dobre. Cenna uwaga Nigelli : jeśli ziemniaki leżą luźno na blasze szybciej się upieką od tych ściśniętych. 

Po upieczeniu posypujemy solą i pietruszką. 

Smacznego 🙂

dania główne z makaronu

Makaron po genueńsku z ziemniakami, zieloną fasolką i pesto

Do czasu kiedy dostałam kasiążkę Nigelli makaron spagetti zawsze serwowałam z mięsem mielonym i sosami, nie byłam przekonana co do innych wariacji. Nigella pozwoliła spojrzeć mi na te kluski zupełnie inaczej. I co z tego wyszło. Przepyszne, sycące danie spowite oliwą i ziołami, które uwielbiam. Do tego parę dodatków takich jak zielona fasolka czy ziemniaki nadają potrawie iście przepyszny smak. Gorąco polecam 🙂 Przepis Nigella Lawson ” Kuchnia. Przepisy z serca domu „

 

makaron po genueńsku

Ważna uwaga danie to będzie expresowe jeśli użyjemy fasolki z puszki lub ze słoika ale gotowanej. Ja tak robię. Po co zawracać sobie głowę dodatkowym gotowaniem tym bardziej, że świeża fasolka dość długo tego wymaga.

Składniki : ( na 6-8 porcji. Ja robiłam z połowy porcji i wyszło na 3 nawet 4 porcje)

  • 500g dużych mączastych ziemniaków
  • 500 g makaronu linguine ( dałam typowy do spagetti )
  • 200 g drobnej zielonej fasolki szparagowej

Na pesto :

  • 100 g listków bazylii
  • 100 g sera parmezanu startego na grubych oczkach( dałam zwykły żóty ser )
  • 1 ząbek czosku, obrany
  • 100 ml zwyczajnej oliwy
  • 100 ml oliwy extra vergine

Przygotowanie tego dania zrobiłam trochę na opak ale dzięki temu bardzo szybko powstało więc najpierw napisze jak podaje Nigella a potem jak ja to zrobiłam 🙂

Nigella : Ziemniaki obieramy, kroimy na plastry a następnie w ćwiartki. Wrzucamy do garnka i zalewamy dostateczną ilością poslonej wody w której później będzimemy gotować makaron. Doprowadzić do wrzenia i gotować aż ziemniaki zmiękną. Po czym wkładamy makaron, gotujemy. 4 minuty przed wyciągnięciem dorzucamy zieloną fasolkę obraną i przekrojoną na pół.

Makaron się gotuje a my przygotowujemy pesto. Miksujemy wszystkie składniki podane na pesto. Przed odcedzeniem makaronu zachowujemy 125 ml gotującej się wody. Odcedzony makaron z ziemniakami i fasolką przekładamy do suchego garnka, dodajemy pesto i odlaną wodę z makaronu. Mieszamy podajemy.

Moje przygotowanie : Makaron gotowałam al dente. W trakcie przygotowałam ziemniaki. Po ugotowaniu odcedziłam makaron i do tej samej wody wrzuciłam ziemniaki ( ziemniaki pokrojone na kawałki we wrzątku bardzo szybko się gotują na miękko ). Następnie „wyłowiłam ” ziemniaki ale spokojnie można je tam zostawić  i dorzuciłam odcedzoną fasolkę z puszki żeby się zagrzała. Kolejno odlałam 125 ml wody w której był makaron, ziemniaki i fasolka. Reszte po odsączeniu przełożyłam do makaronu. Zmiksowałam wszystkie składniki pesto dodałam odlanej wody. Polałam nim makaron, wymieszałam i gotowe 🙂

Smacznego 🙂

Przepis dołanczam do akcji : Ekspresowo w kuchni