ciasteczka

Ciasteczka wiewiórki

Ciastka z minimalną ilością składników. Pyszne, zdrowe i przyjemne w przygotowaniu. Nietuzinkowe. Naprawdę byłam nimi mega pozytywnie zaskoczona. Po przechowywaniu w lodówce są kruche a gdy trzymamy je w temperaturze pokojowej stają się miękkie. Krem z nerkowców nadaje im dodatkowego smaku i charakteru także nie pomijacie go. Przepis Monika Mrozowska z książki ” Słodko, zdrowo, świątecznie „.

Składniki :

  • 100 g mąki orkiszowej
  • 50 g oleju kokosowego ( roztopionego lub bardzo miękkiego )
  • 2 łyżki miodu wielokwiatowego

Z powyższych składników zagniatamy gładkie, jednolite ciasto. Formujemy w wałek o średnicy ok 3 cm. Owijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki aby się schłodziło. Polecam kontrolować twardość ciasta żeby nie było za twarde i nie kruszyło się podczas krojenia.

Schłodzone ciasto kroimy w cienkie plastry. Układamy na blasze pokrytej papierem do pieczenia. Pieczemy w temperaturze 180 stopni C przez ok 12 minut. Odstawiamy do ostygnięcia.

Nadzienie :

  • 40 g nerkowców
  • 1 łyżeczka miodu wielokwiatowego

Nerkowce mielimy w młynku. Dodajemy miód, mieszamy aż powstanie konsystencja pasty. Moja masa była bardzo gęsta.

Niewielką ilość masy wkładamy między ciasteczka. Ja robiłam niewielkie kulki, spłaszczałam i wkładałam między ciastka.

Smacznego 🙂

desery

Karmelizowane figi

Pierwszy raz w życiu jadłam świeże figi i o ile smak świeżych nie zrobił na mnie wrażenia to karmelizowane zrobiły. Pyszny dodatek do jogurtu, owsianki, deserów. Przepis Monika Mrozowska z książki ” Słodko, zdrowo, świątecznie „.

Składniki :

  • 100 ml soku pomarańczowego ( najlepiej świeżo wyciskanego )
  • 50 g masła
  • 6 świeżych fig
  • 3 łyżeczki miodu

Figi kroimy na pół lub w ćwiartki. Masło rozpuszczamy na patelni, dodajemy miód, mieszamy. Wrzucamy figi, dolewamy sok i dusimy na niewielkim ogniu 5 minut, mieszając od czasu do czasu.

Smacznego 🙂

koktajle,smoothies

Koktajl szarlotkowy od Chody

Pyszny, niezwykle aromatyczny koktajl z jabłek i przypraw korzennych. Idealny na jesień i zimę. Przepis z książki Ewy Chodakowskiej , M. Kielak i L. Kavoukis ” Zdrowe koktajle „.

Składniki :

  • 188 g jabłka ( 1 duże jabłko )
  • 12 g mandarynki ( ok 1/4 sztuki )
  • 8 g świeżo startego korzenia imbiru ( łyżeczka )
  • 15 g nasion chia ( zastąpiłam siemieniem lnianym ) ( 3 łyżeczki )
  • 7 g miodu ( 1/2 łyżeczki )
  • 2 g mielonego cynamonu ( 2 szczypty )
  • 1 g mielonej gałki muszkatołowej ( 1 szczypta )
  • 1 g zmielonych goździków ( 1 szczypta )

Wszystkie składniki miksujemy na gładki mus.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto z tartą dynią, migdałami i pomarańczą

Dwa razy już robiłam to ciasto. Smaczne, szybkie, idealne na śniadanie. Nietypowe i na pierwszy rzut wygląda jakby było za dużo dyni ale wierzcie mi efekt końcowy jest zaskakujący. Przepis Monika Mrozowska ” Słodko, zdrowo, świątecznie ”.

Składniki :

  • 210 g startej dyni na małych oczkach
  • 180 g mąki pszennej ( u mnie orkiszowa )
  • 50 g masła ( zawsze zastępuję olejem rzepakowym )
  • 50 g migdałów bez skórki ( mogą być płatki migdałowe )
  • 4 łyżki miodu lipowego
  • 1 łyżka octu
  • skórka otarta z jednej małej pomarańczy ( czasami zastępuję domową kandyzowaną skórką pomarańczy )
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej

Masło roztapiamy, studzimy.

Mąkę przesiewamy do miski. Dodajemy startą dynię, masło, migdały, sodę, skórkę z pomarańczy, miód i na końcu ocet. Całość bardzo dokładnie mieszamy za pomocą łyżki lub łopatki.

Ciasto przelewamy do okrągłej formy o średnicy ok 20 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez 20 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto jogurtowe, orkiszowo-owsiane ze śliwkami. Mieszane widelcem.

Ciasto które robi się w kilka chwil mieszając jedynie widelcem. Pokusiłam się o zastąpienie niektórych składników zdrowszymi zamiennikami co oczywiście w przepisie będzie uwzględnione. Łatwe i smaczne. Przepis z bloga Moje Wypieki.

Składniki :

  • 200 g mąki orkiszowej i 90 g mąki owsianej ( w oryginale 290 g mąki pszennej )
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 100 g cukru kokosowego ( w oryginale zwykły biały cukier )
  • 2 duże jajka
  • 50 g płynnego miodu lub golden syropu
  • 1 szklanka jogurtu naturalnego ( najlepiej gęstego greckiego )
  • 150 ml oleju słonecznikowego lub rzepakowego
  • ok 1 kg śliwek
  • Ksylitol zmielony na puder do posypania ( w oryginale cukier puder )

Śliwki przecinamy na pół, wyciągamy pestki, odstawiamy.

Mąkę z proszkiem przesiewamy do jednej miski, odkładamy.

Do drugiej miski wbijamy jajka, dodajemy miód, cukier, olej, jogurt. Mieszamy widelcem ( można również użyć rózgi kuchennej ) do połączenia składników. Wsypujemy suche składniki, ponownie mieszamy widelcem tylko w jednym kierunku i tylko do momentu aż składniki się połączą, nie dłużej.

Formę o wymiarach 23×33 cm ( u mnie nieco mniejsza ) wykładamy papierem do pieczenia. Ciasto przelewamy do formy, na wierzchu układamy śliwki skórką do dołu.

Pieczemy w temperaturze 170 stopni C przez 40 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Przed podaniem oprószamy wierzch cukrem pudrem lub zmielonym na puder ksylitolem.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto hawajska śliwka

Pyszne ciasto z wyraźną nutą kokosa, którego wierch wieńczą śliwki. Szybkie, proste, bezproblemowe. Przepis Monika Mrozowska z książki ” Słodko, zdrowo, świątecznie „

Składniki :

  • 250 g bardzo dojrzałych śliwek
  • 100 g zmielonych wiórków kokosowych
  • 100 g mąki orkiszowej ( nie miałam więc użyłam mieszanki mąki pszennej oraz owsianej )
  • 50 g oleju kokosowego ( roztopionego ) ( użyłam oleju rzepakowego )
  • 4 łyżki miodu wielokwiatowego
  • 1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej

Mąkę przesiewamy. Dodajemy wiórki, olej, miód oraz sodę. Dokładanie mieszamy w misce za pomocą łyżki lub łopatki. Ciasto przekładamy do okrągłej formy o średnicy ok 20 cm. Na wierzchu układamy śliwki skórką do dołu.

Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez 25 minut.

Smacznego 🙂

muffinki

Muffiny śliwki w biszkopcie

Delikatne jak chmurka, w zdrowszej odsłonie, pyszne muffiny biszkoptowe a w nich zatopione śliwki. Przepis Monika Mrozowska z książki „Słodko, zdrowo, świątecznie „.

Składniki : ( na ok 8 sztuk )

  • 200 g śliwek
  • 100 g mąki orkiszowej
  • 60 g miodu wielokwiatowego
  • 50 g oleju kokosowego
  • 2 jajka
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej

Śliwki przekrawamy na pół, wyciągamy pestkę i tniemy w niewielką kostkę. Odstawiamy.

Mąkę przesiewamy. Dodajemy sodę, mieszamy. Wlewamy roztopiony olej, jajka, miód i całość bardzo dokładnie miksujemy na niewielkich obrotach miksera.

Foremki na muffiny wykładamy papilotkami. Do każdej nakładamy masę do połowy wysokości foremki. Na wierzch każdego ciasta nakładamy łyżkę wcześniej pokrojonych śliwek.

Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez 25 minut aż się przyrumienią.

Smacznego 🙂

sałatki i surówki

Surówka z selera konserwowego i marchewki

Szybka i bardzo smaczna surówka do obiadu. Przepis z bloga Kwestia Smaku.

Składniki :

  • ok 300 g marchewki
  • 1 małe jabłko
  • 1 słoiczek selera konserwowego
  • 1 łyżka posiekanej natki ( Opcjonalnie, pominęłam )

Sos :

  • 1,5 łyżki oliwy lub oleju roślinnego
  • sok z połowy cytryny ( dałam kilka kropel tylko do smaku )
  • 1 łyżeczka miodu
  • mała szczypta soli i świeżo zmielony pieprz

Wszystkie składniki na sos mieszamy aż całość będzie jednolita i gładka. Odstawiamy.

Marchewkę i jabłko obieramy. Ścieramy na małych oczkach tarki, przekładamy do miski. Dodajemy odsączony i delikatnie odciśnięty z zalewy seler. Mieszamy. Polewamy sosem, mieszamy. Posypujemy natką. Podajemy.

Smacznego 🙂

napoje,alkohole

Mrożona herbata

Pyszna orzeźwiająca mrożona herbata idealna na żar lejący się z nieba.

Składniki :

  • 1 – 2 torebki ulubionej herbaty ( w zależności jak mocą herbatę lubicie. Mi wystarczyło z 1 torebki )
  • 1 L zimnej wody
  • plasterki cytryny
  • listki mięty ( opcjonalnie )
  • miód lub inny słodzik
  • kostki lodu

Herbatę należy zaparzyć w szklance gorącej wody. Odstawiamy do lekkiego przestygnięcia. Przelewamy do dzbanka, butelki. Wlewamy około 500 ml zimnej wody, słodzimy, mieszamy. Ważne aby herbata była jeszcze ciepła tak aby nasz słodzik się rozpuścił. Uzupełniamy resztą wody. Dokładamy cytrynę, listki mięty. Można kostki lodu dodać bezpośrednio do dzbanka lub dopiero po rozlaniu do szklanek.

Smacznego 🙂

desery

Pieczone morele z miodem

Szybko i prosto. Morele można jeść same ale świetnie sprawdzą się jako dodatek do deserów, lodów czy jogurtu. Przepis z bloga Moje Wypieki.

Składniki :

  • 5 moreli przekrojonych na pół i odpestkowanych
  • 4 łyżki płatków migdałowych
  • 4 łyżki płynnego miodu ( u mnie 2 łyżki dość gęstego miodu ale polecam dodać 4 jak w przepisie )
  • szczypta mielonego cynamonu lub imbiru

Niewielkie naczynie żaroodporne delikatnie natłuścić. Poukładać morele skórką do dołu. Posypać płatkami migdałów, polać miodem, oprószyć cynamonem lub imbirem.

Pieczemy w temperaturze 200 stopni przez 12-15 minut.

Podawać najlepiej ciepłe.

Smacznego 🙂