zupy

Zupa krem z cukinii z ziemniakami

Bardzo smaczna, prosta, pełna smaku zupa z cukinią i ziemniakami. Przepis z bloga Cztery Fajery .

Składniki :

  • ok 1 kg cukinii
  • 4 średnie ziemniaki
  • 2-3 ząbki czosnku
  • 1 duża cebula
  • 1,5 – 2 L bulionu drobiowego lub warzywnego
  • 2 łyżki oleju
  • sól pieprz
  • mielona papryka albo chilii w płatkach lub nitkach ( dałam 1/2 łyżeczki średnio pikantnej chilii w proszku)
  • 1-2 serki topione lub 100-150 g sera cheddar ( opcjonalnie – pominęłam )

Cebulę, cukinię, ziemniaki kroimy w niewielką kostkę. Czosnek przeciskamy przez praskę.

W garnku rozgrzewamy olej. Wrzucamy cebulę. Smażymy do momentu aż się zeszkli. Dodajemy cukinię, podsmażamy 5 minut. Następnie dokładamy ziemniaki i podsmażamy przez kolejne 5 minut. Na koniec dokładamy czosnek i smażymy 1 minutę, mieszając. Wlewamy bulion. Doprowadzamy do wrzenia. Zmniejszamy ogień niech zupa powoli się gotuje. W międzyczasie dodajemy przyprawy. Garnek nakrywamy pokrywką i gotujemy przez 20-25 minut. Po tym czasie jeśli wszystkie warzywa są miękkie miksujemy całość na krem. Po zmiksowaniu można dodać ser ale należy zupę jeszcze chwilę pogotować aby ser się dobrze rozpuścił.

Podajemy z pieczywem, grzankami lub jak kto lubi.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto jogurtowe z czereśniami

Proste, szybkie ciasto do którego można użyć dowolnych sezonowych owoców. Przepis z bloga Ania gotuje .

Składniki : ( składniki powinny być temperatury pokojowej )

  • 480-500 g mąki pszennej
  • 2 jajka
  • 400 g jogurtu naturalnego
  • 1/2 szklanki oleju roślinnego
  • 130 g cukru ( użyłam ksylitolu )
  • 400 g czereśni lub innych owoców sezonowych
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej

Jajka, jogurt, olej mieszamy aż składniki się połączą. Dodajemy pozostałe składniki ( oprócz czereśni ) : mąkę, cukier, proszek do pieczenia oraz sodę oczyszczoną. Całość mieszamy za pomocą łyżki, widelca, łopatki kuchennej do momentu aż całość stanie się jednolita.

Masę przekładamy do formy do pieczenia np. tortownicy o średnicy ok 25 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzchu rozkładamy owoce delikatnie wciskając je do środka aby utrzymały się na miejscu.

Pieczemy w temperaturze 180 stopni C przez około 55 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto na maślance z jagodami

Ciasto widelcem mieszane. Nie może się nie udać. Szybkie i proste. Puszyste z chrupiącą kruszonką. Można je wzbogacić o skórkę z cytryny ale nie jest to konieczne. Przepis z bloga Przyjemność z pieczenia.

Kruszonka :

  • 100 g mąki
  • 50 g cukru ( u mnie cukier trzcinowy )
  • 50 g zimnego masła

Mąkę, z cukrem mieszamy. Dodajemy pokrojone na małe kawałki masło. Rozcieramy dłońmi aż powstanie konsystencja mokrego piasku. Kruszonkę odstawiamy do lodówki.

Składniki :

  • 4 jajka
  • 3 szklanki mąki
  • 1 szklanka drobnego cukru do wypieków ( u mnie cukier trzcinowy )
  • 1/2 szklanki oleju
  • 1 szklanki maślanki naturalnej
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 200-250 g jagód ( można użyć również innych owoców )

Ponad to :

  • kasza manna lub drobno mielona bułka tarta

W jednej misce mieszamy jajka, olej, cukier, maślankę. Wystarczy wymieszać widelcem lub rózgą kuchenną do połączenia.

Osobno w misce mieszamy mąkę, proszek do pieczenia. Mąkę z proszkiem przekładamy do mokrych składników. Mieszamy aż składniki dobrze się połączą.

Ciasto przelewamy do formy o wymiarach ok 24 x 35 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Wierzch masy posypujemy cieniutko kaszą manną lub bułką tartą. Następnie wykładamy równomiernie owoce. Wierzch posypujemy kruszonką.

Ciasto pieczemy w temperaturze 180 stopni C przez ok 45 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

placuszki,naleśniki,gofry

Placuszki serowe z mlekiem w proszku

O tych placuszkach pisałam w poprzednim poście. Z połowy masy powstały serniczki a drugą połowę usmażyłam. Placki mają zupełnie inną konsystencję niż serniczki i różnią się w smaku. Jeszcze ciepłe mają mocno sernikową konsystencję ale na zimno stają się kruche. Obydwie postacie bardzo smaczne ale większa fanką jestem tych na zimno. Przepis z bloga I love bake .

Składniki :

  • 500 g sera na sernik
  • 3 jajka
  • 1/3 szklanki cukru ( u mnie ksylitol )
  • 2 łyżeczki cukru waniliowego
  • 2 opakowania waniliowego budyniu w proszku – każdy po ok 40 g
  • 1/2 szklanki oleju np. rzepakowego
  • 3/4 szklanki mleka
  • 3/4 szklanki mleka w proszku
  • szczypta soli

Jaja ubijamy z cukrami na jasną, puszystą masę. Następnie dodajemy cienką stróżką olej oraz mleko cały czas miksując. Nie przerywając ucierania dodajemy łyżka po łyżce ser. Na koniec wsypujemy budynie, szczyptę soli oraz mleko w proszku przesiane przez sitko. Miksujemy aż masa będzie jednolita.

Placuszki smażymy na suchej patelni na niewielkim ogniu na złoty kolor z obu stron.

Podajemy z ulubionymi dodatkami.

Smacznego 🙂

pieczywo słodkie i wytrawne

Szybkie bajgle z serka wiejskiego

Powstało wiele wiralowych przepisów wysokobiałkowych na Instagramie z wykorzystaniem serka wiejskiego. Przetestowałam parę z nich ale nie wszystkie się udały, część nie przypadła mi do gustu smakowo. Tym razem mogę podzielić się przepisem na szybkie bajgle. Smaczne, z chrupiącym spodem i wierzchem, puszyste w środku, bardzo szybkie w przygotowaniu. Nie są wysokie ale spokojnie można je przekroić na pół. A kiedy braknie Wam pieczywa w domu w kilka chwil będziecie mieli domowe, świeże bajgle. Przepis z dietetyczne_cuda_wianki .

Składniki :

  • 200 g serka wiejskiego
  • 2 jajka
  • 10 ml oleju
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 180 g mąki jasnej orkiszowej typ 620-730 ( ja użyłam 150 g orkiszowej pełnoziarnistej )

Ponad to :

  • roztrzepane jajko lub mleko do posmarowania bajgli
  • mak, sezam do posypania wierzchu ( opcjonalnie )

Serek, jajka oraz olej blendujemy aż składniki dobrze się połączą. Masa nie musi być super gładka.

W osobnej misce mieszamy mąkę, sól, proszek. Suche składniki przesypujemy do mokrych. Mieszamy aż całość dobrze się połączy.

Masę dzielimy na równe 4 części. Każdą z nich formujemy w bajgle za pomocą zwilżonych dłoni. Układamy na blasze do pieczenia wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia i posmarowanej za pomocą pędzelka cienką warstwą oleju. Bajgle układamy w sporych od siebie odległościach. Nie polecam ich spłaszczać podczas formownia jak to ja zrobiłam bo podczas pieczenia rozlewają się po blasze.

Bajgle smarujemy roztrzepanym jajkiem lub mlekiem. Posypujemy wierzch makiem lub sezamem.

Pieczemy w teperaturze 170 stopni C z termoobiegiem lub 180 stopniach bez termoobiegu przez około 25 minut.

Studzimy na kratce. Kroimy po całkowitym ostygnięciu.

Smacznego 🙂

babki,babeczki

Babka cytrynowa na białkach

Zalegają Wam białka w zamrażarce ? U mnie nazbierało się ich sporo. Ten przepis będzie idealny na ich spożytkowanie a przynajmniej na sporą część białek. Bardzo dobra babka, puszysta, mocno cytrynowa. Przepis z bloga Różowa Patera .

Składniki : ( wszystkie składniki powinny być temperatury pokojowej )

  • 6 białek wielkości L – w sumie o wadze 210 g
  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 1 i 1/2 szklanki cukru pudru
  • 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1/2 szklanki mleka
  • 1/2 szklanki oleju
  • 1/4 szklanki świeżego soku z cytryny
  • 1 kopiata łyżeczki otartej skórki z cytryny

Mąkę, proszek do pieczenia, cukier puder przesiewamy dwukrotnie. Dodajemy sól. Odstawiamy.

W drugiej misce łączymy ze sobą mleko, olej, skórkę i sok z cytryny.

Mokre składniki przelewamy do suchych. Delikatnie mieszamy aż masa będzie jednolita i gładka.

Białka ubić na sztywno. Następnie dodajemy po łyżce do wcześniej wymieszanej masy mieszając za pomocą łopatki kuchennej. Kiedy białko w całości zostanie wmieszane a ciasto będzie jednolite i puszyste przelewamy je do formy z kominkiem wysmarowanej masłem.

Babkę wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 160 stopni C z termoobiegiem lub bez termoobiegu nagrzanego do 170 stopni C. Pieczemy 40 minut lub do tzw. suchego patyczka. Po ostygnięciu polewamy lukrem cytrynowym.

Lukier :

  • 4 łyżki cukru pudru
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 1 kopiata łyżeczka skórki otartej z cytryny

Cukier z sokiem rozcieramy aż stanie się gładki i jednolity. Dodajemy skórkę z cytryny. Gotowym lukrem polewamy wierzch babki.

Smacznego 🙂

muffinki · przekąski,zakąski,przystawki

Jogurtowe muffinki z fetą i oliwkami

Wytrawne, bardzo aromatyczne z fetą, oliwkami, cebulą i ziołami. Idealne na przekąskę do szkoły, lunch, w podróż czy na piknik. Przepis z miesięcznika Leivotaan 3/2020.

Składniki : ( na 7 niewielkich muffinek )

  • 100 ml naturalnego jogurtu
  • 1 łyżka oleju
  • 1 małe jajko
  • 150 ml mąki pszennej
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki cukru ( u mnie cukier trzcinowy )
  • 1/2 łyżeczki soli

Nadzienie :

  • 50 g sera feta
  • 8 oliwek bez pestek pokrojonych w niewielką kostkę
  • 1/2 łyżeczki suszonego tymianku ( w oryginale kilka gałązek świeżego tymianku )
  • 1/2 małej czerwonej cebuli pociętą w drobną kostkę

W jednej misce mieszamy olej, jogurt oraz jajko.

W drugiej misce mieszamy mąkę, proszek do pieczenia, cukier, sól. Mokre składniki przelewamy do suchych. Mieszamy za pomocą łyżki lub łopatki kuchennej tylko do połączenia składników.

Do ciastka wkruszamy fetę a także dodajemy pozostałe składniki nadzienia. Mieszamy krótko tylko do połączenia składników.

Masę przekładamy do foremek na muffinki wyłożonych papierowymi papilotkami.

Pieczemy w temperaturze 200 stopni C przez 15-20 minut.

Smacznego 🙂

babki,babeczki

Ekspresowe babeczki kajmakowe

Jeden z szybszych przepisów na babeczki, który ogranicza się do wymieszania składników a po 25-30 minutach mamy gotowe wypieki. Z tego przepisu można również upiec jedną dużą babkę tylko czas pieczenia należy znacznie wydłużyć. Babeczki są puszyste, nie za wilgotne ani nie za suche takie w punkt. Słodkość idealnie wyważona a nawet można pokusić się na polewę kajmakową lub po prostu oprószyć cukrem pudrem. Przepis z bloga Czarna wisienka .

Składniki :

  • 400 g przesianej mąki pszennej lub orkiszowej jasnej
  • 200 g masy kajmakowej
  • 100 g oleju
  • 100 g cukru trzcinowego lub kokosowego
  • 3 jajka
  • 1/2 szklanki mleka lub napoju roślinnego
  • kilka kropel ekstraktu waniliowego
  • 1 łyżeczka sody
  • sok z 1/2 cytryny ( u mnie z 1/3 pomarańczy )

Wszystkie składniki miksujemy na jednolitą masę. Ciasto przekładamy do foremek na małe babeczki.

Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez 25-30 minut.

Przed podaniem posypujemy cukrem pudrem z cukru trzcinowego lub polewamy polewą kajmakową.

Smacznego 🙂

babki,babeczki

Muffinki czekoladowo-bananowe Nigelli Lawson

Idealny przepis do zużycia bardzo dojrzałych a wręcz przejrzałych bananów. Muffinki szybkie, bardzo smaczne z chrupiącym wierzchem. Idealne do porannej kawy czy na przekąskę w pracy, do szkoły. Przepis Nigella Lawson ” Kuchnia. Przepisy z serca domu. ”

Składniki : ( 12 sztuk )

  • 3 bardzo dojrzałe lub przejrzałe bananay
  • 125 ml oleju roślinnego
  • 2 jajka
  • 100 g jasnego cukru trzcinowego
  • 225 g mąki pszennej
  • 3 łyżki gorzkiego kakao
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej

Banana rozgniatamy widelcem na miazgę lub miksujemy blenderem. Dodajemy olej, cukier oraz jajka. Mieszamy.

W osobnej misce umieszczamy mąkę, sodę oraz przesiewamy kakao. Mieszamy. Do suchych składników przelewamy mokre składniki. Ponownie mieszamy ale tylko do połączenia składników.

Ciasto przelewamy do 12 foremek na muffinki wcześniej wyłożonych papilotkami. Pieczemy w temperaturze 200 stopni C przez 15-20 minut.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto daktylowe ( bez cukru, bez jajek )

W ostatnim czasie jedno z najpopularniejszych ciast na instagramie. Przynajmniej ja ciągle na nie trafiam. Wypróbowałam. I mogę śmiało napisać, że jest to absolutne fantastyczne ciasto. Miękkie, puszyste, w smaku delikatnie jak ciasto w którym znajduje się kakao. Idealnie słodkie choć nie ma w sobie ani grama cukru. Całkowita słodycz pochodzi od daktyli. Zdrowe i szybkie w przygotowaniu nie licząc czasu moczenia daktyli. Orzechy włoskie, które znajdują się na wierzchu idealnie współgrają z całością. Przepis z Instagrama iamtarneet .

Składniki :

  • 197 g daktyli bez pestek
  • 375 g gorącego mleka
  • 95 g oleju roślinnego lub roztopionego masła
  • 120 g mąki pełnoziarnistej ( użyłam pełnoziarnistej mąki orkiszowej )
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 50 g orzechów włoskich

Daktyle zalewamy mlekiem i odstawiamy na godzinę aby mocno zmiękły.

Osobno w misce mieszamy za pomocą trzepaczki mąkę, sodę i proszek do pieczenia. Odstawiamy.

Po godzinie mleko z daktylami miksujemy na jednolitą masę np. w blenderze kielichowym lub malakserze. Całość przelewamy do miski. Dodajemy olej, mieszamy za pomocą trzepaczki. Dokładamy mąkę z proszkiem i sodą. Mieszamy trzepaczką aż składniki się połączą.

Ciasto przelewamy do tortownicy o średnicy ok 16 cm ( u mnie 21 cm ) wysmarowanej masłem lub wyłożonej papierem do pieczenia. Równamy wierch na którym układamy orzechy włoskie.

Pieczemy w temperaturze 180 stopni C przez 50 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂