ciasteczka

Migdałowe pierniczki

Pierniczki do wykonania w kilka chwil oczywiście nie licząc czasu chłodzenia. Jednak samo ich przygotowanie poczynając od odmierzenia składników idzie ekspresowo. W całości wykonane z mąki migdałowej, Miękkie, aromatyczne, pyszne. U mnie nieco pulchniejsze i większe niż u autorki bloga foolproofliving z którego pochodzi ten przepis ze względu na użycie większej łyżki do lodów. Nie mniej warto się pokusić na ich przygotowanie.

Składniki :

  • 2 szklanki mąki migdałowej
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszonej
  • 1/2 szklanki cukru kokosowego
  • 1 łyżeczka mielonego cynamonu
  • 1/2 łyżeczki mielonego imbiru ( zamieniłam na przyprawę do piernika )
  • 1/4 łyżeczki przyprawy do piernika
  • szczypta soli
  • 2 łyżki roztopionego oleju kokosowego
  • 3 łyżki melasy
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii

Wszystkie składniki umieszczamy w malakserze. Wyrabiamy na jednolite ciasto. Całość przekładamy do miski, nakrywamy folia spożywczą, wkładamy do lodówki, chłodzimy 30 minut.

Po tym czasie na blachę do pieczenia wyłożona papierem do pieczenia wykładamy za pomocą łyżki do lodów lub innej miarki porcje ciasta.

Pieczemy w temperaturze 180 stopniach C przez 10-12 minut ( ja swoje piekłam nieco dużej ze względu na wielkość ). Po wyciągnięciu z piekarnika pozostawiamy na blasze jeszcze ok 5 minut aż ciastka zwiążą i będzie można je przenieść na kratkę lub talerz.

Smacznego 🙂

desery

Deser Pina Colada w zdrowej wersji

Zaskoczy Was ten deser swoim smakiem, łatwością i szybkością przygotowania. Orzeźwiający, idealnie słodki. Przepis Monika Mrozowska z książki ” Słodko, zdrowo, świątecznie „.

Składniki :

  • 200 ml mleka kokosowego
  • 1 banan
  • 1/2 ananasa pokrojonego w kostkę
  • 4 łyżki wiórków kokosowych
  • 1 łyżka oleju kokosowego
  • borówki, maliny, porzeczki ( opcjonalnie na wierzch )

Wiórki kokosowe podsmażamy na oleju kokosowym na złoty kolor. Dodajemy pokrojonego w cienkie plasterki banana, mieszamy. Odstawiamy.

Mleko kokosowe blendujemy z ananasem.

W niewielkich naczyniach układamy na dnie po łyżce podsmażonych wiórków z bananem. Dodajemy mleko kokosowe z ananasem. Wierzch dekorujemy kilkoma borówkami, porzeczkami lub malinami.

Smacznego 🙂

serniki

Sernik z mango na kokosowym spodzie

Dla wielbicieli mango i kokosa. Idealnie uzupełniający się spód kokosowy z kremową masą sernikową o smaku mango a wierzch dopełnia galaretka mango. Przepis z bloga Everyday Flavours.

Składniki na spód :

  • 50 g roztopionego masła
  • 130 g wiórków kokosowych
  • 2 białka
  • 90 g drobnego cukru do wypieków ( u mnie cukier kokosowy )

Białka ubijamy na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodajemy stopniowo cukier. Kiedy piana będzie już sztywna jak trzeba dokładamy wiórki kokosowe oraz roztopione i ostudzone masło. Ja masło oraz wiórki dodawałam partiami. Delikatnie za pomocą szpatułki należy połączyć ze sobą składniki.

Masę przekładamy do tortownicy o wymiarach 20 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez 15 minut.

Masa serowa :

  • 250 g serka mascarpone
  • 600 g twarogu na serniki
  • 100 g drobnego cukru ( u mnie erytrytol )
  • 300 g pulpy z mango
  • 2 żółtka
  • 1 jajko
  • 1 i 1/2 łyżeczki mąki ziemniaczanej ( u mnie budyń waniliowy )

Do miski przekładamy sery, cukier oraz pulpę z mango. Miksujemy do połączenia. Następnie nie przerywając mieszania dodajemy pojedynczo żółtka oraz całe jajko. Na koniec dodajemy mąkę ziemniaczaną. Miksujemy. Masę przelewamy na spód. Pieczemy w temperaturze 180 stopni 15 minut po czym obniżamy temperaturę do 150 stopni i pieczemy 60 minut. Studzimy w piekarniku przez 30 minut. Wyciągamy z piekarnika, pozostawiamy do całkowitego ostudzenia a następnie wkładamy do lodówki na kilka godzin.

Galaretka mango :

  • 250 g pulpy z mango
  • 2 łyżeczki żelatyny

Część pulpy z mango podgrzewamy. Dodajemy żelatynę aby się rozpuściła. Następnie ściągamy z palnika i dodajemy resztę pulpy. Mieszamy. Wylewamy równomiernie na wierzch schłodzonego sernika. Wkładamy ponownie do lodówki do stężenia galaretki.

Smacznego 🙂

muffinki

Muffiny Pina Colada

W ostatnim czasie dużo u mnie na blogu muffin a to za sprawą tego, że potrzebuję szybkich, łatwych przepisów na słodkości. Muffiny zawsze się udają więc piekąc je mam pewność, że nie trzeba będzie robić na szybko innych domowych słodkości. Tym razem Pina Colada. Chodziło za mną ciasto Pina Colada ale było przy nim zbyt dużo pracy. Potem znalazłam dość prosty i szybki przepis na ciasto ale ostatecznie stanęło na muffinach. Pyszne, puszyste, wilgotne, ananasowo-kokosowe. Przepis z bloga Mirabelkowy.

Składniki : ( na 12 większych sztuk )

  • 250 g mąki
  • 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki sody
  • 5 łyżek cukru ( u mnie erytrytol )
  • 1/2 szklanki wiórków kokosowych + 1-2 łyżki do posypania wierzchu
  • 2 jajka
  • 6 łyżek oleju
  • 180 g jogurtu naturalnego
  • 5 plastrów ananasa z puszki pociętego w na mniejsze kawałki
  • 3 łyżki syropu ananasowego z puszki
  • 2 łyżki rumu

W jednej misce mieszamy wszystkie suche składniki : mąkę, proszek do pieczenia, sodę, cukier, wiórki kokosowe.

W drugiej misce mieszamy wszystkie mokre składniki : jajka, olej, jogurt, syrop z ananasa, rum.

Suche składniki przelewamy do mokrych, mieszamy tylko do połączenia. Na koniec dodajemy ananasa, mieszamy. Ciasto przekładamy do foremek na muffinki do 3/4 wysokości. Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez 20-25 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

muffinki

Muffiny owsiano – kokosowe

Wystarczy wymieszać kilka składników i muffiny gotowe. Mocno kokosowe, wilgotne, idealnie słodkie. W przepisie użyłam tylko 1/2 szklanki cukru i to dla mnie w zupełności wystarczająco. Przepis z bloga Na miotle.

Składniki :

  • 1 szklanka płatków owsianych błyskawicznych
  • 1 szklanka wiórków kokosowych
  • szczypta soli
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/4 szklanki mąki żytniej jasnej np. 720 ( użyłam mąki gryczanej )
  • 1/2 szklanki brązowego cukru trzcinowego
  • 1/2 szklanki cukru muscovado ( pominęłam )
  • 1/2 szklanki śmietany 18 % ( użyłam słodkiej śmietanki 18 %)
  • 1/2 szklanki mleka
  • 1/2 oleju roślinnego
  • 1 jajko

W jednej misce mieszamy wszystkie suche składniki : płatki owsiane, kokos, sól, proszek do pieczenia, mąkę, cukier.

W drugiej misce mieszamy wszystkie mokre składniki : śmietanę, olej, jajko, mleko.

Mokre składniki przelewamy do suchych. Mieszamy łyżką do połączenia. Ciasto przekładamy do formy na muffinki wyłożonej papilotkami. Pieczemy w 180 stopniach C przez 15-20 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

babki,babeczki

Drożdżowa zdrowa babka Wielkanocna ( bez cukru, bez mleka )

Szczerze przyznam, że miałam obawy co do tej babki bo dość długo wyrastała a po przełożeniu do foremki nie zauważyłam, żeby podskoczyła do góry ale po prostu użyłam za dużej formy. Faktycznie nie jest duża ale bardzo fajna w smaku, wilgotna, miękka i w punkt słodka. Słodyczy babce dodają również suszone owoce ( w moim przypadku suszone morele ) więc nie pomijajcie ich. Odpowiednio przechowywana długo zachowuje świeżość. Szczerze polecam !! Przepis Monika Mrozowska z książki ” Słodko, zdrowo, świątecznie „.

Składniki :

  • 260 g mąki orkiszowej
  • 100 g miodu akacjowego ( u mnie miód gryczany )
  • 70 g rodzynek sułtańskich ( użyłam suszonych moreli )
  • 60 g oleju kokosowego
  • 60 ml mleka kokosowego z puszki
  • 60 ml letniej wody
  • 20 g drożdży ( użyłam 7 g drożdży instant )
  • 2 żółtka
  • 1 całej jajko
  • szczypta soli

Drożdże rozpuszczamy w letniej wodzie. Dodajemy pozostałe składniki. Mieszamy, ugniatamy. Ja wyrobiłam mikserem za pomocą haków. Ciasto będzie kleiste. Odstawiamy przykryte ściereczką lnianą w ciepłe miejsce aż podwoi swoją objętość. Po tym czasie ciasto przekładamy do niewielkiej formy wcześniej wysmarowanej olejem kokosowym i wysypanej mąką. Odstawiamy do ponownego wyrośnięcia na 30 minut.

Pieczemy w temperaturze 170 stopni C przez ok 45 minut. Po wyciągnięciu z piekarnika odstawiamy na 10 minut po czym wyciągamy z formy na kratkę i studimy.

Smacznego 🙂

babki,babeczki

Babka czekoladowa na białkach

Dawno nie jadłam tak pysznej babki. Głęboki smak czekolady, miękka, puszysta…rozpływa się w ustach. Robię ją już drugi raz w ciągu ostatniego tygodnia. Oczywiście na zamówienie domowników. Idealna na zbliżającą się Wielkanoc. Babkę którą widzicie na zdjęciu robiłam z połowy porcji bo akurat zostały mi 3 białka ale przepis podaje na całą porcję z 6 białek. Przepis z bloga Moje wypieki .

Składniki :

  • 6 białek z dużych jajek ( 240 g )
  • 125 g drobnego cukru do wypieków ( u mnie cukier kokosowy )
  • 150 g mąki pszennej tortowej
  • 125 g masła
  • 125 g gorzkiej czekolady minimum 50 % zawartości miazgi kakaowej ( u mnie 70 % )

Masło roztapiamy na niewielkim ogniu. Zestawiamy. Wrzucamy połamaną czekoladę, czekamy ok 2 minuty i za pomocą widelca mieszamy całość aż powstanie jednolity sos czekoladowy. Odstawiamy do przestudzenia.

W misce ubijamy na sztywno białka. Pod koniec ubijania cały czas miksując dodajemy stopniowo po 1 łyżce cukru. Kiedy masa będzie gęsta i puszysta dodajemy przesianą mąkę. Całość bardzo delikatnie mieszamy, najlepiej za pomocą łopatki kuchennej aż składniki się połączą. Na koniec wlewamy przestudzony sos czekoladowy, mieszamy tylko do połączenia składników.

Ciasto przelewamy do 2,1 l formy na babkę lub mniejszą wcześniej wysmarowanej masłem i wysypanej mąką.

Pieczemy w temp. 175 stopni C przez 35 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Przed podaniem można polać polewą czekoladową lub posypać cukrem pudrem.

Smacznego 🙂

ciasta

Budyniowiec z brzoskwiniami

Pyszne ciasto. Świetnie nadające się na wszelkiego rodzaju uroczystości ale i w tygodniu cudownie jest delektować się kawałkiem. Jedna warstwa uzupełnia drugą. Owoce, budyń, pianka i ciasto kruche – idealne połączenie. Przepis z bloga Zjem to .

Składniki na ciasto kruche :

  • 250 g masła zimnego
  • 5 żółtek
  • 3 szklanki mąki pszennej
  • 3 łyżki cukru pudru ( u mnie ksylitol zmielony na puder )
  • 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

Z powyższych składników wyrobić w malakserze kruche ciasto. Ciasto można również przygotować ręcznie. Wsypujemy przesianą przez sito mąkę z proszkiem na stolnicę, dodajemy zimne masło pocięte w kostkę. Siekamy nożem do powstania kruszonki. Dodajemy pozostałe składniki, mieszamy. Szybko wyrabiamy na jednolite ciasto. Ciasto dzielimy na pół. Owijamy folią spożywczą i wkładamy do zamrażarki na 30 minut lub do lodówki na minimum godzinę.

Budyń z brzoskwiniami :

  • 1 duża puszka brzoskwiń w syropie
  • 2 budynie śmietankowe bez cukru 2 x 40 g ( u mnie waniliowe )
  • skórka otarta z jednej cytryny
  • 1 łyżka cukru ( zastąpiłam ksylitolem )

Brzoskwinie odsączamy z syropu ale syrop z brzoskwiń w całości zachowujemy. Brzoskwinie kroimy w kostkę, odstawiamy.

Do syropu pozostałego z brzoskwiń dolewamy tyle wody aby w sumie było 700 ml.

500 ml soku z wodą przelewamy do garnka. Dodajemy cukier oraz skórkę cytrynową. Doprowadzamy do wrzenia.

W pozostałych 200 ml soku z wodą rozpuszczamy budynie w proszku tak aby nie było grudek. Przelewamy do gotującego się soku i wody w garnku. Mieszamy cały czas tak aby nie powstały grudki a całość zgęstniała. Gotujemy 1 minutę.

Zestawiamy z ognia. Od góry nakrywamy folią spożywczą tak aby przylegała do budyniu. Odstawiamy do ostygnięcia.

Blachę o wymiarach ok 22 x 34 cm wykładamy papierem do pieczenia. Jedną połowę kruchego ciasta ścieramy na tarce o dużych oczkach prosto do formy. Delikatnie dociskamy dłonią i równamy spód. Tak przygotowany spód podpiekamy 15 minut w temperaturze 180 stopni. Studzimy.

Pianka budyniowa :

  • 5 białek
  • 1 szklanka drobnego cukru do wypieków
  • 1 torebka cukru waniliowego ( ok 8 g )
  • 2 budynie śmietankowe bez cukru 2 x 40 g ( u mnie waniliowy )
  • 1/2 szklanki oleju np. rzepakowego

Białka ubić na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodajemy stopniowo po łyżce cukru oraz cukier waniliowy. Nie przerywając ubijania wsypujemy budynie oraz wlewamy cienką stróżką olej. Cały czas miksujemy aż składniki będą dobrze połączone.

Na podpieczony spód wykładamy kawałki brzoskwiń a na nie wykładamy budyń, który równo rozsmarowujemy na owocach. Na budyń nakładamy równo pianę z białek. Na nią ścieramy drugą część schłodzonego kruchego ciasta na dużych oczkach tarki.

Ciasto wkładamy do piekarnika. Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez 30-40 minut.

Smacznego 🙂

inne słodkości

Mini rogaliki orzechowe

Przepyszne małe słodkości. Mięciutkie, mocno orzechowe. Przepis z bloga Gotuj z cukiereczkiem.

Składniki : ( 32 sztuki )

  • 100 g zimnego masła
  • 100 g serka śmietankowego typu philadelphia
  • 150 g mąki pszennej

Mąkę wsypujemy na stolnicę. Dokładamy schłodzone masło pocięte w kostkę oraz serek. Siekamy nożem aż powstanie konsystencji kruszonki. Następnie szybko zagniatamy na jednolite ciasto. Ciasto można również wyrobić za pomocą malaksera. Owijamy folią spożywczą. Wkładamy do lodówki na minimum 1 godzinę.

Składniki na nadzienie :

  • 50 g białego cukru ( u mnie cukier kokosowy )
  • 50 g cukru trzcinowego
  • 60 g orzechów włoskich mielonych ( w oryginale orzechy laskowe )

Wszystkie składniki mieszamy w jednej misce.

Schłodzone ciasto wyciągamy z lodówki. Dzielimy na połowę. Jedną połowę zostawiamy, drugą chowamy do lodówki.

Na stolnicę wysypujemy połowę mieszanki cukrów z orzechami. Na nią kładziemy ciasto i zaczynamy wałkować na duże koło. Ciasto dość często należy odwracać aby mieszanka cukrowo-orzechowa w całości wchłonęła się w ciasto. Następnie koło dzielimy na 16 trójkątów. Każdy z nich zwijamy od dłuższego brzegu ku cieńszemu w kształt rogalika. Rogaliki przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia sklejeniem do dołu.

Tą samą czynność powtarzamy z drugą połową ciasta.

Rogaliki pieczemy w temperaturze 160 stopni z termoobiegiem przez 15-17 minut.

Smacznego 🙂